Windows 7 çıktı, işte Türkiye lansmanı

Windows 7 sonunda çıktı! işte sunuma katılan CHIP Online'ın bu büyük sunumdan notları...

  • Ali Güngör

Windows 7'nin Türkiye'deki tanıtımı akşam 7.07'de Otto Santral'de başladı. Bilişim dünyasının geniş katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Windows 7'yle ilgili birbirinden ilginç özellikler tanıtıldı.

Türkiye, Windows 7'nin test sürecinde gerçekten şaşırtıcı ve önemli bir rol alarak en çok katılım gösteren ikinci ülke olmuş. Türkiye'yi katılımda geçen tek ülke Brezilya. Türkiye'den 600.000 kişi Windows 7'yi test etmiş.

Microsoft'un sunumu aşina olduğumuz Aero arayüzünün ve bu arayüzün Windows 7'ye has özelliklerinin tanıtımıyla başladı. Görev çubuğunda yer alan önizleme ve dosyaların sık kullanılanlara eklenmesi anahtar özelliklerden. Ama belki de en önemlisi dağınık kullanıcılar için masaüstünün dağılmaması, temiz ve kullanılabilir kalması. Birden çok uygulama açıkken kolayca tek bir işlemi ve masaüstünü görerek temiz bir alanda çalışabilmek. Bu özellik verimliliği oldukça arttıracaktır. Aero Shake gerçekten de çok güzel bir özellik ve sunumu gerçekleştiren Hakan ve Alper "insan halinden anlayan bir işletim sistemi" diyerek tanıtıma katılanları oldukça güldürdüler

Türkiye'den dev katılım!

Türkiye, Brezilya'nın ardından Windows 7 test sürecine en büyük katılımı sergiledi

Windows 7'nin amatör ya da profesyonel fotoğrafçılara sunduğu özellikler de ilgi çekici. Bu arada Windows 7 masaüstünü süsleyen duvar kağıtları arasında sadece 18 ülkeden fotoğrafların yer aldığı ve bunların içerisinde Türkiye'nin de olduğunu belirtelim.

Sunum esnasında çekilen fotoğrafları, fotoğraf makinesini USB'den bağlayarak sisteme aktarmakla kalmadılar, bunları Türkiye'de kullanıcıya yakın bir baskı merkezinden anında sipariş ederek sunumu izleyenleri oldukça şaşırttılar. Sunumda sipariş fotoğraf.com üzerinden verildi, böylece Windows 7 kullanıcıları üşengeçlik yüzünden masaüstünde uzun süre bekleyen fotoğrafların vidan azabını çekmek zorunda kalmıyor.

Windows 7'nin en güçlü özellikleri arasında masaüstünde yapılan işlemlerin kaydedilmesi, küçücük, sadece birkaç yüz kb'lık ir dosya olarak saklanması büyük ilgi çekti. Windows 7 ile ilgili bir sorununuz mu var? Kaydedip arkadaşınıza yollayın, o da sorununuzu görsün, çözsün ve rahat edin.

Deney 7'nin galibi belli oldu

Elbette Windows 7'nin en şık özellikleri arasında çoklu dokunmatik yer alıyor. Sunumu yapan hakan ve Alper hemen orada bir tavla oyunuyla bu özelliği enfes bir şekilde sergilediler. Bu tür Türk halkının ilgisini çekecek oyunlar Windows Live üzerinden sunuluyor.

Windows Media Center'a gelirsek, tanıtıma katılanları en çok etkileyen bu oldu diyebiliriz. İnternet üzerinden anında televizyon ve radyo yayını gösterildi ve bu zengin medya içeriğinden yararlanmak için sadece Home sürümü yeterli. Kullanıcılar hiçbir zahmete girmeden Windows Media Center'ı açarak internet üzerinden televizyon ve radyo yayınlarının keyfini sürebiliyor. Microsoft, Windows 7 ile Türkiye'ye gerçekten önem vermiş diyebiliriz, çünkü Türk kanalları sergilendi ve hiçbir takılma yaşanmadı.

Windows 7'den sonra Deney 7'nin kazananın Nazlı hanım olduğu, yine ödül kazanmaya hak kazanan ikincinin ize Oğuz bey olduğu açıklandı. Microsoft'un tanıtımda son sözleri şöyle oldu: "Bugün Windows 7'nin başlangıç günü ve PC piyasası büyük büyüme gösterdi. Bu yenilikleri geliştirmeli ve pazarı büyütmeliyiz. Bu yüzden önümüzdeki günlerde pek çok yeni proje ile birlikte olacağız."

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

e video nerde

Türkiye, Brezilya'nın ardından Windows 7 test sürecine en büyük katılımı sergiledi

-----

korsan olarak yapılan destekleride eklemeyi unutmayalım :D

nihayet çıktı fakat türkçe sürüm mü bu çıkan ???

yazık oldu oğuza biraz beni dinleseydi keşke "elfmrt"

Ençok deneyen ikinci ülkeyiz ama microsoft lütfedipte türkçe deneme sürümünü yayınlamadı, güncellemelerle uğraştırdı bizi. Umarım windows 8 de bize karşı daha çok ilgi gösterirler. Neyse tüm dünyaya ne meraklı ve yeniliğe açık millet olduğumuzu gösterdik.

Hayırlı olsun (bi de ucuz olsun da alabilelim yahu yeter artık korsan kullanmaktan sıkıldım:)

TEŞEKKÜRLER CHIP , TEŞEKKÜRLER MICROSOFT...!!!

bizleri Windows 7 ile bulıuşturan linkler için ve değerli bilgilerini yıllardır herkesle payaşan CHIP VE ÇALIŞANLARINA,

bizleri muhteşem bir işletim sistemine kavuşturan ve hayatlarımızı güzelleştiren MICROSOFT VE TÜM ÇALŞANLARINA,

Ayrıca tüm bu güzellikleri işlemcileri ve anakartları ile tadabilmemize vesile olan INTEL VE ÇALIŞANLARINA

sonsuz teşekkürlerimi sunarım...!!!
Allah' tan zihin çıklığı ve başarılar dilerim

INTEL PC WE WINDOWS KULLANAN HERKESE VE CHIP' E SAYGILAR

Ubuntu varken windows 7 ye gerek yok

Kullandığım Win7 RC ultimate de türkçe dil mevcut...diğer sürümleri denmedim ama...

"Kullanıcılar hiçbir zahmete girmeden Windows Media Center'ı açarak internet üzerinden televizyon ve radyo yayınlarının keyfini sürebiliyor."
-----------------
Win 7 Rc sürümünde de izlenebiliyormu? Denedim ama olmadı.

Teknolojiye aç ve gösteriş meraklısı bir ülke olduğumuzdan değişik birşey gördüğümüzde hava atmakla karışık merak duygusu içerisinde alıyoruz ürünleri. 2. ülke olmamızın sebebi budur.

peki bu internet tvyi nasıl kullanacaz bilen yokmu herhangi bir tarayıcıya gerek kalmadan kullanabilecekmişiz

Türkiye' deki fotoğraflar hangileri?

2 ay once cikmadimi zaten:)

Türkiye duvar kağıtlarının olması gurur verici, Çağlayan Arıkan vesebepte bulunanlara çok teşekkür ederim herkese hayırlı olsun.
Fiyat-performans-içerik üçlüsünün en iyi olduğu sürümü satın alacağım.
Satılık Vista var :)

bu edipciftci şaka mı?

Microsoft'un New York lansmanıda çok iyidi.

Canlı canlı izledik, Türkiye'den... :)

arkadaşlar 7600 sürümünü indirdim kullanıyorum çok güzlel orjinal kutudaki paketin forumlara düşmesini bekliyorum heyecanla teşekkürler microsoft

boş versene buna o kadar para vereceğime Pardus'u kurarım yeter. İşinizi görüyorsa fazla işletim sistemi değiştirmeye gerek yok.

kulanan arkadaşlar xp mi windows7 mi ??

windows 7 çok iyi güzel ama fiyat çok fazla o kadar paraya yazık günah:)

Vay be yıl 2016 oldu hala bu haber var windowws 10 çıktı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play