Windows 7 Apple'ın Snow Leopard'ına karşı

Bir yanda Microsoft'un Win 7'si, diğer yanda Apple'ın Snow Leopard'ı: İşletim sistemleri kapışıyor.

  • Halil Mollaoğlu
Windows 7 Apple'ın Snow Leopard'ına karşı
Windows 7 veya Mac OS X Leopard: Hangisini tercih etmeli?

Windows 7 kutularının piyasaya çıkmasından bir ay önce Apple, yeni işletim sistemi Mac OS X 10.6'nın, yani diğer adıyla Snow Leopard'ın raflarda yerini almasını sağladı. Fakat Microsoft da işletim sistemi geliştirme sürecini bitirmiş durumda: MSDN ve Technet üzerinden veya ücretsiz Windows 7 Enterprise demosunu indirerek işletim sisteminin nihai sürümü hakkında fikir sahibi olmak mümkün. Apple her şeyden önce kaput altında çalışmalar yaptı, buna karşın Microsoft Windows 7'de Vista çekirdeğiyle beraber görünümü de yeniden elden geçirdi.

CHIP Online iki yeni sistemin de nelere kadir olduğunu inceledi. İşletim sistemleri öncelikle bilgisayar kullanıcısının ön hazırlık yapmadan internete girmesini sağlayacak güvenlik altyapısını sunmalı. Ayrıca rahat ve pratik kullanımı sayesinde PC'de çalışması süresini kısaltmalı ve hatalarla strese sebebiyet vermemeli. Aynı zamanda yeterince hızlı da olmalılar; zira kimsenin bilgisayarı beklemeye vakti ve keyfi yoktur. Biz ise kurulduğu gibi, ek programlara para vermeye gerek kalmadan hemen çalışmaya başlayabileceğimiz bir sistem istiyoruz. Karşılaştırma başlasın!

Arabirim: Efektler

Windows 7 ve Snow Leopard her zamankinden daha çok birbirlerine benziyor. Fakat sadece şık bir arayüzün kullanıcıya getirisi olmaz. Önemli olan işlevsel efekttir; yani tasarımın kullanıcı tarafından kolayca kullanılabilmesi.

Arabirim: EfektlerWindows 7 Aero görünümüyle, Mac OS X ise Aqua tasarımı ile çok güzel gözüküyor. Yoğun gölge efektleri, yarı şeffaf pencereler ve cilalanmış menüler çok iyi duruyor; ne kadar renkli ve enerjik olması gerektiği ise tamamen zevk meselesi. Windows 7 ile görev çubuğunun kalınlığını iki atına çıkarıldı. Artık buradaki ikonlar daha büyük gösteriliyor ki, bu da birden çok program açık olduğunda kafanızın karışmamasına yardımcı oluyor. Görev çubuğunun OS X dengi ise Dock oluyor. Burada program ikonları bulunuyor ve program çalıştırıldığında komik bir şekilde yukarı aşağı zıplıyorlar. Mavi bir ışık programın çalıştığına işaret ediyor; çünkü Dock aynı zamana hızlı başlat çubuğu görevi görüyor. Windows 7 de artık bu şekilde çalışıyor, hızlı başlat alanı görev çubuğu ile bütünleşmiş durumda. Windows 7 başlatılan program ikonlarının etrafına yerleştirdiği çerçeve ile bunları ön plana çıkarıyor. Pratik: İki adayda da ikonların sürükle-bırak yöntemiyle yeniden düzenlenmesine ve sabitlenmesine izin veriyor.

Arabirim: EfektlerPencere kaosuna son
Masaüstü pencerelerle dolduğunda bir şekilde bu karışıklığa düzen getirmek gerekiyor. Windows 7'de fare ile görev çubuğu ikonları üzerinde dolaşıldığında minik bir ön izleme gösteriliyor. Bu minik kutunun içerisinde kapatma butonu da gösteriliyor; böylece masaüstünü direkt buradan toparlamak mümkün oluyor. Fare ön izlemenin üzerinde durmaya devam ettiğinde ise orijinal pencerenin anlık bir kesiti (Aero Peek) gösteriliyor. Snow Leopard'da Dock'taki bir ikona tıklayıp fare tuşu basılı tutulduğunda ise tüm programların ön izleme pencereleri gösteriliyor. Yeni Windows 7 fonksiyonu Aero Snap de çok pratik: Özellik sayesinde pencereler rahat bir şekilde ekranda konumlandırılabiliyor; Apple da bu özellik yok. Normalde fare ile büyütülüp uygun boyuta getirildikten sonra istenilen yere konumlandırma sürecini Windows 7 otomatikman hallediyor. Bir diğer şık iyileştirme ise uygulamalar arasında ALT + TAB kombinasyonu ile geçiş yapmada mevcut. Önceki Windows sürümlerinden de bilinen bu kombinasyon Aero Peek özelliği ile kombine edilmiş; yani uygulamalar arasında geçiş yaparken programın anlık bir kesitini de görebiliyorsunuz. Buna karşın Snow Leopard, Expose ismindeki fonksiyonu kullanıyor: Expose sayesinde tüm pencereler, belli bir programın tüm pencereleri veya masaüstüne göz atılabiliyor. Yeni olarak artık sıralanan pencereler daha derli toplu biçimde gösteriliyor.

Arabirim: EfektlerDosyaları daha hızlı bulma
Windows'un merkezi çıkış noktası herkesin bildiği başlat tuşu oluyor. Mac OS X'te buna karşılık gelen bir öğe yok. Bunun yerine Mac OS X Finder denen dosya yöneticisini başlatmak gerekiyor. Bu dosya yönetim merkezi Windows Explorer'ı rahatlıkla cebine sokuyor. iTunes gibi gözüküyor, çabuk tepki veriyor ve pratik ön izleme fonksiyonları sunuyor. Şık bir detay: Apple harici depolama birimlerini sistemden çıkarmadaki sinir bozucu bir problemi ortadan kaldırıyor. Sistem genellikle harici diskler, MP3 çalarlar ve dijital fotoğraf makineleri gibi çevre birimlerine erişmeye çalıştığı için bunlar hemen çıkarılamaz. Çıkarma işleminin başarısız olduğunu söylemekle yetinmektense Snow Leopard hangi programın cihaza eriştiğini gösteriyor. Snow Leopard'da arama yapmak da çok keyifli: Ekranın üst tarafındaki büyüteç tuşuna basın, anahtar kelimeyi girin. Siz daha birkaç harf yazdığınızda sonuçlar belirmeye başlıyor. Elbette Windows 7 altındaki Windows Search de aynı hızda sonuçlara erişmenizi sağlıyor.

Hız: Kim ne kadar ilerledi?

Ne Windows 7 ne de Snow Leopard performans konusunda hayrete düşürecek bir izlenim bırakmıyor. Snow Leopard'da programların neredeyse hepsi 64 Bit çalışıyor; sadece Finder veya Safari gibi seçilmiş araçlar x86 mimarisini kullanmaya devam ediyor. Peki, 64 Bit ne getiriyor? İlk kez Mac OS X'te 4 GB'tan fazla RAM kullanmak mümkün. Snow Leopard'daki üst sınır 16 TB. Windows 7'de de benzer bir durum geçerli. 64 Bit sürüm kullanmayı seçenler 192 GB'a kadar (Ultimate Edition) RAM kullanabiliyor ki, bu miktar önümüzdeki birkaç sene için de fazlasıyla yeterli. Grand Central Dispatch de Snow Leopard'da bulunan bir diğer yenilik. Bu yeniliğin arkasında birden çok CPU çekirdeğine thread dağıtmada kullanılan yeniden biçimlendirilmiş bir paylaşım sistemi var. Fakat Windows 7 de işlem gücünü hızlı bir şekilde birden çok çekirdeğe dağıtabiliyor. Bunun bir işe yaraması için tek şart program yazarlarının uygulamalarını çoklu çekirdek yapısını kullanacak biçimde tasarlamaları oluyor. İşte tam bu konuda durumlar hala iç açıcı değil.

Hız: Kim ne kadar ilerledi?Dosyaları hızlıca sıralamak
Windows'un klasör yapısına seneler içerisinde alıştık veya herkes doküman, video, müzik ve resimler için kendine has bir depolama sistemi buldu. Windows 7'de Kütüphaneler ismindeki yeni fonksiyon dosyaları yönetmeyi daha da kolaylaştırıyor. Kütüphaneler aslında farklı klasörleri (ve içindeki dosyaları) bir araya getiren sanal klasörler oluyor. Örneğin "Resimler" kütüphanesi "Resimlerim" ve "Ortak Resimler" klasörlerinin içeriğini gösteriyor. Bir fare tıklaması ile mevcut kütüphaneye yeni klasörler eklenebiliyor. Bu yeniliğin arkasındaki fikir ise basit: Dosyaları veya klasörleri gerçekten taşımaya gerek kalmadan birkaç fare tıklaması ile verileri farklı amaçlar için bir araya getirmek. Buna karşın Mac OS X akıllı klasörleri kullanıyor. Konsept biraz daha farklı. Gerçi akıllı klasörler de sanal yapıda; fakat belli dizinleri bir arada göstermiyor, bilakis bir arama sorgusunun sonucunu gösteriyorlar; örneğin tüm JPG dosyaları gibi. Sabit diske yeni fotoğraflar kopyalandığında bunlar da otomatikman akıllı klasörün içinde beliriyor.

Hız: Kim ne kadar ilerledi?Daha hızlı çalışmak
İleri seviyedeki kullanıcılar için Windows 7'nin zıplayan listeler özelliği çok pratik olacaktır. Bu listelere programların en sık kullanılan özellikleri yerleştiriliyor ve görev çubuğundaki ikona sağ tıklandığında hemen beliriyorlar. İlk bakışta karmaşık gözükse de kullandıkça pratik hale geliyor. Mesela Media-Player'ın ikonu görev çubuğuna sabitlendiyse bu ikona sağ tıklamanız yeterli; belli bir şarkıyı oynatma, en son dinlenilen listeye devam etme veya şarkı geçmişindeki bir parçayı dinleme gibi gelişmiş fonksiyonlar anında beliriyor. Standart olarak program başına on adet girdi gösteriliyor; fakat isterseniz bu sayıyı arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Denetim Masası ikonu da zıplayan liste özelliğine sahip hatta kullanıcılar bir programın kendisiyle ilişkilendirilmemiş dosyaları da o programın zıplayan listesine sabitleyebiliyor. Örneğin HTML dosyalarını Not Defterine sabitleyebiliyorsunuz. Snow Leopard'da bu tarz bir kısaltma yok. Bunun yerine Mac OS X 10.6, Dock'ta yer alan yığınları sunuyor. Bir yığının içerisine dosya ve klasörler yerleştirilebiliyor. Fare tıklaması ile yığın açılıyor ve tüm nesneler buradan görüntülenebiliyor.

Hız: Kim ne kadar ilerledi?Zayıflatılmış Leopard
Bir işletim sistemi ne kadar sıklıkla kurulur? Bir kere mi? Hayır, Windows'ta durum farklı. Birçok evde artık birden fazla bilgisayar var ve belli bir çalışma süresinden sonra genel bir revizyona ihtiyaç duyuluyor. Birçok kullanıcının sistem yedeğini geri yüklemek yerine Windows'u sıfırdan kurmaya yönelmesi mantıklı olmasa da gerçek bu. Windows 7 kullanıcıları daha hızlı bir kurulum süreci için sevinebilir. Vista'yı tanımayanlar XP ile karşılaştırıldığında devasa bir sıçrayışın farkına varacak. Yeni Windows ile özellikle yeni donanım eklemede gereken yeniden başlatmalarda belirgin derecede azalma var. Kurulum sırasında sadece bir kez sistem yeniden başlatılıyor. Snow Leopard bu işi daha da kolaylaştırarak harici veri depolama birimlerine de yüklenebiliyor ve ne bir anahtar ne de etkinleştirmeye ihtiyaç duyuyor. Ayrıca Snow Leopard, selefine göre sabit diskte daha az yer kaplıyor.

Güvenlik: Daha azı daha fazlasını sunmalı

Snow Leopard tümleşik zararlı tanıma setiyle gelen ilk Mac işletim sistemi olması bekleniyordu; fakat nihai sürümde buna dair herhangi bir iz yok. Buna karşın Windows 7 sinir bozucu Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni daha uslu hale getiriyor.

Güvenlik: Daha azı daha fazlasını sunmalıDakikada bir internetten virüs imzaları indiren, kaynak düşmanı anti-virüs koruması kurmak yerine hiçbir şey yapmamak iyi olurdu değil mi? Hatta Mac OS X'te şimdiye kadar hep "bir virüs tarayıcıya gerek yok" klişesi geçerliydi. Anlaşılan bu da değişiyor; çünkü Mac OS X Snow Leopard temel bir zararlı korumasıyla beraber geliyor; en azından final öncesi sürümünde. XProtect ismindeki fonksiyon Windows Defender'a denk ve şu an sadece Mac OS X için yazılmış iki trojan'ı tanıması bekleniyor. Bekleniyor diyoruz; zira final sürümde kurulduğu haliyle XProtect'in izlerine rastlamak mümkün değil. Koruma, muhtemelen yazılım güncelleştirme üzerinden bilgisayara yüklenecek. Windows kullanıcıları virüs koruması yüklemeye alışkındır. Windows 7'de de aynı durum geçerli. Fakat işletim sisteminin çıkışına yakın bir zamanda ücretsiz anti-virüs ve anti-spyware koruması Microsoft Security Essentials hazır olacak. İki sistem de birer güvenlik duvarı sunuyor. Microsoft örnek teşkil edecek biçimde güvenlik duvarını etkin biçimde bırakıyor, Apple ise anlam veremediğimiz bir sebepten dolayı bunu pasif konumda bırakıyor. Kullanıcının güvenlik duvarını kendisi açması gerekiyor.

Güvenlik: Daha azı daha fazlasını sunmalıKullanıcı Hesabı Denetimi uslandı
Windows Vista'daki UAC çok fazla soru sorduğu için kötü bir üne sahip olmuştu. Windows 7 altında sorgular belirgin derecede azaldı ve kişi artık farklı güvenlik seviyeleri arasında seçim yapabiliyor. Snow Leopard benzer bir özelliği senelerdir sunuyor ve standart kullanıcı ile yöneticiyi birbirinden ayıran bir yapı ön görerek Unix altyapısının nimetlerinden faydalanıyor. Örneğin kurulum yapmak için güvenlik amaçlı olarak parolanın girilmesi ve böylece sistem için kritik olan değişikliklerin ayrı olarak onaylanması gerekiyor. Bu ne sinir bozucu ne de zaman alıcı bir unsur.

Güvenlik: Daha azı daha fazlasını sunmalıYedekleme
Snow Leopard için bir sıçrayış daha. Harici bir disk takıldığında bunun yedekleme sürücüsü olarak kullanılıp kullanılmaması gerektiği soruluyor. Bu iş için tahsis edilmiş Time Machine uygulaması fazla uğraştırmadan farklı dosya ve klasörleri yedekliyor; hatta komple sistem yedeklemesi de mevcut. Windows 7 de aynı yetilere sahip. Kullanıcının dikkatini daha fazla çekmesi için İşlem Merkezi de (Vista'daki Güvenlik Merkezi) yedekleme uyarıları veriyor.

Güvenlik: Daha azı daha fazlasını sunmalıŞifreleme dahil
USB bellekler artık neredeyse mağazalarda beleşe satılan pratik veri taşıyıcıları haline geldi. Fakat içinde önemli veriler olan USB bellekler çok çabuk kaybedilebiliyor. İşte bu yüzden diskteki verileri şifrelemeyle korumak mantıklı oluyor. Windows 7'de bu iş için uygun yeni özelliğin ismi Bitlocker to Go. Kullanıcılar tüm taşınabilir medya aygıtlarını güvenli biçimde şifreleyebiliyor. Windows Explorer'daki içerik menüsü üzerinden Bitlocker sihirbazı başlatılabiliyor. Bitlocker to Go ile şifrelenmiş veri taşıyıcıları Vista ve XP altında a okunabiliyor; ama bunların içine veri yazılamıyor. Snow Leopard da şifreleme yapabiliyor: File Vault ile kullanıcı klasörleri ve tüm dosyalar şifrelenebiliyor; ama bu da çalışma sırasında fazla işlem gücüne mal oluyor. Sabit disk hizmet programından tüm bir disk bölümü de şifrelenebiliyor.

Ek özellikler: Ekstraların maliyeti var

Program ekstraları birbirine benzer: IE 8 Windows 7 altında neyse, Safari de Mac OS X altında o. Fakat bu ikisinin birer web tarayıcı olması dışında başka ortak yönleri yok. Safari JavaScript işlemede hızlı, Internet Explorer ağırbaşlı ve 8. sürümüyle kabul görmüş web standartlarını destekliyor. Safari, Acid3 testinden tam puan alırken, IE 8 21'e ulaşabiliyor. Safari'nin hoş bir özelliği de çöken bir eklentinin tarayıcının kendisini de beraberinde götürmemesi oluyor. Windows 7, Media Player 12'yi sunuyor; Snow Leopard ise iTunes ve yeni Quicktime Player X'i sunuyor. Randevular, adresler ve e-postalar için tümleşik programlar sunuluyor. Windows 7 sadelik adına tümleşik bileşenlerden feragat edip tüm işleri Windows Live Setine havale ediyor.

Ek özellikler: Ekstraların maliyeti varTakılan donanımların yönetimi
Sadece ev ağlarının sayısı artmıyor aynı zamanda bir PC'ye takılabilecek cihazların sayısında da büyük artış söz konusu. Dijital kameralar, cep telefonları, MP3 çalarlar, fotoğraf makineleri ve ve... Birçok cihaz türünde Vista altında da sorun yoktu, buna karşın bazılarında bağlantı kurmak ileri seviyede bilgi gerektiriyordu. Windows 7 sisteme bağlı cihazlar hakkında daha fazla bilgi gösteriyor ve içerik menüsü üzerinden tüm ilişkili ayarlama imkanlarına ulaştırıyor. Mesela tarama-faks-fotokopi özelliği olan bir cihazda bu özelliklerin hepsini içerik menüsünde görebiliyorsunuz. Özellikle Windows 7 altındaki Windows Update çok eğlenceli. İnternet erişimi olanlar uygun aygıt sürücülerini internetten otomatikman yükleyebiliyor. Mac OS X de yazılım güncelleme arabiriminden birçok güncelleme yüklüyor; hatta genellikle bayağı bir güncelleme indiriyor. Örneğin en basit güvenlik güncelleştirmesi dahi 200 MB'tan başlıyor.

Ek özellikler: Ekstraların maliyeti varBasitleştirilmiş ağ yapılandırması
Ağlar bugünkü her bilgisayar kullanıcısı için önemli bir konu. Birkaç sene öncesine kadar IP adresleri, alt ağlar ve güvenlik ayarlarıyla birlikte ağ yapılandırması yapmak uzman işiydi. Bugünse normal bir ev halkı bile ağa bağlanmak ve video/müzik aktarımı yapmak istiyor. XP ve Vista'da bunu yapmak hala yeterince kolay değildi. Profesyonel kullanıcılar bile bazı durumlarda bilgisayarları birbirine bağlamak ve herkesin birbirine erişimini sağlamak için hafta sonunu harcayabiliyor. Windows 7 ağ yapılandırmasını basitleştiriyor ve Ev Grubu fonksiyonunu getiriyor. Kullanıcıların bu grupları sadece bir kez oluşturması gerekiyor; diğer PC'ler otomatikman bu grubun parçası oluyor. OS X bu tarz otomatik yapıları çoktandır bünyesinde barındırıyor. Mac ve PC arasında veri alışverişi de hızlıca yapılandırılabiliyor. Snow Leopard'daki bir yenilik: Ek yazılıma gerek duymadan Exchange 2007 ile bağlantı kurulabiliyor.

Ek özellikler: Ekstraların maliyeti varHoş yenilikler
Windows'sun bazı eksikliklerine zaman içinde alıştık. Yine de Windows 7'nin bu eksikliklerin bazılarını gidermesi hoş bir şey. Örneğin bir yazıcı kaldırıldığında sadece yazdırma kuyruğu siliniyordu; sürücü ve diğer ek yazılımlar sistemde kalıyordu. Bluetooth cihazlarını da kaldırmak pek bir işe yaramıyordu; zira sadece eşleşme bilgileri siliniyordu. Windows 7'de silmek gerçekten de silmek anlamına geliyor. Bahsettiğimiz cihazlarda aygıtlar tamamen sistemden kaldırılıyor. Bazı yeni kısayollar da var: Windows tuşu ile beraber 0 ila 9 arasında bir rakam basılı tutulduğunda görev çubuğundaki bir program başlatılıyor. Örneğin Win + 2 ile ikinci sıradaki program çalıştırılıyor. Snow Leopard ise çöp kutusunu daha hızlı boşaltıyor, ön izleme özelliği çok bölümlü PDF dosyalarını tanıyor ve harici disk sürücüleri daha güvenilir biçimde sistemden ayrılıyor.

Sonuç: Birçok ufak sevinç

Windows 7'ye ve Snow Leopard'a yükseltme yapmaya engel olacak hiçbir şey yok. İki sistem de özellikle detay bazında iyileştirmelerle sevindiriyor. Microsoft, Windows 7 ile Vista zamanında dilediklerimizi gerçekleştirdi. Apple ise Kar Leoparı ile bir Servis Paketi hissinden öteye geçmeyi başaramıyor.

Sonuç: Birçok ufak sevinçWindows 7 ve Snow Leopard'ın ne kadar fazla benzer özelliğe sahip olması gerçekten şaşırtıcı. Görünümden, yeni düzenleme ve arama fonksiyonuna kadar birçok şey birbirine benziyor. Fakat iki üretici de ince ayar yapmanın ötesine cesaret edemiyor. Söz konusu Apple olduğunda Grand Central Dispatch ve 64-Bit'in gerçekten daha fazla hız sunup sunmayacağını göreceğiz.

Şaşırtıcı yenilikler yok
Kullanım konseptleri aynı kalıyor. Kemik kullanıcı kitlesi bu işe sevinse de yeni geçiş yapanların ufak bir alışma döneminden geçmesi gerekiyor. Windows 7 ve Snow Leopard'ın kullanımının daha kolay olması gerekiyordu; zira efektlerin birçoğu sezgisel olarak keşfedilemiyor. Güvenlik konusunda iki sistem de kullanıcıdan çok fazla şey bekliyor; bunun sistem kurulduğu gibi kullanıma hazır halde olması gerekiyor.

XP kullananlar...
... ve bununla mutluluk duyanlar birkaç ay daha eski dostlarıyla takılabilir. Fakat en geç cihaz üreticileri XP'yi desteklemeyi kestiği anda Windows 7 mecburiyet haline gelecek. XP'ye modası geçmiş olarak bakanlar Windows 7'de çok daha çekici bir sisteme ulaşabilir; hem de daha fazla kaynak kullanımına gerek kalmadan.

Vista kullananlar...
... Windows 7'ye geçmeli. Sonuçta Windows 7, daha iyi bir Vista'yı temsil ediyor.

Mac kullanıcıları için...
... güncelleme sadece yeni bir altyapı ve ufak kozmetik değişiklikler sunuyor. 30 Dolar ile Leopard'dan (Mac OS X 10.5) yükseltme yapmak son derece uygun.

Windows'tan geçiş yapmak isteyenler...
... Snow Leopard ile en iyi Mac OS X'i elde edecek; ama belki de bunu yapmadan önce tüm zamanların en iyi Windows'unu test etmeliler. Burada kendilerini daha aşina hissedecektirler. Snow Leopard sağlam bir işletim sistemi; fakat Windows kullanıcıları tası tarağı toplayıp geçiş yapmak istemeyecektir; zira bunu gerektirecek farklar çok az ve alışma dönemi çok uzun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 59 Yorum

peki oyunlar da da karşılaştırsanız hangisi daha kulanışlı.

Profesyonel amaçlı kullanımlarda Kesinlikle MAC

inceleme için teşekkürler chip uzun süredir böyle bi inceleme bekliyordum ama ne hikmetse ne macfan lar nede ölümüne windowsu savunanlar benden önce yorum yapmamış ilginç :-)

masaüstü kullanımı açısından mac hala çok önde..

açıklamalar çok detaylı değil mesela mac in yedeklemesi ile windowsun yedeklemesini fonksiyon olarak kıyaslayın. eminim time machine i görmemiş birçok kişinin dibi düşecektir..

MAC OS X kullanıcı olarak mac os vindowstan çok daha iyi:)

Profesyonel amaçlı kullanım mac mi? Tasarımcılar bile artık mac'den windows'a dönüyor daha hangi profesyonellik alanı kaldı mac'in ?

Tabii canım Mac os X

Microsoft, Windows 7 ile Vista zamanında dilediklerimizi gerçekleştirdi. Apple ise Kar Leoparı ile bir Servis Paketi hissinden öteye geçmeyi başaramıyor.

bukadar açık ve basit. eğer mac os, windows gibi gerçek bir işletim sistemi olmak istiyorsa sadece macintosh denen ve tek farkı anakartındaki çipten başka bişey olmayan makinelere değil bütün bilgisayarlara kurulmalı.

açıklamalar çok detaylı değil mesela mac in yedeklemesi ile windowsun yedeklemesini fonksiyon olarak kıyaslayın. eminim time machine i görmemiş birçok kişinin dibi düşecektir..

Time Machine görsel bir şov, windows takinden başka bi + sı olduğunu zannetmiyorum. Windowsta da Gölge kopyalar gayet iyi çalışıyor. Ha ben kullanıyor muyum? Hayır, o kadar yerim yok.

MAcOS X kullanmadığım için yorum yapamayacağım. Mesele IE8 de de IE8 penceresi yerinde sorun veren sekme kapanıyor sadece ve IE8 (ben istemesem bile) israrla sekmeyi yeniden açıyor. İlk başlarda pek alışmadığım ve media yürütürken mod değiştirmesinden nefret ettiğim WMP12, 1 aylık bir kullanımdan sonra bilgisayarla tanışıtığımdan beri (9 sene) kullandığım Winamp'ı terkettirecek düzeyde kaliteli ve WMP11 e göre hızlı. Bir de UAC (Kullanıcı Hesanı Denetimi) var. MAcOSX'de kullanıcı grupları ayrılınca ve kullanıcı kendi haklarını aşan bir işlem için parola girmek zorunda kalınca çok kullanışlı olan özellik, Windows altında kullanıcıya bu program senin sistemine şu değişklikleri yapacak buna rağmen devam edilsin mi diye sorunca neden başbelası oluyor anlamadım. Üstelik kullanıcı hesaplarında kaptılabiliyor, kapatmak iin profesor olmaya gerek yok. Bence bu konuda çok fazla ve gereksiz eleştri aldıyor UAC. Ben Vista'da da bu özelliği kullanışlı ve gerekli görüyordum ama Win7'de ki daha da bi kullanışlı ve kullanıcı dostu olmuş.

Bir de MacOS X için profesyonel işi diyenlere sesleniyorum: Bilgisayar programcısıyım, C,Pascal, Basic, Delphi gibi temel yazılım dillerini ve web için de PHP/AJAX/CSS/MySQL kullanıyorum ve bu işi en profesyonelce yapanlar bile Windows kullanıyorlar. Eğer kastınız grafik tasarım, matbaa işlemleri ve video kayıtsa eyvallah. Ancak matbaa işlemlerinde Windows'un tek sorunu renk kalibrasyonu ve bunu da 120 $ lık harici bir donanımla çözebilirsiniz. Video montaj içinde bence Pinnacle gayet kaliteli bir çözüm. Zaten Adobe'un tüm programları Windows altında da çalışıyor. MacOSX kullanıcıları Adobe programlarının kalitesini biliyorlardır zaten.

Şimdilik bu kadar. Yayında ve yapımda emeği geçen herkese saygılar sevgiler. Başka bir Windows-MacOSX karşılaştırmasında görüşmek üzere. İyi akşamlar Türkiye, her nerede internete bağlanıyor ve hangi tarayıcıda sayfayı görüntülüyorsanız :)

Mac OS X Den Windows 7 64 Bit Gecmeyi planlıyoruz!! Grafiker olarak Mac OS X de Cok sorun cıkıyor Tarayıcı Ayrı problem Windows 7 64 Bit İnsallah Tam istedigimiz gibi Bir işletim sistemi olur

Microsoft Hatasını anladı Windows 7 süper Geliyor (: Haber içinde Chip Ailesine Tesekkür Ediyoruz.. Windows 64 Bit ile Mac OS X Gibi Calısabilirsiniz 4000 dolar Mac OS X Vermeniz Yeirne Tecno_manyaq Arkadasımızın Dedigi gibi 4000 dolar Vercigme 1500 Dolar Verir En kral sistemi Toplarım Windows 7 kurarım 64 bit Grafik programlarını kurdukmu tamamdır :) Windows 7 Gercektende Cok Saglam işletim sistemi olmus

mac te bişey yapamazsınız yaf uzatmayın şunu

normal bir pc'ye Apple'ın Snow Leopard'ı yüklenebilir mi ? lütfen cevap yazın teşekkürler.

normal Pc ye Mac OS X Kurulur..

Oyun: PC
Profosyonel amaçlar: müzik-video-tasarım MAC, diğerleri PC

Diğer herşey: MAC

İkisinide işletim sisteminide kullanıyorum aynı bilgisayarda, windows'tan mac osx ' e geçince bir anda huzur buluyorum, ha hangi programlarımı kullanıyorum? Müzik programından, grafiğe, film prodüksiyon programından, wordüne exceline..... Mac osx derim başkada birşey demem. Huzur istiyorsanız mac kullanacaksınız... o kadar....

Öncelikle,Win 7 kullandığımı söyleyim.
Os X, Apple tarafından resmi bir şekilde,tüm PClere kurulabilecek şekilde satılmadığı sürece, Windows'a ciddi rakip olamayacaktır.Os X, başarılı-istikrarlı bir sistem, bu kesin.Fakat sırf işletim sistemi için herkesin Apple ürünü Pcler (Sonucta "NE"book olursa olsun hepsi bir PC) kullanacağı dönem,hiç bir zaman olmayacaktır.
Bana göre Linux bile, Mac-OS tan daha ciddi rakiptir Windows için.Çoğunluğu program kurmayı bile bilmeyenlerin oluşturduğu bu ortamda, öyle illegal yöntemlerle PClerine MAC-OS sistemi kurabilenlerin sayısı, hep az kalacak.
Sonuç itibariyle, eğer bir gün Apple,kendi aletleri için değil de, Windows gibi tüm PC ler için çıkarırsa sistemini, o zaman Windows için büyük tehlike olur.

*Mac OS 3000$++++ (bilgisayar dahil)
*Windows 349 $++++ (windows 7 çıkmadığı için pc dahil windows. belki daha ucuza windows 7 yüklü bilgisayar bulunabilir)

hangisinde daha çok sıfır var sayın :)
hangisinde daha çok seçeneğiniz var bunuda sayın

mac in rakibi olan bilgisayarların hiçbirisi 349 dolar filan değil, vaio lar veya hp nin dell in premium serileri ancak Mac e rakip olabilecek kaliteye yakınlar, onların fiyatları da Mac ten pahalı değil.

Seçenek de çok önemli değil, bi BMW almak var, bi renault almak var, Renaultda daha çok seçeneğiniz var, ama öteki de bmw.
Lastik çizme var, divarese ayakkabı var, divarese ayakkabı 50 tane lastik çizme alır, ama lastik çizmeyle daha çok yere gidersiniz.
Kaliteli ürün - özel ürün kültürünü anlamamış insanların böyle yorum yapması normal.

Ayrıca piyasada 600 euroya da mac'ler var, mac mini. 1000 euroya da var, 3000 euro olanları en iyi modelleri: hiçbir PC ile karşılaştırılamayacak kadar iyi modeller.
infoman kadar herhangi bir markaya karşı takıntılı birisini daha önce görmedim.

centauri yazmış:
...Ayrıca piyasada 600 euroya da mac'ler var, mac mini. 1000 euroya da var, 3000 euro olanları en iyi modelleri: hiçbir PC ile karşılaştırılamayacak kadar iyi modeller...
-----------------------------
Daha önce Apple resmi sitesini çok kez inceledim.Özellike MAc Pro'lar , donanımlarına göre çok pahalı durumda.Paraya sisteme yatırmış oluyoruz.Aynı donanımlı Pc topladığınızda, elinize Windows alacak kadar paradan daha fazlası kalıyor.Bu bir gerçek ki MAC'ler, "donanım olarak" hakettiklerinden çok daha fazlası istiyor.

Harika bir yazı olmuş

Donanım demek işlemci + RAM + hd kapasitesi demek olsaydı dediğiniz doğru olabilirdi... O zaman Casper ile Sony Vaio nun, veya Megane 2.0 ile BMW 320 nin, veya ne bileyim, motorola chip kullanan bilimum cep telefonunun (Nokia, Motorola, Somasung) denk sayılması gerekirdi.

Ancak Macbook Pro dediğiniz bilgisayarlarda,

- Aluminyum yekpare kasa var. Plastik değil.

- Ayrıca sadece 2.5 cm kalınlığında macbook prolar, en yüksek teknoloji gerektiren konulardan brisi bu.

- Hepsinde hareket sensörü var, ani hareketlerde harddiski kapatıyor, zarar görmesin diye

- Hepsinde L E D backlight ekran var, bu da mac ler dışında sadece Vaio larda olan birşey.

- Işık sensörü + L E D aydınlatma, ekran dışında klavyenin arkasında da var, geceleri klavyenin tuşları dışarıdaki ışığa göre ayarlanıyor.Çok ışık varsa yanmıyor, ortalama ışık varsa ortalama yanıyor, az ışık varsa çok yanıyor. Bu Applelar dışında hiç yok.

- Hepsinde MULTITOUCH mousepad (Trackpad) var. Bu da sadece Mac lerde olan bir teknoloji, Iphone ekranı gibi çoklu dokunmatik destekliyor... 2-3-4 parmakla verilebilecek komutlar var, bilgisayarın kullanımını çok kolaylaştırıyor, mouse kullanmak istemiyorsunuz hatta...

- Hepsinde MiniDisplayPort var, bu HDMI'den daha gelişmiş bir teknoloji, HDMI sadece 720p ve 1080p desteklerken, MDP her türlü çözünürlüğü destekliyor. Sadece MAC'lerde var

- Hepsinde Firewire800 var. Çok az PC'de olan birşey bu da, USB'den çok daha hızlı çalışıyor.

- Klavye, ekran, DVD sürücü gibi bileşenleri çok kaliteli, özellikle klavyesi piyasadaki en iyi klavye.

Sonuç olarak, bilgisayar demek işlemci + RAM vs demek olmuyor.. Öyle olsa çin üreticilerle abd li üreticilerin fiyatlarının da aynı olması lazım dı... aynı işlemci ram vs de olan bilgisayarla kıyaslamak doğru değil...

Dell ve HP nin Mac lere rakip olarak çıkarmaya çalıştığı yakın modeller var, mac lerden daha pahalılar.


-----------------------------
shafck yazmış:.
Daha önce Apple resmi sitesini çok kez inceledim.Özellike MAc Pro'lar , donanımlarına göre çok pahalı durumda.Paraya sisteme yatırmış oluyoruz.Aynı donanımlı Pc topladığınızda, elinize Windows alacak kadar paradan daha fazlası kalıyor.Bu bir gerçek ki MAC'ler, "donanım olarak" hakettiklerinden çok daha fazlası istiyor.

sayın çok yüksek mühendisim CENTAURI dayı:
öncelikle benim yaptığım kıyaslama windows 7 kullanmanın maliyetiyle macos kullanmanın maliyeti arasındaki farkı açıklamaktır. kalite ıvır zıvır şu iyi bu kötü gibi bir mevzu dile getirmedim.
bizim bahsettiğimiz ne? sen neyden bahsediyorsun ? :D tamam anladık daha önceden vaio kullanmışsın kaliteli gelmiş sonra mac kullanmaya başlayınca daha kaliteli gelmiş :D ayrıca Baban sana BMW marka araba almış, divarese ayakkabıların eskimesin diye, orayıda anladık fakat benim bahsettiğim nereden nereye hangi arabayla nasıl gittiğin değil gidip gidemediğindir. dahası belki ben Rolls-Royce veya Maybach alıp onla gseyahat etmek istiyorum veya belkide ben köyde bir çiftçiyim ve bana traktör lazım.:))))

sen 600€ dan bahsediyorsun ben senin söylediğin fiyatın 4te 1nden bahsediyorum. paranın üstünü sen vereceksen benim için farketmez.
peki örneğin macin tipi, donanımı ve özellikleri benim hoşuma gitmiyor diyelim ama macos kullanmak istiyorum DİYELİM. bana ne önerin olabilir?
mesela bana metalik kırmızı çok yüksek performanslı örneğin amd işlemcili ati ekran kartı nvidia veya intel olursada yaa SLI veya 4 çekirdek olmadı kararsız kaldım en ucuzundan bir cihaz olsun, haaa unutmadan metalede alerjim var :P fiyatı ise 400$ ile 3000$ arasında olsun 1 cent fazla vermem haberin ola. bu dediklerime uyan bir macbook (pro) önerirmisin. hangisini almalıyım ben seçeneklerden hangisi almam gerektiğini seçemedim de:D

Ben hem mac hem windows kullanıcısı olarak Mac çok zevkli ve kolay bir kullanamısa sahip diyorum kullanıcının amacı önemli şayet photoshop gibi profosyonel kullanıcılar mac kullansın kasmasın donmasın durmasın misalen eğlence görsellik klasiklik tasarm eşittir Mac.

Oyun hastaları tabiki windows ta kalacaklar ben gibi bir çok proğram windows üzerinden mac için henüz herşey oturmuş değil ilklerde windows kullanıcılarına mac zor gelecektir bir zaman ubuntu kullandıktan sonra mac kullandım hoşumada gitti kesinlikle güzel

Yineden yeri kolay kolay dolmayacak eğlence sahibi kopyacı türk gençliği hazırlı basitti bizler windows tandır diyorum=)

Kaliteli ürünler pahalı olur.
Bu kadar basit.
Kaliteli PC'ler de var, Mac'ler kadar kaliteli olmasalar da.. Onlar da pahalı.

Kişisel tartışmalara girersen, ağır konuşurum. Anlaşıldı, hayatta ulaşamadığın birşeyler var, onların kompleksiyle eziliyorsun da, konuyla ilgisiz bu. bmw baba divarese muhabbetini de nerenden çıkardın anlamadım.
Çin malı laptopları öneririm senin gibilere, dandik mallar sizlere layık.

Bu konuda cidden infoman'a katılıyorum.

Centuri, ben kendi Pc mi kendim toplamazsam o aleti kullanmam.Değil Aliminyum, ALtın kaplama olsa neye yarar?Kasamı bozdurup satmayacağım!!! Bana kasada plastikte yeter.Yeterki içindeki donanım-aletler vs ne dersen artık parasına deysin.(ki donanımdan kastım,tahmin ettiğin RAM-CPU vs.di.)

Ben Mac'in istediği paraya çok daha iyi PC toplanacağına inanıyorum.Dışının şatafatı bana yaramaz. İşletim sistemi güzeldir,orası ayrı mesele.Ama istediğim PC de kullanamıyorsam o sistem bana gelmez. Burda herkes kendi görüşünü belirtir. Bana göresi bu. Benim gibi düşünenlerinde çok olduğuna inanıyorum.
Ha belki 3-5.000 tl, benim için önemsiz bir meblağ olsaydı bende alırdım,dediğim gibi sırf SİSTEMİ için. Ama ne yazık ki o kadar zengin değiliz bir çoğumuz.Şu an 3.000tl bende olsun,direk bir PC toplarım ve toplarken ana fikrim, o PC nin nekadar uzun süre güncel kalacağıdır(Oyun vs. açısından).Windows kullanıcısıyım,sistemimden memnunum ama fan da değilim.

Saygılar..

Bence Mac sevdası farklı aslında ubuntu kullandıktan sonra Mac kullandım çok zevkli kullanımı var Business bir kullanıcı için dizanyı çok hoş özel yerlerde tasarımları ön planda süper bir cihaz

Yanlız genel olarak windows kullanıcıların oyunları çok sevdiğinden Windowstan kopabileceklerini çok sanmıyorum kısacası.

maclerin altında sanki çinde üretilmiştir yazmıyor :D:D fotoğraf istiyormusun? eminim benim sattığım mac senin kullandıın maci ikiye katlar. sana koymuş olduum ilanıda veririm.

arkadaşlar maclerin altında amerikada tasarlandı çinde üretildi yazar!!! isteyene ispatını gösteririm

Sırf siteye şu yorumları okumak için giriyorum ya, divarese,bmw. Muhabbetler süper,konu işletim sistemi bir de muhabbetlere bak.

infoman, senin sattığın mac filan yok, varsa daha kötü, hem kullanıp hem bu kadar cahilsen vah vah. yani...

shafck; keşke herkes senin gibi yazsa da kaliteli bir tartışma dönse şurada. Haklısın. Donanıma göre para konusunda elbette katılmıyorum, Mac lerin donanımları çok daha zengin çünkü işlemci - RAM gibi ana bileşenler dışında çok ciddi teknoloji mevcut.
Ancak customize edebilme konusunda haklısın. Ben bilgisayarla uğraşmak istiyorum arkadaş, toplicam bölücem çıkarıcam satıcam yenisini alıcam vs vs diyorsan, Mac doğru tercih olmaz. Mac alırsın, 4 sene 5 sene hiç uğraşmadan birşeyine dokunmadan kullanırsın. Uğraşmak hobiyse eğer, ki olabilir, o zaman Mac doğru seçim değil

01:23 CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
"infoman, senin sattığın mac filan yok, varsa daha kötü, hem kullanıp hem bu kadar cahilsen vah vah. yani..."
_________________________________________________________
Şu yoruma bak :D komedi:))) hani küçük çocukları kızdırırlar ya senin yok benim var:) o senin değil benim:) bijim bijim topumuz o :) gibi aynen öyle:)

cahil olduğumu nasıl anladınız?
daha önceden mac sahibi olduğumu, vistayı bile adam gibi çalıştıramadığını ve memnun kalmayıp sattığımı neden kabul etmek istemiyorsun?
kaliteli tartışmanın temeli CAHİL, YALANCI demekten mi geçiyor? Daha bilgisayarının altındaki etiketi okumamış bir mac kullancısının açığını yakaladığım için mi CAHİLİM?
belkide Apple firmasının BAZI ürünlerinden hoşnut olmadığımı söylediğim için CAHİLİMDİR.

Designed by Apple in California
Assembled in Chine

http://lartren.com/mac/battery.JPG
http://farm1.static.flickr.com/209/499048111_47e43a8af3.jpg

"hello from seattle"

Apple'nin iyi bir şey felan yaptigi yok yapabildigi tek sey iyi reklam onun icinde onuda nasil yapiyorlarsa artik =)) ama microsoft varken mac üvey evlat muamelesi görür bu böyle biline =))

hehehe son zamanlarda kimşn üvey evlat olduğu biliniyor kullanıcıların hepsi sapır sapır Mac'e geçiyor halılarda sistem çökmesinden stabil olmayan sisteden virüslerden bıkmışlar artık bence Apple'yi kötüleyenlerin hepsi ya ulaşamadığı ete mındar diyor yada micropsoft'ta falan çalışıyor çünkü bir kişinin mace daha yavaş daha kötü demesinin tek sebeb i bunlar olabilir :D saygılar vr sevgilerimle sise windowsunuzla mutluluklar ehehehe aman ya zaten sakın Mac kullanmayın herkez Mac kullanırsa bizim ne ayrıcalığmız kalacak.

Benden sonra herkes kitap yazmış resmen ya :) Yorumlara baktımda Mac savunanlar yine döktürmüş her zamanki gibi. Şimdi (bence) şu kesin bir gerçek ki her ne kadar Windows'u savunanlar Microsoft çalışanı deseler de Mac kullanıcılarının hepsi Apple fanı ve Steve Jobs hayranı. Mac kulananlar için: Ben bir Windows kullanıcısı isem kesinlikle üretmiyorumdur, pc başında sadece oyun oynuyorumdur, teknoloji olarak sadece işlemci-ram-harddisk-grafik kartı 4lüsünü görüyorumdur ama MAC kullanıcıları evlerinde nano teknoloji ile elektronik cihazlar üretip dünyayı kurtarıyorlar :) Benim için ise: Mac kullanıcıları genellikle matbaa, grafik tasarım ve video montajı 3lüsünde tıkanmış ve teknolji olarak üzerinde Apple markası olan ürünleri algılayan insanlar. Örneğin eğer Apple klavyeye alttan ışık taktıysa kesinlikle gerekli ve 100% teknolojik birşeydir. Ancak o özellik istenirse masaüstü klavyeye dahi ekleneblir bişey. Bir de ben gece bilgisayar kullanacaksam karaknlıkta o ışık benim gözümü daha fazla yoracak bi de lamba denen birşey var di mi:) Zaten biz Windows kullanıcıları genellikle ezik kesimdeniz onlara göre ve kalite ile fiyatı şişirilmiş elektronik cihazları bir görüyoruz .Bu arada Asus F3F kullanıcısyım 1500 Tl lik bir laptop ile gayet performanslı çalışabiliyorum. Yani performans için fazla para ödemek gerekmiyor. Laptopum Uzak Doğu üretmi ve bundan rahatsız değilim. Çünkü bilgisayar ve ev elektronik aletlerinin %80i uzak doğuda üretiliyor. Ki mükemmel insanların firması Apple bile orda ürettiyormuş netekim :)))
Ben bir Microsoft hayranı olduğumu kabul ediyorum. Çünkü endüstriyel gelişime yön veren firmalardan. Ve yazılım geliştirme gibi değişik alanlarda insanları destekliyor. Ama MAC'in böyle bir marifetini ben duymadım. Bildiğim kadarıyla bulduğu herşeyi kendinden başkalarına kullandırmıyor. Hani onlar Kripton'dan biz dünyadanız ya ondandır kesin :)))

Uzun lafın kısası söyleyeceğim şu: Ben Windows ile amatör veya profesyonel olarak istedikleirmi yapabiliyorum. Mutluyum ve de huzuruyum. Linux de kullandım ama Windows un rahatlığını bulamadım. Steve Jobs'u takdir ediyorum ama Apple firmasını değil! Zira Bill Gates'i de takdir ediyorum ama Bill Gates olmadan da Microsoft şahane bir şirket. Mac kullanıcıları artık kendileirni VIP olarak görmekten vazgeçsinler. Zira VIP olan onlar değil o kadar yüksek meblağ ödeyip aldıkları laptopların markası sadece. Windows kullanıcıları gibi yeniliklere açık olmayı öğrensinler. Kaplumbağa gibi kabularının içinde yaşıyorlar. Şöyle de birşey var ki bizi hazırcı olarak gören Mac ciler Mac leri ile hava atmaktan başka birşey de yapmıyorlar. Sadece lafta yani. Teknolojiye yön verenler açık kaynak yazılım ve teknoloji üreticilieri. Gerçi unutmuşum mükemmel işletim sistemi MacOSX de Unix tabanlıydı Linux gibi :)) Ama onlar ne kadar dünya üzerinde bulunan kodları ve elektronik malzemeleri kullansalar da verdikleri ücretle ve gurula taşıdıkları Elma armasıyla daha mutlular. Onları da böyle kaul etmek gerekir :):)

selam arkadaşlar öncelikle isteyen istediğini kullansın diyorum kimse kimseye şu daha iyi demesin çünkü hepsinin kullanım amacına göre üstünlükleri değişiyor ben yıllardır linux ile beraber windows kullandım linux tamamen kullanıcılarının yapabilecekleriyle sınırlı ( yani ne isterseniz onu yaparınız fakat kod bilmeniz gerekir ki bu da uzun uğraşlar sonrasında öğrenebileceğiniz bir durumdur ) ayrıca donanım desteği ve bunun yanında sayısız programlar üstüne üstelik ücretsizdir eksi tarafları ise sanıldığı kadar hızlı değil özellikle de kde4.x masaüstü tam olarak stabil olmamış ama daha iyi bir performansa ulaşacağını düşünüyorum oyun konusunda ise hiçbir beklentiniz olmasın derim çünkü windowstaki gibi geniş bir yelpazesi yok.
windows xp vista ve 7 yi de kullandım herşeyi yapayım derseniz xp yok ben ağırdan takılayım derseniz vista hem hız hem görsellik derseniz 7 derim ben mesela sony-ericsson g705 kullanıcısıyım bu telefonun güncelleme programı sadece xp de çalışıyor en iyisi 7 de olsa xp olmadan bir hiç diyebilirim. samsung nc10 netbookuma zor da olsa macosx86 kurmayı başardım bir de ne göreyim hız ve görsellik konusunda öyle bir muhteşemdiki inanın ağzım açık kaldı ama malesef bu sistemi tanımama fırsat kalmadan monitorum kırıldı biraz sakarım da :) malum ekran almaya kalksam cihazın yarısı fiyatında ben de gittim parama kıyıp macbook aldım ve çok memnunum ne isterseniz yapabilirsiniz ama mac uyumlu olamak zorunda bu da en kötü tarafı oluyor değil mi ayrıca türkçe de değil :) yine de olsun yıllardır windows ve linuxsun kodlarıyla oynamaktan bıktım yani sıkıldım artık bundan sonra sağlam bir işletim sistemim olsun hızlı olsun ve beni özel hissettirsin yeter zaten bu dediklerim de snow leopardda mevcut
özetle diyebilirim ki siz en iyisi bu üçünü de bilgisayarınıza kurun ihtiyacınıza göre açılışta seçim yaparak windows linux ve mac ı kullanabilin çünkü üçü de bambaşka dünyaların işletim sistemleri kendinize iyi bakın ne çıkarsa kullanın gitsin kendinizi sınırlandırmanızın lüzümu yokkkk :)))

techno manyaq ın yazdıklarına bakılırsa, gerçekte technomanyaq filan değilmiş kendisi...
Araştır bakalım, hollywood filmlerinin efektleri neyle yapılıyor, dünyanın en büyük şarkıcılarının aranjmanları neyle yapılıyor...
MIT'deki fizik profosorleri hangi bilgisayarı kullanıyor, GOOGLE'ın yönetim kurulundaki insanlar hangi makinayı kullanıyor, ve GOOGLE'ın CEO'su neden Chrome u geliştiren ekibe çatıyor?
NASA nın son yıllardaki uzaya fırlatma videolarını bul youtube'tan laptop kullananların önünde ne var?
Michael Jackson's This Is It'in fragmanaıonı seyret provalarda neyle yapılıyor ses müzik ışık aranjmanları?
Toy Story, Wall -E, Up!, Ice Age neyle yapılmş?
Kendini ne zannediyorsun da mac kullananlar teknolojiye açıkd eğil ben açığım diyosun acaba...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
techno manyaq ın yazdıklarına bakılırsa, gerçekte technomanyaq filan değilmiş kendisi...
Araştır bakalım, hollywood filmlerinin efektleri neyle yapılıyor, dünyanın en büyük şarkıcılarının aranjmanları neyle yapılıyor...
MIT'deki fizik profosorleri hangi bilgisayarı kullanıyor, GOOGLE'ın yönetim kurulundaki insanlar hangi makinayı kullanıyor, ve GOOGLE'ın CEO'su neden Chrome u geliştiren ekibe çatıyor?
NASA nın son yıllardaki uzaya fırlatma videolarını bul youtube'tan laptop kullananların önünde ne var?
Michael Jackson's This Is It'in fragmanaıonı seyret provalarda neyle yapılıyor ses müzik ışık aranjmanları?
Toy Story, Wall -E, Up!, Ice Age neyle yapılmş?
Kendini ne zannediyorsun da mac kullananlar teknolojiye açıkd eğil ben açığım diyosun acaba...
Bugün 14:41
___________________________________________________
bu nebiçim yorum sen Polat alemdar'mısın? :))))))
saydıklarının hepsi üstgelirli yoğun işigücü olan tanınmış kimseler. işyerindemecburen kullanmak zorunda olanları neden sayıyorsun?
bana saydığın sayacağın toplasan 100 kişi var, ya gerisi? gerisinide saysana!!!:) sen zaten hava peşinde koşan bilgisayarla uğraşmaya vakit bulamayan tipleride sayıyorsun ne alaka ? onlar akıllıda biz malmıyız?
dünyanın %90nına küfür eder gibi konuşup bir de petrol zengini gibi üste çıkıyorsun. senin saydığın yüksek gelirli kankalarının bir tane bilgisayarının olduğunu mu sanıyorsun?
PC ve windows her kesime hitap eder ve her iş için uygundur. bilgisayar konusunda standartları windows koyar. hamur gibi yoğurursun değiştirirsin. Şimdi birkaç star, işyeri, kurum, kuruluş macos kullandı diye kulanmayanları küçümsemek yanlış bir davranış değil mi? ayrıca koskoca dünya devi intel bile WINDOWS kullanıyor apple dışında aklına hangi bilgisayar üreticisi geliyorsa O firma Windows ve PC kullanıyor. şimdi onlar işini bilmiyor da sen mi biliyorsun? Bir insan nasıl olurda tanımadığı bilmediği ortağı olmadığı bir firmayı savunmak için küçümseyici hakaret imalı tavırlar sergiler.

Mantıklı olman dileğiyle

Macin açılışı hızlı, klasörlerin içeriğini göstermeside hızlı, evet mac çok hızlı ama sadece mac birde photoshopu, illustratoru kullanayım dediğinde performans yerlerde sürünüyor, emek amd sempronum takılı xp yüklü pc min performansını ancak gösterebiliyor birde pencerelerin ekranı kaplayamaması varkı insanın çalışma azmini bu pencereleri boyutlayıp durmak kadar hiçbişey kaçıramaz. Kim ne derse desin mac cici havali bir oyuncaktan daha fazlası değil.

Sen ilk önce ziyaretçi olarak laf atmaktansa kimliğini belli et öyle konuş. senin bilgi seviyeni bilemem ama ben yeterince biligiliyim. Google'un CEOsu Mac kullanıyorsa bu onun seçimidir. Ben Mac kullananlar gerizekalı falan demedim sonuçta. Ama en küçük bi eleştride bile dayanamayıp saldırıyorsunuz etrafa. Ben Hollywood efektlerinin Mac kullanılarak yapıldığını biliyorum ama sen herhalde o filmlerin bütçelerini bilmiyorsun. Ayrıca ben Mac ile iş yapılmaz demedim. Sadece Mac kullananlar sadece kendi yaptıkları üzerinden konuşuyorlar teknolojiyi kendi dünyalarından ibaret görüyorlar dedim. MIT'teki profesorlerden bahsetmişken herhalde Richard Stalmann'ı da tanıyorsundur. Hani şu mükemmel profesrolerin bilgisayarlarını x86 tabanlı Linux sistemle kıran ve Linux çekirdek geliştiricilerinden olan. Ama dediğim gibi siz teknolojiyi üzerinde Apple logosu olan aletlerle kısıtlıyorsunuz. Onun için bu konuyu daha fazla uzatmıyorum. Bundan sonra bu haber altında cevben de yorum da yazmayacağım. Çünkü cevap nasıl tartışılacağını bilen akıllı insanlara verilir ancak.

aman allahım aplamak istiyorum photoshopta pc daha hızlı deeye getiriyor arkadaş size varya maci boşuna anlatıyoruz bence ilk önce at gözlüklerini çıkarın ondan sonra anlatalım ne dersiniz findofsçular.

Bu soglediginiz insanlarin Apple kullanmasi tamamen aldiklari egitimden ileri geliyor. Eger media yada tv uzerine egitim alirsan okulda sana windows degil mac ogretirler cunku bilgisayarin is amacli kullanimi yayginlasmaya baslandiginda mac daha cok media uzerine bir sistemdi ve mac kullaniliyordu bu tekel halen devam etmektedir. Sen basin yayin televizyonculuk okuyacaksin sana herseyi mac uzerinde ogretecekler sonra sen gidip windowsta photoshop mu kullanicaksin?

Mac unix tabanli bir sistem ve unix mac degil pcnin ta kendisidir . Hatta zayif bir unixtir cunku yalnizca belli sistemlerde calisacak sekilde kisitlanmis bir surumdur bu bir.
Ikincisi cok kotulediginiz windows bir hayalle baslamis bir gun herkesin evinden en az bir bilgisayar olucak mantigi ile yola cikmis ve bunu basarmistir. Pazarin en buyugudur.
Ucuncusu eger ms olmasaydi bugun kullandiginiz mekler 10bin dolar pc lerde 3-4bin dolar seviyesinde olurdu teknolojide bu kadar ilerde olmazdi. Cunku meke kalsa yalnizca bir model islemci destekler iki modelde ekran karti ile ram desteklerdi piyasada digerleri olmazdi bugun bu kadar cesitli donanimin olmasi tamamen ms in eseridir. Ozellikle oyun alaninda yaptiklari bir cok seyi tetiklemistir.

mekin açılış hızıda windows gibi tek farkı bios ekranına bile açılış logosu koymuşlar :D

aaaa iyi fikir bende bios ekranına windows 7 nin hoşgeldiniz ekranını koyayım:) açılıyor ekranınada masaüstü resmini koysak ooooo :Dbirazda editledik mi :))) millet amma yutar heee:D

Aman allahım siz iyice uçmuşsunuz mac pcnin ta kendisidir diyor hahahaha sana bir şey sorarım arkadaşım sen microsoft firmasının 1978-82 yıllarında bir nevi Apple kolu olduğunu ve sunumunda billgates'in arka fonda apple çalışanı olarak çalıştığını daha doğrusu microsoft ekibinin orada bılunduğunu ve yeni maclerin tanıtımı yapıldıktan sadece 8 ay sonra şirketten ayrılıp hemen milete windows'u sattığını biliyormuydun arkadaşım bunları salladığımı düşünebilirsin madem o kadar anlıyorsun bilgisayardan pirates of silicon valley belgeselini indir de izle gör bakalım kim ilk masaüstü ortamını keşfetmiş kim sizin gibileri kodlardan kurtarmış kim fareyi icat etmiş kim ilk kişisel bilgisayarı icat etmiş izlede gör HANGİ ŞİRKETTE DAHA FAZLA RUHLA İŞ YAPILIYOR bunları araştırında konuşun bios ekranına amblem koyuyor diye laf etmişsin infoman kardeşim onu yapmasında bile mükemmel bir estetik olduğunu anlamamışsın o amblem yerine linuxtaki gibi win'deki gibi saçma sapan kodlar görsek daha mı iyiydi hemde bütün olayı geçtim açılıyor ekranına masaüstü koyuyor demişsin peki ben nasıl açılır açılmaz resim üzerinden finderımı açıp dosyalarımı gezebiliyorum siz windowsçular hayatta kazanamayacağınız bir yarış içindesiniz çünkü kullandığınız pclerde Mac'in eseri pc daha fazla kullanılıor demişsiniz onun sebebide var Steve jobs bir ara Apple'dan yönetim kurulu nedeniyle atıldı atılmadan çönce macin kullanım oranlarına bakın 1numaraydı kovulduktan sonra şirket yenilikçi olamadı satışlar düştü şirket berbat hale geldi bu durumu anlayan yönetim kurulu tekrar stevei işe aldı 1997 tyılında ve ne tesadüftür ki Apple her sene kar açıklamaya başladı ve satış arakamları habire artmakta birde işe şu açıdan bakın mac kullanıpta memnun olanların oranı %95 pc kullanıpta memnun olanların oranı bir gün bile sövmeden duranların oranı ise %50'i geçmez iddiasına girerim ama siz hala buralarda kaybettiğiniz ama farkında olmadığınız bir yarış içindesiniz windows bu işe zaten 5-0 yenik başladı şu anda onun çok kullanılıyor olması onun yendiği anlamına gelmez çok klasik ama bir okadar da iyi olan bir benzetme yapacağım bu konu ile alakalı ferraride çok çok az satıyor ama herkez ferrariyi bilir o 1 numaradır çoğu kişinin gözünde buda öyle birşey siz kabul etmesenizde Apple MAc'ler 1 numaradır bir kere profosyonellerin tercihidir buda herşeyi açıklamaktadır siz istediğiniz kadar birbirinizi yiyin saygı ve sevgilerle YEKTA FIRTINA

Bu tartışma bitmez arkadaşlar... Hırpalamayın kendinizi...

Arkadaşım sen mac mi kullanmak istiyorsun ? Buyur o zaman güle güle kullan...

Sen orda ki ! Pc mi dedin...? Buyur istediğini seç kullan.. Hayırlı olsun...

Biri linux mu dedi ? Oooo ondan bol ne var gel şöyle hangi dağıtımı istemiştin..? Buyur iyi günlerde kullan...

:) ---------------------------------------------------

Olayın temeli ihtiyaçlarınız ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak kıt kaynaklarınız... Hepsi bu... Apple - MS - Linux... aslında hepsi aynı amaç için hizmet etmiyor mu ?

Orta da cpu+gpu+ram+hdd+anakart+psu ve monitörden oluşan bir cihaz var ve bunu nasıl daha iyi çalıştırabilecekleri peşindeler yalan mı ?

Öncelikle. Gercekten + ve - yonleri ile guzel bir karsilastirma olmus onun icin tesekkürü bi borc bilirim.

Benim vista ve seven arasinda gordugum bariz bi sikinti var ki buda onemli bi sikinti oyun performansi anlamadigim sekilde vista da daha iyi, windows 7 de ben oyunlarda sikinti yasadim ozellikle tv de oynadigim zamanlarda ama vista da yasamadim benzer sorunlari.

Onun disinda genel olarak yapilan yorumlar bu konuda ne kadarda fanatizme ciktigimizin bi gostergesi ve sanirim bu bizim insanimiza has "o büyük hayir bu büyük" yarismasi. Bos verin arkadaslar Ben her iki sistemi yada pc ve mac i kullanmis biri olarak birakin insanlar neyi hangi kritere gore seciyorsa secsin ve onu kullansin. Onunda cigirtkanligini yapmanin bi anlami yok. Test sonuclarida ortada cok da farki yok birbirinden. Mac pahali bunu ben yada siz deil dunya soyluyor biliyor. Ama mac in en iyisini kurarsiniz ki bu yaklasik 24.000$ a maal oluyor (abd fiyati apple sitesinden alinti) cogu pc lerden hizli cikar.biri de gider 24.000$ pc kurar oda ondan hizli cikar yani neyi neye gore kiyasliyoruz

offf ne uzadi bu kunu. kullanin birini gitsin iste yada hepsini kafaniza gore. dert etmeyin yeterki

100 de 95 96 lardaki bir sirket nasil 100 de 3 4 lerdeki bir firmaya karsi olabiliyor ?
Ben sanirim anlama kabiliyetim yok birisi aciklasin haber tersi olmaliydi cünkü rakip olmasini istediginiz ürün ve sirketinin zaten öyle bir kuvveti ve projesi yok olsada belirli sayida donanima drivers yazmaya benzemez o isler

belirlis ayıda donanıma drivers yazıyor aynı zamanda 50 ye yakın profosyonel ve medya programı yazıyor bunlara ek olarak ipodlara işletim sistemi yazıyor hatta ve hatta kendi işlemcisini üretiyor işlemci kodu yazmak dünyann en zor işidir macbook prolaron
üretimini kendisi gerçekleştiriyor (taşeron firma kullanıypr ama firmanın eblli bir kısmı Apple'ye ait) bunları hepsini yapıyor evet gerçekten berbat bir firma bu Apple yahu :D Bu arada bilgisayar sektöründe %3-4 değil amerikada ullanım oranları %24-25 seviyelerinde ipod kullanımına bakarsak %80 iTunes kullanımına bakarsak her 5 pcnin birinde var iPhone sağolsun iTunes bulunuyor hee iPhone'den konu açlmışken onun kullanım oranını söylemeyeyim artık anladınız siz onu :D eee artık artık %3 diye ezmezsin sayın arkadaşım saygılar sevgilerle YEKTA FIRTINA hala gülüyorum çok güldüm yahu :D Hayatta en kötü şey beli bir konu hakkında birey bilmeden atıp tutmaktır :D

belirlis ayıda donanıma drivers yazıyor aynı zamanda 50 ye yakın profosyonel ve medya programı yazıyor bunlara ek olarak ipodlara işletim sistemi yazıyor hatta ve hatta kendi işlemcisini üretiyor işlemci kodu yazmak dünyann en zor işidir macbook prolaron
üretimini kendisi gerçekleştiriyor (taşeron firma kullanıypr ama firmanın eblli bir kısmı Apple'ye ait) bunları hepsini yapıyor evet gerçekten berbat bir firma bu Apple yahu :D Bu arada bilgisayar sektöründe %3-4 değil amerikada ullanım oranları %24-25 seviyelerinde ipod kullanımına bakarsak %80 iTunes kullanımına bakarsak her 5 pcnin birinde var iPhone sağolsun iTunes bulunuyor hee iPhone'den konu açlmışken onun kullanım oranını söylemeyeyim artık anladınız siz onu :D eee artık artık %3 diye ezmezsin sayın arkadaşım saygılar sevgilerle YEKTA FIRTINA hala gülüyorum çok güldüm yahu :D Hayatta en kötü şey beli bir konu hakkında birey bilmeden atıp tutmaktır :D

Elmayla armutu karistirma iphone pazari Samsung, Nokia, yada Lg ye göre nedir Pc ile ayni kulvar degil ilk onu ögren.
50 tane program ne kadar cokmus isletim sistemi cikartiyor onuda yapmasaymis.
Drivers konusuna gelince Microsoftun 100 de 1 kismina denk gelmiyor
Ipode bilmiyordum muzik calar pc ile ayni oldugunu.
iyi yani Microsoftda kamera klavye vs vs üretiyor senin bakis acinla komedi.
Aplle kullanim orani 100 de 3 ila 5 arasidir sadece

ben o kulvarları senden iyi biliyorum aradaşım sadece %3-4 diye ezilecek bir firma oolmadığını söylemeye çalılıyorum wepcam klavye üretiyorda o alanlarda kullanım oaranları Apple kadar fazla mı?

valla arkadaşlar ben apple firmasına kızıgınım açıkcası, Powerbook G4 15" 1,67 GHZ işemci 2 GB ram ati redeon gibi bi donanımla Snow leopard'ı kullanamıyorum neden? işlemci intel değil, ama bu özelliklerde bi PC bilgisayarım olsaydı Win7 yi paşa paşa kurmuş kullanıyor olacaktım netekim kardeşimin Casper HW1 2,0 GHZ 1,5 GB ram'li bilgisayarına deneme sürümlerinden birini kurup denedim gayette güzel çalıştı. şimdi ilk işim G4 ten kurutulup bi dahada apple markasına yatırım yapmamak. saygılar...

13:24'te yazan arkadaş, PC olsaydı o biğlgisayar Win7 nasıl kullanacaktın iyi misin sen? Powerbook 2003 yılında piyasadan kalktı, 2003 yılında çıkan bir PCye Win7 kurabileceğini mi sanıyorsun? Onu geçtim Win Vista kurabilir misin? Hayır.
6 yıllık bilgisayara bile kurulmasını beklemek saçmalıktan başka birşey değil.

Arkadaşlar Apple'ın ürettiği herhangi bir bilgisayarı, ele alıp. Kendi elinizle toplayacağınız. Aynı fiyatta olacak bilgisayarı düşünün. Sonra da Apple'ın nasıl böyle sattığını düşünün. Ben hala anlamadım ama neyse, sonuçta Apple ucuz üretip çok pahalıya satıyor. Apple kelimesi deyince aklımıza bu gelmeli. :D

afterlife, kendi elinle laptop toplayamazsın. Toplasan da, Mac olmaz, çünkü Mac te toplayamayacağın özellikler var.
En ince olması gibi, Mac OS X gibi, manyetik güç ünitesi, aydınlatmalı klavye, hareket sensörü, led ekran, slot cdrom, multitouch mouse gibi.
Toplama modifiye araba bi yerde, Ferrari bi yerde. istediğin kadar topla, Mac olmaz.

Neredeyse 5 senedir Mac OS X'te kullandığımız özellikler insanın gözünün içine soka soka kopyalanıp (ben buna çalmak diyorum ki keza Steve Jobs tasarlar Bill Gates çalar bu hep böyle olmuştur) windows'a daha yeni entegre ediliyor. Birde kıyaslama yapılıyoki insanın yuhhh diyesi geliyo artık.
Windows senelerdir MacOS X'in özelliklerini kopyalıyor ama malesef daha yanına bile yaklaşabilmiş değil. Birde o kadar kötü kopyalıyor ki bu özellikleri MacOS X kullanan adam için ızdırap verici bu işletim sistemine windows kullanıcıları ya adam yapmış valla diyip ağızları açık aval aval ekrana bakıyorlar. O yeni sandığınız özellikler yıllardır var zaten ama sizin haberiniz yok. Ben bu duruma dışarıdan bakıp kıss kıss gülüyorum. (Bak abi windows'a yeni bi özellik katmışlar bu ikona basınca pencereler ufalıyo ve hepsini ekranda bir arada görebiliyosun. Bkz, sene 2006 Mac OS X Leopard Expose özelliği. Abi birde windows'a gadget diye birşey koymuşlar masaüstünde sağda devamlı çalışan küçük programlar var çok güzel. Birçok bilgiye bu programlar sayesinde kolayca ulaşabiliyosun. Bkz, sene 2004 MacOS X Tiger Dashboard.) Neyse bunlar saymakla bitmez.
MacOS X'te senelerdir var olan işlevsel özellikleri kopyalayıp duracaklarına biraz bu işletim sisteminin altyapısını kopyalasınlarda PC Dünyasıda biraz nefes alsın artık.
Birde acınası durumdaki işletim sistemlerini övmeye kalkmıyorlarmı ve hatta Snow Leopardla karşılaştırmıyorlarmı pes doğrusu…

snow leparda gectim leoparddan supeerrrr

Windows 777 yi çıkarsa yine Mac sistemlerinin tırnağı olamaz.

Sen de yorum yaz