Windows 10'un benimsenme oranı tatmin edici

Yapılan anketler, işletim sisteminin ilk altı aylık süreçte hedefine ulaşacağına işaret ediyor!

  • Cenk Atlı
Windows 10'u çabuk benimsedik

Haziran 2015'te yayınlanan raporlar şirketlerin yüzde 40'ının Windows 10'u piyasaya sürüldüğü ilk yılda yükleyip kullanmayı hedeflediğini gösteriyordu. İşletim sisteminin kullanıma sunulmasının üzerinden yaklaşık altı ay geçti ve Windows 10'a güncelleme oranları açısından mevcut tablo her şeyin planlandığı gibi gittiğini gösteriyor.

Spiceworks tarafından IT uzmanları arasında yapılan bir ankete göre Microsoft, Temmuz 2016 itibariyle Windows 10'a geçiş oranını yüzde 40'a ulaştırmakta fazla zorlanmayacak. Küçük ve orta ölçekli işletmeciler ve diğer profesyonel çevrelerde Windows 10'a geçişin şu an yüzde 18 düzeyinde olduğu belirtiliyor. Söz konusu oran genel tüketicileri değil yalnızca iş amaçlı kullanımları kapsıyor olsa da, firmanın normal müşterileri için de başka planları var.

Yazılım devi, geçtiğimiz ay yaptığı bir duyuruyla altı aydan daha az bir sürede Windows 10'un dünya çapında 200 milyon cihaz üzerine yüklendiğini açıklamıştı. Söz konusu oran, aynı popülerliğe ulaşmak için 15 ay gibi bir süreye ihtiyaç duyan Windows 8'le karşılaştırıldığında çok daha hızlı bir geçiş süreci anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 45 Yorum

Windows 10 o kadar benimsenmiyor. Microsoft zorla Windows 10'u yukseltirse Microsoft bu yukseltmeyi benimseniş gibi gösteriyor bence. Bilmem anlatabildim mi ?

@07 Şubat 2016 00:17 alnına silah mı dayadı bu platform dahil yüzlerce blogta windows 7 veya 8'e geri nasıl dönüleceğinin metotları bilgi olarak verildi. Hem windows 10'u kullanın, olmadı serialini alın bir kenara koyun sonra da efendim zorla benimsetildik diye tespitler yazıp döktürün, en hafifinden oportünizm bu olsa gerektir.

@07 Şubat 2016 08:34 ne demek istiyorsun

@07 Şubat 2016 19:29 Yazdıklarım tekrar yoruma ve açıklanmaya ihtiyacı olmayacak kadar aslında alenidir. Hiç kimse ile polemik yapma veya onu düşüncelerinden dolayı rencide etmek gibi bir gayem de yoktur bu konuda müsterih olun. Windows 10 kullanıp bunu zorla dayattılar demek abesle iştigaldir dileyenin geriye dönme veya hiç geçmeme hakkı ve olanağı vardır. Hem geçmek, hem beğenmemek hem de sızlanmak en hafifinden riyakarlık ve oportünizmdir. Açıklama yeterli mi?! Bilginize sunulur.

Hem bedava hem de zorla kendini yükletmeye çalışıyor. Gün geçtikçe çoğu zararlı yazılımdan daha beter bir hale geldi, işportacı gibi her delikten "abi windows 10'a yükseltelim mi?" diye soruyor. Ücret karşılığı ve kullanıcının isteğine bağlı yükleme seçeneği ile gelse kullanım oranı %2-3'ü geçemezdi. Kendi hayal dünyalarında tatmin olmaya devam etsinler, bir çok kullanıcıyı Windows markasından soğuttular.

@07 Şubat 2016 01:00 Apple iMac gibi bir cihazla bağlaşık işletim sistemi diğerinde çalışmasa, yenisine geçmek için servet döküp geçebilseniz bak o zaman nasıl kıymetli olurdu değil mi? İsteyipte nasıl geçileceğini bilmeyen kullanıcıların varlığını yadsımayın elbette kendi bir alt sürümünden üst sürümüne teşvik için her türlü yolu deneyecektir bu meşrudur. Kullanıcı olarak istemiyorum diyorsan yükseltme mesajının nasıl kaldırılacağı çarşaf çarşaf yayınlandı. Hem windows kullanın hem sızlanın..

@07 Şubat 2016 08:43 Sağolasın MSfan kardeş.

@07 Şubat 2016 08:43 Helal kardeşim...bu kadar çoluk çocuğun arasında aklı başında senin gibi adam bulamak harbiden zor....ne de güzel demişsin.

@ZiyaretBitti Eyvallah üstadım. Gerçekten yaşı kemale ermemiş katılımcılar ağzına ve aklına ilk geleni yorum diye döktürüyor. Onlara da saygım hürmetim var yaşlarına ve Dünya'ya bakış açısına göre vizyonları normal ama bazen gerçekten tahammül sınırlarını aşıyorlar. Bu kadar da uzun boylu değil diye birilerinin medeni cesareti ile bunlara dur demesi gerekiyor. İltifatınız çok teşekkür ederim, ender katılıyorsunuz ama değerli yorumlarınızı severek okuyorum bilginize.

@07 Şubat 2016 18:24 Eyvallah her şeye maydanoz olan, mint kullanmakta tek başına kalıp, gelip burada birkaç kişiye windows kullanıyor diye olumsuz yakıştırmalar yapan, yaftalayan bilmem kaçıncı milenyum faciası kardeşim. Senden bu yorumlar gelmese, o gün işler yolunda gitmiyor demektir. Hoşgeldin sefa geldin, gözlerim yollarda kalmıştı! Yalnız yeni sataşmalar bul veya git Linux çöplüğünde eşin! Yaptığın yorum değil görüş de değil kişiyi itham etmek, tavrını gözden geçirmeni salık veririm.

@07 Şubat 2016 18:24 sende sağol goygoycu kardeş. Git linux veya Apple çöplüğünde eşin, Msfan diye dalga geçmeye utanmıyor musun? Yoksa sağol deyip pohpohlayıp dalga geçtiğini anlamayacak kadar karşındakini bön veya avanak mı sanıyorsun?! Üslubunuzu gözden geçirin. Kişileri değil görüşlerini baz alın yanlışsa yerden yere vurun ben dahil, sesimi çıkarmam fakat tiye almaya kalkışmak küstahlıktır.

@08 Şubat 2016 17:27 Web sunucu FTP sunucu,Proxy sunucu,Güvenlik duvarı (Firewall),E-posta sunucu (POP, IMAP),DNS sunucu,TCP/IP Yönelendirici (Router),Tartışma listesi sunucu Kurum içi mesajlaşma,Veritabanı Sunucusu, Güvenli (SSL) E.Ticaret Sunucusu,Dosya Sunucu hepsi LINUX tabanlıdır :S çöp möp demeden önce bir aç oku :s

@09 Şubat 2016 18:44 Yani ben bunları hiç okumadım ilk defa da sizden mi duydum?! Ben bilgisayarla işyerinde çalıştığımda eminim siz kısa şortunuzla çocuk bahçesinde top oynuyordunuz! Burada küçümseme yoktur yaş farkını ve tecrübeyi öne çıkarmak istedim. Linux kötüdür, unix kötüdür diye birşey yok ihtiyaca cevap veren her türlü işletme yazılımı iyidir. Ubuntu kullandım benim uygulamalarım çalışmadı tercih etmiyorum, windows 10'u beğeniyorum beğenme hakkıma ve özgürlüğüme saygı duyulsun hepsi bu

@09 Şubat 2016 18:44 Softalar kendi aralarında tartışmışlar içki haram mı mekruh mu diye oradan geçen Bektaşi babaya da sormuşlar, Baba erenler içki haram mı helal mi? Bektaşi baba cevaplamış, -ağza göre değişir! Kullanıcının eğilimine, tercihine saygılı olalım. Kimine göre tukaka olan diğerine balşeker olabilir. Kişiyi tercihinden dolayı hakir görmek fan vs demek kırıcı ve inciticidir. Dileyen dilediğini kullanmakta ve beğenmekte hürdür NOKTA!

@09 Şubat 2016 18:44 biride kalkar windows nerelerde hayatın hangi vazgeçilmez alanında kullanıldığını yazar bu liste uzar gider! Burada uzağa sidik atma yarışı yapmayalım uygarca görüş belirtelim her işletim sisteminin artıları ve eksileri vardır mantıklı olmakta fayda vardır demek en makulu olur.

Çabuk benimsedik değil de daha çok benimsettirdiler sanki.Sürekli windows 10 yükseltme uyarısı çıkınca en sonunda yükselteyim bari diyorsun.

Zorla yapılan işten hayır gelmez.. MS..

Ma bulmuşsunuz epilasyonsuzunu arıyorsunuz! Microsoft bedava veriyor yaranamıyor bizi hepimizi hiç ayırt etmeden isterse korsan mağduru olsun Windows 10'a ücretsiz legal yükseltti bir de serial verdi. Bre nankörler söyleyin daha ne versin, üstüne de bekarları mı evlendirsin, kızlara çeyiz mi dizsin, atanamayan öğretmenlere iş mi bulsun, Kıbrıs sorununu mu çözsün, Türkiye-AB ilişkilerine hız verdirip bizi tam üye mi yapsın! Armudun sapı var üzümün çöpü var diye herşeye bir mana bulmayın yetti be

@07 Şubat 2016 08:29 Hocam sakin ol biraz ya. Microsoft zarar görecek sen görmeyeceksin. Sana ne oluyor bu kadar? Sanki babanın kurduğu firma..

@07 Şubat 2016 08:29 doğru söze ne denir...bravo...

@ZiyaretBitti Eyvallah üstadım. Aslında bırakacaksın bunları kendi çamurunda debelensinler fakat birilerinin risk alarak bunlara kontra görüşler söylemesi bazen elzem oluyor. Yazıyorum bazen pişmanlık duyuyorum. Bırak ne halleri varsa görsünler diyorum sonra Nazımın şiiri aklıma geliyor, sen yanmasan ben yanmasam biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.. Bir kusurumuz olduysa affola.

@07 Şubat 2016 14:35 Microsoft'un Windows 10 ürünü beğeni görse bundan çıkarım ne, beğenilmese tepki görse zararım ne?! Beni yazdığım görüşlerimle yargıla üstad, bu ürünü çoğumuz kullanıyoruz donanımsal sorun yaşayan veya diğer teknik aksaklıklardan dolayı beğenmeyenleri tenzih ederim, isteyen istediği işletim sistemini kullanmakta hürdür saygım sonsuz olur. Halihazırda kullanıpta gelip burda mağdur edebiyatı yapan ikiyüzlülere ise hiç tahammülüm yoktur hepsi bu!

@07 Şubat 2016 14:35 Mesele XYZ firmasının zarar görüp görmeme meselesi değil, omurgalı olup olmamakta yatıyor. Yolda bir yerde otomuzla konakladığımızı varsayalım, yol kenarındaki bir evden ücretsiz bir bardak su rica edelim ve içelim, arkasından verdiği bardak veya tas ne kirli idi, su acı idi, üstelik soğuk değil kan gibi sıcaktı, demek insan onuruna haysiyetine yakışır mı? Benim duruşum bu, bedava ürün beğenmiyorsanız başkasına geçin eski sürümüne geçin! Sözüm vefa bilmeyenleredir.

@07 Şubat 2016 14:35 Hocam diyerek saygılı bir üslupla başlayıp ucuz demogoji yapmayı şahsınıza yakıştıramadım. Ben firma ortağı veya çalışanı mıyım? Elbette değilim, halk dilinde sık kullanılan babağın malı mı sağane türü, yaklaşım şık olmamış! Görüşünüz sizi bağlar yalnız ayar vermeye kalkışmak hiç hoş değil. Bir yerde herkes aynı şeyi düşünüyorsa orada hiç kimse hiç bir şey düşünmüyor demektir. Fikir belirtin, ona buna not vermeyin!!

Ya niye kızıyonuzkine Mucidin adı:Bill GATES (Gates KAPILAR)Demek! Ürünü ad:Windows (PENCERELER)Demek e bu durumda KAPIDAN KOVSANIZ PENCEREDEN Tabii windows 0N Girecek Muhaahhaaaa!!!

@bilgem Güzel tespit hocam. Saygılar. :))

Hic bir sey bedava degildir. Israrla gozunuzu gozunuze al bedava, hem cok guzel diye sokuluyorsa o urunden uzak durmakta fayda var. Sigara ya da uyusturucu saticilari gibi ayni. Kesin bit yeni var.

@07 Şubat 2016 10:00 Yorumunuz çelişkili! Sigara, içki ve tütün ürünleri bedava mı? Ha diyorsanız ki 10'u bedava verdi alıştırdı sonra müptelası yapıp 11-12 vs para ile satacak bu da doğru değil çünkü 10 son! Yazdığımız mantıklı olursa kıvanç duymalıyız, yorumumuzu içerik açısından önce gözden geçirelim paradoks olmamasına özen gösterelim. Karşıt görüşlü de olsa her fikre saygım var belirtmek isterim. Bu arada bit yeni olmaz, Japon Yeni olur (espri), bit yeniği olur bunu da düzelteyim izninizle

@07 Şubat 2016 10:00 "Hic bir sey bedava degildir. " demişsiniz ama LINUX dağıtımlarının hemen hepsi ücretsiz ..bir açın okuyun kardeş..

@09 Şubat 2016 18:46 Linux diye yırtınanlara kapak olsun bravo, günün sözü olmuş!

Sizde geçin artık nazlanmayın :D

Windows 10 u ZORLA benimsedik

en azından windows 8 den çok daha iyi olduğu içindir.

ilk çıktın beri kullanıorum bir kaç güncelemeyle daha stabil çalışıyır dersenizki windows 7 ,8 10 bence windows 10

Windows Ten... Mükemmelliğin ve geleceğin gücü...

@07 Şubat 2016 17:22 yüreğine sağlık!

yok yahu bir ay dayanamadım. sürücüler çıkmadı gitti.. oyunlarda ani fps düşüşleri oluyor donup kalıyor. bumu directx12 bumu yüzde yüz fps artışı yapmış..anti virüsler bile eski virüslü donanımları bulurken win10da bulamıyor başlat tarafı win8den daha kötü. birde fi,nali çıksada betayı parayla satmasalar artık!!! şuan win7 kurmuş durumdayım yükseltme olmasın diye bazı güncellemeleri yüklemiyorum.. sabahdan akşama kadar facebook dan kalkmayanlar burada sistemi met etmesinler..

microsoft artık bu işi yapamıyor, ilk zamanları güzeldi ama artık insanlar farklı şeyler bekliyor. microsoft'un bunu görüp artık bir şeyler yapma zamanı geldi

Ne yönden ? Hata vermesi önünden mi?

Microsoft' dan sızlanan insanlar zorla değil kullanmak. Burada şikayet edip duracağına git Linux mu olur başka işletim sistemimi olur,onu kullan zorla tutan yok. İstediğin gibi bilgisayarına yükle diğer sistemleri!

İnsanları anlamakta güçlük çekiyorum. Windows 8 sürümü yayınlandığında Microsoft hata yapmış VL sürümüne etkinleştirmeden bir açıkla milyonlarca kullanıcı havadan serial sahibi olmuştu. Yine 10 US-Dolar gibi cüzi bir rakamla 7 den 8'e geçme imkanını bulanlar bunu bloglarda yazarak havalarını basmıştı. 10 bedava diye mi bu yaygara? Donanımsal sorun yaşayanlar gerekçeleriniz gerçekçi değil, sorunun muhatabı firmware, driver güncellemesi yapmayan windows 10 veya 8e uyum sağlamayan PC üreticileridir

herkes bir gün geçecek windows 10 nazlanmayın da. adamlar herkesi bir işletim sistemi altında toplamaya çalışıyorlar. yakında standart haline gelecek. matbaa da bize bu yüzden geç geldiydi zaten

yoo benimsemeyenler de var emin olun.. Linux chalet OS ;) kullanın :)

@09 Şubat 2016 18:41 Aslında Zorin os gibi dağıtımları araştırmıştım. Bir de Windows'taki programlarımı çalıştırabilse...Malesef en büyük sorunlardan biri bu. Diğeride hazırdaki onca klasör ve dosyayı ntfs sisteminin içinden ayıklayamaması. İşletim sistemi değiştirmek zaten bir dert. Bir de üzerine onca arşivlenmiş belgeyi başka bir ortama alıp sıfırdan arşivlemek ? İşte burada da sarpa sarıyor malesef :(Bir gün bunları çözebilen bir işletim sistemi yaparlarsa o zaman gerçek oranlar belli olur.

Türkler son gün geçiş yapar :D :D :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost