Windows 10'un gerçek maliyeti!

Windows 10 kullanıcılarına güncellemelerin ücretsiz sunulmasının Microsoft'a maliyeti ne kadar?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'un gerçek maliyeti!

Microsoft'un Windows 10'a gelecekte yapacağı tüm güncellemeleri ücretsiz olarak sunacağını biliyoruz. İzlenen bu yol, firmanın bütçesinde milyar dolarlık bir delik açmış görünüyor.

Microsoft'un 2016'nın birinci çeyreğine ait gelirleri, önceki çeyreğe göre yüzde 6 gerilemiş durumda. Bu düşüşün arkasındaki nedenlerden biri, Microsoft'un Windows 10'da izlediği ücretlendirme politikası. Microsoft'un Windows 10 lisansları için izlediği yeni ücretlendirme politikası, firmanın bilançosunun önümüzdeki senelerde yavaşça dengeye geleceği anlamına geliyor.

Firmanın açıkladığı veriler, 2016'nın ilk çeyreğinde Windows 10 satışlarında 1,6 milyar dolarlık bir gediğin olduğunu gösteriyor. Büyük eksik gibi görünse de Microsoft, önümüzdeki senelerde bu açığı kapatmış olacak. Firma, Windows 10 kullanıcılarına 2 ile 4 sene arasında ücretsiz güncelleme sunmayı planlıyor. Bu yüzden tablonun ne zaman Microsoft'un lehine döneceği tam olarak bilinmiyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

win7 den ücretsiz upodate ile win10 geçtim aynı excel tablosunu daha önce kusursuz yazdırdığım yazıcıda bu sefer tablonun hücre çizgileri dışında yazıcıdan birşey çıkmadı

@01 Mayıs 2016 11:31 Bu sorunda Windows 10 oldu bundan oldu demek doğru değil. Birazcık uğraşın çözülür. Windows 7 çok iyi bir işletim sistemi ama artık gelecek Windows 10'da.

@01 Mayıs 2016 11:31 Yazıcının güncel driverini eksiksiz kurarsanız yazıcınız gene sorunsuz çalışacaktır şuan sisteminizde kurulu olan yazılım büyük ihtimal win 10la uyumlu değil :)

@01 Mayıs 2016 11:31 şakamısın sen ya?

@01 Mayıs 2016 11:31 kasayı yan yatırıp üstüne ağırlık koy bazen yazıcılar verileri algılamıyor. laptopsa sağ üst köşesine mandal tuttur

@01 Mayıs 2016 11:31 teamviewer id ve pass ver bağlanıp bakalım

@01 Mayıs 2016 12:00 Driver Yöneticisi bir program ile güncelleyin düzeliyor.

Mobil yazılımlar gibi her sene daha üst modeli çıkaracam diye yırtınmak yerine adam akıllı bir Windows 10 yapıp satışa sunsa ve üzerine 10 sene güncelleme desteği sunacağını açıklasa geliri 1.6 milyar fazla verirdi. Windows 10 kullanmayan kalmazdı

win7 sp1 gibisi yok güncellemeleri kapayın yoksa windowsunuz yavaşlar benden söylemesi :)

windows 10 sürekli güncelliyor kendini donuyor

4. millenium faciası asla tutmayacak... ms botlarına kanmayın...

windows 10 başarısız bir işletim sistemi

microsoft bu ne yaptığı belli olmaz biraz sonra der güncellemek için para vermeniz gerekiyor

Microsoft son zamanlarda yetetsiz kalmaya başladı. Windows günümüz teknolojileri tamamen verimli kullanma fırsatı tanımıyor. İzledi yol çok yavaş gibi geliyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost