Windows 7: Beta sürüm MP3'lere zarar veriyor

Windows 7'nin ön sürümlerini denemeden önce bir kez daha düşünün, çünkü MP3'leriniz yutulabilir...

  • Halil Mollaoğlu
Windows 7: Beta sürüm MP3'lere zarar veriyor
Windows 7 ön sürümleri: MP3 dosyaların giriş kısımları sırra kadem basıyor.

Windows 7'nin ön sürümlerini kullananların dikkatine: İşletim sisteminin 6956 ve 7000 numaralı ön sürümleri MP3 dosyalarını yutuyor. Bu derlemelerden birini kullanan kişilerin yaptığı şikâyetler doruk noktasına ulaştı.

Durum şundan ibaret: Güncel Windows 7 ön sürümlerinde bulunan bir hata MP3 dosyalarının ilk saniyelerinin kesilmesine yol açıyor. İlk zamanlarda bu hataya sebep olarak Windows 7'de bulunan WMP12 gösterilse de durumun daha vahim olduğu ortaya çıktı. Hangi medya oynatıcısını kullanıyorsanız kullanın MP3'lerinizin ilk birkaç saniyesi kesilmeye başlıyor. Bu hatayla karşılaşan kullanıcıların yüzlerce MP3 dosyasının giriş kısmı kesildi.

Bir Microsoft çalışanının Neowin forumunda açıkladığına göre hata, 16 KB'dan daha fazla başlık (header) verisine sahip MP3 dosyalarının meta bilgileri düzenlendiğinde ortaya çıkıyor. Yeni meta dosyasının yazımı sırasında dosyanın giriş kısmının üzerine yazılıyor ve böylece MP3 dosyasının ilk birkaç saniyesi ortadan kayboluyor.

Beta yayınlanmadan yaması geliyor!

Windows Explorer veya WMP12 üzerinden yapılan meta bilgisi değişikliğinde de sorun ortaya çıkabiliyor. Baş kısımları silinen MP3'ler dinlenilmeye elverişli olsa da kaybolan kısmın geri getirilmesi mümkün değil.

Şu sıralar Microsoft çalışanları sorunu doğruladı ve kısa bir süre sonra halka açılacak beta sürüm olan Windows 7 build 7000 için bir yama hazırlanıyor.

CHIP Online Yorumu:
Çoğu kez unutulsa da bu altın kuralın değeri bir kez daha ortaya çıktı: Ön-sürüm (alfa, beta, RC) yazılımları denemeden önce tüm verilerinizi mutlaka harici bir diske yedekleyin. Zira bu tip durumlarda ortaya çıkacak olan sonuçlardan dolayı kimseyi sorumlu tutamazsınız. Keza bu tip yazılımların sözleşmelerinde dâhi bu kural vurgulanmaktadır. Uygun çözüm sunulana kadar Windows 7'yi yine de denemek isteyenlere son uyarı: Verilerinizi yedekleyin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

bakın daha tam olarak hazır değil birde 8-11 ocak arasında beta sürümünü tanıtacaktı... ama daha iyi olacak inş...

arkadaş işletim sistemi beta başına taş yağsa razı olacaksın :D

O değilde microsoft ne zaman 5.1 ses desteği verecek merak ediyorum. Herşey iyi güzel bende ve arkadaşlarımdada aynı sorun var 5.1 ses sistemlerini desteklemiyor vista ve sonrası :@

saçmalık yani 16 harfden büyük mp3 olamıcakmı iron maiden - fear of the dark ı dinliyemicez:D irm fotd olcak yeni ismi zuhahahaha

Ne kullanacaz?

Müzik dinlemeden windows olur mu

Korsana karşı bir önlem mi geliştiriyorlar diye düşündürüyor insana...

eyvah eyvah! daha beta sürümden ilginç hatalarla karşılaşırsak asıl sürümde nelerle karşılaşırız kimbilir

olur böyle şeyler daha beta aşamasında tabi. sabredin. 2010 bekleyin.

yasin_maya_videoproduction@hotmail.com

"pathofneo yazmış:
eyvah eyvah! daha beta sürümden ilginç hatalarla karşılaşırsak asıl sürümde nelerle karşılaşırız kimbilir"

beta sürümünde hertürlü açık bulunabilir bu konuda yanılıyorsun zaten adı üstünde "beta". gelişme sürecinde yani :)

Evet çok ters bi mantık olmuş o beta olayı :P

Generic i bozuk bir sistemden ne beklenebilir..

"pathofneo yazmış:
eyvah eyvah! daha beta sürümden ilginç hatalarla karşılaşırsak asıl sürümde nelerle karşılaşırız kimbilir"

beta sürümünde hertürlü açık bulunabilir bu konuda yanılıyorsun zaten adı üstünde "beta". gelişme sürecinde yani :)

Daha beta sürümde, bunlar mümkün olabilir.

"Build 7000" windows 7 beta 1 değil mi?.

panik yapmayin beta sürüm hatalar mümkün.... ama arşivinizin olduğu pc de denemeyin

sanırım evet beta oluşundan bir suru hata var birincisi mavi ekran hataları başım çok ağrıtıyor bunlar.Bir sure sonra ram kullanımı anlamadığım bir şekilde artıyor.Ben taskbarını beğenmedim bence çok karışık olmuş kesinlikle değiştirilmeli yada daha sade hale getirilmeli.

Windows 7 çok uyduruk zaten. 10 dolar bile etmez.

bence xp den daha iyi bir wındows yapamıcaklar bu gidişle.en azından biraz daha değişik bir xp yapsalar aero değişikliği falan güvenlikle ilgili bir şeyler daha hayırlısı olur.ne vista nede wın 7 yetişemicek xp ye.

vista çekirdek mimarisi üzerine yapılan bir işletim sistemi.Emin olun vistadan pek farklı olmayacak.asfalttan olur mu şeker,cinsini öptüğüm cinsine çeker :))

Siz siz olun XP'den şaşmayın.Final sürümünün dahi Vista'dan farklı olacağını zannetmiyorum.

Yazılım mühendisi gibi yorum yapmayın, çok komik oluyorsunuz sevgili arkadaşlar....

Siz en iyisi pazarda limon satın...

Ayrıca bu sürümün Leaked yani Microsoft'tan haberisz sızdığını da unutmamak gerek.

windows 7'nin betası bile xp'yi yere seriyor hem performans hemde yenilik olarak, bırakın artık ilkel xp'yi; kaç yıl oldu yahu...

5.1 i bırak 7.1 desteği bile var şahsen evimde 7.1 AC3 desdekli müziklerle doyasıya müzik zevkini yaşıyorum.

Bu arada yine en iyi XP diyen arkadaşlara sesleniyorum.
Haklısınızı XP yi terminatör yaptı gelecekten gönderdi bize.
Yeni çıkacak vista ve win7 yi öldür diye.
Yapmayın arkadaşlar....
XP 6 senelik bir işletim sistemi olduğu için çok fazla program desteği var.
ha siz vista da ve win7 de xp için yazılmış program arşivinizi çalıştırmaya kalkarsanız o başka.
Benzinli aramaya dizel koymaya benzer.
XP için XP programları ve driverları.
Vista için Vista programları ve driverları.
Win7 içinde Win7 program ve driverları.

Tabiki üst işletim sistemi, önceki işletim sistemi için yazılmış driver ve programların çoğunu destekler ama hepsini değil adı üstünde önceki sürümler için. Yani XP de windows95 driverları çalıştırmak isteyen ve çalıştıramayan insanlar gibi olmayın.

ancak hiçbir alt işletim sistemi doğal olarak üst işletim sistemi desteğini vermez.

Bakınız: Vista ve Win7 de özellikler seçeneğinde ki uyumluluk sekmesine.
;)

"Siz siz olun XP'den şaşmayın.Final sürümünün dahi Vista'dan farklı olacağını zannetmiyorum."
adamların milyon dolarlık Ar-Ge'sini ezdin geçtin :)) Azıcık insaflı ol :)))

Ben herseyi denedim ne dosyanin 1-2 saniyesi gitti nede birsey oldu.
bence bu sorun wmp12 den kaynaklaniyor.

Sene 2010
Bazilari hala xp kullanir ve bilgisayarlarinda 1 gb ram vardir
Sene 2020
Bazilari hala xp kullanir bagimliliktir vaz gecemezler, digerleri DX son surumle en iyi oyunlari oynarken onlar icin DX9 ayricaliktir.
Sene 2030
Bazilari xp kullanmayi kutsal vazife sayar ve bu gelenekleri surdurur, yeniligi seven kullanicilar icin bilgisayar artik anlaminin cok otesindedir.
Sene 2050
XP olumsuzluk yolunda sevenleriyle birlikte ilerlemektedir, Yeniligi seven kullanicilar artik bilgisayara heryerden ulasabilmekte heryerde her turlu digital isini gorebilmektedir. Ev bilgisayari artik muzeler ve windows xp ile anilmaya baslamistir.
Sene 2100
XP sevenler vazifelerini tam gaz surdururken, diger insanlar icin isletim sistemi kavrami hatirlanacak kadar yakin bir gecmis degildir, bir cogu ne oldugunu bile bilmez...
Sene 2500
XP olmemekte direnmektedir, microsoft yok olali neredeyse 400 yil olmustur ama xp yasamaktadir, hatta evren omrunu tamamlamaya yakinken nano teknoloji kullanan insanlar cozum aramaktadir.
Lakin kimileri hala xp kullanir....

mpX???? veya mp3 yani alternatifi mutlaka çıkacaktır tabii bazı ufak tefek değişikliklerle....

he he.. işletim sistemleri donanımlarla uyumlu olmalıdır. donanımlar işletim sistemleriyle uyumlu olmak zorunda değil.vista ve windows 7 sistem kaynaklarını aşırı kullanarak sistemleri yoruyor.vista ya 2 gb ram dahi yetmiyordu.

takım tutar gibi işletim sistemi savunması diye bir kavram heralde bize has bir özellik, şimdi makinasında 1 gb ram olan biri xp kullanmakta haksızmıdır? yeni ram almak zorundamıdır ihtiyacı yoksa isteyen NT 4.0 bile kullanır (ben kullanıyorum) buradaki yanılgı şu; kim ne kullanıyorsa en iyisi 'o' sanıyor? yanlış! en iyi olan elinizdeki donanımı en performanslı şekilde kullanabilen işletim sistemidir. bunu öngörebilmek içinde hepsini belli bir süre kullanmış olmak gerekir teknik olarak 4 gb ve üzeri ram ve quad yada eşdeğer amd vs. işlemci sahibiyseniz xp kullanmanız mantıksızdır, aynı şekilde 2 gb ve altı ram p4 ht altı işlemcilerle de vista kullanmak komiktir. üst seviye konfigurasyona sahip makinede her iki işletim sistemini karşılaştırırsanız vista daha iyi sonuç verir, alt düzey donanımda xp vistadan çok daha öndedir. xp nin geçmişine bakuıldığında 8 yılı bitirmesine rağmen en çok kullanılan sistem olması, bilgisayar tarihinde hiç bir işletim sistemi sürümüne nasip olmamış en uzun aktif kullanım süresine sahip olduğunu görüyoruz tabi vindows7 yayınlandıktan sonra bu durum değişecektir çünkü vistadan hoşlanmayan eski kullanıcların başka seçeneği kalmayacak, yukarıda yazdığım gibi işletim sistemi belirlemek için ana kriterler 1. donanımınız 2. ihtiyacınız gerisi size kalmış.

Windows 7 kullanıyorum ve çok memnunum.Dediğinizin aksine bu beta, XPden çok daha hızlı.Driver problemi yaşamadım.GTA 4 ve daemon Tools haricinde tüm program ve oyunlarda sorun çıkarmadı aksine low details de oynadığım oyunu full de kasmadan oynuyorum şu an.Kullanmadan sallama yorumlar yapmayalım lütfen.

Mantıklı bi yorum yapamazmısın eyy online chip ziyaretçisi. Demişsin;

5.1 i bırak 7.1 desteği bile var şahsen evimde 7.1 AC3 desdekli müziklerle doyasıya müzik zevkini yaşıyorum.

Yaşarsın tabi herkeste varmı bakalım kendinden çözücülü bir ses sistemi !!!!

bilmiyorum dikkat eden var mı ama windows 7'ın özellikle dx10 performansı vistaya kıyasla muhteşem, crysis i önce vista altında dx10 ile çalıştırdım, sonra win 7 altında dx10 ile denedim, çok bariz bir fps artışı var win 7'da, bye bye xp, toprağın bol olsun...

xp de n hızlı olması mümkün değil..

windows 7 beta 7000 de yüksek olmayan sistemde tüm oyunlarda vista dan daha kötüydü.yüzde 30- 50 fps azlığı vardı ve aşırı kasıyordu. windows 7 xp den hızlı denilemez .windows 7 de vista daki
şekilde yüksek sistem istiyor.

Ya bunları boşverinde AMD Athlon XP 2005+ 512 Ram 128MB Geforce 5200 ile çalışırmı onu söyleyinde ona göre indirip kurayım.

xp den hızlı olacağını sanmam

ben betayi kurdum ama login yapamadim yani hic giremedim
modusdan girip baktim baska calistiramadim ve sildim tekrardan

betayı kurdum build 7000 gayet guzel oyun bilgisayarda oynamıyorum ps3te oynuyorum o zyuzden oyun performansı benı ılgılendırmıyor dıger anlamda vıstadan kat kat ıyı olmus herkes denesin farkı gorsun

WİNDOWS 7 İ ATHLON 3000 1.8 GHZ 512 MB RAM 256 MB 7300 EKRAN KARTI BU SİSTEME KURDUM GAYET GÜZEL ÇALIŞIYO AMA VİSTA GİBİ SİSTEMİ ZORLUYO XP İLE KIYASLAMAYIN LÜTFEN BU YANLIŞ BİR DÜŞÜNCE.YENİ NESİL ARABALARLA ESKİSİNİ KISAYLAMADINIZ GİBİ ONUDA BÖLE DÜŞÜNÜN.VİSTAYI UNUTTURUR GELECEK WİNDOWS7 DİYORUM.ÇÜNKÜ VİSTA ÖNCE DEN OLDUĞU GİBİ WİNDOWS ME GİBİ ARA DA KALMIŞ OLDU WİNDOWS 7 XP NİN ROLÜNÜ OYNAYACAK ARTIK

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play