Windows 10'a geçtikten sonra boş alan açın!

PC'nizi Windows 10'a yükselttikten sonra geri dönmeyeceğinizden eminseniz, 20GB yer kazanabilirsiniz

Windows 10'a geçtikten sonra boş alan açın!

Microsoft, Windows 10'a yükseltirken, eski işletim sisteminize geri dönebilmeniz için bazı dosyaları sabit diskinize kaydediyor. Bu dosyalardan kurtularak 20 GB'a kadar boş alan kazanabilirsiniz.

Windows 10'a güncelledikten sonra disk alanınızın büyük bir bölümünün harcandığını görebilirsiniz. Bunun nedeni, Windows 10'u kaldırıp, eski sürüme geri dönmek isteyenler için, eski dosyaları saklanması. Geniş bir sabit diskiniz varsa bu dosyalar, önemli bir alan kaplamayabilir. Ancak küçük bir SSD diskiniz varsa ve boş alanınız tükendiyse, Disk Temizleme aracını çalıştırın ve Sistem Dosyalarını Temizle düğmesine basın. Listeden "Önceki Windows yüklemeleri" öğesini ve silmek istediğiniz diğer dosyaları seçin.

Temizlik sonrasında 20 GB ve üstünde alan kazanabileceksiniz. Bu işlem sonrasında elbette eski Windows 7 veya 8'inize geri dönmeniz, mümkün olmayacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

aylardır neyin testini yaptınız allah aşkına. güncellemelerin zorla yüklenmesi ne demek kardeşim. realtek sürücülerini zorla yükleyip creative 5.1 hoparlör sistemimi bozuyor. Microsoft'un kendi sürücüleri çok daha iyi. güncellemeleri gizleme aracı ile gizledim buna rağmen yüklüyor. böyle saçmalık olmaz. 7'de çalışan web kameram da çalışmıyor. yeni bir Vista ortaya çıkardınız. geçmiş olsun!

@31 Temmuz 2015 11:59 bence suçu microsofta değil de kendi beceriksizliğine at derim :)

faydalı bir yazı olmuş :)

nereden bulaştım win 10 boot menude kalıyor. uğraşıyorum dünden beri sürücüm kilitli hatası veriyor ve ben format bile atamıyorum .. acer v3-571g i5 8gb

Koşarak Windows7'ye geri döndüm. En fazla 2 saat dayanabildim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir