Windows 10'a doğal altyazı desteği geliyor!

MKV videolarını destekleyeceği bilinen Windows 10, yeni özelliği ile bu desteği 1 adım ileri taşıyor

Windows 10'a doğal altyazı desteği geliyor!

Bir süre önce MKV video formatını çalabileceği ortaya çıkan Windows 10'un SRT, ASS ve SSA altyazılarını da destekleyeceği anlaşıldı.

Microsoft'tan Gabe Aul'un açıklamasına göre Windows 10, SRT, ASS ve SRT altyazılarını destekleyecek. Bu dosya türleriyle daha önce tanışmadıysanız, onların videolarda sıkça kullanılan, güçlü altyazı formatları olduğunu söyleyebiliriz.

Windows 10, MKV videoları için doğal destekle geleceğinden, bu altyazı formatlarını desteklemesi önemli bir gelişme. Şu ana kadar öğrendiklerimize bakacak olursak Windows 10, heyecan verici bir işletim sistemi olacak. Şu an Windows Insider programı üzerinden yüklenip denenebilen Windows 10, final sürümüne yaz aylarında ulaşacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Yakında bluray iso oynatıcı da koyarlar şaşırmam

@02 Nis 2015 10:58 koymamaları hataydı bugüne kadar :S

şu çocukça olan ikonlarıda değiştirseler iyi olcak ama..umarım inat etmezler..sırf ikonlar yüzünden yüklemiyorum..önizleme sürümünü ..

Evet simgeler hiç hoş değil...

Çok iyi olmuş ya. Çok sevindim.

Ohhh sonunda akıllarına geldi symbian belledeki gibi hızlı ve zırt pırt oynatmama sorunu çıkarmayan MKV destekli Bir medya oynatıcı yapmak

mkv ve altyazı desteği için çok geç kaldılar, 2. 3. programlarla insanlar mkv,mp4,divx gibi dosyaları bile izleyebiliyor. üstelik sadece tek video formatı desteği göz boyamak gibi olmuş.

xp ye devam codec kur mkv desteklesin :)

@02 Nis 2015 13:33 XP öldü öldü..çöp oldu hala XP demek bilgisizlik..

'.ass' uzantılı dosyalar da var mıymış? :D

iOS 8,Android Lollipop 5.0 hep daha düz ve sade tasarımlara geçtiler. Microsoft da yeni işletim sisteminde bu yolu tercih ediyor çağdan uzak kalmamak için.

@02 Nis 2015 14:46 sen 2012'de çıkan windows 8'i görmedin sanırım. bak bakalım kim önce getirmiş sade tasarım akımını.

alt yazı iyi oldu ty ms

cleartype yeterli daha belirgin yazılar oluyor

Çıksada kurtulsak

"iOS 8,Android Lollipop 5.0 hep daha düz ve sade tasarımlara geçtiler. Microsoft da yeni işletim sisteminde bu yolu tercih ediyor çağdan uzak kalmamak için." Bunu yazan kişiye söylüyorum. Microsoft, flat dizayn a çok daha önceden geçmişti zaten. Yanlış yorumlar yapmayın kardeşim.

hele şükür birde hdmi veya optik bağlantıda dts dts-hd Dolby gibi ses formatlarını pass ground yapsa (yani çözmeden direk sessitemine aktarma olayı) codecklere gerek kalmıyacak diyecem yeni popüler kodeck h265 destekliyomu win10 , bana kalırsa codeck kurmaya devam.

microsoft bunlara destek getirken neden rar 7z dosyalarına destek getirmiyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost