Windows 7'de anahtar sorunu!

Windows 7'nin bu sürümünü kullananların orijinal anahtarlarıyla başı dertte. İşte bu derdin ilacı...

  • Ali Güngör
Windows 7 Öğrenci sürümünde sorun
İkinci kurulumda anahtar kabul edilmeyebiliyor

Windows 7'nin öğrenci sürümünü yeniden kurmaya kalkanlar, Product Key Invalid yani ürün anahtarı geçersiz hatasıyla karşılaşan kullanıcılar oldu.

Çıkan hata kodu 0xC004f061 oluyor ve "The Software Licensing Service determined that this specified product key can only be used for upgrading, not clean installations" uyarısı çıkıyor. Yani yazılım lisanslama hizmeti, belirtilen ürün anahtarının sadece yükseltmeiçin kullanılabileceğini gösteriyor.

Microsoft destek forumlarında benzer bir durumla karşılaşan kullanıcılara ne yapmaları gerektiği detaylı bir şekilde anlatıldı.

Temiz bir kurulum için izleyen sayfadaki yolu takip edin...

İşte ürün anahtarını değiştirmenin yolu

Komut satırı kullanmak gerekiyor

Başlat menüsü altında arama kısmındaki, boşluğa Regedit.exe yazarak çalıştırın.

Açılan kayıt defteri editöründe:

HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Setup/OOBE/

Kısmını bulun ve MediaBootInstall'un değerini "1¨ den "0¨a değiştirin ve kayıt defterini kapatın.

Başlat menüsüne cmd yazın ve enter'a basmadan bekleyin. Burada Command'ı görünce sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın ve UAC ekranını onaylayın.

Açılan komut satırı ekranında slmgr /rearm yazın, enter'a basın ve bekleyin. "Command completed successfully" mesajıyla karşılaşacaksınız. Bilgisayarı yeni başlattıktan sonra Bilgisayarım ikonuna sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. Buradan "Ürün anahtarını değiştir" seçeneğini seçin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Windows'un nesi düzgün oldu ki bu da olsun ?

öğrenci sürümü türkiyede varmı? amerikadaki öğrencilere ucuz ucuz sattılar bizim başımız kelmi bize neden böyle bir uygulama yapmadılar siz böyle yaparsanız bu millet tabi düşman olur tabi korsan kullanır

En azından Linux gibi değil. Linux herşeyiyle rezalet.

Sonunda kadar Windows

En azından Linux gibi değil. Linux herşeyiyle rezalet.
-------------
nesi rezalet
tamam belki windows kadar son kullanıcı dostu olmayabilir ama kesinlikle rezalet değil.

Öğrenci sürümü (Win7 Professional -aslında öğrenci sürümü diye birşey yok-), MSDN Akamdemik 'e üye olan üniversite bölümlerinin öğrencilerine indirme ve kurulum hakkı veriliyor, ücretsiz. Şu an okuduğum bölüm üye ve ben bu haktan yararlanıp lisanslı olarak kullanıyorum.

Sıfır kurulum yapıp internetten aktifleştirdikten sonra harddisk kopyası alın (image). Formatlık oldukça bu kopyayı geri yükleyin bir daha aktifleştirmek gibi probleminiz kalmasın :))

Sıfır kurulum yapıp internetten aktifleştirdikten sonra harddisk kopyası alın (image). Formatlık oldukça bu kopyayı geri yükleyin bir daha aktifleştirmek gibi probleminiz kalmasın :))

ben anakart ismini bulamadım başka bişi seçerek yükledi orjinal yaptı sorun olurmu acill cevapp !!!

Ya bende regedit bölümünde HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Setup/OOBE/ OOBE kısmı yok acaba nasıl halledebilirim ?

ben ürün anahtarını yazıyorum ama kabul etmiyor ne yapabilirim

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play