Windows 7'de küçük ama önemli detaylar

Windows 7 çok sevildi ama yine de daha iyi olabilirdi. Nasıl mı? İşte atlanan detaylar...

Windows 7'nin atladığı önemli detaylar...
Wİndows 7'nin multi-touch özelliğinin eksikleri var

Microsoft Windows 7 Beta sürümleriyle kullanıcılardan büyük takdir gördü. Bazı kullanıcılar XP'den uzun süre daha vazgeçmek niyetinde değil. Ama Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu hem masaüstünde, hem dizüstünde Windows 7'ye geçmek için sabırsızlanıyor. Bunda Windows Vista'nın başarısızlığının da büyük payı var. Kullanıcılar zaten bir işletim sistemi atladı, çoğunluk artık yenilik istiyor.

Bu yazımızda Windows 7'nin başardıklarına değil de kaçırdıklarına değineceğiz. Windows 7 nasıl daha iyi olabilirdi? İşte kaçan fırsatlar:
Kaçan ilk fırsat multi-touch. iPhone sonrasında dokunmatik kontrollerin çıtası da yükseldi. İşte bu yüzden sytlus ile uğraşmadan dokunmatik ekran rahatça kullanılabilir olmalı. Microsoft resmi mühendislik blog'unda dokunmatik teknolojisini klavye ve mouse'a alternatif olacak derecede geliştirdiğini söylüyor.

Küçük detaylar, büyük farklar

Apple'ın tabletinin dokunmatik kontrolü muhtemelen daha iyi olacak

Gerçekten de temeller atıldı, dokunmatik API'si sayesinde geliştiriciler mükemmel dokunmatik kontroller oluşturabilecekler. Bu özellik .NET 4.0 ile birlikte daha da gelişecek.

Fakat Microsoft, Windows 7'nin kendisini dokunmatik dostu yapmadı. Dell'in çoklu dokunmatik ekrana sahip tablet PC'si Latitude XT2'de Windows 7 ile yapılan denemeler eksiklikleri gösteriyor.

Apple'ın tabletinin dokunmatik kontrolü muhtemelen daha iyi olacakInternet Explorer'da kaydırma yaptırmak gayet kolay. Ancak Windows'u tamamen dokunmatik kullanmak oldukça zor. Görev çubuğundaki küçük oklara tıklamak çok zor ve Sticky Notes gibi uygulamaları görünür hale getirmek oldukça güç. Alışmak mümkün ama olması gerektiği kadar iyi değil. Apple'ın tablet PC'sinin yolda olduğunu unutmamak lazım.

Uyarılar ve uzantılar

Windows 7 görev çubuğunda Windows Live Messenger başta gizli geliyor

Microsoft'un elden geçirilmiş uyarılar bölümü de tatmin edici değil. Windows uygulamalarından hangilerinin ikon ve uyarı göstereceğini seçme seçeneği çok kullanışlı. Sorun şu ki bütün bu ikon ve uyarılar baştan hiç görünmeyecek şekilde ayarlanmış. Bu da kullanıcılarda kafa karışıklığına sebep oluyor.

Windows Live Messenger da eskiden bu alanda yer alırken şimdi görev çubuğunda yer işgal ediyor. Kullanıcıların işini kolaylaştırmak isteyen diğer yazılım geliştiriciler de bu yolu takip ederlerse boş bir uyarı alanı ancak çok kalabalık bir görev çubuğu ile karşılaşacağız demektir.

Uzantılar
Windows 7'de de daha önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi dosya uzantıları görünmüyor. Elbette görünecek şekilde ayarlanabiliyor ama çoğu kullanıcı dosya ismi değiştirirken kazayla uzantıyı değiştirmemek için bu özelliği açmıyor.

Dosya uzantılarının gizli olması küçük bir güvenlik sorunu da oluşturuyor. Kullanıcılar indirdikleri dosyaların uzantılarını görmedikleri için resim zannettikler bir dosyaya çift tıklayarak zararlı uygulamaları kazayla çalıştırabiliyorlar.

Dökümanlar ve IE'de gizli menüler

Menülerde biraz karışıklık var, alışmak zaman alacak

Windows Vista'nın çözdüğü küçük bir problem de Windows 7'de geri geliyor. Belgelerim klasörü altındaki dosyalar bazen isme göre sıralamada yanlış sırada gözükebiliyor.

Menülerde bu tür ufak tefek sorunlar kullanımı zorlaştırıyor. Mesela Internet Explorer'ın menüsü standart olarak gizli ve bu menü olmadan bazı özelliklere ulaşmak zor.

Yeni Libraries, yani kütüphaneler özelliği çeşitli klasörleri tek bir yerde toplama imkanı sunsa da burada düzenleme yapmak için "Arrange by" ve "Group by" adında iki seçenek bulunuyor. Yani düzenleme ve gruplama iki ayrı seçenek ve bu kafa karıştırıyor. Group by seçeneğini bulmak için çubuktaki dar sol kısma tıklamak gerekiyor.

Sonuç itibariyle ilk başta belirttiğimiz gibi hiçbiri Windows 7'yi yıkacak boyutta hatalar değil. Ancak kullanıcıların işini zorlaştıran veya rakiplerin eline koz veren detaylar ve haliyle kaçan balıklar.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

multi-touch olsaydı keşke

""Uzantılar
Windows 7'de de daha önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi dosya uzantıları görünmüyor. Elbette görünecek şekilde ayarlanabiliyor ama çoğu kullanıcı dosya ismi değiştirirken kazayla uzantıyı değiştirmemek için bu özelliği açmıyor. ""
Ben şuanda windows 7 kullanıyorum ve böyle bi sorun kesinlikle yok dosya ismini değiştirirken eğer uzantı görünüyo bile olsa "rename" dediğim zaman uzantı hariç dosyanın ismi seçiliyor ve uzantı bölece değişmiyo ama msn meselesine kesinlikle katılıyorum

Editörün notu:
Kullanıcılar Windows XP'den kalma alışkanlıkları sürdürüyor.

bunların hiçbiri sorun degil bu kadar ufak ayrıntılar zaten normal...

Dosya uzantılarını gösterme-gizleme konusunda basit bir ayarlama yapılabilirdi win 7'de. Mesela; klasör seçenekleri menüsünde "Bilinen dosya uzantılarını gizle" komutu "Dosya uzantılarını göster fakat yeniden adlandırırken hariç tut" yada "Yeniden adlandırırken dosya uzantıları değiştirilebilsin (veya değiştirelemesin)" gibi bir komutla geliştirilebilirdi. Şu an vista ve win 7'de uzantıları görünür yaptıktan sonra yenien adlandırma yaparsanız uzantı seçim dışında kalıyor ama tekrar dosya ismininin tamamını fareyle seçtiğinizde uzantı da dahil edilebiliyor. Demek istediğim uzantılar varsayılan olarak sürekli gösterilmeli fakat yeniden adlandırılmada değiştirilip değiştirilmemesini küçük bir komutla ayarlayabilmek daha mantıklı olurdu.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
bunların hiçbiri sorun degil bu kadar ufak ayrıntılar zaten normal...
Bugün 17:38
--------------
Sorun diye yok zaten
Niye yayınlıyorsunuz ki her gereksiz yorumu

Hehehehe Bana Göre WINDOWS 7 Hızlı Fakat Hala XP'De Alıştığınız Özellikler Gitmiş

Kısayol porgramların simgesinin köşesine eklenen kısayol oku gibi dosya uzantısınıda orada küçük olarak yazsa ve yeniden adlandırın altına birde uzantısını değiştir komutu eklense daha iyi olur bence

msn olayının çözümü gayet basit, kısayola sağ tıklayıp özelliklere geliyorsunuz ardından uyumluluk sekmesinde uyumluluk modunu vista yada xp olarak ayarlayın eski windows live tray iconuna sahip olacaksınız

Hiç atlar mı o? Hele şu Windows 7'leri bir kapışalım, üç ay sonra da öbürünü çıkartır. 500 dolar....Şu Microsoft'un ticari zekasına hayranım, ceplerden çok güzel çekiyor parayı... Zaten kendi buluşu olan tek şey de bu...Çok takdir ediyorum akıllılıklarını...Helal sana Microsoft.

asıl ses olayı büyük kayıp. Hala 5.1 oyun oynanmıyor. Tıpkı vista gibi surround desteği yok oyun için. Sırf bu yüzden xp ye döndüm...

Editörün notu:
http://www.chip.com.tr/konu/windows-7-den-gumbur-gumbur-bir-yenilik_14708.html

Bunların çoğu bir SP ile gelebilecek yenilikler.Çoğu da bu zamanda gereksiz.Mesela şu anda piyasada kaç tane dokunmatik ekran var ki...

beta olmasına rağmen gayet başarılı buldum :)) hiç bir driver yükleme gereğide duymadım.güzel bir işletim sistemi olacak bence.sp1 den sonra süper olur.

Bunların çoğu bir SP ile gelebilecek yenilikler.Çoğu da bu zamanda gereksiz.Mesela şu anda piyasada kaç tane dokunmatik ekran var ki..

vista varken windows 7 ye geçmek mantıksız :( Vistadan çok büyük farkları yok (neredeyse hiç yok sayılır ) İlerde başka windows sürümlerine geçeceğim :)

win 7yi denemeden vistadan farkı yok demek sadece görselliğe bakıp konuşmak bilgisayardan pek anlamadığınızı gösterir zaten görselliğe göre karar veriyosanız siz denemesenizde olur...

XP en iyisi. Yeniden test ettim. 50-150 MB bellekle çalışıyor, mikroişlemciye gereksiz yüklenmiyor. Vista'dan bahsetmeyeceğim. Windows 7 ise XP'nin üç katını kulllanıyor. Zune teması, iconpackager (Chip Online sağolsun) ile görüntüsü düzeltilmiş XP, performansta Vista ve Windows 7'ye beş çekiyor.

Bellek satın alabilirsiniz, ama mikroişlemci ekleyemezsiniz, tüm servis ayarlarına rağmen daha hiç bir şey çalıştırmada %100'lere vuran mikroişlemciyle programları nasıl daha performanslı çalıştırabiliirsiniz? Windows 7 nasıl daha performanslı olabilir? Daha yeni olduğu için mi, yoksa çok daha pahalı olduğu için mi?

Koyun iki bilgisayarı yanyana deneyin isterseniz, sabaha kadar da uğraşsanız Windows 7 performansta XP'ti geçemez.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir