Windows 10'da yüksek performans seçenği yok

Windows 10'un güç yönetimi bölümünde, artık bu seçenek olmayacak!

  • Cem Şancı
Windows 10'un güç seçeneklerine güncelleme!

Microsoft, Windows 10'un güç yönetimi seçeneklerinden "yüksek performansı" kaldırma kararı aldı. Şirket böylece dünya çapında PC'lerin harcadığı enerji nedeniyle oluşan kirliliğin bir kısmını önleyebileceğini düşünüyor.

Bilgisayar yönetimi konusunda uzman olmayan sayısız kullanıcı, güç yönetiminin anlamını bile bilmeden, bilgisayarlarını en yüksek performansta kullanıyorlar. Microsoft şimdi en yüksek ayarı, "dengeli performans" olarak ayarlayacak.

Yüksek performans isteyenler ise "Custom" sekmesinden, kendi istedikleri performans değerlerine göre kendilerine özel "yüksek performans" seçeneği ayarlayabilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

laptoplar için iyi seçenekti

ha şöyle yaptığı en mantıklı iş bu olmuş. Senelerdir boş yere zahmet çektiriyordu. Güç seçeneklerini kayıt defteri ile devre dışı bırakıyorduk. Dengeli seçenek de bile en yüksek işlemci hızını %25 yapıyorum ben hem de elektrik takılıyken,pildeyken %10-15 o kadar bile fazla ne ısınma oluyor ne de birşey. Bilen anlayan isteyen zaten performans açar.

@02 Nis 2015 15:44 sadece internete girmek için kullanıyorsan o çok bile..

@02 Nisan 2015 15:44 arkadasım senın pc nde işe yaramaya bilir ama ben kulanıyordum benım ıcın güç önemli deyil surekli prizde kullanıyorum

çok çok yerinde bir karar olmuş..

Pc eski olunca YÜKSEK PERFORMANS modundan başkası kesmiyor

Güzel düşünmüşler. Sadece ihtiyacı olanlar kullanır.

@02 Nis 2015 17:48 ihtiyacı olanlar da kullanamayacak haberi gözünle mi okuyorsun?

"Yüksek performans isteyenler ise "Custom" sekmesinden, kendi istedikleri performans değerlerine göre kendilerine özel "yüksek performans" seçeneği ayarlayabilecekler." Ne demek acaba? :)

bu olmadı işte

eğer doğruysa windows 10=çöp

artık kesinlikle windows 10 dan vazgeçtim performans olmadıkça neye yarar

@02 Nis 2015 17:52 hay Allahım yaaa

@02 Nis 2015 17:52 Kendi ayarınızı yapmanız çok mu zor. Biracık bilgisayar kullanmayı biliyorsanız, gerekli ayarları yapıp bilgisayarınızı yüksek performansta çalıştırabilirsiniz. Adamlar doğayı düşünüp enerji kullanımını azaltmayı hedefliyorlar siz windows 10'dan vazgeçtim diyorsunuz. Böyle düşünüyorsanız zaten siz şu anda milattan önce 100 yılında falan olduğunuz için bilgisayar da kullanmayın.

@02 Nis 2015 23:23 Yeni mi anladın kardeş onların 100 lerce yıl geride olduğunu

benim laptopum iyi olmadığı için her zaman yüksek performansta kullanıyorum çünkü dengeli veya düşük yaptığımda yavaşlıyor.

@02 Nis 2015 18:02 Pilim çabuk tükeniyor yada işlemcimin ömrü niye tükendi diye ağlanma sonra...

@03 Nisan 2015 03:32 SANAMI KALDI MİLLETİN DERDİ TASASI ??? SENİN CEBİNDEN ÇIKAN BİŞEY YOK BOŞ YAPMA

15.43 işlemci hızını kisarsan pc isinir ne hizli ne yavaş ortala

@02 Nis 2015 18:12 nerenden uydurduğunu merak ettim

@02 Nis 2015 21:03 Çalışmayan motor daha çok ısınır yada devri yüksek tutarsan daha az yakar gibi bir saçma ! yorum olmuş

Dengeli niye yapayimki? Kullandığım enerjinin parasını devlete fazlasıyla oduyorum zaten . hatta kacak kullananlarin parasinida oduyoruz. Gerçi programcılar bunun için tek tıklama programı geliştirirler. Onu kullanırız.

@02 Nisan 2015 20:57 akla bak arkadaş :D parasını ödüyormuş.sanki biz kaçak kullanıyoruz.burda mesele para değil çevrenin temizliğine bir nebzede olsa katkıda bulunmak

Mal mısınız ayar yine var ama biraz ekstra çaba sarf etmeniz gerekecek o moda girmek için..

iyi halt yemişler

win7 candır xp ise süper candır

@03 Nis 2015 13:39 neyazıkki ikisindede dx12 yok win 10 mahkumuz alternatif yok. yoksa 7 ye dx 12 verdimmi yteter de artar.

yüksek performans modu ekleyen programlaar şıkar uraştırmaz bile de çok büyük saçmalık encok enerji tüketen cpu gpu ble otomatik hız voltaj düşürerek tasarruf yapıyor zaten ,yüksek performans ta bir işlemi 5dk da yapıyorsan dengelide 8dk bulur hem zaman kaybı hem de fazladan elektirik kaybı fala dk çalışacak. yüksek performans ta takılmadan çalışan oyun dengelide takılır. birşeyi kaldıracaksa dengeliyi kaldırsın, yüksek performans ve enerji tasarrufu olsun yeter enerji tasarrufu notbuklarda pilden çalışırken çok işe yarıyor.

Microsoft`un bu girişimi çok güzel ancak seçtiği yöntem abuk sabuk olmuş. eğer Microsoft doğayı düşünüyorsa daha hafif işletim sistemi tasarlasın. xubuntu ve lubuntu Pentium 2`de bile çalışıyor hemde en ufak bir sadelik özellik eksiltmeden (Windows Vista'daki özellikler bile var), Windows 7`de olmayan özellik işlevsellik bu 2 Linux versiyonunda var (inanmayan youtube`da inceleyebilir). birde söylemeden edemeyeceğim; daha tasarlanma aşamasındaki işletim sistemi hakkında iddia da bulunup; ekstra ayarla açılır diyenler; yazıyı neresiyle okudu çok merak ediyorum, makalenin neresinde; ekstra ayarla açılma seçeneği eklenecek diye yazıyor bir göstersinler!

@03 Nis 2015 21:26 aha da burda "Yüksek performans isteyenler ise "Custom" sekmesinden, kendi istedikleri performans değerlerine göre kendilerine özel "yüksek performans" seçeneği ayarlayabilecekler."

Lüzumsuzdu zaten, fazladan kafa karıştıran bütün özelliklerin ayıklandığı kurulumlarda olsa Windowsun, mesela kurulurken daha güvenli ama daha basit bir özellikte kurulum seçeneği gibi.

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri Gerçekten mi ? :) Bende var..

Arkadaşlar şimdi ben win10 kullanıyorum fakat dengeli ayarda bilgisayarım çok kasıyor. Yüksek performans seçeneğide yok. Sizden istedigim birisi yüksek performans ayarlarını cevap kısmına yazabilirmi kendimiz ayar yapıyormuşuz galiba isteyenler customdan yapıyormuş fakat ben nasıl yapılır bilmiyorum. Yüksek performans ayarlarını cevap kısmına yazarsanız sevinirim.

@Berke2614 Güç planı oluştur diyorsun dostum. Daha sonra yüksek performanslı bir plan oluşturuyorsun.

bende de kalkmış daha yeni. 1 hafta önce vardı :/

crate a power plan diyip yüksek performansı seçin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play