Windows 10'la laptop kaybetmeye son!

Geç de olsa, Windows 10 Kasım güncellemesi ile gelen bu özellik, sizi büyük bir dertten kurtaracak!

  • Onur Seven
Windows 10'la laptop kaybetmeye son!

Windows 10 Kasım güncellemesinin bir parçası olarak, dizüstü bilgisayarınızı nereye giderse gitsin izlemenize olanak sağlayan yeni bir özellik sunuldu. Artık dizüstü bilgisayarınızın çalınması durumunda onu geri alabilmek için başvurabileceğiniz bir yol var.

Bunu kullanmadan önce ilk olarak sisteminizde etkinleştirme yapmanız gerekiyor.

Öncelikle Başlat'a gidin ve sonra Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Cihazımı Bul'u seçin. Eğer bu menüyü göremiyorsanız Windows 10 Sürüm 1511'i kullandığınızdan emin olun. Bilgisayarınızın hangi sürümü çalıştırdığını görmek için Başlat ardından Ayarlar  > Sistem > Hakkında bölümüne bakabilirsiniz.

Cihazımı Bul ekranında yapmanız gereken iki şey var:

  1. Microsoft hesabıyla giriş yapmak
  2. Cihazımı Bul seçeneğini açmak

Bu ücretsiz hizmet, cihazınızın konumunu haritada görebilmeniz için konum bilgisini düzenli aralıklarla almanızı sağlıyor.

Son olarak account.microsoft.com/devices adresine gidip Microsoft hesabınınızla oturum açın. Bulmak istediğiniz cihazı seçin ve ardından Cihazımı Bul'a tıklayın. Bu aşamadan sonra ekranda cihazınızın konumunu gösteren bir harita göreceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Vaaav.. çok etkilendim, mütiş bir buluş... gözlerim yaşardı. Cihazı çalan adamın ilk yapacağı iş, güzelcene temiz bir format atmak olacaktır. Tabii bios'a asıl kullanıcısı tarafından parola girilmediyse.

@Metinolmetin sizi niye farkedememişler bu adamlar hocam?

@Metinolmetin Bios Sifreleride Kirilabiliyor.!

Çalan kişi aptal değildir herhalde format atıp içindeki ağ kartını değiştirerek maç id sini değiştirirse ve windows 7 kurarsa ne olacak? Mac sistem değil sonuçta işletim sistemi çakılı dursun ve zorunlu olarak mac için özel şifre girilmeden format atılamayıp ortada bıraksın çalanı

@20 Aralık 2015 11:51 Secure boot diye bir şey geliştirdiler. Kullanınıcı ön yüklü gelen sistemi silemeyecek. Bugünkü laptoplarda formatı basabiliyorsun ama, ileride bunu da engelleyecekler. Buraya yazıyorum.

@20 Aralık 2015 11:51 siz bunları düşünüyorsunuz amenna, peki bu sistemi getirenler sizce bunları düşünmemiş olabilirler mi?

@21 Aralık 2015 13:00 Win Xp Cdsi ile Formatlanabiliyor BOOT ucuyor Tamamen Secure Boot diye Birsey Kalmiyor..! Bizzat Kendim Yasadim.!

Bir sorum olacak. 2 aydir benim pc wifi aylarini goruyor benim wifimi gormuyor sorunu nasil coze biliriz yardimlariniz icin simdiden teaekkurler

@20 Aralık 2015 12:30 Modeminizin kanalını 11 yapın. Modem ureticinizin müşteri hizmetlerini ararsanız sizi yönlendirecektir.

@20 Aralık 2015 12:30 modem kanal ayarlarınızı değiştirin bendede oldu formatı olmadı sonunda kanalı 11 yaptım duzeldi

@20 Aralık 2015 12:30 Başlat > Ayarlar> Ağ ve internet >Wi-fi ayarlarını yönet ağ isminizi bulun tıklayın ve Unut ismine tıklayın. Pc yeniden çalıştırın. Wi_fi ağ ismini yeniden bulacaktır.

@20 Aralık 2015 12:30 windows 10dan kurtulun

Bu bence calinma durumuna karsi guvenlik onleminden ziyade izlenme ve bilgi toplama amacli reklam kokan bir hareket.

@20 Aralık 2015 13:37 Sonunda gerçeği gören biri.

benim konumunumu koskoca il alanında gosteriyor adreste alakası yok.... gerek yok

Dizüstü bilgisayarımda Windows 10 Home sürümü yüklü.Ancak yukarıda bahsedilen Cihazımı Bul menüsü yok.Güncellemeyi denetle diyorum son sürüm yüklü uyarısı geliyor.Başka bir çözümü var mı?

Win 10 Pro 1511 İS. 10586-36 . Cihazımı Bul menüsü yok........

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play