Windows 10'a EFF'den gizlilik yumruğu!

Microsoft'un başı, Windows 10 konusunda yaşadığı önemli suçlamalar nedeniyle bir kez daha dertte!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'a EFF'den gizlilik yumruğu!

Windows 10'a gizlilik konusunda yöneltilen oklara bir yenisi daha eklendi. Electronic Frontier Foundation, (EFF) bir blog gönderisinde firmayı gözüne kestirdi.

Microsoft'u kullanıcı tercihlerini ve gizliliği "göz göre göre yok saymakla" suçlayan EFF, Windows 10'un Microsoft sunucularına varsayılan olarak "eşi görülmemiş büyüklükte kullanım verisi" gönderdiğini söyledi. EFF, Microsoft'un veri toplama aktivitelerinin bir kısmından uzak durmanın mümkün olduğunu, ancak bilgisayarınızın Microsoft'un sunucularıyla konuşmasını susturamadığınızı söylüyor. Gerçekten de Windows 10'un kurumsal bir sürümünü kullanmıyorsanız, bir miktar kulanım verisini Microsoft ile paylaşmaktan kaçınamıyorsunuz.

Eleştirilerin büyük kısmı ise Microsoft'un bu verileri "anonimleştirme" konusunda nasıl bir yol izlediğini açıklamamasıyla ve bu verileri ne kadar süreyle depoladığını söylememesiyle ilgili. EFF'ye göre çözüm, Microsoft'un kolay anlaşılır gizlilik kontrollerini tek bir menüde sunmasından geçiyor. EFF'ye göre Microsoft'un potansiyel davalardan ve yetkililerin öfkesinden kurtulmasının yolu, buradan geçiyor.

EFF daha önce Microsoft'un Windows 10'a güncellemeye yönelik taktiklerini de sert biçimde eleştirmişti. Ancak Windows 10'a ücretsiz geçiş fırsatı tamamlandığından, bu taktikler artık geçmişte kalmış gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

"Footprint" endişeniz varsa, Comodo IS ve Restore RX kullanın, sorununuz çözülecektir...

@cleverman nette asla tam gizlenemezsin..

Windows iyice işin suyunu çıkardı, insanlar alışkanlıklar ve oyun desteği yüzünden Windows'u bırakamayacak(ben Linux kullanıyorum) bari kanun yoluyla gizlilik sağlansa..

"EFF'ye göre çözüm, Microsoft'un kolay anlaşılır gizlilik kontrollerini tek bir menüde sunmasından geçiyor." 'Gerçekten' bu şekilde işlevi olan bir menünün olabileceği ihtimali sizce nedir ? Yıllarca söyledik gizlilik ilkelerindeki değişimin nereye gittiğini ama dinleyen olmadı. Halk böyle olduktan sonra sırtına semer vuran çok olur. O davalar da zaten düşürülür.

hain microsoft, her şeyimizi biliyor, bedava dağıtıyor, nereden ne kazanıyor diye düşünmek gerekirdi..

Kullanıcıların bilgileri kendilerine almayı hak olarak gören ve bunu eleştirenleri de çirkince susturmaya çalışan firmalara "DUR" diyebilenleri görmek mutluluk verici...

Gizlilik istiyorsanız Tails kullanın, tamamdır.

win10 redstone srmunü kurdum gzl deneyin bence

hem Google hem de MS tüm dünyada veri toplar ve satarlar..hem özel sektöre hem de hükümetlere

Kullanıcılarının Bilgilerini çalan yükselir. Bunun en iyi örneği windows 10 ve androiddir. Birde ios var.

Adamlar haklı açık açık bir de topluyoruz diyorlar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play