Windows 10'daki 5 Windows XP izi!

Windows 10'a dikkatle baktığınızda, Windows XP'den bazı izleri görebileceğinizi biliyor muydunuz?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'daki 5 Windows XP izi!

Windows 10, sıfırdan oluşturulmuş bir işletim sistemi değil, önceki Windows'ların geliştirilmiş bir sürümü. Yeterince iyi baktığınızda Windows'un geçmişinin izlerini, 14 senelik Windows XP'nin izlerini bile Windows 10'da görebilirsiniz. İşte bunlardan sadece 5'i:

Ekran koruyucusu ayarları

Ekran koruyucuları eskide kalmış olabilir ancak Windows'ta onları kullanmanız halen mümkün. Konumu değişen ayarlara en hızlı biçimde ulaşmak için Başlat menüsüne "ekran koruyucu" yazarak çıkan sonuca tıklayabilirsiniz.

Görünen o ki Microsoft, bu pencerede pek değişiklik yapmamış. Penceredeki monitör görseli bile Windows XP'dekine çok benziyor. Windows 10'u CRT monitörde kullananların kaldığını pek sanmıyoruz.

Disk kotası

Sistem yöneticileri, disk kotası işlevi sayesinde kullanıcıların diskin ne kadarını kullanacağını ayarlayabiliyorlar. Daha çok iş ortamında kullanılan işlev, kullanıcıların sürücüyü doldurmasına engel oluyor.

Disk kotası ayarlarına Dosya Gezgini'nde bir sürücüye sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayarak (buradaki yeni simgelere dikkat edin), ardından Kota sekmesine ve "Kota ayarlarını göster" üzerine tıklayarak ulaşılabiliyor. Kota penceresindeki hoş görünümlü trafik lambası simgesinin yenilenmediği açık.

Kaldırma çakışması

Denetim masası, son senelerde değişiklik yapılan yerler arasında. Bugünlerde Ayarlar uygulaması, Denetim Masası'ndan daha önde bulunuyor ancak program kaldırırken Windows XP'den kalan bir pencereye rastlayabilirsiniz.

Yukarıdaki kutucuk, iki programı aynı anda kaldırmaya çalıştığınızda görüntüleniyor. Ekranı kendiniz görmek için bir programın kaldırma yazılımı açıkken, diğer bir programı kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Google Chrome parolaları

Bu pencereyi görebilmek için Google Chrome'a ve parolayla korunmuş bir Windows kullanıcı hesabına ihtiyacınız var. Chrome'u açın ve adres çubuğuna chrome://settings/passwords yazın. Burada Kayıtlı şifreler bölümünün altında herhangi bir site için Göster düğmesine basın.

Windows parolanızı yazmanızı isteyen bir iletişim kutusu açılacak. Göreceğiniz gibi pencerenin üst tarafındaki görsel, Windows XP'den kalma. Bunun nedeni, Chrome'un oturum açma için eski bir Windows API'sını kullanması. Google'ın yeni bir API olmasına rağmen bu API'yı kullanmasındaki amaç, muhtemelen daha iyi uyumluluk sunmak.

Windows Journal

Journal kelimesi için bir sistem araması yaptığınızda Windows Journal'a rastlayacaksınız. Belki de varlığından bile haberdar olmadığınız bu araç, ilk olarak Windows XP Tablet PC Edition ile gelmişti. Amacı ise kullanıcılara el yazısıyla yazılmış notlarını organize etme olanağı sunmaktı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

İnanılmaz bir şey bu. Kurarken nasıl da heyecanlandıydık oysa, resmen çakma XP'ymiş meğer.

XP Forever diyenler haklıymış galiba, oysa çok alay ettiydik biz onlarla, haklarını bize helal etsinler artık.

windows hep eskilerin üzerine katarak yapıldı asla tam anlamıyla baştan yazılmadı karnelden bahsetmiyorum işletim sistemi tam anlamıyla simge tasarım değişmesi gereksiz bazı windows programlarının kaldırılması isteğe bağli kurulması gerek sistemin 2 senede tam baştan sonra yenilemesi için çalışma yürütmeleri gerek şu günümüz şartlarında mühendisler yazılımcılar ile baştan yazılması o zaman windows gerçekten yükselişe geçer kurumsaldan çok bireysel müşterisi olur güncellemeler ile ekleçıkaryapmaz

@06 Kasım 2015 02:42 baştan işletim sistemi yazmak maliyetli ve zahnetli bir iş olur. Microsft bu riske girnez bence

@06 Kasım 2015 02:42 Karnel değil kernel olacak o. Ayrıca yazım yanlışı dışında anlatım bozukluğunada çalışman şart.

MS in hatası XP ve windows 7 yı fazla iyi yapmaları oldu :D

Patron ve Üst Yöneticiler, genelde, evleri için kendilerine, eşlerine, çocuklarına son sistem bilgisayarlar alırken, şirketlerinde özellikle muhasebecilerinin bilgisayarları donanım ve teknoloji olarak yerlerde sürünüyor, keşke monitörler CRT kalsaydı da bilgisayar iyi olsaydı. Şirketin en hayati bilgileri en kötü bilgisayarlarda saklanıyor, yazık gerçekten.

Yani adamların zaten iki altyapısı var. Ya o ya o. Bütün pencerelerin yenikenmesi mi gerekiyormuş? USA tabanlı hiçbir şirkete sempatim yoktur ama adamlar amerikayı baştan mı keşfetsin?

bir kaç tane yeni icon, bir iki arayüz değişikliği al sana yeni windows... artık öyle değişiklikler yapki gördüğümüz zaman merak edip kullanalım. bu defa olmuş diyebileceğimiz bir işletim sistemi hala bekliyoruz

Yamalı don her zaman yamalı dondur.

@06 Kasım 2015 09:56 açıkta görünen bir şey yoksa sorun yoktur

@06 Kasım 2015 17:53 Yamanin dikisleri patlayinca arka taraf ortada kaliyor, sorun o.

BEN varom CRT kullanan her nekadar LCD ve LED ler giderek daha da üstün hale gelsede CRT nin (özellikle fotoğrafta) sağladığı canlılık ve derinlik hissi (trinitron 21" samsung kullanıyorum) Lcd yada LED lerde malesef halen tam olarak yok

@06 Kasım 2015 11:35 Grafiker olarak 24" Sony Trinitron'umdan vazgecemedim. LCD vs digerlerinde ne kadar renk kalibrasyonu yapsamda baskidan cikan renkler tutmuyor iste.

@06 Kasım 2015 11:35 samsung'ta trinitron teknolojisi kullanıldı mı ya?? ben onu sony'e has sanıyordum.

Windows 10 un Windows XP gelişmiş hali olduğunu düşünenler koşa koşa geçer Windows 10 A..

@06 Kasım 2015 12:59 Otomatik, onay olmadan guncelleme iptal edilirse dusunulebilir. Isyerinde bir tane aptal guncelleme hatasi yuzunden sistem cokerse isimden olurum. Patron bu, para veriyor. Adam anlamaz ki MS hatasi bilmem ne. Tek diyecegi sana bosuna mi para oduyorum?

simgelerini değiştirmeye bile üşenmişler. her zamanki microsoft amatörlüğü.

Grafik tablet kulalnicisi olarak Journal'in kaldirilmamis cok seviniyorum. Alistiktan sonra klavye ve fare kullanmaktan cok daha hizli oluyor.

Bazı bilgiler yanlış. Mesela ekran koruyucusu ayarı tıpatıp Windows 2000'de de vardı.

Windows XP DE sıfırdan oluşturulmuş bir işletim sistemi değil, önceki Windows'ların geliştirilmiş bir sürümü, sevgili Chip online editörleri.

Siz eklememişsiniz de ben ekleyeyim, Windows gezgininin klasör seçenekleri penceresi XP'den beri aynı. Windows 7'ye kadar araçlar menüsünden ulaşılabilen Windows 8 ve üzerinde görünüm sekmesi altından ulaşılabilen bu pencere gerçekten değişmemiş.

Sen de yorum yaz