Windows 10, Uygulama İzin Kontrolünüzü Arttırıyor

Artık günleri sayan Fall Crerators Update ile birlikte, Windows 10'a önemli gizlilik ve güvenlik güncellemeleri gelecek!

  • Ali Ruhi Öztürk
Windows 10, Uygulama İzin Kontrolünüzü Arttırıyor

Microsoft, Windows 10'un gizliliği ve güvenliği konusunda var olan endişelerin farkında ve Fall Creators Update ile bu sorunların bazılarını çözmeyi planlıyor. Güncelleme ile gelecek gizlilik artışının içinde, uygulamaların sahip olduğu izinleri çok daha kapsamlı kontrol edebileceğiniz bir sistem de bulunuyor.

Daha önce sadece konum paylaşımını kısıtlayabiliyordunuz; ancak bundan sonra hem yazılım hem donanımınızın sahip olduğu hassas bilgileri kontrol edebileceksiniz. Yani bundan sonra bir uygulama kolayca kamera ve mikrofonunuza erişemeyecek, takvim ve bağlantılarınıza erişebilmek için izninizi alması gerekecek.

Fall Creators Update'e geçtikten sonra, sadece uygulamaları yüklerken bu t,p izin dialogları ile karşılaşacaksınız. Eğer zaten sahip olduğunuz programların izinlerini kontrol etmek isterseniz gizlilik ayarlarını ziyaret etmeniz yeterli.

Kısacası Android ve iOS'da zaten var olan, uygulama yüklerken karşınıza çıkan izin listesine benzer bir sistem Windows'a geliyor. Yani bundan sonra her hangi bir program sizin rızanız olmadan tuhaf izinlere erişip istenmeyen durumlara yol açamayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

windows 10 da iyice androide benzemeye basladı windows yolundan şaştı, her tarafı reklam yaptılar

@15 Eylül 2017 14:53 Sırf tekel olduğu için ayakta. Yerini sağlamlaştıran diğer faktörler olmasa çoktan tepe taklak olurdu zaten.

Comodo'ya çok söyledim kamera ve mikrofona erişimi kontrol altına alın diye ama dinlemediler. O özelliği Kaspersky gerçekleştirdi...

@cleverman Sadece onunla kalsa gene iyi... Programı ilk defa kullanmaya başlayan biri ancak bir yıl sonra menülere hakim olabiliyor. Biraz yerinde saymaya başladılar gibi geliyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost