Windows 10'u XP'den güvenli yapan 6 şey!

Windows XP'yi bırakıp Windows 10'a geçmenizi sağlayacak 6 önemli nedeni sıraladık...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'u XP'den güvenli yapan 6 şey!

Bazı kullanıcıları ve şirketleri Windows XP'ten vazgeçirmek için Microsoft'un uyarıları ve internetteki güvenliğe yönelik sayısız teknoloji yazısı yeterli olmadı. Bunun şaşırtan nedenlerinden bir tanesi, 15 yaşındaki Windows XP'yi yeni Windows 10'dan daha kullanışlı ve daha iyi bulanların hala bulunması.

Ancak gerçek şu ki Windows XP, Windows 10'dan daha iyi bir işletim sistemi değil. Windows XP sahiplerinin kaçırdığı yeni özellikler bir yana, işletim sisteminde birçok güvenlik eksiği var. Aşağıda da bu konuya odaklanacağız.

Internet Explorer vs. Microsoft Edge

Microsoft'un yeni web tarayıcısı Edge'in eleştirildiği birçok yanı var. Ancak selefi Internet Explorer'ı ezip geçtiği bir alan varsa, o da güvenlik. IE, çoğu kullanıcının sistemine giren zararlıların, adware'in ve virüsün sorumlusuydu. Yeni tehditlere karşılık verme konusunda yavaş kalan web tarayıcısı, hantallığıyla da ünlüydü.

Edge ise araç çubukları, ActiveX, VBScript gibi eski öğeleri bir kenara bırakarak HTTP Strict Transport Security (HSTS), sandbox'lar ve SmartScreen gibi yeni teknolojilere yer veriyor. Yani Edge, IE'den çok daha çevik ve güçlü bir tarayıcı.

Microsoft desteği

Windows XP'nin destek süresi 8 Nisan 2014'te doldu ve işletim sistemi, ortaya çıkan yeni tehdit ve virüsler nedeniyle daha güvensiz bir hale geldi. XP'nin tarihin en çok saldırıya uğrayan işletim sistemi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Microsoft, Windows 10'a mecburi güncelleme işlevini getirerek (Home sürümünde) kullanıcıların tepkisini çekse de bu, her zaman en son güvenlik güncellemelerini yüklemiş olacağınız, hacker'ların ise kafalarını başka yere çevirecekleri anlamına geliyor.

Windows Hello ve fazlası

Windows Hello

Microsoft'un "parolaları öldürecek" çözümü Windows Hello, bu havalı iddiayı yerine getirecek mi henüz bilmiyoruz. Ancak bu yeni biyometrik güvenlik çözümü, parola tabanlı korumadan daha pratik ve daha güvenli. Windows Hello, bilgisayarınızdaki özel donanım yoluyla yüzünüzü veya gözünüzü tarayarak Windows kilidini açabiliyor. Windows XP'li, eski bir PC'niz varsa, bu yeteneklere sahip bir cihaz satın almayı düşünebilirsiniz.

Device Guard

Device Guard, sıfırıncı gün açıklarını çözmeyi amaçlıyor. Antivirüs programlarıyla birlikte çalışan Device Guard, ".exe dosyası ve script tabanlı" zararlıları tarayarak, bu dosyalara güvenilip güvenilmeyeceği konusunda bir karar veriyor. Dosya güvenilmez olarak kabul edilirse kullanıcıya karar vermesi için bir uyarı gösteriliyor.

Windows XP ise sıfırıncı gün açıkları konusunda yetersizdi. Hizmet Paketi 2 bazı bellek hatası açıklarına karşı koruma sunsa da, bununla yetiniyordu.

Salı yamalarının sonu

Windows 10'la birlikte Microsoft, aylık "Salı yaması" gününü beklemekten vazgeçiyor. Güncellemeler, artık devamlı olarak sunuluyor. Böylece Salı yamalarının dezavantajları Windows 10 sahiplerini etkilemiyor.

Windows Defender'daki geliştirmeler

Windows Defender, Windows 8'de ayrı bir virüs tarayıcısı haline gelmişti. Windows 10 ise yazılımın potansiyelini tam olarak kullanmaya başlıyor. Hafif bir araç olan Defender, zararlı bulduğunda sizi uyarıyor ancak sizi uğraştırmıyor, onu otomatik olarak karantinaya taşıyor. Virüs tanımlamaları otomatik olarak Windows Update üzerinden güncelleniyor. Araç, bir antivirüs tarayıcısından bekleyeceğiniz gerçek zamanlı koruma ve bulut tabanlı koruma yeteneklerine de sahip.

Alternatif bir antivirüs kullanmak isterseniz, Windows Defender otomatik olarak devre dışı bırakılıyor, yani hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

O kutuları gördükçe sinir tepeme çıkıyor arkadaş. 7'ye devam.

@17 Ocak 2016 02:04 Sen teknolojiden geri kalmaya devam et.

@17 Ocak 2016 02:04 ya 7 ne arkadaş ne kadar geri kafalısınız.

@17 Ocak 2016 19:02 ...dedi. Köşeli tekerlek görse yenilik zannedek şahıs.

Windowsu kullanmanın tek nedeni; internet download manager adlı programı kullanabilbek içindir, Bunun dışında Mac e göre çok çirkin çok sorunlu ve stabil olmayan bir platformdur

@17 Ocak 2016 02:13 Mac ne ya. O bir sistem mi ? Mac yüzünden Apple batıyor du az kalsın da; tekel politikaları yüzünden Microsoft para veriyordu apple ye, batmasın diye. Apple batarsa kanunlar gereği Üçe bölünecekti microsoft. Az kalsın Apple yi tarihe gömecek olan bir sistem Mac... Evet, en sorunlu sistem Windows ama Mac, bir sistem bile değil...

@17 Ocak 2016 02:13 Size göre öyle canım sen macte ne yapabiliyorsun aslanım canın istediğin açıp fıfa oynayabiliyormusun? yada web tabanlı oyunlar he yapabilyormusun? yazılımların tamamı windows destekliyken sadece %30'u mac os x için çıkıyor.

@17 Ocak 2016 02:13 internet download manager eğer lisanslı ise sıkıntı yok ama kırılmış haliyle kullanıyorsanız bir zaman sonra o da sıkıntı yapıyor. Eagle get var şimdilik kullandığım gayet de güzel

@17 Ocak 2016 02:13 ne saçmaladın sen :D

@17 Ocak 2016 02:13 birkaç bin dolarlık mac ine daha bir indirme programı bile yükleyemiyorsun ve mac i övüyorsun

@17 Ocak 2016 02:13 son derece haklısınız...

Güvenlik evet ama yukarıdaki sebepler XP den geçmek için yeterli değil... Hele hele, microsoft edge, defender falan denilmiş, o programlar için bırak win10 kullanmayı, microsofta düşman bile olurum...

güzel reklam, yine aldınız cukkkayı microsofttan.

İhtiyacı hangisi karşılıyorsa onu kullanmaya devam. Pentium 2.8ghz 768 ram nasıl win 10 kullansın. Hayrına win10 lu bilgisayar versinler kullanayım.:))

Hala ilkel cağdan kalma ikspi kullanan var demek :D

@17 Ocak 2016 10:59 İlkel çağdan ? kalma Xp kullanan modern bir insanı , ilkel çağlardan kalmış mantık seviyesi olan bir insana tercih ediyordur belki ha

1yıllık lisans parasını verirsen geçeriz sen paradan haber ver chip

@17 Ocak 2016 11:34 lisans sınırsız

hayatımızın her aşaması boyle, sadece windows değil ki? eski alışkanlıklarımızı ve düzenimizi kolay kolay terketmek istemiyoruz Ama yıllarca doğru bildiklerimizi de sırf facebookta gördük diye hemen değiştiyoruz

win 10 sevdim ben,İmkan olsa S4 de kurmak isterim Bu arada windows hello nasıl çalışıyor?

Bu windows 10 size ne etti arkadaş.

Bana göre 6 neden yetersiz

XP petrol oldu hala XP konusu bitmedi sanki windows dışında işletim sistemi yok LinuXMint, ubuntu, Fedora, Pisi Linux kullanırım windows 10 kullanmam...

Windows 7 de tarih bence gta5 te işlemci fırın abi ama internete girerken fanı okadar hızlı çalıştırmıyor sistemi soracak olursan fx işlemciye sahip anakart ta asus m5a97 r.2.0 ekran kartı asusun ndivia 1gb 128bit ddr3 lüsünden bu sistem çok ısınıyordu o gta5 te fan elektirik süpürgesi adedata windows 10 da böyle yapmıyor fanda fazla dönmüyor ekran kartınıda parmağımla baktım ısınma yok şidetle bende öneririm windoes 10 u remove penceresi canını sıkarsa kaldırma seçenekleride sunmuş

@17 Ocak 2016 12:50 Windows 10 daha iyi dedi. Ekran kartının ısısını parmakla ölçerek karar veren arkadaş :) Sistemi kimlerin övdüğüne bakmak yeterli.

xp nin ram kullanımı çok iyi süper stabil

Edge bir yenilik değildir, 8 deki METRO IE'yi edge diye önünüze koymuşlar.

W10 kullanıyorum ama XP kullansaydım sırf yazdığınız nedenler yüzünden W10 a geçmezdim hepsi saçma nedenler

XP'cilere de bedava yükseltme seçeneği sun, geçiş yapsın millet. :)

Çok süslü çok güncellemeci çok saçma çok gereksiz gibi sebeplerden dolayı kesinlikle beğenmedim ve güncellemeyeceğim.

windows 7 kutulu sahibiyim, 10'a yükseltirsem gene kutulu olarak mı devam eder yoksa oem mi olur

@17 Ocak 2016 14:26 kutulu devam eder adı değişir ama bence değmez... yükseltme uzun sürüyor sonra sıfırdan kurabiliyorsun anahtar girmen gerekmiyor...

@17 Ocak 2016 14:26 Kutu gönderecek halleri yok herhalde. Ayrıca yeni aldığınız sistem sadece şu an kurduğunuz bilgisayarda işler hale gelecek. Yani bilgisayarınızı değiştirdiğinizde lisansınızı da kullanamayacaksınız yeni sistemde.

Kullandığım bazı programlarım ve ses ve video kartlarım hala en verimli ve düzgün xp ile çalışıyor o yüzden hala benim için alternatifi yok.

Bu basliklarin hicbiri gecmek icin gecerli bir neden olamaz. Zaten antivirus - firewall kullaniyor herkes. Edge ne derlerse desinler IE 12'den baska br sey degil. Kimse kullanmayacak. Hello yerine yillardir kullandigimiz yazilimlar var. En onemlisi MS bedavaya gunahini vermez. 7 ve 8 kullanicilarina alin ucretsiz kullanin dedigine gore kesin bir bityenigi vardir. XP kullanicilari ise donanim guncellestirmesi ve Win10 lisansi icin bir suru para harcamak zorunda. Bana hicbir sey kazandirmayacak.

XP'nin kullanıcıları 2019 yılına kadar olan desteğini açma ile ilgili net üzerinde makalelere bakabilirler.Ufak bir Reg girdisi ile halloluyor.Comodo Dragonuda kursunlar al sana güvenlik. Win10'u kurduğum gibi kaldırdım pek sarmadı güvenlik açısından linux'e geçtim rahat ettim patch,crackle virüs dertleri ile uğraşmaya gerek yok herşey ücretsiz açık kaynak. Kurmayı düşünenler Linuxmint / ZorinOS / Makulu Aeroedition'ı denesinler derim kolaygelsi.

XP kullaniyorum. Kullanmaya da devam edecegim. Bilincli kullandiktan sonra güvenlik önemli degil pek.

Bazı resim ve mp3 dosyalarını açamama, win7'de tıkır tıkır çalışan programlarınızın size sormadan kaldırılması gibi daha sayılabilecek onlarca neden de kurmamak için var.

@17 Ocak 2016 21:49 Güvenlik adına hiç bir şeyin olmaması da başka büyük bir sebep.

Sayın Chip yazarları. Windows 10 da * Cortana - Bizde yok ki * Güncellemeler - İşlerimi kafasına göre kapatıp beni mağdur eden şey * Edge - Saçma sapan web tarayıcısı ve yine hantal * Windows Defender - Düzgün işe yaradığını görmedim * Windows Hello - Daha ortada yok * Driver uyumluluğu - Halen sorun * Control panel yerine gelen ayarlar ekranı - Nefret ettim * Wifi ile ilgili saçma sapan sorunlar... Çok var daha sayayım mı ??

@18 Ocak 2016 19:11 Sayın ! Çünkü saymadıkça gerçekler yerine yalanlarla dolduruyorlar. Sayın ki herkes görsün.

Windows 10 Pro 32 bit'i; Pentium 4 işlemci, 2GB DDR2 RAM ve ATI Radeon HD3650 512MB ekran kartlı sistemde gayet akıcı bir şekilde kullanıyorum. "Eski sistemlerde çalışmaz mı acaba?" diye düşünenlere duyrulur. Ses sürücüsü dahil tüm donanımları otomatik tanıyıp kurdu. (ses çipi de milattan öncesinden kalma via ac'97 audio) İlla Windows 10'a geçin diye demiyorum. İsteyen XP de kullanır tabi. Windows 10'a geçmek isteyip donanım uyumsuzluğu yaşamaktan korkan eski PC sahipleri için yazdım bunu.

Xp de sistem güncellemeleri yok güvenlik açıpı var doğru ama ben bugüne kadar güncellemeleri hep devre dışı bırakıyordum kaspersky i.security kur chorome ve mozilla kur al sana tarayıcı güvrnliği ve virüs koruması

Doğan şahinci arkadaşların yorumlarını gülerek okuyorum. Evet evet eskiden herşey daha süperdi

Windows 10 beleş ve hadi kullan hadi hadi diye baskı yapınca asıl güvenlik için microsofttan korkuyor insan.

Ya şimdi bu her yeni işletim sistemi çıktığında milleti kandırmak için söylenen yalanlardandır bu - eskisi güvenli değil, yenisi güvenli uydurması. Bir kere eskisi uzun yıllar güvenlik riskleri yamanmıştır, buglar vs. temizlenmiştir. Eski sistem stabil hale getirilmiştir. Yeni işletim sistemi her zaman daha risklidir, yeni eklenmiş özelliklerin güvenlik riskleri tam analiz edilememiştir, hackerlar tarafından keşfedilmeyi beklerler.

Xp Çandır gerisi heyeçandır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play