Windows 7 bilmecesi en sonunda çözüldü!

Windows 7'nin tarayıcı bilmecesi nihayet çözüldü; her şeye karşı çıkan Opera yine sona kaldı...

  • Ali Güngör

Avrupa Komisyonu uzun süredir tartışılan meseleye son noktayı koydu.

Microsoft'un Windows XP zamanında Internet Explorer 6'yı bu işletim sistemiyle birlikte dağıtması, neredeyse bütün dünyanın Internet Explorer 6 kullanmasıyla sonuçlanmıştı. Bu haksız bir rekabet olarak görüldü ve bu duruma karşı hareket, Microsoft'un umutlarını bağladığı Windows 7'ye denk geldi.

Microsoft Avrupa Komisyonu'nun onayıyla seçim ekranı çözümünü devreye sokuyor. Uzun süredir tartışılan ve Windows 7'nin Internet Explorer'sız özel bir sürümünün bile düşünülmesine sebep olan sorun, seçim ekranıyla çözülecek.

Rakipler seçim ekranının yeterli olmadığı konusunda tartışmaları derinleştirmişti. Microsoft'un yeni işletim sisteminin çıkmasına ise çok az zaman kaldı. Komisyon sonunda Microsoft'un çözümünün yeterince rekabet ortamı yarattığına karar verdi. Şimdi Microsoft seçim ekranının resmi Pazar testini uygulayabilecek. Kullanıcılar önce internet tarayıcıların ne olduğunu anlatan bir ekranla karşılaşacak.

Seçim ekranı nasıl çalışacak?

Avrupa Komisyonu, Microsoft'un seçim ekranının, Internet Explorer'ın eşit rekabet etmediği eleştirilerine uygun bir karşılık olacağına inandığını açıkladı.

Komisyon açıklaması seçim erkanının detaylarını da açıklığa kavuşturdu. Komisyon, bununla birlikte ileride durumu tekrar değerlendirme hakkını da elinde tutacağının altını çizdi. Avrupa Komisyonu "Microsoft'un öneride yaptığı değişiklikler, tüketicilerin özgür ve tamamıyla bilgilendirilmiş bir internet tarayıcı seçimi yapmasına imkan tanıyor. Microsoft, internet tarayıcıların ne olduğunu açıklayan ilk sayfayı da kabul etti" dedi.

Açıklama şöyle devam etti "Daha fazla bilgi edinmek için bulunan bağlantılara tıklayan kullanıcılar, kurmak isteyebilecekleri internet tarayıcılarla ilgili daha fazla bilgi edinebilecekler. Kullanıcı tecrübesi daha iyi olacak ve bu ekran rakip internet tarayıcıları geliştirenleri de daha iyi temsil edecek" dedi.

Avrupa Komisyonu, kullanıcıların karşılarına çıkacak olan internet tarayıcı seçim ekranında, Microsoft'Un değil, tarayıcıları geliştirenlerin verdiği bilgilerin bulunacağını ve bunun da sağlıklı bir seçime olanak tanıyacağını belirtti. Seçim ekranı eşit bir rekabet platformu olarak görülüyor.

Seçim ekranı nasıl gözükecek?

Seçim ekranı belli bir sürüme özgü değil, Windows Update ile dağıtılacak

İnternet tarayıcı seçim ekranı için 5 yıllık bir zaman dilimi düşünülüyor. Avrupa Ekonomik Bölgesi'nde, Windows Update mekanizması ile sunulacak olan seçim ekranı, Windows XP, Windows Vista ve Windows 7'de kullanıcılara internet tarayıcı seçeneği sunacak. Hatta bu 5 yıllık sürede, Microsoft'un yeni bir işletim sistemi çıkarsa; örneğin Windows 8, onda da aynı seçim ekranı yer alacak.

PC üreticileri de farklı internet tarayıcılar kurulu ürünler satmakta serbest. Bilgisayar üreticileri de bu durumun açıklığa kavuşmasından memnuniyet duyduklarını belirttiler. Komisyonun kaygısı, kullanıcıların etki altında kalmadan karar verebilmesi oluyor. Komisyon, Microsoft'un çözümüne güveniyor. Kullanıcılar ilk güncellemede internet tarayıcı seçim ekranıyla karşılaşacaklar. Bu sayede Microsoft bütün dünyada sattığı sürümleri Avrupa'da da satabilecek.

Windows Update'in kullanılması bütün karışıklıkları ortadan kaldırıyor. PC üreticileri istediklerini kuracaklar, ilk güncellemede de kullanıcılar kararlarını verecek. Microsoft'un Internet Explorer'ı böylece iptal edilebilecek. Ancak yine de Microsoft sorunun çözülmüş olmasından ve dünyada sattığı sürümleri Avrupa'da da satabilecek olmaktan memnun.

İlk tepkiler: Opera yine bildiğiniz gibi...

Opera yine mutlu olmadı

Seçim ekranı ve Windows 7'de tarayıcı seçimi konularını Avrupa Birliği'nin gündemine getiren isim, başından beri Opera olmuştu. Opera, her zaman olduğu gibi, seçim ekranı kararına yine temkinli yaklaşıyor. Opera yöneticisi Hakon Wium Lie, yaptığı açıklamada seçim ekranı konseptine başından beri destek olduklarını; ama asıl sorunun bunun nasıl uygulanacağı olduğunu söyledi. Kısacası Opera cephesi, seçim ekranın aslında göründüğü kadar "sempatik" bir çözüm olmama ihtimali üzerinde yoğun olarak duruyor.

Wium Lie, Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamayı büyük titizlikle incelemeyi sürdürdüklerinin de altını çiziyor. Yani Opera henüz son sözünü söylemiş değil. Örneğin seçim ekranının Windos Update üzerinden dağıtılacak olması Opera'nın pek hoşuna gitmiyor. Ama şimdilik bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

Opera için diğer bir soru işareti ise, MS'in tarayıcıları dizme yöntemi. Şu an seçim ekranında tarayıcıların alfabetik sırayla dizilmesi kesin gibi görünüyor. Bu durumda Opera son sırada kalıyor. Herhalde en son istedikleri şey de bu olsa gerek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

internet explorer açık ara önde olacak.!

Windows Update'e falan ne gerek var. kullanıcı adı ve prolanın girildiği ilk kurulum ekranında seçenekler sunulabilir.

bu operada (kimse kusura bakmasın) iyice işin suyunu çıkardı.

Seçim ekranı mantıklı, Opera'nın yaptıkları antipatik. Kötü niyetli davranıyor Opera yetkilileri.

Olsun be biricik tarayıcım canım operam sondan birinci oldu ortada olmaktan daha iyidir bence, daha çok dikkat çeker. :) azda uyuanık değiller bu seçim ekranını biz sağladık seçilmeyi biz hakkediyoruz dercesine reklamdan geri durmuyorlar. :)

Çok gülüyorum ben bu Opera'ya yaaa.

saçmalık o dandik tarayıcıları istemiyorum ayrıca bilgilerimizide (ç)alıyorlar ie8 yeter hepsinden daha iyi zaten ücretsiz.

Güzel bir çözüm olmuş. Sıkmaya başlamıştı bu konu artık. Seçim ekranının internet explorer içinde geldiğine de dikkatinizi çekerim.

opera nın Allah cezasını verecek

AB Mozilla ve Opera'nın istediğini yaptı. Bu resmen haksız rekabet ortamı yaratmaktır bana kalırsa. Microsoft kendi işletim sisteminde neden rakip firmaların reklamını yapacak! Opera bunla da yetinmez yakında başlat simgesi de "O" şeklinde olsun der. Tabii bu durumda Google da varsayılan arama motoru google.com olsun der. Mozilla da boot ekranına kendi logosunu koyar. Apple'ın bu davada Microsoft'tan yana olması güzel yoksa o da Windows 7 nin adını MacOSx Snow 7 yaptırtırdı. Şaka bir yana AB Mozilla ve Opera'ya boyun eğdi resmen. Microsoft bunun acısını nasıl çıkartır bekleyip göreceğiz.

çok saçma, adamın işletim sistemi ,istediği programı koyar koyar.

Explorer Harici Tarayıcı Kurulduğunda Vista Hata veriyor Linux paketlerinde Explorer yok Operayı Kurmam imkansız hackerlerin tercihi diye okumuştum hacker olmak gibi niyetim olmadığı için Explorer devam

Bence bu karar en çok chrome'un işine yarar, standart bir pc kullanıcısı için internet demek google demek... internette ilk google açıyor, dolayısıyla google un logosunu görünce direk chorome u kuruyor olacak...

açmalık o dandik tarayıcıları istemiyorum ayrıca bilgilerimizide (ç)alıyorlar ie8 yeter hepsinden daha iyi zaten ücretsiz

ücretsiz dediğin yoksa ie8 mi? windows'a para verdiğin için ie8'e de dolaylı yoldan ücret ödemiş oluyorsun, bilmem farkında mısın? ie8 hangi açılardan değerlendirip daha iyi olduğuna karar verdin?

microsoft'a zorla yaptırılan bu şey haksızlık asıl

yorumlara katılmıyorum ben yıllardır firefox kullanıyorum ve ayrıca windowslarla gelen ieyi zaten beğenmiyorum ama bu güzel bir çözüm...

milletsiz daha explorer kavgası yapa durun ekran görüntülerini incelemeye vakti olan yok anlaşılan. tarayıcı seçim penceresi acaba nasıl birşey görebildinizmi ?? hayır incelemeden daldınız seçim ekranı internet explorer 8.0 üzerinden sunuluyor bu da demekki explorer 8 halen var. mahkemenin aslında yaptığı şu yaygaracı firmaların ağzı kapansın yoksa explorer 8.0 zaten içinde kurulmuş geliyor gelmesse nasıl seçim ekranı olabilecek ? boşa uğraşıyorsunuz explorer 8 adsla kalkmıyor o seçenek pencereside sadece göz boyaması hangisini kurarsanız kurun explorer varsayılan tarayıcınız şuanki kullanılan tarayıcı varsayılan olsun mu görecek herkes. lütfen resimlere bakıp inceleyin yalan tok alenen explorer 8.0 kurulu ortamda sunuluyor seçenekler.

windows live messanger içinde bile internet explorer var.
internet explorer windowsun ayrılmaz bir parçası

Microsoft'un kendi işletim sistemi.Elbette içine kendi tarayıcısını koyabilmeliydi.Yanlış bir sonuç bence.

Aferin Operaya amerikan tekelini kıran tek firma...
Ayrıcada en hızlısı odur, kim ne iddia ederse etsin en hızlısı Opera...
Test etmesi denemesi bedava...

hesap makinesi seçimi de olacak mı?

Bu haberi okuyanlar Opera kurup bir deneyin, bakın bakalım nasıl bir şeymiş bu Opera, adamlar 15 yılını doldurdu, Tarayıcı konusunda.
yaklaşık 6 yıldır aralıksız Opera kullanıyorum.
Bugün diğer tarayıcılarda gördüğünüz bütün özellikler Operadan çalıntıdır..

Sekmeli taramayı bulan Opera
Sağ üst köşeye arama motoru entegresini bulan Opera
Hızlı başlat,ı bulan Opera
Parola sihirbazını bulan Opera
Yer imleri ve bazı ayarlar istenirse eş zamanlı sunucularda yedeklenme olayını bulan Opera.
Dahili E-Posta pop3 destekli sunan Opera.
W3C standartlarını yüzde yüz destekleyen Opera.
Dahili torrent indirici olan Opera
Dahili mirc istemcisi olan Opera
İçerik ve reklam engellemeyi ilk geliştiren Opera.
Daha yazacak çok şey var ama kullanıp kurcalayıp gerisini siz bulun..
Bazı kişiler beceriksiz olduklarından yada sırf çamur için Operayı kötüleyebilir..
Başkalarının yönlendirmeleriyle hareket etmeyin, hepsini deneyin, kendi gözlerinizle görün hızlıyı iyiyi kötüyü çirkini...

Firefoxu zamanında bir dolar kapmak için güzel güzel diye övüp durdu herkes sitesinde, firefox güzel mi tabi ki hayır, eklenti yazanlar sayesinde eklentileriyle anılan bir balondur firefoxda.
Tek başına bir hiçtir firefox sistemi kasar insanı yorar, açılması kapanması sıkıntı yaratır.

Explorer familyasını tarayıcı olarak görmüyorum bile..
Safari deseniz beş para etmez oda, explorer bile ondan daha iyidir..

Google chorome Operadan sonra en başarılı tarayıcı çalışmasıdır..

Sayın 10:17 yorumlarının tamamına katılıyorum ve doğru tanı fakat zaten yüklü olan bir tarayıcının "install" butonu niye seçim menüsünde onu anlamış değilim. Bir kere daha mı indireceğiz? ayrıca windows update üzerinden alınacağı söyleniyor fakat biz tarayıcı üzerinde görüyoruz. bir ikilemdeyim.

Ayrıca tarayıcı fanatiklerine iki çift sözüm var; arkdaşlar tercihlere saygı duyun, saygı duymazsanız saygı bulamazsınız. zaten sizler (ben dahil) windows kurulumu ile gelen tarayıcı olsa bile dilediğimiz tarayıcıyı kullanma özgürlüğüne sahibiz ve dilediğimiz tarayıcıyıda kullanıyoruz, başımız sıkıştığında da hemen ie ye başvuruyoruz.
windows, ie 8 siz windowsun fiyatı daha mı ucuz? ie ücretsizdir. ayrıca windows fotoğraf galerisi
windows movie maker
windows mail
windows kurulumu ile artık gelmiyor, hatta vistada bu özelliği göstererk reklam yapmıştı şimdi ise çıkarıldı ve windows 7 ücretinde bir indirim mevcut olmadı.
insan hangi tarayıcıyı kurarasa kursun ie ye muhtaç kalıyor, ya bankaların sitesine gremiyorsunuz yada bir web sitesinde kullanımı etkileyen sorunlar çıkıyor, açık kaynaklar ise maşallah geliştirilmesi hiç bitmiyor, sürekli geliştiriliyor sürekli yeni sürüm dürekli güncelleme :) yaw şunu bi adam gibi yapamadılar sanırım.

Ben kendi işletim sistemimi kendi programımı yapacağım ve bana biri diyecekki kardeşim kendi işletim sistemine kendi tarayıcını koymayacaksın diyecek ben anında tamam derim fakat güvenlik nedenleriyle bağlantı sistemini ve bazı programların yüklenmesini engellerim

Peki tarayıcı olmadan nasıl hemen tarayıcı kuracağız cd denmi yükleyeceğiz yürü git işine :D

___________________________________________________

milletsiz daha explorer kavgası yapa durun ekran görüntülerini incelemeye vakti olan yok anlaşılan. tarayıcı seçim penceresi acaba nasıl birşey görebildinizmi ?? hayır incelemeden daldınız seçim ekranı internet explorer 8.0 üzerinden sunuluyor bu da demekki explorer 8 halen var. mahkemenin aslında yaptığı şu yaygaracı firmaların ağzı kapansın yoksa explorer 8.0 zaten içinde kurulmuş geliyor gelmesse nasıl seçim ekranı olabilecek ? boşa uğraşıyorsunuz explorer 8 adsla kalkmıyor o seçenek pencereside sadece göz boyaması hangisini kurarsanız kurun explorer varsayılan tarayıcınız şuanki kullanılan tarayıcı varsayılan olsun mu görecek herkes. lütfen resimlere bakıp inceleyin yalan tok alenen explorer 8.0 kurulu ortamda sunuluyor seçenekler.

Chip Online Z,yaretçisi yazmış:
milletsiz daha explorer kavgası yapa durun ekran görüntülerini incelemeye vakti olan yok anlaşılan. tarayıcı seçim penceresi acaba nasıl birşey görebildinizmi ?? hayır incelemeden daldınız seçim ekranı internet explorer 8.0 üzerinden sunuluyor bu da demekki explorer 8 halen var. mahkemenin aslında yaptığı şu yaygaracı firmaların ağzı kapansın yoksa explorer 8.0 zaten içinde kurulmuş geliyor gelmesse nasıl seçim ekranı olabilecek ? boşa uğraşıyorsunuz explorer 8 adsla kalkmıyor o seçenek pencereside sadece göz boyaması hangisini kurarsanız kurun explorer varsayılan tarayıcınız şuanki kullanılan tarayıcı varsayılan olsun mu görecek herkes. lütfen resimlere bakıp inceleyin yalan tok alenen explorer 8.0 kurulu ortamda sunuluyor seçenekler.
----------------------------
Bu yoruma çok güldüm :) O resim bir örnek. Hocam esas siz dikkatli bakamamışsınız.Resime değil, haberin devamına..Eğer haberin 3. sayfasını okursanız bu yorumu yazdığınıza sizde gülersiniz.Hatta bahsettiğiniz resmin altına baksanız da olurdu.
Diyor ki : "Seçim ekranı belli bir sürüme özgü değil, Windows Update ile dağıtılacak"

haberin içinde de : "Windows Update'in kullanılması bütün karışıklıkları ortadan kaldırıyor. PC üreticileri istediklerini kuracaklar, ilk güncellemede de kullanıcılar kararlarını verecek. Microsoft'un Internet Explorer'ı böylece iptal edilebilecek."

Siz bu okuduğunuzdan ne anlıyorsanız,onu yorumlayın..

Herkez demiş ie olmadan seçim ekranı nasıl gelecek diye.
Basbaya gelir ama microsoft ienin birinci tercih olması içün hile yapıp seçim ekranını Html yapıp ie de açtırmış.Bu ekranın html dilinde olması mecbur değil.Normal program ilede yapardı ama yapmadı.Veya Ie yazısı sekmeler geri ileri çubuğu olmayan sadece üstteki başlık ve tarayıcı olan bir pencereden ama ie çekirdeğiyle göstersede olurdu.Böylece kullanıcı görmezdi ieyi.
Sıralama içinde keşke kura çekselerdi.

iyide bu seçimi neden ie üzerinden ve madem ie kurulu neden seçenekler arasında ie de var? belki kaldırılmış bir ie ye geri dönüş düşünülmüştür diyeceğim fakat o konuda muallak

Editörün notu:
Lüften 3 sayfaya bakın, 1. sayfadaki ilk taslak.

operayı tek tarayıcı olarak windowsa koyalım anca öyle susarlar

Tarayıcı seçim ekranının nasıl göründüğüne bakın... :) Internet Explorer ile mi görüntülecek yoksa... :)

Neyin kavgası yapılıyor anlamadım. Ben 2000 yılından beri opera kullanıyorum.Bu benim tercihim. Kimileri firefox, safari, chrome kullanıyor. Ortada hiçbir kısıtlama yok. Nedir bu tekelcilik olayı.Rakipler daha iyisini yapsın insanlar eninde sonunda buna karşılıksız kalmayacaktır.
Opera iyi hoş bi program ama bazen ihtiyacıma cevap vermiyor.
Örneğin online bankacılık sitesine opera ile girdiğimde, işimi yapamıyorum. Doğrudan ie ye başvuruyorum. Bu sorunun çözümü webmasterlarda yatıyor. Wb standartlarına göre tasarlasınlar sistemlerini ,insanlarda istediği browserla girsin internetine.İşte ozaman esas rekabet başlar. Aksi halde seçim ekranı olsada olmasa da insanların birinci browserı ie, ikinci browserı opera,firefox,chrome,safariden biri olmaya devam eder. Benim bilgisayarımda olduğu gibi.

tek soru acaba internet explorer 6 yama yerine 7 8 gibi yeniden yazilsaydi opera, firefox vs vs pazar payi ne olurdu.
Microsoft bilincli sekilde bunlara bu sansi verdi ama pasta bunlara ufak geldi zaman icinde.
Adam kendi isletim sistemi istedigini koyar kasiz rekabetmis ben genelde hep opera kullanirim su andada operadan yaziyorum ama bu sacmaliklar gercekten aptalca.
Microsoft o sansi onlara kendisi verdi su anki testlerde expolrer 8den hic bir sekilde güvenlik bakimindan üStünlügü yok opera ve Firefoxun bununda acisini cikartiyorlar ayrica son 3 4 senede opera ve firefoxda kac tane güvenlik sorunu ciktigini okuyan herkez biliyor yani onlarda explorerdan farkli degiller.

Hadi bunuda çözünde göreyim "ben giderim o gider arkamdan tın tın eder"

Yorumlar gereksiz.Bende Internet Explorer 8 kullanıyorum.Siz Firefox diyorsunuz opera veya Chrome.Bunların hepsi bende var.Ama çok eklenti istiyorlar.Explorer hepsini gidermiş.Yavaş değil ama Microsoftsun sitesine bulaşan virüsler kırık linke yönlendiriyor.Ve Yama olduğu rağmen orjinal deyip yavaş diyorsunuz.!...

Masraflı:Firefox
Kafasına göre hızlı:Chrome
Resim görüntülemesi yavaş:Opera
Çok hızlı deyip Javada yavaş:Avant
Kral:Explorer 8

Bence en güvenilir olanı Frefox.

explorer 8, firefoxun çakması olur ancak

ben şu ana kadar chrome ie maxthon ve firefox denedim ve değelendirmelerim şöyle:
chrome: açılışta verdiği tepki hızı oldukça hoşuma gidiyor, gezinti yaparken verdiği akıcılık hissi de cabası. fakat ne yazık ki flash ve javada iyi performans vermiyor.
ie: açılışı yavaş olsa da java ve flash da şu ana kadar gördüğüm en iyi randımanı sunuyor. Uyumluluk özellikleri ile de iyi tarayıcılar arasında yerini kapıyor.
Maxthon: ie ye aşırı benzeyen bu zımbırtı kısa süreli kullanımda tatmin edici gibi görünse de ne yazık ki pek çok sorunu var.
Firefox: pek çok eklentisi ile çok işe yarar bir hale gelen firefox, açılış hızı ve multimedyada performans düşüklüğü sebebiyle benim gözde tarayıcım değil; fakat indirmelerde eklentileri gerçekten çok yardımcı oluyor.

Sen de yorum yaz