Windows 7'de gizli kalan 7 araç!

Belki bugüne kadar hiç birini fark etmediniz: İşte Windows 7'de gizli 7 araç...

Windows 7'de atlamış olabileceğiniz gizli 7 araç!
Windows 7'de bir ekran görüntüsü alma aracı mevcut

Sıkı bir Windows hayranı iseniz, bu yazımızda size tanıtacağımız özellikleri zaten biliyor olma ihtimaliniz yüksek. Ancak Windows 7'yi sadece düzenli olarak kullanıyorsanız, bu araçların Windows 7'ye dahil bulunduğuna şaşırabilirsiniz. İşte Windows 7'deki 7 gizli araç:

Ekran alıntısı aracı

Birçok üçüncü parti ekran görüntüsü alma aracı bulmanız mümkün. Ancak Windows içinde de böyle bir araç olduğunu biliyor muydunuz? Başlat menüsünü açın ve "ekran alıntısı" yazın. Arama sonuçlarından "Ekran Alıntısı Aracı"na tıklayarak programı çalıştırın. Araç 4 tür ekran görüntüsü almanıza izin veriyor: tam ekran, pencere, dikdörtgen ve serbest biçim. Araç, basit bir resim düzenleyicisine de sahip.

Windows 7'de bir ekran görüntüsü alma aracı mevcut
Yapışkan notlar

Başlat menüsüne "Yapışkan" yazarak bulabileceğiniz Yapışkan notlar ile masaüstünüzde hatırlatıcı notlar oluşturabilirsiniz.

Büyüteç ve iki araç daha

Büyüteç

Ekrandaki yazı tipleri size çok küçük geliyorsa, Windows 7 ile beraber gelen Büyüteç aracını kullanabilirsiniz. Araç, yakınlaştırma miktarını ve renkleri değiştirmenize izin veriyor.


Ses kaydedicisi

Fazlasıyla basit olan bu araç ile kayıt düğmesine basarak basit WMA sesleri kaydedebilirsiniz. "Kaydı durdur" düğmesine bastığınızda ekrana gelen kayıt diyaloğu, kaydınızı WMA biçiminde saklamanıza izin veriyor.

Uzaktan yardım

Genellikle uzaktaki bir kişiye bilgisayar konusunda yardım etmeniz mi gerekiyor? Veya yardıma ihtiyacı olan siz misiniz? bunu oldukça iyi yapan programlar var, ancak Windows 7'de bu tür entegre bir çözüm bulunuyor. Başlat menüsünde arama kutusuna "Uzaktan" yazın ve sonuçlar arasından "Windows Uzaktan Yardım"ı seçin.

Zararlı yazılım kaldırma ve disk yazma aracı

Antivirüs yazılımlarına ek olarak kullanılabilir

Zararlı yazılım kaldırma aracı

Diğerlerine göre daha çok tanınan bu araç, diğer antivirüslere iyi bir ek güvenlik sağlayabilir. Antivirüsünüz şüphelendiğiniz sisteminizde hiçbir zararlı bulamadıysa veya bir antivirüs yazılımı yüklemediyseniz, Windows'un kendi zararlı yazılım kaldırma aracını kullanabilirsiniz. Başlat menüsü arama çubuğuna mrt yazarak aracı bulabilirsiniz.

Bu aracın kısıtlı bir zararlı yazılım listesine sahip olduğunu ve bir antivirüs yerine geçmeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Disk imaj yazıcısı

Yazmanız gereken ISO dosyaları varsa ve herhangi bir DVD yazma programı yüklü değilse, dosyaya çift tıkladığınızda Windows Disk Görüntüsü Yazıcı açılacaktır. Bu basit araç ile disk imaj dosyasını yazabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Yapışkan notları bilmiyordum

neresi gizli bunların ya hu

"mırt" zararlı yszılım kaldırma komutu bunu bilmiyordum. windows 8 içinde geçerli bir komut mu win defender a ek olarak...

Chip bu özellikerin hepsini herkes biliyor ve kullanıyor .;)

ben de gizli diyince hangi delikten çıkacak diyorum :) yapışkan notlar göre çubuğumda sabitlnmiş halde zaten.ekran alıntısını da çok kullanırım. Diğerlernin varlığından haberdar olmakla beraber kullanmam..

Adım kaydediciyi unutmuşsunuz.O da benden olsun.Başaltı açıp adım kaydedici yazın.Programı açın.Başlattığınızda her tıkladığınız anda ekran görüntüsü alıyor ve durdurduğunuzda tüm ekran alıntılarını bir sayfada size sunuyor.

çok gizlilermiş chip kardes

ben so yazdırma özelliğini bilmiyordum.Belki diğerlerinide bilmeyen vardır.Bilenler nie yorum yazıyor ki?

Ses kaydedici ile ekran alıntısı gizli değil ki onlar zaten donatılar da herkesin görebileceği yerde mevcut

iki kişinin bildiği gizli değildir... :)

Cok sagol chip , guzel bir konu olmus, gercekten. Benim gibi win7 seven ve onu kullananlara iyi gelecektir

o kadar para(dvd parası) verdik bu windoza bu kadar basit araçlarda olsun artık, ama niye gizlemişler onu anlayamadım:D

gizli değil. bildiğim kullandığım özellikler :)

Ekrak alıntısı aracı ve yapışkan notlar, en sık kullandığın araçlardır.

ekran alıntısı arasını kullanmak çok pratik ve çok eğlenceli acil bir kullanım için görev çubuğuna kısayol atın anında hizmetinizde olsun

önerilerinin için teşekkürler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play