Windows 1'den Windows 10'a yükleme ekranları!

Windows 1.0'dan Windows 10'a, işte Microsoft'un 30 yılda bizlere gösterdiği açılış ekranları!

Windows 1.0'dan Windows 10'a ön yükleme ekranları

Geçen ay yayınlanan Windows 10'un ardından geri dönüp, geçtiğimiz 30 yılda çıkan Windows'ların açılış ekranlarına göz atmak için doğru zaman olduğunu düşündük.

Bilgisayarınızı açtığınızda ilk gördüğünüz ekranlardan biri olan ön yükleme ekranı, Windows'un önceki sürümlerini bir bakışta gözden geçirmek için en iyi yollardan bir tanesi. Bu ekranlar elbette Windows'un sunduğu özellikleri ve yenilikleri yansıtmıyor, ancak yine de onları hatırlamaya değdiğine inanıyoruz.

Windows 1.0

Dünyadaki tüm PC kullanıcılarının hayatını değiştirmeye başlayacak olan işletim sistemi, Microsoft'un eski logosuyla açılıyordu.

Windows'un 20 Kasım 1985'te yayınlanan bu sürümünde pencereleri üst üste taşıyamıyordunuz, tüm pencereler ancak ekrana döşenebiliyordu. Belki inanmayacaksınız ancak Microsoft, Windows 1.0'ı Aralık 2001 sonuna kadar destekledi.

Windows 2.1

2.03 sürümü 1987'de çıkmış olsa da tamamlanmış sürüm olan Windows 2.1, 1988'de 286 ve 386 işlemciler için iki ayrı sürüm olarak yayınlandı. Ön yükleme ekranı, yeni Microsoft logosu dışında çok fazla değişmemişti. Word ve Excel'in ilk sürümleri, Windows 2.0'da çalışıyordu.

Windows 1.0'ın aksine, Windows 2.1'de pencereleri üst üste getirmeniz mümkündü.

Windows 3.0

'90'ların işletim sistemi Windows 3.0, grafiklerde bir önceki 2.x sürümüne göre önemli gelişmeler gösteriyordu. Microsoft logosu, bu kez arka plana gömülmüş, Windows logosu ortaya çıkmıştı. Ön yükleme ekranı, artık 2 değil 3 belirgin renkten oluşuyordu.

Dosya yöneticisi MS-DOS Executive, bu sürümle birlikte yerini Program Manager'a bırakmıştı. Windows 3.0, genellikle Apple'ın Macintosh OS'unu gerçek anlamda tehdit eden ilk Windows sürümü olarak değerlendiriliyor.

Windows 3.1

Mayın Tarlası oyununun ilk defa ortaya çıktığı Windows 3.1, gelişmiş kişiselleştirme özellikleri ve 32-bit disk erişimi desteği sunuyordu. Windows 3.1 aynı zamanda renkli Windows bayrağını ön yükleme ekranına taşıyan ilk Windows'tu.

İşletim sistemi, TrueType yazı tiplerini ilk defa masaüstüne getirmişti. Sonraki güncellemeler ise ona CD-ROM'lardaki medyaları açabilme yeteneğini kazandırdı.

Windows for Workgroups 3.11

Ekim 1992'de ortaya çıkan Windows for Workgroups, doğal ağ ve paylaşım desteğiyle gelmekteydi. Bu özellikler, 1990'ların başlarında iş birimleri için kaçınılmazdı. Ancak ön yükleme ekranı, Windows 3.0'ın üzerine çok şey koymuyor, hatta sanki bir adım geri gidiyordu.

Windows'un bu sürümü, diğerlerine göre oldukça uzun yaşadı. Windows for Workgroups 3.11'in OEM lisanlama desteği, 2008 sonuna kadar sürdü.

Windows 95

Ön yükleme ekranında bize bulutları gösteren Windows 95, bizi kısıtlı da olsa internetle tanıştırdı. Önceki Windows sürümlerinden çok daha iyi görünen Windows 95, bunun sonucunda başarılı bir işletim sistemi oldu. Windows 95, bugün kullandığımız Windows'un grafik temellerini oluşturuyor.

Windows 95 o kadar önemli bir işletim sistemiydi ki Windows 10'da geri getirilen Başlat menüsü ve neredeyse her Windows'un en önemli öğelerinden görev çubuğu, bu sürümde ortaya çıktı.

Windows NT

1996'da çıkan Windows NT, Windows 2000 çıkana kadar şirketlerin vazgeçilmezi oldu. Buna karşın işletim sisteminin çok stabil olduğunu söylemek zor.

Windows 98

Haziran 1998'de yayınlanan Windows 98, şaşırtıcı derecede çok kullanıcı sayısına ulaştı. Windows 95'in bulut temasını sürdüren Windows 98, 1999'da çıkan Second Edition (SE) yoluyla gelişmiş USB desteği sunmaya başladı.

Windows 98'in temel desteği, Haziran 2002 gibi erken bir tarihte sona erdi.

Windows 2000

Windows 2000, bizlerde iyi hatıralara sahip bir işletim sistemi. NT gibi Windows 2000'in de iş yerlerinde önemli bir geçmişi var. Bugün çoğu şirket Windows XP kullansa da, Windows 2000 kullanmaya devam eden birçok şirket halen bulunuyor.

Windows ME

Vista'yı nefretle anıyorsanız, Windows ME'yi kullanmadınız demektir. Koyunların melemesini andırdığını gizleyemeyeceğimiz bu Windows sürümü, Windows 2000'in bazı geliştirmelerini Windows 98'e ekliyordu. Ancak bunun dışında pek de iyi değildi.

Windows XP

2001'de çıkan Windows XP, temel aldığı NT kod tabanı sayesinde gelişmiş güvenlik, çok geniş sürücü desteği sunuyordu. Home ve Professional sürümleri bulunan Windows XP'nin 2006'da 400 milyon kopyasının kullanıldığı tahmin ediliyor (IDC).

Windows XP için sunulan uzatılmış destek, 8 Nisan 2014'te sona erdi, ancak birçok büyük kurum ve devlet, çok yüksek destek ücretlerini ödeyerek XP'yi kullanmaya devam ediyor.

Windows Vista

Sizce de biraz garip değil mi? Microsoft'un bu ekranı hangi fikirle tasarladığını bilmiyoruz. Firma belki de ön yükleme süresini kısaltmak istemişti.

Windows 7

Windows 7'nin bu animasyonlu ön yükleme ekranı, işletim sisteminin kendisi gibi güzel görünüyordu.

Windows 10'a geçişlerin çoğu, muhtemelen Windows 7'den olacak çünkü işletim sistemi, Başlat menüsü ve başka birçok neden dolayı Windows 8'den daha sık tercih edilmişti.

Windows 8/8.1

Eleştirilerden payını alan Windows 8, ön yükleme ekranında önemli bir sıçrama göstermedi ve yine siyah arka planın üzerinde logo kullanmaya devam etti. Logonun kendisinde ise bir değişiklik vardı - açılı bir görünüm alan logo, eski açık-mavimsi renge dönüş yapmıtşı.

Bununla birlike ön yükleme ekranının Windows 8'in kendisinden daha heyecan verici olduğunu söylemek mümkün. Windows 8'in eksikliklerini kapatmaya çalışan Windows 8.1, aynı kilit ekranıyla geliyordu.

Windows 10

Microsoft, Windows 10'da bugüne kadar nadir gördüğümüz köklü değişiklikler yaptı. Ne yazık ki aynısını açılış ekranında göremedik - ön yükleme ekranına baktığımızda yeni bir işletim sistemi kullandığımızı anlamıyoruz bile.

Elbette her şey açılış ekranından ibaret değil. Windows 10'un içerisinde Başlat menüsünden Cortana'ya birçok heyecan verici yenilik var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Win 7 de kullanilan programlarin tamami icin windows 10 destegi gelmeden gecmeye gerek gormuyorum. Liste yapip kullanidiginiz programlari belirleyin ve Windows 10 uyumlulugunu test edin. Mesela benim icin ComboFix gerekli ama calismiyor gibi. Nasil olsa bir yil guncelleme ucretsiz. Sure sonuna kadar bekleyip uyumluluk sorunlari en aza indirildiginde gecmek lazim. Acele etmeyin. Cok fazla bir sey getirmiyor ne de olsa.

@16 Eylül 2015 02:32 bir bende uyumsuz program yok herhalde. yada sendekiler güncel değil.

@16 Eylül 2015 10:22 7 veya 8.1'den yükseltme yaptığınızda uyumluluk sorunu pek vermiyor da yalnız sıfırdan yüklediniz mi uyumluluk sıkıntılarını bayağı yaşıyorsunuz.

@16 Eylül 2015 10:22 Bir isyerinde calismadigin belli. En ufak uyumsuzlugun maliyeti cok buyuk olabiliyor. Evde oyun oynamaya benzemez isler.

Windows NT nin stabil olduğunu söylemek zor mu ? Siz bu sistemi kullandığınıza emin misiniz ? Yada neyle kıyaslıyorsunuz ? NT 3.51 ve NT 4.0 zamanının kaya gibi işletim sistemleridir.

@16 Eylül 2015 08:52 Neandertal Techonolgy diye dalga gecildigini, heryerinin delik desik olugunu bir sen ogrenememissin. Sunger de bir tur kayadir, o bakimdan hakisin.

En iyi açılış ekranı Windows 7 ikinci Windows XP olur.

@16 Eylül 2015 09:31 Size aynen katılıyorum. Birazcık bile estetik anlayışı olan bir insan aynısını düşünecektir zaten.

Başlat menüsüne ihtiyaç yok. Sadece eylemsizliğini bozmak istemiyor insanlar. W8.1 oldukça başarılı bir işletim sistemidir. Neredeyse xp kadar akıcıdır. W10 ücretsiz geçişim sona erdikten sonra w8.1 kullanmaya devam edeceğim.

@16 Eylül 2015 10:35 Başlat menüsü kullanımı kolaylaştırdığı kadar kullanım hızını da arttırmakta, win8 ve sonrasının görsel karmaşa yaratmak, gereksiz başlıklarla ortalığı kirletmek, çoklu ekran yüzünden performans kaybı oluşturmak ve düşük donanımlarda stabilite sorunu oluşturmak gibi bir çok sorunu varken bunu başarılı saymak çok ilginç.

Vista ve Windows 7 açılış ekranları şimdiye kadar en iyi olanları...

Windows NT 4.0 stabil değil mi ? Bu yazıyı yazan arkadaş NT 4.0 sanal makinede bile kullanmamış herhalde. Bütün NT serisi Windows'un gelmiş geçmiş en iyi, en sağlam işletim sistemleridir. Bu arada şunu da söyleyeyim ben Windows Me'den hiç bir zarar görmedim. Aksine gayet hızlı ve multimedya olarak gayet iyiydi. Vallahi Windows Me'yi 64 MB RAM'li 366 Mhz işlemcili bilgisayardan 2 GB RAM'i olan 3.0 Ghz'lik bilgisayarlara kurmuşluğum vardır. Şu ana kadar hiç bir sıkıntı görmedim gerçekten...

@16 Eylül 2015 12:41 Millenium Edition bir geçiş sistemi olmasına karşın söylediğiniz gibi gayet güzeldi fakat çıkarılma sabebini insanlar anlamadı.

@16 Eylül 2015 12:41 Pentium 75 (100 mhz e overclock lu ) te bile kullanmışlığım var. Muhtemelen o çağa yetişemedikleri için durumdan bi haberler. Herşeye rağmen bu işletim sistemlerinden 8 ini kullanmış biri olarak Win95 çıktığı zamanında getirdiği yeniliklerle beni büyülemişti ve bir daha hiç biri bunu yapamadı.

chip'te windows 8 için düzülen övgüler son bulduğuna göre ipi çekilmiş anlaşılan.biraz tutarlı olun.win 8 ilk çıktığında yere göğe sığdıramayıp win10 duyrulmasıyla beraber yermek doğru bir hareket değildir

windows 10 4. millenium faciası... alan pişman...

@GORT Sürekli windows 10'u kötüleyen yorumlar yapıyorsun sıkılmadın mı?

@GORT çamur atayimda izi kalsin , mantigiyla yaziyorsun.Windows 10 neden faciaymis anlatta bilelim. Sahsen en az win 7 kadar sevdim.Hicbir sorun çıkarmadi bugune dek

Bence @GORT doğru söylüyor (Windows 8.1 için aynı şeyi diyemem tabii). Windows 10'u ilk sürümlerinden beri test ediyorum, işletim sistemini daha tamamlanmadan hatalı bir şekilde piyasaya sürdüler. Başlatı kimse farketmesede mağaza uygulamasına çevirdiler (xaml) ve bu da başlatın feci bir şekilde kalması anlamına geliyor. Bir de tek baslat olsaydı. Bildirim Merkezi, Ağlar, Ses seviyesi, atlama listesi ve Arama; hepsi kasıyor.

@GORT 1: 3.facia (8.1in 8in güncellemesi olduğunu sayarsak vista,8,10) 2: "Milenium" un anlamını öğrenmenizi tavsiye derim. Böylece kelime içinde ne kadar saçma bir şekilde kullandığınızı anlarsınız. (mantık ya hu ! :)

O zaman "ME faciası" desin. Şimdi oldu mu? :)

@Magirus - Deutz Biraz gereksiz olmadı mı bu yorumun ?

@18 Eylül 2015 01:16 Kardedim bende ciktigi ilk gunden beri kullanıyorum, dedigin hicbir sorunu yasamafim, belki temiz kurulum yapmamissindir, ondandir.Baslat menusu iyi bence rahatlikla dosya ve program arayip, bulabiliyorum. Sanal masaustleri çok hosuma gidiyor. Bende gayet duzgun calisiyor.Bence sende sürücülerini kontrol et.

Hepsi birbirinden çirkin bir firma bu kadar estedik özürlü olamaz

Fanboyların ne dediği umrumda değil az önce yine bir umut diyip windows 10 yükledim yine hayal kırıklığına uğradım. Bir daha asla win 10 yüklemem. 4500 mhz 6 çekirdekli işlemci ve 250 gb ssd ile çalışan bir masaüstü bilgisayara sahibim. Windows 7'de 8'de uçan bilgisayarım Win 10 yükleyince kendinden geçiyor 6 senelik annemin hurda laptop'undan farkı kalmıyor. Arayüz desen ayrı bir facia stabilite yok sürekli saçma sapan sorunlar çıkarıyor. Vista'dan sonra 2. Microsoft faciası Windows 10..

@omeremre23 Doğru söylemişsiniz.Bence de Windows 7 şu an tek kullanılabilecek sürüm.Ayrıca güzel bir detay fark ettim.Fanboylar anlamını bilmeden milenyum faciası diyip duruyorlar.Doğrusu sizin de söylediğiniz gibi 2.Microsoft faciası.(hatta 8leride sayarsak 3.)

@18 Eylül 2015 19:58 8.1 gayette yeterli bir sistem. Kafanızı önünüzden kaldırın ve İLERİ bakın.

"Windows 10'un içerisinde Başlat menüsünden Cortana'ya birçok heyecan verici yenilik var." diyorsunuz da, başlat menüsü uzun süre ara verildikten sonra tıklayınca açılması yarım dakika alıyor. Cortana desen Türkçe versiyonunu torunlarım bile göremezler. Biz de İngilizce biliyoruz da insanın ana dili gibi olmuyor. Windows 10 anca ikinci Redstone güncellemesiyle kullanımı keyifli bir sistem olur, Cortana'yı da dil desteği alanlar kullansınlar, habire yazılarınızda Cortana'yı övüp durmayın...

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir