Windows 7'de ilk hafta nasıl geçti?

Windows 7 yükseltmesi, kurulumu, donanım ve sürücü uyumluluğu vaat edileni verdi mi? İşte cevabı...

  • Ali Güngör

Microsoft, Windows 7'nin resmi çıkışının ardından olumlu değerlendirmelerle iyi günler geçiriyor. Kullanıcılar Windows 7'ye geçerken ve olumlu rüzgarlar eserken her şey güllük gülistanlık değil.

Windows 7'nin çıkışında bazı beklenmeyen sistem hataları oldu. Üstelik hala halledilmesi gereken ufak da olsa uyumluluk sorunları var. Bazı Windows Vista kullanıcıları, daha önceki haberimizde Windows 7'ye yükseltme esnasında bilgisayarlarının sonsuz bir yeniden başlatma döngüsüne girdiğini belirtiyor.

İlk olarak Microsoft'un forumunda kullanıcılar tarafından dile getirilen bu sorun oldukça ilginç. Kullanıcılar, geçişin üçte ikilik kısmında takılma yaşayabiliyor ve sistem Windows 7'ye geçişte başarısız olduğunu ve Vista'yı geri getireceğini belirtiyor. Ama bu gerçekleşmiyor ve bilgisayar tekrar Windows 7 kuramaya kalkıyor. Bunun sonucunda da az evvel bahsettiğimiz döngü başlıyor, ama bitmiyor.

Öğrenci sürümü sorunu çözüldü

Windows 7'nin öğrenci sürümünde sorunlar çıktı ve çözüldü bile

Microsoft bu sorunu çözmek için kullanıcılardan daha fazla bilgi almaya çalışıyor. Bu oldukça ciddi bir sorun.

Bu olayın ardından öğrenci sürümüyle ilgili sorunlar yaşandı. Microsoft'un öğrenciler için sunduğu 30 dolarlık Windows 7 sürümü herkesi imrendiriyor. Bu sürüm özel bir site üzerinden indirilerek kullanılıyor. Ancak bazı öğrenciler indirdikten sonra sorun yaşadıklarını bildiriyor.

Ortaya tek bir sorun değil, tam 4 farklı sorun çıkıyor. Windows 7 kurulumu esnasında takılma yaşanıyor ve indirilen dosyalar bozuluyor. Sorunlardan ikisi 32 bit işletim sisteminden 64 bit işletim sistemine geçmeye çalışanların başına geliyor. Microsoft kendi forumlarında bu sorunların çözümlerini yayınladı.

Uyumluluk ve sürücülerde bir hafta

Sürücüler ve yazılımlar önceden olmadığı kadar sorunsuz

Donanım uyumluluğu ve sürücü desteği Windows 7'nin en güçlü yanlarından. Windows Vista çıktığı zaman özellikle tarayıcı ve yazıcılarla uyumluluk sorunları yaşanmıştı. Microsoft da bunun tekrarlanmasını önlemek için bu donanım sürücülerini hazırlayan üçüncü parti üreticileri daha iyi iş yapmaya zorlamıştı. Microsoft artık sürücüleri daha ince ve sık eleyerek onaylıyor.

Windows 7'yle dahili donanımda değil ama harici bazı donanımla hala çeşitli uyum sorunları yaşanabildiği kaydediliyor; ancak bu konuda şikayet sayısı çok düşük. Microsoft, Windows 7 ile sürücü ve donanım uyumluluğu konusunda oldukça başarılı olmuş gibi görünüyor.

Satışlar iyi gidiyor, reklamlar tuttu, hisseler yükseldi. Ortaya çıkan sorunlar da büyük ölçüde giderildi, giderilmeyenlerin de çözümü aynı hızda bulunursa her şey yolunda gitmeye devam edebilir. Kısacası ilk hafta sonunda Windows 7 Microsoft'u da kullanıcıları da memnun etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Win 7 kusursuz değil , hatalar varsa bunu kabullenmek gerek.
Win 7 ne kadar iyi bir başlangıç yapmış dahi olsa ilk Service pack gelmeden geçmek acelecilik olacaktır.

bir süredir windows 7 kullanıyordum. Beta sürümlerinden beri çok ilerleme kaydetti, pek çok şey düzeltildi gün geçtikçe iyiye gidiyor fakat hala iyi bir sistem sayılmaz. diğer taraftan kullanıcıya pek çok kolaylık sunması yönüyle oldukça sevdiğim bir kullanımı var. İşte bu yüzden kullanıyorum.

Acemi kullanıcılar tabii ki sorun yaşayacaktır :)

ben neredeyse yayınlandığı günden beri 64 bıt windows 7 kullanıyorum.donanım sürücüleri hariç hiç bir problemle karşılaşmadım.bunuda donanım firmalarının geçiş sürecine bağlıyorum.hangi işletim sistemi sorunsuz ki?biz bize göre en iyisi hangisi ona karar vereceğiz.bu da kullanım oranlarına yansır zaten diye düşünüyorum.

vala hataları var ya bi kamera kuramadaık o kadar şey denedik tık yok:D

Acemi kullanıcı değilim ama ses sürücüsünde sorunlar yaşıyorum. Ses kartı realtek. Realtek sitesinden son sürüm sürücüyü indirdim kurdum ama ses çok bozuk çıkıyor. Windows 7 kurulduğunda kurulu olan high definition audio device sürücüsü ile idare ediyorum. Yine de ses biraz cızırtılı ama realtek sürücüsü kadar değil.

Acemi dediğin kullanıcı Sana yetki verilen yerde uzmanlar arasında. ;)

----

Acemi kullanıcılar tabii ki sorun yaşayacaktır :)

Ben hala alışamadım 7'ye yabancılık çekiyorum, sanırım alışmışım vistaya hep geri dönesim var wala bila..

<Acemi kullanıcı değilim ama ses sürücüsünde sorunlar yaşıyorum. Ses kartı realtek. Realtek sitesinden son sürüm sürücüyü indirdim kurdum ama ses çok bozuk çıkıyor. Windows 7 kurulduğunda kurulu olan high definition audio device sürücüsü ile idare ediyorum. Yine de ses biraz cızırtılı ama realtek sürücüsü kadar değil.>
--------------------------------------------------------------------------------
Bende de realtek HD Audio var ama hiçbir problem yaşamadım. Tüm windows sürümlerinde (xp+vista+w7) en sorunsuz driver... Diğerleri gibi.. (hain nvidia bazen yamuk yapıyor o ayrı..) Neden öyle oldu ki ? siz mi sürücüsünü kurdunuz w7 kendi mi kurdu ? Siz kurduysanız kaldırın bırakın w7 kendi bulup kursun....

Merhabalar,o sanki ''yıllardır'' Win 7 kullanan kişiler yazsın yorumlarını Win 7 'nin beta sürümünü full sürümmüş gibi kullananlar nerde? beta sürümünde sorun falan yoktu süperdi hızlıydı uyumluydu füll sürüme geçincemi dağıttı win 7 acaba?

Merhabalar,o sanki ''yıllardır'' Win 7 kullanan kişiler yazsın yorumlarını Win 7 'nin beta sürümünü full sürümmüş gibi kullananlar nerde? beta sürümünde sorun falan yoktu süperdi hızlıydı uyumluydu füll sürüme geçincemi dağıttı win 7 acaba?

Hic bir sorunda yasamadim betadan beride kullaniyorum bunlar dogal seyler binlerce yazilim, viruslu pc, ve drivers ile arada olabilecek seyler bos konusmussun.

driver problemi var bence asus k8v x-se anakartın ses driver ı yok hatta asus ta yeni driver yayınlamamış. sessiz bir şekilde kullanııyorum win7 yi

Merhabalar,o sanki ''yıllardır'' Win 7 kullanan kişiler yazsın yorumlarını Win 7 'nin beta sürümünü full sürümmüş gibi kullananlar nerde? beta sürümünde sorun falan yoktu süperdi hızlıydı uyumluydu füll sürüme geçincemi dağıttı win 7 acaba?
---------------------------------------------------------------------
6954 sürümünden beri kullanıorum tek bi sorun çıkarmadı tam sürümüde süper sana ne oluyo onu anlamadım ben xD

WINDOWS 7 ENTERPRISE KURDUM 90 GUN BITTI....LOGON ADINI FARKLI YAZDIM PC ADI DA FARKLI OLDU VE YINE KURULDU. IKINCI 90 GUNE BAŞLADIM....SORUN YOK HERKESE HARIKA DEVAM EDIYOR. BU ARADA İLK KURULUMDA 90 GUNLUK NORTON NIS2010 KURMUSTUM YINE KURDUM YINE SES ETMEDI TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR GUNCELLIYOR...TABII IKINCI MAIL ADRESLE...VE LOGON ADI ILE PC ADI DEGISINCE ISLER YOLUNDA. SADECE DOSYALARIM VE INDIRDIKLERIMLE MUZIKLERIM AYNI HERHALDE FARK ETMEDILER....DUSUNSENIZE HER UC AYDA BIR YENI KURULUM ILE WINDOWS 7 ENTERPRISE KULLANMAYA DEVAM EDECEGIM.ANCAK BENIM IKI TANE MAIL ADRESIM VAR...YANI 2 X 90 GUN ESITTIR 180 GUN EDIYOR. BAKALIM UCUNCU KURULUMDA AYNI SEYLER TIKIR TIKIR DEVAM EDEBILECEK MI....ILGILILERE DUYRULUR...SADECE TEMIZ BIR BACKUP YETIYOR LOGON ADIYLA OLMAMAK KAYDIYLA. LOGON ADINI ALIP HDD NIZIN IKINCI PARTITION NINA KOYMAMAK GEREKIYOR...WINDOWS 7 NIN ENTERPIRSE NA BITTIM VALLAHI....DEV EKRANIM DA ÇOK GÜZEL GÖRÜNTÜ SERGİLİYOR..

"INDIRDIKLERIMLE MUZIKLERIM AYNI HERHALDE FARK ETMEDILER." fark etmişlerdir de meraklarını gidermeye çalışıyor da olabilirler...indirdiklerimin kısa bir listesini yazsam çok şaşırırsınız....revouninstaller ccleaner recuva defraggler directx netframework 2.0 ve 3.5 sp1 XP sp2 ve Sp3 openoffice 3.0 java firefox 3.0 opera thunderbird ie7 ve ie8 adobe reader 8 ve 9 versiyonu...iobit ürünleri.Gelelim müziklere parasını verip alanlardanım...Müzik dükkanlarına gidiyorum beğenip alıyorum 10 adet şarkıya para veriyorum...ancaaak hiç bir kimseyle paylaşmıyorum.Zaten işletim sistemimin paylaşım özelliği her açından kapalı...usta birine kapattırdım...başka bir usta birine de kontrol ettirdim...sonra ben kontrol ettim. See you soon derler sonrada yapıştırırlar asap....yani as soon as possible...paylaşıma dikkat infleanza A / h1n1 bulaşabilir ellerinizi yıkayın ancak tüm pc de kullandıklarınızıda...dvd cd flash disk kablo fare vs...paylaşmayın...

ben win 7 ultimate kullanıyorum.herkese tavsiye ederim ama win 7 de activex denetimlerini yükleyemiyor. hattta bilgisayarcı çağırdım o bile yapamadı. tabi burası küçük yer

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play