Windows 10'unuz yasal mı?

Windows 10'a yükselttiniz veya temiz bir kurulum yaptınız. Peki işletim sisteminiz "etkinleşti" mi?

Windows 10'unuz yasal mı?

Windows 10'u yasal olarak sınırsızca kullanabilmeniz için, işletim sistemini etkinleştirmiş olmanız gerekiyor. Peki bu işlemi nasıl yapabilirsiniz?

Lisanslı bir Windows 7 veya 8.1'den geliyorsanız, Windows 10 arka planda otomatik olarak etkinleştiriliyor. Ancak şu sırada çok sayıda yüklemenin yapılıyor olması nedeniyle bazı kullanıcılar, Windows'larının etkinleştirilmediğini söylüyorlar. Microsoft da, yaptığı açıklamada etkinleştirme yapamayanların, biraz sabırlı olması gerektiğini söylüyor.

Yine de, Windows 10'unuzun etkinleştirme durumunu kontrol etmenizde fayda var. Başlat menüsü > Güncelleştirme ve güvenlik yolunu izleyin ve sol sütundan Etkinleştirme'ye tıklayın. Bu pencerede Windows 10'uzun etkin olup olmadığını görebileceksiniz.

Özellikle boş bir sabit diske yaptığınız "temiz" yükleme sonrasında etkinleştirme yapmanız gerekecektir. Bunun için Windows 7 veya 8.1'den en az bir kere Windows 10'a yükseltmiş olmanız, böylece lisans anahtarınızı Windows 10'a taşımış olmanız gerekiyor. Lisans anahtarınız ancak bu işlemden sonra Windows 10'u etkinleştirmekte kullanılabiliyor.

Başka bir deyişle, bedava geçiş için önce Windows 7 veya 8.1 kurmanız ve Windows 10'u üzerine yüklemeniz şart.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Windows 8.1'in üzerine kurduktan sonra ISO dosyasıyla temiz kurulum yapıp serialle etkinleştirebiliyor muyuz bunu tam olarak bilen var mı.

@03 Ağustos 2015 11:23 Ben ilk kurduğumda w8.1 'de tanıttığım mail hesabı ile aktif etmiştim. Şimdi eski key ile aktif edilebiliyor diye okudum.

bi kere Windows 10 a güncelledikten sonra istediğiniz kadar temiz kurulum yapabilirsiniz. ürün anahtarını donanıma kaydediyor büyük ihtimal o da anakarttır heralde.@03 Ağustos 2015 11:23

@03 Ağustos 2015 11:23 Yükseltme Kurulumundan sonra format atmak istiyorsanız şayet ayarlarda windows'u sıfırla seçeneği var bu seçenekle ıso dosyası ıvır zıvır olmadan sisteminizi sıfırlamış(formatlamış) oluyorsunuz zaten :)

@03 Ağustos 2015 11:23 garanti olan yükselttikten sonra temiz bir 10 kurmak ben öyle yapacam şu an başlangıçta 3 tane windows gözüküyor mbr karışık yani

@03 Ağustos 2015 11:23 evet kurulum sırasında serial soracak her seferinde atlayacaksın sonradan kendi kendine etkinleşecek (mevcut serialin işlemiyor)

@03 Ağustos 2015 11:23 Konu da tam olarak senin dediğinden bahsediyor yani cevap, evet!

@03 Ağustos 2015 11:23 8.1 den upgradele 10a gectikten sonra sifirdan kurulum yaparken key istenilen yerleri gec bilgisayar kurulup internete baglaninca etkinlestirildigini gorursun.

@03 Ağustos 2015 11:23 bir kere yükseltme yaptıysanız aynı pcde sıfır kurulumlada etkinleşiyor.başka bir pcye kurarsanız keyi kabul etmiyor

Lisanslı Bing ile Windows 8.1 kullanıyorum bende daha gelmedi update üzerinden, yükseltme ile ilgili hiçbir şey yok. Update de açık güncelleme de alıyorum. Nerede hata yapmış olabilirim?

temiz yükleme yapılmadığı sürece pc yavaşlar..

Arkadaşım üstte cevabı verilmiş. Windows 8.1 / 7 yükleyip üstüne yükseltirsen olur isodan sıfırdan key yoluyla olmuyor.

2010 da laptop alırken win 7 kurulu geldi, yani yasal. şimdi ben win 10 a yükseltirsem sınırsız olarak win 10 u yasal olarak kullanabilir miyim yoksa bir süresi var mı?

Windows 8.1 üzerine kurduktan sonra eğer "Başlat menüsü > Güncelleştirme ve güvenlik yolunu izleyin ve sol sütundan Etkinleştirme'ye tıklayın. Bu pencerede Windows 10'uzun etkinleştirildi." ibaresi varsa sisteminizin yükseltildiği windows 10 versiyonunun iso dosyasından key girmeden kurulum yapabilirsiniz. Bazı yerlerde key isteyecektir atla deyip devam edin. Yükleme bittikten sonra otomatik olarak etkinleştirilecek.

eğer orjinal ise windows 7 niz veya 8 iniz ancak öyle etkinleşir win 10 a geçince yoksa başka türlü etkinleşmez. sıfır kurulup yapıncada orjinal serialiniz yoksa entinleşmez ancak kurulumdan sonra ayarlar güncelleştirmeler gelişmiş seçenekler e tıklayıp insider a katılırsanız bu sayede etkinleşir.

Ben eski bilgisayarlarıma ve wmware üzerindeki sanal makineye kurdum hepsi de etkinleşti, uğraşmadım bile. Fakat sistemi etkinleştirdiği "serial" hepsinde de aynı, internette aradım birkaç kişi aynı "serial" i paylaşmış. Anlamı nedir, acaba? Bu tür bilgisayar kobay gibi birşey mi? Ya da yasal olmayanlara verilen genel anahtarlardan birimi? Duyduğum kadarıyla Windows10 donanıma özel anahtar da üretiyormuş yükseltme yapanlara.

evet win 10 u bir kere güncelleyin ve temiz kurulum yapın bu yöntemle windows activasyonunda sıkıntı çıkmıyor.. amaaa aynı pc nin önemli bir parçası değişirse (örneğin Anakart) Windows 10 lisansında sıkıntı çıkabiliyor. Çünkü yükseltme sırasında lisanslama işlemi yapılırken, pc nin donanımsal yapısı da Microsoft Sunucularına kaydediliyor.

yükseltme olayında yeni bir key yada eski keyi windows 10da kullanma diye birşey yok.eski key ile donanımı eşleştirip bir benzersiz id oluşturuyor ve sistem etkinleşiyor.sorunda burada başlıyor.retail windows 7- 8 keylerimizi veriyoruz ve donanıma çakılı bir windows 10 umuz oluyor.yani 400 tllik retail işletim sistemiyle 100tlik oem işletim sistemi oeme dönüşüyor.bu konu çözülmezse microsoft dünya çapında davalarla uğraşmak zorunda kalır

benim halen güncelleme gelmedi rezerve etmeme rağmen neden böyle oldu anlamadım

Ben de Windows 10 maduruyum eski sistemim Windows 8.1 kuruluydu rezerve ettim ve win 10 home oldu ve bilgisayarım bu şekilde günceldi daha sonra ıso dosyasından temiz kurulum yaptım keşke yapmasaydım ne yaptım ne ettimse win 10 etkinleştiremiyorum.Etkinleşdir butonu var ayarlar menüsünde deniyorum şu hatayı alıyorum (Windows etkinleştirilmiyor.Daha sonrs tekrar deneyin)hatasını alıyorum zamanla güncellenirmi bilmiyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir