Windows 10'da bu uygulamaları kaldırmak mümkün!

Windows 10'a gelen yeni ön izleme yapısı, kullanıcıların yıllardır devam eden önemli şikayetine cevap veriyor!

Windows 10'da bu uygulamaları kaldırmak mümkün!

Microsoft'un son işletim sistemi Windows 10 genelde olumlu eleştiriler alsa da platformun ilgi görmeyen bazı özellikleri de var. Bunlardan birisi de Windows 10'a ön yüklü olarak gelen bazı sistem uygulamaları. Öyle ki, bazı kullanıcılar bu uygulamaları Microsoft'un 'bloatware'i olarak tanımlıyor.

Yazılım devi bu konudaki geri bildirimleri ciddiye almış olacak ki, yeni bir ön izleme mimarisiyle birlikte bu uygulamaların önemli bir kısmını kaldırma olanağı sunuyor.

Yapı 14936 olarak adlandırılan en son Windows 10 ön izlemesi söz konusu sistem uygulamalarının bazıları için kaldırma tuşunu devreye sokmuş durumda. Daha önce devre dışı görünen bu tuşlar sayesinde kullanıcılar artık bir tıkla ilgili programı sistemden kaldırabiliyorlar. Ön izlemenin yakın bir gelecekte herkese açık olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

Konuyla ilgili Ghacks'te yer alan rapora göre Microsoft'un varsayılan olarak gelen uygulamalarından halihazırda beş tanesinde bu kaldırma işlemini gerçekleştirmek mümkün. Posta ve Takvim, Hesap Makinesi, Groove Müzik, Haritalar ve Hava Durumu (Weather) kullanıcıların artık doğrudan silebilecekleri sistem uygulamaları arasında.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Google ın yapmadığını yaptı. Aferin Microsoft. Buradan google ı kınıyorum. Ios un bile sistem uygulamaları silinebiliyor. Yaşasın ios 10 ve Windows 10!

@10 Ekim 2016 00:34 iOS'un sistem uygulamalari silinmez, sadece kisayollari gizlenir. Ayrica W10Privacy adli aracla istediginiz butun uygulamalari silmeniz de mumkun.

@10 Ekim 2016 00:34 Gereksiz uygulamaların 5 tanesini silebiliyorsun. Ya geriye kalan onlarcayı ???

@10 Ekim 2016 00:34 İos'un sistem uygulamaları silinmiyor sadece sana silinmiş gibi gösteriyor logosu olmayınca silinmiş sanıyorsun ince sistem ana belleğini inceleyebilsen aslında sildin sandığın programın hala çalıştığını hala önbellekte olduğunu kendinde görürsün sadece silinmiş gibi gösteriyor bir nevi devredışı bırakma gibi birşey kaldıki googledada bu özellik mevcut yazılımı devredışı bırak deyince tüm güncellemelerini kaldırıyor yazılım silinmiş gibi oluyor.

İyi tamam isteyen kaldırsında. Ben bu uygulamaları yeri geldiğinde kullanıyorum. Özellikle hesap makinası. Bu nasıl iştir anlamadım.

Eğer bir işletim sistemini kullanmak için para ödüyorsam istediğim uygulamayı kaldırma veya yüklemek bana kalmış bir şeydir. Ne demek kaldırmaya izin vermiyorum şaşılacak şey. Hayretler içindeyim bu Microsoft'a ne oldu böyle. Para veriyoruz para...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir