Windows 10'la yapabileceğiniz 14 şey!

Windows 10'la yapabileceğiniz, Windows 8'de olmayan 14 işlevi öğrenmeye ne dersiniz?

Windows 10'la yapabileceğiniz 14 şey!

Windows 8 kullanan arkadaşlarınız, Windows 10'un yapıp, Windows 8'in yapamadıklarını size soruyorlarsa, onlara verebileceğiniz cevabı bu yazımızda bulacaksınız. İşte Microsoft'un Windows 10'a eklediği en iyi işlevler.

1. Pencereleri köşelere yaslayın

Pencereleri sadece ekranın sağ veya sol kenarına yaslıyorsanız, geçmişte kalmışsınız demektir. Windows 10'la birlikte açık pencereleri ekranın köşelerine sürükleyebilir ve onları, ekranın çeyreğini kaplayacak biçimde boyutlandırabilirsiniz. Aynı işlevi Windows + yön tuşları klavye kısayoluyla da etkinleştirebilirsiniz.

Eskisi gibi pencereleri kenara sürüklemenizin önünde ise elbette bir engel yok.

2. Depolama alanını analiz edin

Windows 10'dan öncesinde diskinizdeki dosyaların dağılımını görebilmek için, üçüncü parti araçlara ihtiyaç duyuyordunuz. Ancak Windows 10 ile birlikte gelen Depolama aracını kullanarak hangi dosya türlerinin sabit diskinizde yer kapladığını net biçimde görebilirsiniz. Başlamak için Başlat menüsünü açıp Depolama yazmanız ve ardından Depolama üzerine tıklamanız yeterli.

3. Yeni bir sanal masaüstü ekleyin

Windows, çok uzun bir sürenin ardından sanal masaüstlerine kavuştu. Güçlü kullanıcıların sevdiği bu işlev, uygulamalarınızı birden çok ekrana yaymanıza olanak tanıyor. Görev çubuğu ve masaüstü simgeleriyse, her masaüstünde gösteriliyor.

4. Parola yerine parmak izi kullanın

Windows Hello biyometrik platformunun bir parçası olan bu işlevi kullanabilmeniz için, kullandığınız donanımın Windows 10 ile uyumlu olması gerekiyor. Uyumlu bileşenlere sahipseniz, parmak izinin yanında, yüz tanıma ve hatta göz tarama işlevlerini kullanabilirsiniz.

5. Uyarılarınızı yönetin

Windows 10, masaüstünün sağ tarafında beliren yeni bir "Hızlı işlem merkezi" ile geliyor. Bu alan, tüm uygulamalardan gelen uyarıları tek bir alanda topluyor. Böylece örneğin Dropbox'un gösterdiği, ancak siz okumadan kaybolan uyarının ne olduğunu daha sonra tekrar görebiliyorsunuz.

6. Özel tablet moduna geçin

Windows 8, tablet moduyla masaüstü modunu garip, pek kullanışlı olmayan bir biçimde bir araya getirmeyi deniyordu. Windows 10'da ise her şey daha açık ve net. Tablet moduna geçmek için Hızlı işlem merkezini açın ve Tablet modu düğmesine basın. Dilerseniz, fare ve klavye kullanırken dahi basitleştirilmiş tablet modunu tercih edebilirsiniz.

7. Xbox One oyunlarını akış yapın

Oyunları akış üzerinden oynamak yepyeni bir fikir değil, ancak Microsoft'un Xbox One ve Windows 10 arasında kurduğu bağ, tam da ihtiyacımız olan şeyi bize sağlıyor. Çocuklarınız, oturma odanızdaki büyük ekranda oynamak istiyorsa, Xbox One oyunlarını farklı bir odadaki laptop veya masaüstü PC'nize akış yapabilirsiniz.

8. Microsoft Edge'i çalıştırın

Microsoft'un sadeleştirilmiş, Windows 10'a özel web tarayıcısı Microsoft Edge, web sayfaları üzerine not alma, dikkat dağıtan öğelerden uzak okuma görünümü ve Cortana arama entegrasyonu gibi işlevleriyle dikkat çekiyor. Bunların Chrome veya Firefox'u bırakmanızı sağlayıp sağlamayacağını ise Edge'i denedikten sonra göreceksiniz.

9. Geri Dönüşüm Kutusu'nu Başlat menüsüne ekleyin

Windows 10'un en göz alıcı yeniliklerinden olmayabilir, ancak işletim sisteminin yeni sürümünde Geri Dönüşüm Kutusu'nun kısayolunu Başlat menüsüne ekleyebiliyorsunuz. Bunun için masaüstünden veya Dosya Gezgini'nden Geri Dönüşüm Kutusu'na sağ tıklayın ve Başlangıç Ekranına Sabitle seçeneğine tıklayın.

10. Wi-Fi parolalarınızı arkadaşlarınızla paylaşın

Ağ ayarlarındaki yeni Wi-Fi Sense (Türkçe Windows 10'daki adı, Akıllı Wi-Fi) işlevi, tartışmalara neden olsa da kullanıcılara ziyaret ettikleri evin Wi-Fi ağına kolayca bağlanma olanağı sunuyor. Kişiler, paylaştığınız parolaları hiçbir zaman görmüyorlar - ancak Windows 10 kullanmaları halinde direkt olarak internete bağlanabiliyorlar.

11. Ayarları kolayca bulun

Windows 10, işletim sisteminizin ayarlarını size sunma konusunda Windows 8'den daha iyi bir iş çıkarıyor. Önemli sistem ayarlarının bir bölümü daha, modern arayüze taşınmış bulunuyor. Bu ayarları görmek için Başlat menüsünü veya görev çubuğundaki arama işlevini kullanarak Ayarlar sözcüğünü aratın. Yeni Ayarlar penceresi sayesinde Denetim Masası içerisinde zaman kaybetmenize genellikle gerek kalmayacak.

12. iOS ve Android'le çalışın

Rakip platformları kucaklamayı seçen Microsoft, uygulamalarının çoğunu iOS ve Android için de sunuyor. Başlat menüsünden Telefon Eşlikçisi uygulamasını çalıştırın ve iPhone 6'nızı veya LG G4'ünüzü Windows'unuzdaki verilerle nasıl bir araya getirebileceğinizi öğrenin.

13. Modern uygulamaları masaüstünde çalıştırın

Windows 10'un masaüstü ve tablet deneyimlerinde yaptığı geliştirmelerden bir başkası, işletim sisteminin Metro uygulamalarını pencerede çalıştırabilmesi. Windows 10'un uygulamalarında da geliştirmeler yapıldığından, Windows 8'deki sürümlerini beğenmediyseniz bile bir kez daha bakmanızda fayda var.

14. Cortana'yla sohbet edin (Türkiye'de desteklenmiyor)

Cortana'nın Windows Phone'dan masaüstüne taşınması harika bir haber, ancak Microsoft'un kişisel asistanı, halen Türkçe desteğine sahip değil. Türkçe dil seçeneğini kullanıyorsanız, Windows 10'da Cortana'yı kullanmanıza izin verilmiyor. Ancak işletim sisteminizi İngilizce olarak kullanıyorsanız, Cortana'ya hava durumunu sorabilir, sizin için alarm kurmasını isteyebilir, ona Wi-Fi, Bluetooth gibi bağlantıları açıp kapamasını söyleyebilirsiniz. Başlamak için Sol alttaki Cortana düğmesine tıklamanız veya "Hey Cortana" demeniz (sesle etkileştirme etkin ise) yeterli.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Neresi yenilik bunun, bunları önceden 3parti yazılımlar yapıyordu. Windows şu 3parti yazılımların önüne geçemedi bir türlü illa ki başka bir araç kullanılacak boşlukları doldurmak için...

@28 Ağustos 2015 02:12 bunu ubuntu ile yıllardır yapıyorduk...

@GORT zaten Windows 7`den itibaren Windows serisi paso linux`dan arakla dolu!

Masaüstü Bilgisayarlar için halen windows 7 candır... Windows 8 ve Windows 10 taşınabilir tablet vya dokunabilir özelliğiniz yoksa bi b0k değildir

İyi hoş yazmışsınız da bunların kaçı işlevsel diye baktığımda öyle aman aman ilgimi çeken yok yani benim için hala windows 10 8 den öyle çok da önde değil hatta güncelleme yapma zorunluluğu ile 8 den geride bile bana göre

Bir çoğu hali hazırda yıllardır Linux'ta bulunmaktadır.

acaba hem telefonda hem de bilgisayarda "hey cortana" komutu aktif iken ve pc başında masamda da telefonum duruyorken "hey cortana" diye seslendiğimde ilk hangisi atik davranır acaba? :D

@28 Ağustos 2015 09:54 eğer orjinalse pc ama değilse telefon bence

@28 Ağustos 2015 09:54 Sen sus gözlerin konuşsun, diyeceğin ona. :)

sanal masaüstü diyince linux dağıtımlarındaki sistem aklıma gelmişti.ancak microsoft bunu bile kırpmış

hepsi fos olmasada olur...

penrcere yaslama win 7 de dahi vardı birde pc dergisi olacaksınız yuh

@28 Ağustos 2015 10:25 pencere yaslama vardı ama sadece sağ ve sol kenar kullanılarak ekranın yarısı kaplatılabiliyordu şimdi köşelerde eklenmiş durumda

hallo windowsun her sürümünde gelmiyor

Türkçe Cortana'dan bir haber yok mu? Yoksa Türkiyedeki firmalar mı buna engel oluyor? Sesle komuttan ve sesle yazı yazmaktan para kazanan firmalar???

@28 Ağustos 2015 12:02 O firmalarla Cortana'nın pek bir ilgisi yok ama ücretsiz olarak yapılan sesle kontrol ve ekran okuma yazılımlarını sildirtiyorlar piyasadan. Yaklaşık iki yıl kadar bu konu üzerinde araştırma yapmıştım. Bilge Baykuş

sadece kullanıcıların ihtiyaç için kullandıkları üçüncü parti yazılımlardaki özellikleri Windows 10`a getirselerdi olurdu (yani kopya çekmeye imkanları vardı), misal kullanıcı bilgisayarında kullandığı işlemcinin modelini öğrenebilmesi için 3. parti yazılım yüklemek zorunda. eski oyun ve donanım desteği yine sorunlu, eax ses sistemi yasağı Windows 10`da da sürüyor (nedense). o Windows 8`i övenler hiç gözüme görünmesin, o kadar sadeleştirmeye rağmen kesinlikle hafif bir işletim sistemi değil!

Devlet büyükleri içinde bazı özellikler olmalıydı bence. Windows 10 ile hükümeti kurabilme özelliğinin de olması gibi. :)

daha doğru düzgün media player yok. codec pack yüklemeden hiç bir halta yaramıyor. ne altyazı desteği var ne de dual ses desteği. hala hiç değiştirmediği win xp den kalma media player ve özellikleri var. TV ler bile daha iyi oynatıcıya sahip. Yıl olmuş 2015, daha Tv ler kadar olamadı Windows 10.

Cortana'yla sohbet edin (Türkiye'de desteklenmiyor) Bu yeterli mi?

gereksiz 14 işlev listelendi

Saçma sapan ve gereksiz şeyler. Windows 8.1 hâlâ yeterli.

win10 a upgrade ettiğime beni pişman etti. ekran kartının yeni sürüm sürücüsü sorunlu olduğundan dolayı eski sürücüyü yüklemek istiyordum fakat bu win 10 benden izin almadan sürücüler falanlar fiştanlar yüklüyor. yahu kardeşim bırakın ben kendim yüklemek istiyorum! nerede bu meretin ayarları diye baktım herşeyi off konumuna getirdim YİNE KENDİ YÜKLÜYOOOOOOR!!! sonra sildim tabi wasat 10 u =)

windows 98 ve xp kullananlar aynı yorumları windows 7 işin yapıyor ne ironik :) 5 sene sonrada windows 10 gerisi hikaye diyceksiniz :) kısaca sistemler değiştirkce sizde mecbur yeni sistemlere alışcaksınız ? linux kopya diyorsunuz ama linux acama neden kullanmıyorsunuz ? hem windows eleştiriyorsunuz hemde windows kullanmaya devam ediyorsunuz ne kadar ironik :)

@30 Ağustos 2015 01:23 keşke ailem linux a alışabilse de linux a geçsek. bizim minicik pc macbook pro performansı veriyor.

Windows 10daki en büyük yenişliklerden biri EDGE;chrome u eziyor resmen web geliştiricisiyim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir