Windows 10'dan Microsoft'u üzecek oranlar...

Windows 10 kullanım oranı Microsoft'u memnun ediyor. Ama işin bir de can sıkıcı yanı var...

Windows 10'dan Microsoft'u üzecek oranlar...

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10, kullanıcılara sunulur sunulmaz önemli indirme rakamlarına ulaşmayı başardı. Peki, bu durum yalnızca son kullanıcılar için mi geçerli, yoksa kurumsal alanda da işler aynı şekilde mi? Bu sorunun cevabını ABD hükumeti verdi.

Windows 10, indirime sunulmasının ardından ilk 6 ay içinde 200 milyon yüklemeye erişerek rekor kırmıştı. Özellikle son kullanıcı tarafında büyük memnuniyet duyularak kullanılan Windows 10, kurumsal tarafta ise halen çok tercih edilmiyor. ABD hükumetinin yaptığı analiz çalışmalarına göre, kurumsal servislerde Windows 7, halen üstünlüğünü koruyor. Kullanıcıların internet alışkanlıkları gözetilerek hazırlanılan raporda, kurumsal alanda çalışanların hafta içi ve hafta sonu internete hangi işletim sistemi üzerinden girdikleri incelenmiş. Buna göre hafta içi beş günlük çalışma zamanında kullanıcıların yüzde 70'i Windows 7 üzerinden web'e erişirken, hafta sonu bu oranın yüzde 50'ye düştüğü gözlenmiş. Buna karşın Windows 10 ise yüzde 15'le çalışma haftasında, yüzde 30'la ise hafta sonunda performans göstermiş.

Bu rapor sonucunda açık ve net şekilde kurumsal tarafta Windows 7'nin üstünlüğünü koruduğunu görüyoruz. Ancak öte yandan son kullanıcı tarafında Windows 10 için işler kötü gitmiyor. Bunun sebebi Windows 10'un eğlence uygulamaları için daha fazla destek sunması olsa gerek.

200 milyon kullanıcı tarafından yüklenen Windows 10'a ilişkin bir diğer çarpıcı istatistik ise şöyle: Aralık ayına kadar kullanıcılar, tam 11 milyar saati Windows 10 başında geçirdiler.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

remix os ve android gibi yazılımlar var iken ve bunlar benzeri yazılımlar geliştirilebilecek iken kamunun windows kullanması büyük hata. olaya sadece maliyet gözü ile bakmak büyük hata. bir çok başka önemli boyutu var.

"200 milyon kullanıcı tarafından yüklenen Windows 10'a ilişkin bir diğer çarpıcı istatistik ise şöyle: Aralık ayına kadar kullanıcılar, tam 11 milyar saati Windows 10 başında geçirdiler." sorunları çözmeye uğraşmışlardır. : )

remix os benzeri android temelli bir ulusal isletim sistemi geliştirmek ve bunu kamuda okullarda kullanmak çok mantıklı.

çok berbat bir işletim sistemi hiç stabil çalışmıyor. Böyle işletim sistemi için dünyanın parasını istemeleri ilginç doğrusu.

Cikan her yeni isletim sistemi, bir öncekinden daha yavas calisiyor. Ne diye degistireyim ki windows 7 yi. Su anda en stabil ve düzgün calisan windows...

@14 Ocak 2016 18:10 Üstelik istediğiniz değişikliği kolayca yapabilirsiniz Win 7 üzerinde. Örneğin Win10 un iyi taraflarını biraz modifikasyonla win 7 ye getirebiliyorsunuz. Vistanın iyi taraflarını da alabiliyorsunuz. Win 10 ise kişiselleştirme açısından tam bir felaket ve gizliliğiniz sıfır. Win 10 en fazla basic kullanıcılar tarafından yada oyuncular tarafından kullanıldığı için hafta sonları kullanılıyor. Bunu anlamak zor olmasa gerek.

@14 Ocak 2016 18:10 zamanında xp`den 7`ye geçmeyene çemkirenler, şimdi windows xp`de kalma gerekçesinin aynısını tekrarlayarak windows 8.1-10`a geçmiyor. teknolojiden bi haber olmak böyle olsa gerek! zeki insan zaten gerçeği kendisi keşfedendir, kafası çalışana bir kere söylemek yeterli, aptala söylersin anca başına gelince anlar, aptal ötesi defalarca anlat anlamaz. biz bunu trilyonlarca kez anlattık ama sizler anlamamakta direndiniz. çalışan bilgisayarı çöpe at lafını ağzınızda sakız yapmıştı

4. millenium faciasını bedava verseniz kullanmam... çöp oğlu çöp...

7 çıktığında xp daha iyi diyorlardı, şimdi 10 çıktı 7 daha iyi diyorlar. yakında daha kararlı bir sistem olduğunda herkes 10 kullanacak

ya window 7 ile windows 8 birleştirerek birde 200 milyon doları istemeleri çok saçma

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir