Windows 10 ve Windows 7 Büyüdü!

Ocak ayı raporu: Windows 10'un kullanım oranı arttı, ancak sonu yaklaşan Windows 7 de yükseldi!

Windows 10 ve Windows 7 Büyüdü!

Yeni gelen masaüstü işletim sistemi kullanım verileri, Windows 10'un yayılmaya devam ettiğini, ancak Windows 7'nin de yerinde durmadığını söylüyor. 

Ocak ayını kapsayan Netmarketshare raporu, Windows 10'un ilk defa yüzde 40 barajını aşarak yüzde 40,9'a yükseldiğini gösteriyor. İşletim sistemi, bir önceki ay yüzde 39,22'lik bir pazar payına sahipti. Ancak Aralık'ta iki puan gerileyen ve yüzde 36,9'a düşen Windows 7, bu defasında 0,29 puanlık bir artışla yüzde 37,19'a ulaştı.

Windows 10'un nereden kullanıcı kazandığına bakarsak, cevabın yüzde 4,54'ten yüzde 2,76'ya düşen Windows XP ve gerilemeyi sürdüren Windows 8 / 8.1 olduğunu görüyoruz.

Windows 7'nin yükselişi ise asıl üzerinde durulması gereken nokta. 0,29 puanlık artış çok büyük değil ve Netmarketshare'in verilerinin web tabanlı analize dayandığını unutmamak gerekiyor. Yine de bir artış olması ilginç. Windows 7'nin desteği yaklaşık bir yıl içerisinde bitecek ve bu durum, kullanıcıların Windows 7'ye sıkı sıkıya tutunacağının işaretçisi olabilir. Windows 7'nin yeni bir Windows XP olup olmayacağını kestirmek zor, ancak böyle olması halinde güvenlik açısından ciddi sıkıntılar çekeceği açık. Windows XP'nin Wannacry ile yaşadıklarında olduğu gibi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Windows 10, Windows 7 kullanıcılarının isteklerini karşılamadıkça yıllar önce söylenen "Windows7, Yeni XP olacak" sözü tabiki gerçek olacaktır.

Ucube Windows 10 arayüzünden bıktıkları içindir misal; Hem ayarlar var hemde denetim masası, ayarlara giriyorsun denetim masasına yönlendiryor falan görsellik hak getire aero bile yok, kaldı ki zaten bu arayüz tutmuş olsa mobilde tutar, orda cortladığın bir yapıyı ne diye bilgisayarlarda diretiyorlar anlamak mümkün değil. Windows 10'un yapıpta Windows 7'nin yapamadığı ne var , dx 12 demeyin bana sakın. kah dayatmayla, kah beleş lisanslarla ancak Windows 7'nin kullanım oranına erişmiş.

mesela ben win 10 1809 sürümünden sonra malesef veri kaybına uğradığım için win7ye döndüm üstelik yakın zamanda ocak ayında ıso kalıpdosyalarımı masa üstüne çıkar dediğim halde masa üstünde görememekteydim oyunlardada bazı yaptığım işlerin silindiği kuşkusunu kaptım

insanlar beğendikleri şeyleri ister win10nu dayatanlar utansın

Gelişimin önünde kimse duramaz! Windows 10'nun çok cılız artışla ve zamanla yeni satılan cihazlar sayesinde yükselebileceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Win 7 bir dönem sonra alamadığı güncellemeler sonrası sanal mezarlığa elbette gidecektir. Windows 10 en kararlı sürümü olan ve sadece kurumlara ve işletmelere verdiği yalın ve stabil LTSC'yi keşke son kullanıcılara da verse al sana modern ve stabil Windows 7, böylece sorun temelden çözülecek! Birazda siz insanların eğilimlerine uyun...

@07 Şubat 2019 13:11 ltsc kullanan birisi olarak evet çok daha az sistem kaynakları tüketiyor, saçma sapan modern adlı telefon uygulamalarıda yok, ama hala denetim masası-ayarlar ikiliminden kurtulamadıkça, ve tasarımı oldukça kötü arayüzüyle zorla kullansamda ilgimi çekmiyor. en büyük sıkıntısı tek tıkla ayar yapma nerdeyse yok, ordan oraya, ordan oraya zıplıyorsun Windows 10'lu bir bilgisayar bana kullanım konforu vermiyor ve bu arayüz ile direttikleri içinde vermeyecek.

@08 Şubat 2019 12:59 Microsoft ''Windows 10 Lite'' isimli hafif bir işletim sistemi üzerinde ciddi bir şekilde çalışma yürütüyor. Bence bu LTSC ile hafif stabil bir sistem arzulayan veya win 10 içindeki zırva uygulama ve yüklerden arındırılmış hepimizin beklentisine bir çare olabilir.

Windows 10 Windows 7 den daha fazla sistem kaynaklarını kullanıyor dolayısı ile bilgisayarı zorluyor

bill gatesi uyarıyorum bu telemetry saçmalığını bir an önce sonlandır aksi halde millet linuxa bile kayabilir, macintosha kayabilir. pc durduğu yerde sırf güncelleme yüzünden performans kaybediyorsa suçlu sensin bill amca kusura bakma. win 10 efsane giriş yaptı klasik sona gidiyor. SAKIN...

Sen de yorum yaz