Windows 10'un Sanal Masaüstü'nden detaylar

Microsoft, Windows 10'un Sanal Masaüstü işlevini anlattı; ona ekleyeceği yetenekler de ortaya çıktı!

Windows 10'un Sanal Masaüstü'nden yeni detaylar

Windows 10'un önemli yeniliklerinden biri olan Sanal Masaüstü işlevi, Microsoft'tan Gabe Aul'un bir blog gönderisinde detaylı olarak anlatıldı.

Aul, Sanal Masaüstü işlevini tasarlarken bizlere en iyi deneyimi sağlayabilmek için birkaç hedefi göz önünde bulundurduklarını söylüyor. Bunlar arasında;

- İlgili pencereleri gruplandırarak daha fazla masaüstü alanı sunmak,

- Pencere veya pencere gruplarını hızla bulup, geçiş yapmak,

- Grupları kolayca tekrar organize edebilmek ve pencereleri taşıyabilmek,

gibi maddeler bulunuyor. Sanal Masaüstü işlevi şu anki Teknik Önizleme yapılarında denenebiliyor, ancak Microsoft, gelecekteki yapılarda işlev üzerinde geliştirmeler yapmayı planlıyor. Bu geliştirmelerin tam olarak ne zaman geleceği bilinmese de, planlar arasında pencereleri Görev Görünümü içerisine sürüklemeye izin verecek bir işlevin olduğu söyleniyor.

Son olarak Microsoft, sanal masaüstlerindeki pencerelerin görev çubuğu üzerinde nasıl gösterileceği konusunda kullanıcıların fikrinden faydalanmak istiyor. Kullanıcılar, şu an itibariyle ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım kullanıcı, sadece şu an açık olan masaüstündeki açık pencereleri görmek isterken diğer kısım, görev çubuğunun açık tüm pencereleri göstermesi gerektiğine inanıyor. Microsoft'a göre iki seçeneğin de sunulması şart. Firmanın kullanıcılardan yardım istemesinin nedeniyse, hangi seçeneğin varsayılan olacağını belirlemek.

2015 yazında çıkacak olan Windows 10, ilk bir senesi boyunca Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcıları için ücretsiz olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

eli değmişken sallanan pencereleri de getirsin

ne yenilik ne yenilik. linux sürümlerinin çoğu ve mac os de yıllardır var bu.

On yıldan fazla zamandır Linux kullanıyorum, ta o zamandan beri var.

microsoft=geriden gelen linux

@19 Nisan 2015 08:33 windows geriden gelen linuxun elle tutulur kullanışlı ve görselliği kusursuzlaştırılmış hali diyebiliriz. linuxde bunlar hep vardı ama hiç bir zaman kullanışlı olmadı hep bit şeyler eksikti. bende yıllarca linux kullanıyorum web projelerim için. ama windows geriden gelmeyip marstan işletim sistemi mi getirecekti. geriden topladıklarını adam akıllı bir dizayn ve mimaride sunabilsin o yeterli benim için. ve bence herkes için.

Süper oldu, sabırsızlıkla bekliyorum.

Alışamadım ben sanal masaüstü olayına. Bahsedildiği gibi Linux'te eskiden beri var, fakat eskiden beridir kullanamıyorum. Kafam karışıyor. Windows basitlik olsun diye kullanmıyordur diyorum, şimdi o da kullanacak bu özelliği. Adam akıllı, kullanımı kolay, verimlilik artırıcı bir hale getirirlerse neden kullanmayalım. Fakat Linux'de (CentOS ve Ubuntu kullanıyorum) olduğu gibi bir halde sunarlarsa kullanacağımı sanmıyorum.

ubuntu 9.10 x64 compiz+emerald istedgin kadar masa üstü ayrıca küp bile oluyor 4 lü masa üstü :)

geriden toplamış windows diyenler kafanızı biraz daha çalıştırmaya gayret etseniz ne iyi olur. marstan işletim sistemimi getirecek microsoft? bir ekran içinde daha fazla ne yapılabilir (şuan ki teknolojiye göre konuşuyoruz). efendim linuxun 10 sene once yaptıgını yapmışmış. linuxde hiç bir zaman kusursuz bir görsellik, estetik ve mimarisi olmadı. bende yıllarca hem windows hem linux kullanıyorum. buradaki linuxcuyum diyen adamları da sıraya dizerim. ama windows en azından linuxun derli toplusu.

MS her özelliği Linux'tan ve OSX'ten araklamasa bugünlere gelemezdi...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost