Windows 7 çok hızlı ama XP bir türlü ölmüyor!

Win 7 çok hızlı başladı; XP bir türlü ölmüyor; Vista bildiğiniz gibi: İşte ilginç satış rakamları...

Windows 7 çok hızlı ama XP bir türlü ölmüyor!
Üç paket içerisinde en çok ekonomik Home Premium tercih ediliyor

Resmi çıkışına aylar olsa da Amazon'un en çok satanlar listesinde Windows 7 satışları şimdiden çok iyi gidiyor.Uygun fiyatlı Vista ve XP'den Windows 7'ye yükseltme sürümleri listenin tepe sıralarından inmiyor. 49,99 dolara satılan Home Premium listenin tepesinde, birinci sırada yer alıyor. 99,99 dolarlık Professional ise ikinci sırada. Kampanyasız 220 dolarlık fiyatıyla herkesin kesesine hitap etmeyen Ultimate ise listenin 22. sırasında yer alıyor.

Amazon'un ürün sayfalarını inceleyenlerin çoğu, bu sayfalardan alışveriş yaparak ayrılmış. Home Premium sayfasını ziyaret edenlerin yüzde 91'i bu ürünü satın almış. Aynı sayfayı ziyaret edenlerin yüzde 7'si ise Professional yükseltmesine yönelmiş. Aynı durum farklı oranlarla Professional için de geçerli. Professional'a yükseltme sayfasını ziyaret edenlerin yüzde 75'i bu ürünü satın almış. Yüzde 23'lük kesim Home Premium'a yönelirken Ultimate'e yönelenler yüzde 1'de kalmış. Aradaki büyük fiyat farkının doğal bir sonucu... Ultimate sayfasını açan ziyaretçilerin yüzde 46'sı Professional alırken, yüzde 36'sı Home Premium ve yüzde 16'sı da Ultimate satın almış.

Windows XP hala çok satıyor!

XP, düşük sistem ihtiyaçlarıyla hala dizüstünün gözdesi

Çok satanlar listesinin alt sıralarına doğru indikçe de Windows XP'nin Vista'dan hiç etkilenmeden hala iyi sattığını görüyoruz. Windows XP Home Full SP2, 30. sırada, Professional Full SP2 49. sırada. Windows XP Professional SP3 32 bit "for System Builders" sürümü ise 50. sırada. Ve son olarak Home Upgrade SP2 75. sırada yer alıyor.

Peki Vista ne durumda? İlk 100'e giren sadece tek bir Vista ürünü var. Home Premium SP1 89. sırada ve orada ne kadar kalır bilinmez. Çünkü en çok satan 100 listesinde başka hiçbir Vista sürümü yer almıyor. Bu ilginç istatistiği doğuran sonuçlardan bir tanesi, Microsoft'un işletim sistemi satışlarının yüzde 95'inin OEM olarak yeni bilgisayar satışıyla beraber yapılması.

İlginç olan ise, Windows 7'nin daha çıkmasına üç ay varken bu kadar çok sipariş edilmesi. Windows 7'nin resmi çıkış tarihi 22 Ekim. Üstelik çok satan sadece Amazon da değil, Best Buy gibi perakende zincirleri ve Microsoft'un kendi internet sitesi de uygun alım imkanları sunduğu için bu kadar erkenden, bu kadar büyük bir alım var. Yüzde 58'e varan indirimler bir yana, yazılım yollanana kadar kredi kartından para çekmiyorlar bile. Sonuç itibariyle insanları hem Windows 7 RC'nin olumlu ön incelemeleri, hem de kriz günlerinde hesaplı alışveriş imkanı bu kadar erken davranmaya itmiş gibi görünüyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

turkçe uprege ne zaman olacak

Hep dedik hep diyeceğiz. Vista gibi, win7 de ellerinde pat-la-ya-cak. XP yi uzunnnnnnnnnn süre kıramaz microsoft

10temmuz da donanımcılara 11-13 temmuz arası bizim bilgisayara geliyor =) warez tabiki

bu benim vista kullanıp da vista içine kurduğum Microsoft Virtual PC programı sayesinde vista içinde xp kullanmama benziyor.

amaçları belli, biz win7 yi size içinde xp ile vericez diyerek win7 nin satılmasını sağlamak, ileride bir bakmışsınız ki içindeki xp bir sürüm sornası çıkartılmış....

yaparlarmı yok canım cesaret edemezler :)

Yazılarından hepsi doğru ve olumlu sözcükler. Windows 7, XP 'den daha çok satış yapabilir diye düşünüyorum çünkü kullanıcılara Beta sürümü ile önkullanım yaptırdıkları için hem Windows 7 ile ilgili düşüncülerini alıp hemde kullanıcılara ürün satın almadan bir kullanım izni verdiler.

Teşekkürler CHİP Online !

win 7 msnin elinde patlarsa bu msnin sorunu değil ki kriz var diye yoksa win 7 xp den çok çok iyi.

Kesin lan XP dee XP Yeniliklere açık olun win7 ben çıkmasını 1 seneden beri bekliyom... Görsellik,Hızlılık yeni yapılan prog. larda win7 uyumlu olur.siz XP dee kalın

Bu yükseltme nedir ya? windows xp kullanıyorum, windows 7 yükseltme dvd siyle yükselttim diyelim. Sonra bilgisayar çöktü gene mi windows xp sonra windows 7 kuracam? Bence alıcaksan normal kurulum dvd si alacan. Normal kurulum dvd si fiyatlarıda git korsan kullan diyor. 100$ home premium upgrade, e yuh yani. Korsana evet diyesim geliyor :)

bencede xp asla ölmez

MS, Windows 7 için çok doğru bir pazarlama stratejisi uyguluyor. Satışlar bu stratejiyle doğru oranda yüksek. Fakat bakıldığında kampanyasız Windows 7 alt sıralarda. Eğer pazarlama stratejisi yapılmasaydı MS, Windows 7'den üzülebilirdi.

XP ölmez. MS, ne kadar bir ara XP'yi öldürmeye çalışsa da başaramadı. MS'in havasını, forsunu, başarısı XP sağladı. 7 çıkana kadar hâla da en kullanışlı işletim sistemi olarak kalacak.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Kesin lan XP dee XP Yeniliklere açık olun win7 ben çıkmasını 1 seneden beri bekliyom... Görsellik,Hızlılık yeni yapılan prog. larda win7 uyumlu olur.siz XP dee kalın
Bugün 10:02
-----------------------------------------
kullandığın ifade hiç hoş değil. burası ciddi bir bilgi paylaşım yeridir. yorumlarda biraz daha dikkatli ifade kullanmanızı rica ederim.

şuan virüslerin yayılma sebeplerinden kesin olan birtanesi XP kullanıcılarıdır. Virüs sokaktan geçse emiyor sünger gibi. Hala yok hızlıymış yok bilmem neymiş kendinizi avutun durun. PC Mark 06 teslerine bakar bakar mutlu olursunuz. Gidip 1 haftalık sigara parasına kontör parasına ram almayız bide XP hızlı şöyle hızlı böyle hızlı. hızlı giden atın artığı seyrek düşüyor, çoğu kullanıcının yaptığı; msnde hergün gördüğü arkadaşlarıyla konuşmak facebookta saçma sapan videoları paylaşmak yorum yapmak ve listesine rusları eklemek sonra XP hızlı şöyle hızlı böyle hızlı. hızlı ama cart diye göçüyor en ufak hatanızda bozuluyor antivirüs programı virüsleri buluyor ama etkileri kalıcı oluyor.
XP kullanıcıları aynen Doğan görünümlü şahincilere benziyor. Ferrari korna, alaşım jant, saçma sapan görsel modifiye, 1.6 4 silindir motordan çıkan 12 silindir sesi :) abuk subuk müzik sistemi:) araba ucuzmuş yok hızlıymış falan filan ama 300kg ağırlık eklemişsin araba kamyon gibi olmuş sonra freni tutmaz. aynı xpcilerde böyle. Adam süper pc toplamış (sözde ve görünürde) 4 çekirdekli işlemci6 GB ram DX 10 destekli 4700 serisi ekran kartı koymuş gitmiş üstüne 32 bit XP yüklemiş. kafa bukadar çalışıyor işte.
sistemi kaldırmayanlar için birşey diyemem onlar haklı ama rica ediyorum genel konuşmasınlar kendi izlenimlerine göre yorum yapsınlar

Bence vista sp2 ile artık xp nin yerini almışdır.Daha kararlı ve neredeyse olgunlaşmış gibi gedi.Önümüzde win7 de var.Eğer microsoft vistanın fiyatını azaltmayı düşünürse xp kullanıcılarına vistayla kazanmış olur böylece biryerden hem vista hemde win7 satşından kazanır diye düşünüyorum.Bence win7 yükseltme sürümünü düşüneceğine vistanın full sürümü almak daha iyi gibi xp kullanıcıları için..

Bence sonunda herkes xp yide terk edecek. Diğerlerini terk ettiği gibi

2002 nin işletim sistemini kullanmaya devam edin bilgisayarınız iyi olduktan sonra vista daha stabil çalışıyor buda bir gerçek bence vista sp2 xp sp3 den daha iyi

XP ölmez çünkü pentium 4 + 512mb ram ve aero desteği bile olmayan onboard ekrantına sahip sisteme vista ultimate kurmaya kalkan insanlar olduğu sürece xp ölmez.Fakat Win7 için SP 2 çıktıkan sonra büyük oranda kullanıcı kaybedeceğini söyleyebilirim.

Kesin lan XP dee XP Yeniliklere açık olun win7 ben çıkmasını 1 seneden beri bekliyom... Görsellik,Hızlılık yeni yapılan prog. larda win7 uyumlu olur.siz XP dee kalın
-----------------------------
vista'yıda kaç sene öve öve bitiremediler ne oldu...

Windows XP yoluna devam eder, su ana kadarki en basarili Windows. Herkes bu gercegi kabul ediyor. Windows Vista tam bir felaket, Windows 7 iyi de XP de calisan programlari uyumlu calistirmak icin XP Mode diye virtual ortam kullanmak gerekiyor. Gercegi varken niye virtual? Butun sirketler programlarini guncelleyecek saniyorsunuz? Windows 7 anca evde meraklilarin kullanacagi bir isletim sistemi olacak. 2014 e kadar sirketler XPlerini kullanacaklar, benim calistigim sirket dahil.

iki seneye kalmaz xp sadece netbook yada düşük konfigürasyonlu makinalarda ZORUNLU yaşar.. bundan ötesi değil....

yeni makina alacaksın.. 4 çekirdekli olacak.. ram almış başını gidecek.. bu makinaya XP kuracaksın.. gidin işinize yahu..!!

XP ölmez.. XPler ölemez faln filan.. hayır hayır XP ölürde bizde ki malum mantık ölür mü işte onu kestiremiyorum..

xp nin ölmesi için bi 15 sene falan geçmesi lazım xp ölemez

core2 duo e6550 2gb ram ve 256mb ekran kartıyla benim vista premium gayet hızlıydı. şu xp severler eğer ne dediğini biliyorsa ....almış başını gidiyor bir xp sevdası. nedir kardeşim bu eski takıntınız?. vista her haliyle xp'ye bin çeker. xp içi boş özelliksiz bir işletim sisteminden ibaret. çok hızlı olsun istiyorsan vista başlangıç programlarını kapat. al sana on numara hızlı vista. gerçi buna da gerek yok. çünkü vista gerekli ram takviyesiyle hele de sp2 ile gayet hızlı ve görseli de güzel

XP yi 2014 e kadar kullanmayı düşünen şirketler, 2014 yılından sonra ne yapmayı düşünüyorlar acaba. Rakipleri bilişim alanında yenilikleri kullanırken, 2014 yılına gelindiğinde nasıl bir değişim içinde olabilecekler merak ediyorum. Microsoft'a bağımlı yaşadığınız sürece, o ne istiyorsa yapmak zorundasınız. Benim kişisel tavsiyem, her yeni sürüm çıkışında binlerce dolar masraf yapmak istemiyorsanız, linux tabanına geçmeniz. Böylece yok bilgisayarım kaldırmıyor, yok kullandığım sistem 2014 yılına kadar yaşayacak, yok yeni sürüm ne kadara patlar gibi gereksiz meselelere takılmadan, kendinizi tamamen işinize verebilirsiniz.

core 2 duo 2 ghz ve 2 gb ramlı notebook ıle vısta sp2 ıle 25 sanıyede pcyı acıyorum... sp2 den sonra vıstayı degısmem... sp2 yukledıkten sonra 1 hafta bekleyın sıstem oturuyor sonra bakalım xp dıyecek mısınız?
hatırlatırım yıl 2009

şeytan diyor kur win98'i bak keyfine :))

Zamanında PC kullanmaya MS-DOS işletim sistemi ile başlayan bir kullanıcı olarak söyleyebilirim ki MS'in çıkarttığı işletim sistemleri ortalama 4-5 yıllık bir ömre sahip. DOS uzun zaman kullanıldı ama her defasında sürümleri güncellendi. Win 3.1, Win 95, Win 98 (ardından Win 98 SE), Win ME (bence vista bu ME sürümünün akıbetine uğramıştır, çünkü pek tutulmadı. Aslında ME, Win 2000'e geçişin bir önhazırlık çalışmasıydı bence. Hakeza Win7'de olduğu gibi.), Win2000, Win XP, Win Vista. Hepsinin arasında en fazla 4-5 yıl var. Bu da bana her ne kadar XP kullanmayı savunsam da yakında kullanıcıların yavaş yavaş da olsa Win7'ye geçeceğini düşündürüyor.

Win 7 muhteşem babamın kullanabileceğini bilsem sadece win 7 kurarım ama malesef alışana kadar canımı çıkaracaktır bende ek olarak xp kuruyorum bence wşn 7 güzel ve hızlı bir işletim sistemi

xpnin ölmesi için 15 sene lazım haa.vista sp2 ve win7 xpyi bitiricek

Bunun sebebi de birçok kullanıcının bilgisayarını hala basit oyun-msn-internet makinesi olarak kullanması.ARAŞTIRMAMASI.
Araştırsa birçok kişi sorununa beklemeden çözüm bulacak.
Ama forumlara baktığınız zaman sorun yaşayan kullanıcı 1 dk. içinde cevap gelmeyince "cevap yoqmu yha" demekten öteye gidemiyor.

Siz devam edin zamanınızı oyun-MSN vs. ile öldürmeye.Yenilikler size uzak kalsın. Aman yenilik size bulaşmasın.

Windows XP'yi Nokia 3310'a benzetiyorum :) Halen popüler ikisi de :) :)

xp ölmez windowsçular bölünmez XD

bu ne ya kullanmayanlar bile yorum yapmış saçma saçma bilip bilmeden. harbiden bazı insanlar koyun gibi ya millet ne derse o. kulaktan dolma.... FOREVER VISTA HOME PREMIUM....

Win7 XP gibi tek çekirdekli işlemcilerde performanslı çalışırmı?

Mesela:
AMD Athlon 64-Bit 3000+ 754 pin işlemci
nForce3 250 chipsetli MSI anakart(Model adını unuttumda)
1,5 gb ddr400 bellek
64Mb Trascend Ati Radeon 9200 chipsetli ekran kartı
(Bu arada bu benim sistemimde eskidi biraz. maddi durum şu anda uygun olmadığından sonuna kadar kullanacağım galiba :) Hem o zamana kadar daha iyi sistemler çıkar gider onu alırım diye düşünüyorum :) )
Şimdi bu sistemde XP'mi hızlı çalışır? yoksa win 7'mi? Hadi ondan vazgeçtim orjinal win7'nin fiyatıda yüksek benim sistemimin şu andaki fiyatından tahminen en az 2 yada 3 kat fazla.(Korsan indirsek o zaman win7'yi kullanmak mantıklı gibide, "korsan indirmek ne derece mantıklı?" işte o tartışılır bir konu) XP'de kalmamın bir nedenide bu. Yoksa benim gibi sistemi olan arkadaşlar yeniliklere açıkta yenilikler bize açık değil :(

Onu bunu bilmem. Ama vistanın öleceği kesin. Xp ölse bile windows 7 altında yaşamaya devam edecek. Ms Bile terek ettiği vistayı neden savunuyorsunuz anlamış değilim.

Windows 7, Vista'nın makyajlı hali. 7'de olup Vista'da olmayan ne var anlamıyorum. Windows 7 Vista kodlarıylka yazılmış ayrıca.

amd 1.5 ram ddr xp de kalmanı tawsiye ederim w7 kasar bilgisayarını

Ya VİSTA ölüm demek pc için HDD yi öldürüyor 800.000 temp dosyasıyla rekorlar kitabina adayım 16gb temp dosyasımı olur windows 7 nin betaları bile 45 işlem ile açılıyor full oldugunda oda 60 ı vuracaktır XP pro bu olaylar bize terso okadar :D

xp ölmez arkadas...ben xp sp3 kullanıyorum valla 3-4 sene daha kullanırım bunu ..Win 7 indirdim ama yüklemedim ...ne yapayım xp vazgeçilmez kıyamıyorum :) ama belki ilerde değiştirirm ... vista hiç kullanmadım..benim makinede vista kuruluymuş ama hernedense kuran arkadas xp ye cevirmiş :) bende sp3 ekledim cillop gibi oldu..

microsoft win 7 çıkarsın 98 bırakmama xp çok kasıyor diyenler sene 2002 civarı =)

xp den destegini çeksin o zaman görüşürüz asıl delik deşik xp o zaman olur :D

yani işler microsoft a kalmış seve seve değil istersek seve seve geçiririz :D plitikası bu

forever xp. Xp'den en az 3 daha vazgeçmem.

win 7 çıktı günden beri kullanıyorum win xp nin pabucunu dama atar win 7 çokta memnunum vista pc için ölüm vistadan win 7 ye geçtim çokta memnunum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir