Windows 7 çıktı, IE tartışması bitmedi

Onlar bile sıkıldı: Win 7'nin tarayıcı seçim ekranı kabak tadı vermeye başladı. İşte kanıtı...

  • Ümit Öncel
Internet Explorer davasında sular durulmuyor
AB, yeni itirazlara katılmadığını belirtti

Microsoft'un popüler tarayıcısı Internet Explorer'ı işletim sistemi ile birlikte dağıtıyor olmasının yol açtığı tartışmalar bir türlü gündemden düşmüyor. Avrupa Birliği ve Microsoft arasında uzun süren görüşmeler sonucunda ortaya çıkan çözüm önerileri, sektördeki pek çok rakip firmayı tam olarak tatmin etmekten uzak.

Tartışmalara Internet Explorer davasında birinci dereceden dahil olan üç büyük firma Mozilla, Opera ve Google'ın yanı sıra Microsoft'un diğer platformlardaki rakipleri de dahil oluyor. Aralarında Oracle, IBM ve Red Hat gibi dev firmaların bulunduğu ECIS grubu, Microsoft'un önerdiği işletim sisteminin ilk kullanımında tercih edilen tarayıcının seçilip kurulması önerisinden tatmin olmadılar.

Tüm bu firma ve grupların ayrı ayrı görüş bildirmesi ve şikayetlerinden artık Microsoft'la en başta ters düşen AB de sıkılmaya başladı. Avrupa Komisyonu üyesi Neelie Kroes: "Bazı insanlar asla %100 tatmin olmuyor. Microsoft'un önerisi bizce güzel bir çözüm ve biz destekliyoruz. Bir iki ufak detay var ama bunlar kolaylıkla çözülebilecek şeyler" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

aslında eğer internet explorer gelirse başka işletim sistemi kullanırız deselerdi daha çabuk sonuç alınırdı :D

Gitsinler işlerine, bu insanlar kendilerine Microsoft'la uğraşmaktan daha iyi bir iş bulsunlar.

İyi o zaman gomplayer, winamp ve diğer bütün yazılımlar dava açsın windows da boş kutu gibi gelsin. Hepsi içinde gelmeli isteyen istediği gibi kurulumunu yapmalı. Zaten bilen bilir kendisi indirir kurar. Gereksiz bir tartışma.

Ne olursa olsun isletim sistemimde mutlaka ama mutlaka Internet Explorer olmalidir. Kendim uzun süredir Firefox kullaniyorum. Ancak yeri geliyor herhangi bir siteden saglikli bir hizmet almak adina IE kullanmaniz gerekiyor.

IE yi de cikartsinlar tam olsun. Artik Window 7 bombos geliyor neredeyse Takvim uygulamasi yok Windows Mail yok Media Player Fax Viewer onlarida cikartsin ondan sonra uc kurusluk dandik uygulamalarla bogusalim :(

Ona bakarsanız bu iş media oynatıcı ve windows defender için de tartışma yaratır.bilgisayardan anlayan istediğini kurar gereksiz suni bir gündem.mic da o zaman ben explorer ı koyuyorum isteyen alsın desin bitsin bu tartışma.merak etmesin problem çıkaranlar çok azınlıkta kalacaktır :D

mozilla ve opera kuyuya bir taş attı geri kalanlar taşın sesine göre hareket edecekler, ama yazık ki konu dışında olan firmalarda bu konjüktür içerisinde yer almaya zorlanıyor ve girdap gibi içeri çekilmeye çalışılıyor...!!!

mozilla daha WINDOWS 7' nin görev çubuğuna uyumlu kod üretemedi, böyle zırvalamayı uzatıp uzatıp duruyor. AMA AZ KALDIII AZZZ...!!!

mozilla artık bitiiiik! bitik! bitik!!!
tüm bu çırpınışarı ve çevresindeki teknolojik ortamı karıştırmasının sebebi GAYET AÇIK: ACABA ORTALIĞI KARIŞTIRIRSAM BU KARŞIKLIKTAN NASIL BİR FAYDA SAĞLAYABİLİRİM??? mantığa bakarmısınız yaaa...!!!

evet sen teknolojik ortamı karıştıradur ama taşlar yeniden yerine oturmaya başlayınca kendine bir yer bulamazsan şaşırma mozilla...!!!

güvenli iletişim için neden herkes IE diyor ve onun protokol repertuarını kullanıyor...!!! SÖYLEYİN BANA PARA İŞLERİYLE UĞRAŞAN HANGİ BÜYÜK KURUM KENDİNİ RİSKE EDER VE İMAJINI SARSACAK BİR DURUMA DÜŞMEK İSTER?

cevap : HİÇBİRİ

o zaman bu profesyoneller boşuna IE demiyorlar demekki...
olay bitmiştir ve en iyisi INTERNET EXPLORER' dır...!!!

eğer IE' Yİ beğenmeyen varsa ve cesareti de varsa bankacılık ve internet alışverişlerini firefox ile yapsın, yada becerebilen varsa :))

INTEL PC - NVIDIA VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

linux ve mac de niye karışılmıyor bu duruma.
Opera ilk önce w3 standartlarına adam gibi uysun sonra konuşsun.

Mozilla, IE7-8,Safari,Google Chrome uyarken bu kişiler niye uymuyor sorarım onlara?

Bir javascript kodu yazıyorsun: IE,FF,Safari ve Chrome destek veriyor ama opera kodu yorumlamıyor. Sonrad biz güvenliyiz biz hızlıyız biz standartlara uyuyoruz.

Hadi be. 2 senedir yazdığım bütün web sitelerinde opera bloklu geliyor. operayla girenlere hoşbir süpriz yaptım. Mavi ekran ve beyaz yazılar!

Güvenliyim diyor. Peki neden Ie8 güvenlik testlerinde birinci geliyor. Neden 256 Bit RSA şifrelemeyi en iyi destekleyen tarayıcı, Neden websitelerindeki güvenlik sertifikalarını gruplayıp size en garanti ve güvenli hizmeti sunuyor.

Neden opera 10 dk içinde hackleniyor. Neden standartları tam desteklemiyor. Neden geliştiricilere tam destek vermiyor.
1.5 sene öncesinde neden paralıydı. Hangi akıllı gidipte para verirdi operaya!

Operaya daha birçok neden çıkar ama cevapsız kalır. Turbo mod diye salak bir uygulama çıkarmışlar siteleri hızlı açacağım diye sitenin ağzı yüzü bir tarafa kayıyor. Bu mu hız.

Opera AB birliği olmasa hiçbir şey yapamaz hiçbir şeyy. Neden abd de sökmüyor davaları. Çünkü geçerli bir sebeb göstermiyor!

sayın edipcifci'ye.

chiponline'daki birçok haber için yorumlarınızı uzun süredir okuyorum. ben bankacılık ve internet alışverişlerimin tamamını firefox ile yapıyorum. bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım. gayet memnunum. ama yanlış anlaşılmasın. mozilla kullanmam ie'yi beğenmediğimden dolayı değil. bu kişisel bir seçim sadece.
her zaman orjinal windows kullanımından yanayım, fakat açık kaynak sistemler ve programlar için de elimden gelen desteği veririm. programlarımı açık kaynak kullanıp, onu üretene de geliştirmesi için bağışta bulunurum. insanları apple'cı, microsoft'çu şeklinde gruplandırarak, birini kullanıp diğerlerini kötüleyerek gelişimin önünün tıkandığına, bu şekilde teknolojinin ilerlemeyeceğine inanıyorum.
ayrıca bir kod hatasından dolayı mozilla vakfının kötülenmesine karşıyım. tabiki beğenmeyebilirsiniz, kullanmayabilirsiniz. bu tıpkı benim yaptığım gibi sizin de seçiminiz. sizin de teknoloji ve bilgisayar konusunda iyi derecede bilgiye sahip bir kişi olduğunuzu varsayarak bu şekilde yorumlamanız yerine bu hataları bugzilla ile bildirmenizi, veya bu konuda bir çözüm öneriniz var ise firefox programcılarına bildirmenizi beklerdim. en azından kötülememenizi yani..
saygılar.

Chip adminlerine,
Şu edipçiftciyi Allah aşkına banlayın,banlayın söz firefoxu şu windows7 nin görev çubuğuna uyumlu hale getiren kodu ben hazırlıcam,allah aşkına şunu banlayın girmesin,görüntü kirliliği başka bişi değil,insanları siteden soğutuyor

Sen de yorum yaz