Windows 7'de korkunç gerçek!

Microsoft Windows 7'nin yayılma hızından mutlu; ama işin içinde korkunç bir gerçek var...

  • Ali Güngör
Doğu Avrupa korsan yatağı
Windows 7 hızla yayılıyor, korsanlar sayesinde

Yeni gelen raporlara göre Microsoft Windows 7'nin hızlı yayılmasının arkasında korsanın büyük payı var.

Yapılan araştırmalar özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde korsanın inanılmaz yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Rusya'da ve Doğu Avrupa'da korsanın yaygın olduğu zaten malum bir bilgi; ancak istatistikler oldukça ilgi çekici.

Windows 7'nin pazar payını bir haftalık sürede öncekine göre yüzde 40 arttırması Microsoft'u memnun etti. Daha piyasaya çıkmadan yüzde 1.91 kullanım oranına sahip olan Windows 7, yüzde 2.66'ya rekor sürede çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde yüzde 3.48 ile zirve yapan Windows 7 payı, toplam yüzde 82'lik inanılmaz bir artış yaşadı.

Windows 7 kullanımında ilk 25 ülke içerisinde 17 tanesi Doğu Avrupa veya eski Sovyetler Birliği ülkelerinden oluşuyor. Slovenya'da bilgisayarların yüzde 7.8'inde Windows 7 kurulu. Litvanya yüzde 6.5, Romanya yüzde 7, Litvanya yüzde 6, Rusya yüzde 4.1 oranında Windows 7 kullanıyor.

Ama bu istatistikler genel korsan kullanım oranları karşısında hiç bir şey değil...

İnanılmaz korsan oranları! İşte o rakamlar...

Business Software Alliance korsana karşı

Business Software Alliance (BSA) endüstri tarafından desteklenen bir anti-korsan oluşumu. Korsan kullanım konusunda araştırmalar yapan, eğitim veren ve çeşitli faaliyetlerde bulunan BSA'nın en son araştırması da bu veriler ışığında Windows 7'nin yaygınlaşmasında bu korsan kullanımın büyük rol oynadığını ortaya koyuyor.

Mayıs 2009 raporlarına göre, hatta 2008 raporlarına göre bu bölge tam bir korsan yatağı. Sadece Doğu Avrupa da değil, Orta Avrupa da korsan açısından zengin. Korsan kullanımda bazı ülkeler gerçekten inanılmaz düzeylerde. Slovenya'da korsan oranı yüzde 47 ile oldukça şaşırtıcı bir seviyede. Litvanya, Romanya, Letonya ve Rusya sırayla yüzde 54, yüzde 66, yüzde 56 ve yüzde 68 ile daha da şaşırtıcı bir düzeyde.

Sonuç itibariyle Microsoft'un en son işletim sistemi Windows 7 yaygınlaşıyor yaygınlaşmasına ama bunun büyük bir kısmı da Microsoft'un kasasına girmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

çok pahalı 100 lira yap herkez kullansın

biraz ucuz verseler orjinal alırız ama çok pahalı türkiyede yaşam koşulları çok zor üç kuruşluk maaşımızıda win7 için harcayamam versinler daha ucuza orjinal alalım

İŞTE BUUU...!!!

WIN7 demekki ne kadar iyi yapılmış ki herkes sahip olmak istiyor...!!! ama şu an için korsanına gerek yok zaten her 7 - 10 ay arası işletim sistemlerini bedava kullanıma açıyorlar...

eeeehhh artık biraz para biriktirip bu süper işletim sisemini almanın zamanı gelmedi mi? HELE HELE OEM FİYATLARI BU KADAR SÜPER DÜŞÜKKEN...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Çok pahalı 10 lira yap herkes kullansın. :)

HELE HELE OEM FİYATLARI BU KADAR SÜPER DÜŞÜKKEN...!!!
-----------------------------------------------------------------------
Sana Turkce'yi nerede ogrettiler Amerika'da mi?

maaşınız yetmiyosa, hiç almayın, çalmanıza gerek yok.

çok pahalı... gerekirse xp bile kullanırım....

zaten notebook ve diğer markalı bilgisayar satışlarından ve şirketlerden yeteri kadar lisans parası alıyorlar, umurlarında değil korsan.

Korsan kullanımı tabiki desteklemiyoruz ama; bu faiş fiyat politikaları olduğu sürece korsan kullanım devam edecektir. Bir ev kullanıcısının tutup 200$ ve üstü bir fiyatı sadece lisans ücreti olarak ödemesi ne kadar dogru ? Özellikle bilişim ve telekominikasyon yönünden az gelişmiş ülkelerde fiyatları neredeyse asgari ücret ile aynı seviyedeki bir işletim sistemi ile bilgisayar kullanıcıların % kaçı yasal yollardan sahip olabilir? Ayrıca, edipciftci bu nasıl bir fanatikliktir? Her yazının sonuna marka isimleri koyarak ne yapmayı düşünüyorsunuz ? Türkiyenin en çok okunan Teknoloji sitelerinden birinde sürekli "windows, Nvidia" gibi markaları yücelterek, düşük seviye ev kullanıcılarını etki altında bırakmıyor musunuz ? Bırakın artık şu marka fanatizmini.

Acaba TR'de korsan kullanim orani ne,dogu Avrupa ulkelerinden farkli olacagini hic zannetmiyorum.

ona o kadar para verene kadar kurarım mis gibi ubuntu yu keyfime bakarım

bir arkadas edipciftci adli kullaniciyla iligili yorum yapmis ve onsa sonuna kadar katiliyorum. Ne zaman windows ve mac ile ile ilgili bir haber gorsem sacma bir sekilde mantikli mantiksiz windows fanatikligi yapiyor ve ustelik koru korune. Ornegin windowsun herkesce yetersiz veya eksik goruldugu bir ozelligi kendisi tarafindan surekli yuceltiliyor takim tutmaktan beter bir fanatiklik goruluyor. Microsoft calisani olsa bu kadar propaganda yapamaz.

HELE HELE OEM FİYATLARI BU KADAR SÜPER DÜŞÜKKEN...!!!

-----------------------------------------------------------------------
Yorum yok :)

Lisans fiyatları bu kadar abartılı rakamlar iken korsanın azalmasını kimse beklemesin bu hayal olur.

"Sonuç itibariyle Microsoft'un en son işletim sistemi Windows 7 yaygınlaşıyor yaygınlaşmasına ama bunun büyük bir kısmı da Microsoft'un kasasına girmiyor."

AMA lisans satın alacak ve windows 7'ye geçmeye tereddütlü müşteriler için geçişi geröekleştirmek için karar vermelerine yardımcı oluyor. Çünkü korsan kullanan istemezse kullanmaz başka bir işletim sistemini korsan kullanır kullanıyorsa demek ki iyi. Korsancılar Microsoft'un reklamını yapmasında yardımcı oluyor.

ya bu serial kodlarini microsoft kendi veriyor
yani demek windows 7 serial kodunu vermis peki bu sinirli kullanim amaclimi anlmadim

Pahalı diye bir arabayı çalıp kullanmak ne kadar doğru ise, pahalı diye erişemediğiniz yazılımı korsan olarak kullanmak o kadar doğrudur. Hiç bir farkı yoktur. Paranız yoksa , alamıyorsanız ucuz veya ücretsiz alternatiflere başvurun.

12:47 deki Arkadaşım maaşınız yetmiyorsa almayın gibi saçma bir polemiktesin...
Bugüne kadar windowsun 98 den vistaya kadar bütün ürünlerini lisanslı kullandım...ama 7 ye bu sefer para vermiycem çünkü microsoft bana "..." vistanın hesabını vericek vista gibi hatalarla dolu bi işletim sistemini parayla satıp ardından kısa bir süre sonra ben windows 7 yi yaptım diyerek hadi şimdide bunu alın enayi dolarcıklarım gözüyle bakmasının kefaretidir bu benim gözümde...1 gramda vicdanım sızlamıycak emin olabilirsin.son olarak hangi ev kullanıcısı evindeki bütün programları orjinal kullanıyor.windows orjinal olmayınca hırsız oluyorsun ama diğer yazılımların warez olunca hırsız olmuyorsun.bırak allahını seversen.kimin evinde bütün programlar lisanslı..senin gibiler burda yazar orjinal alın windowsu,klavyenin başında google searchlerinin ilk kelimesi Full ile başlar nasıl port açıcamda torrente film,müzik indiricem savaşındadır...
Herkese iyi günler

şu "paran yetmiyorsa alma" diyenlere şaşıyorum valla... daha ne diyim...

suan pc imdeki herseyi lisansini satin aldigimi dusundugumde yaklasik 24 bin dolara tekerrur ediyorki configirasyonu 14 ay once 2000 dolara topladim sizce bu biras mantiksiz deilmi 20 30 $ seviyelerine inmeden orjinal microsoft urunu kullancami dusunmemekteyim

Evimde , hatta evimde demesek Laptop ta Pardus 2008.2 kullanıyorum. Ve illagel bir yazılımda barındırmıyorum. Lisanslı kullanan var mı diyen arkadaşlara hitafen :)

gayet normal hangi windows korsan olarak yayılmadı ki, sonuçta bu onlar için reklam oluyor, çok fazla taktıklarını sanmıyorum zaten yoksa adamlar ps3 gibi kırılamaycak bir şey yaparlardı. üstelik deneme adımını herkese açtılar bu kez. ayrıca burada yorum yazmış diğer bir arkadaşa da katılıyorum. microsoft önce gitsin bi hesap versin, bi kamyon vista sattılar bu insanlar enayi mi, vistayı boşuna mı aldılar, bu yüzden windows 7 yi kullanırım ama asla para vermem, zaten bu adamlar 2 yıl sonra çıkarlar bakın windows 8 yaptık, 7 nin aynısı azıcık makyajlanmışı.

2 kere litvanya yazmışsınız.

Ev kullanıcısının işletim sistemine, amatör yada profesyonel çalışmaları için kullandığı yazılımlara para vermesi bana çok mantıklı gelmiyor.Microsoft'unda pek umrunda değil.Music Production işiyle uğraşıyorum, kabaca bi hesap yaparsam lisanslı kullanımı 40 bin dolar civarında.20 Ekimden bu yana windows 7 kullanıyorum ben mutluyum sanıyorum microsofta mutlu..

" Alıntı 16:10:
Pahalı diye bir arabayı çalıp kullanmak ne kadar doğru ise, pahalı diye erişemediğiniz yazılımı korsan olarak kullanmak o kadar doğrudur. Hiç bir farkı yoktur. Paranız yoksa , alamıyorsanız ucuz veya ücretsiz alternatiflere başvurun."

Herkezin alamayacağı bir ürünü ballandıra ballandıra, iştah açıcı bir şekilde bir de özendirerek ve de almaya zorlayarak reklamını yapmasınlar o zaman.
Bir de bunlara sahip olmayanları aşağılayanlar var
Ayrıca bu işletim sistemi tüm dünyada tekel oluşturmuş.Bigisayar dünyası bunun üzerine kurulu, nasıl alternatiflere yönelinelecek bu durumda :(
Ayrıca kimse çalmıyorki, parasıyla alıp çoğaltıyor ve herkezin alabileceği bir ücretten satılıyor.Bundan kâr elde etmiyor ki korsanlar. :)
Bukadar ucuza satıp bol kazanç elde edilseydi microsoft bu fiyattan satardı. :P
Korsana gerek kalmazdı,herkez orijinal kopya kullanır,ms de bol bol kazanırdı, alan memnun veren memnun kalırdı.

Araba çalma olayı değil bu.
Arabayı galeriden parasıyla satın alıp onu kendi garajında kopyalayıp , çoğaltarak ucuza satmak gibi birşey bu olay.

win 7 home premiumOEM versionu al iste 100 ytl yetiyor

academic alliance sağolsun %100 orjinal %100 beleş :)

açık kaynaklı ubuntu 9.10 kullanıyorum.. hem yasaları delmemiş oluyorum hem de windows'dan daha iyi bir işletim sistem. software center sayesinde her türlü programı freeware olarak yüklüyorum. gayet stabil ve görsel olarak hoş.. compiz efektleri muhteşem

arkadaşım ubuntu,pardus vb gibi çok yazılım var fakat tek el olarak ele geçirilmiş bir sektörde herşey microsoftun üstüne kurulu gerçekten şu anda kullandığım programları desteklese bu işletim sistemleri inan 1 dk durmam ama ne yazıkki desteklemiyor...bu yüzdende illegal kullanıyorum çünkü vistaya verdiğim paradan sonra 3 sene sonra yenisini çıkarıcak olan bi firmaya tekrardan 7 için para vermek istemyorum...

maaşınız yetmiyosa, hiç almayın, çalmanıza gerek yok. Dün:12:47
--------------------------------------------------------------------------------

Ne kadar burjuva vari bir yorum öyle... Arkadaşım herkes sizin gibi refah içinde değil bilginiz olsun...

Ücretsiz altf. var da demeyin sakın... Laptopuma 10-15 civarı linux dağıtımı kurdum kaldırdım ve hiç biri Realtek HD Audio ses kartını doğrudürüst tanıyıp çalıştıramadı... Şimdi ne yapmalıyız ? Ben 1000 TL maaş alıyorum , evliyim ve bir çocuğum var eşim çalışmıyor ve her ay 300 TL kadar yol parası ödüyorum , 167 TL kredi taksidi ve 74 TL Kredi Kartı taksitlendirmem var... Ayrıca 170 TL kadar da Annemin sağlık masrafları ve vefatı için çalıştığım yerden aldığım borcun aylık taksidi var... Bunlardan kalanlada geçinmeye çalışıyoruz... Arkadaşım sence nasıl lisanslı alabilirim ? Sen rahat bir durumda olduğun için maaşım seni güldürebilir ama bunada şükür diyorum... Lütfen yorum yaparken insanların sosyo-ekonomik durumunuda göz önünde bulundurup ona göre yorum yapın... Ve hatta biraz empati yapıp ben ve benim gibiler yerine kendinizi koyun öyle yorum yapın ok ?

ne gelirse başımıza bu kraldan çok kralcı olmaktan gelir bizim. kimileri demişki, kardeşim paranız yoksa kullanmayın. ben de onlara diyorum ki, kardeşim sanane, herkes kendinden sorumludur, isteyen istediği şekilde kullanır. hem microsoft buna izin veriyor da sana ne oluyor, eğer korsan olmasa microsoft bu kadar yaygın ve tekel olur muydu, lütfen biraz düşünün. biraz düşünün. microsoft zaten senin gibi son kullanıcının alacağı 1 lisansın peşine düşmez, o, zamanında, öğrenciyken, eğitimini alırken korsan da olsa windows kullanan ve içine bir windows alışkanlığı ve sevgisi giren, şuan bir devlet kurumunun vb. başında olan insanlara 100 lerce ve 1000 lerce ticari lisans satmanın peşindedir. düşünmeden ve okumadan kimseyi yargılamayınız. parası yoksa almasın gibi bir yanlışa ise sakın haa düşmeyin. bu tip düşünce ve sözler, ne milletimize ne de dinimize yaraşır. lütfen

Popiler görünmek için korsan kulanıma gerek yok.Herkes kendi maddi gücüne göre hareket etmeli.Bence.

ya arkadaş profesyöneller yani şirketler cafeler onlar orijinal almalıdır amatör bir kullanıcı orijinal almasına gerek yok korkak olmayın sanki microsoft size ceza kesecek ya sıradan bir kullanıcının orijinal alması zorunlu deyildir şirketler ve cafeler alması zorunludur....

Microsoft bireysel kullanıcı fiyatlarını düşürsün. 30 $ gibi bir fiyat koysaydı ki bu fiyat bilgisayar satıcılarına sağlanan fiyata yakındır tahminimce, şimdi herkes win7 lisansına sahip olurdu böylelikle microsoft daha çok kar elde ederdi.Bence bu fiyat yüksekliği tamamen bilgisayar üreticilerinin microsofta dayatmasından kaynaklanıyor.Ucuz yazılımın önü açılmadığı sürece korsan durdurulamaz.Şu an kullandığım netbook kadar fiyatı var win7 nin.

Alıntı:
Sonuç itibariyle Microsoft'un en son işletim sistemi Windows 7 yaygınlaşıyor yaygınlaşmasına ama bunun büyük bir kısmı da Microsoft'un kasasına girmiyor.

Microsoft kazanmayacağı işe yatırım yapmaz.
Korsan kullanımın yaygın olmasının sebebi MS'nin korsana açık kapı bırakması.Yoksa tekel olamaz çünkü.
MS korsanı engelleyici çalışmalar yapıyor doğru ama korsana açık tüm kapıları kapadığı da kesinlikle söylenemez.

ben xp kullanıyorum ama windows 7 yi yükledim ama olmadı pc wistamı yüklemem lazım

Haberin son cümlesine bak..:"Sonuç itibariyle Microsoft'un en son işletim sistemi Windows 7 yaygınlaşıyor yaygınlaşmasına ama bunun büyük bir kısmı da Microsoft'un kasasına girmiyor" Ne yapalım yani Microsoft'un kasasına girmiyorsa,yas mı tutalım? Nıhahahaaa

Korkunç olan gerçek ne? Ben hiç de korkunç bulmadım!

%50 OFF bize de gelsin artık :)

windows 7 ye bir tek ben alışamadım galiba.
2 ay rtm 7600 sürümünü kullandım, alışmak ümidi ile ancak win XP nin yerini tutmadı yinede. Win XP ye dönüş yaptım.
Win XP bence daha kullanışlı ve daha hızlı win 7 den. Görsellik konusunda ise win 7 daha başarılı.

Yahu bilgisayarımda 2 win 7 kurulu oldu. biri D de diğeri şuan kullandıgım C de.Herkez bişey diyor tam sonuç alamıyorum. Şu D sürücüsündekini eksiksiz nasıl silicem bilen yokmu?

Ha konuya dönelim .. win7 çok iyi bence. Çok aykırı olmuş.Ben sevdim ve kullancam.Lakin şuan çift işletim sistemi oldugundanmıdır nedir bazen 3-5 prog açtığımda bellek masaüstünde 1 gb ye yakın ram yiyor, umarım sildigimde diğer işletim sistemini bu yarıya düşer:) yoksa hayal kırıklığı... bekliyorum arkadaşlar saolun.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play