Windows 7'de olmayan Vista özellikleri

İşte Windows 7'de olmayan, Vista'da kalan, ama kimsenin özlemeyeceği özelliklerden 5 tanesi...

  • Ali Güngör

Windows 7 geliyor ve Windows Vista devri geride kalıyor. İşte Vista'da hiç kimsenin eksikliğini hissetmeyeceği 5 özellik...

1 - UAC
Vista'nın User Account Control (UAC) özelliği bir güvenlik önlemi olarak geliştirilmişti. İşini "fazlasıyla" iyi yapan UAC, her kurulumda ekrana fırlayarak işlemi bölüyor, kullanıcıyı uyarıyordu. Birbiri ardına gelen bu uyarılardan sonra ekran kararmaları da yaşanıyordu.

Kullanıcıları en sıradan işlemler sırasında bile devamlı rahatsız eden UAC'den kurtulmak isteyen kullanıcılar, internet forumlarına koştu. Windows 7'nin güvenlik özellikleri Vista'daki gibi rahatsız edici olmayacak.

2 - Yavaşlık

Vista'nın grafikleri oldukça etkileyici; Aero arayüz ve çeşitli masaüstü araçlar oldukça şık bir görünüm sunuyor. Bununla birlikte minimum sistem ihtiyaçlarına sahip bir bilgisayarda Vista çok yavaş çalışıyor ve hiç de hoş bir deneyim değil. Bununla birlikte Vista güçlü sistemlerde çok iyi çalışıyor ve çok iyi görünüyor.

Ancak Windows 7, çok daha düşük sistem ihtiyaçlarıyla ve sadece biraz daha az süsle çok daha hızlı çalışacak. Özetle Windows 7, XP'ye çok daha yakın bir performans sunuyor, Windows Vista ise çok daha yavaş ve kullanıcılar bu yavaşlığı özlemeyecektir.

3 - Vista uyumlu donanımlar!

Donanımlar Vista uyumlu olarak satılıyordu ama aynı şeyi sürücüler için söylemek mümkün değildi

Donanım uyuşmazlıkları Vista'ya ilk geçenlerin en büyük sorunu oldu. Bunun sebebi sürücü desteğiydi. Sorunun ili kaynağı vardı, bunlardan biri donanım için sürücüleri yazanlardan kaynaklanıyordu.

Endüstri uzmanları, sorunun diğer kaynağının ise Microsoft'un sürücü test sürecinden kaynaklandığını vurguluyor. Sürücüler daha iyi test edilseydi, kullanıcılar bu kadar çok sorun yaşamazdı.

Windows 7 ile birlikte bu sorunun yaşanma ihtimali çok düşük. Erken test sürümleri bile XP devrinden kalma eski bilgisayarlarda pek sürücü sorunu olmadan başarıyla çalışıyor. Sorun hiç mi yok? Var ama kabul edilebilir düzeyde, Vista'daki gibi değil.

4 - Dosya yedekleme aracı

Dosya yedekleme aracı elbette ki yararlıydı. O zaman neden özlenmeyecek diyoruz?

Vista'nın dosya yedekleme aracı çok zayıftı. Özel seçilen dosya ve klasörleri yedekleme imkanı sunmuyordu. Üstelik işletim sisteminin parçası olduğunu düşündüğü dosyaları da es geçiyordu. Vista'nın özlenmeyecek özelliklerine böylece dosya yedekleme araçları da katılıyor.

Windows 7'deki gelişmiş yedekleme merkezi bu eksiklikleri gideriyor. Üstelik ağ üzerindeki dosyaların yedeklenmesine de imkan tanıyor. Ancak bu özellik sadece Windows 7 Professional ve Ultimate sürümlerinde bulunuyor.

5 - Ekstralar

Vista kullanıcılarının pek yaygın olarak kullanmadığı pek çok araç, işletim sistemiyle birlikte geliyor ve boyutu şişiriyordu. Windows Movie Maker ve Windows Mail, beklenen yaygın kullanıma kavuşamadı. Windows 7, farklı bir anlayışa sahip ve işletim sistemini Vista'daki kadar yan uygulama ile doldurmuyor.

Windows Photo Gallery de Windows 7'de yer almayan uygulamalar arasında. Kullanıcılar bunları kullanmak isteyenler, Windows Live Essentials üzeriden ücretsiz olarak indirebiliyor. Kısacası, Windows 7 olabildiğince hafif olmaya çalışıyor. Kullanıcıların çok yaygın kullanmadığı yazılımları beraberinde getirip sormadan kurmak yerine, indirme veya indirmeme kararını kullanıcılara bırakıyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Windows Vista'da olup da Windows 7'de olmayan ve eksikliğini hissedeceğinizi düşündüğünüz özellikler var mı? Varsa bunları bizimle forumda paylaşın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

evet şu sürücü olayı win 7 de gayet iyi ve çok hoş... şöyleki xp nin sürücü desteği çok fazla ama desteklese bile elle kuruyorsunuz. Ben pc me format atıp win 7 yükledikten sonra hiç bir driver yüklemedim gayet başarılı şekilde bütün driverları bulup win7 kendi yükledi hemde uyum sorunu olmadan.. vista da bu varmıdır bilmiyorum çünkü hiç kullanmadım

1-masa üstündeki kısayollara ait pencereleri ayrı ayrı boyutlandıramıyorsunuz (mesela bilgisayarım kısayolunun penceresini boyutlandırdığınızda çöp,ağ v.s. hepside aynı boyuta geliyor)
2-vistada ve xpde bir kısayolu ekranın kenarına doğru sürükleyerek çarptırıp bırakırsanız kenar boyunca yayılan bir ve o kısayolun içeriğini kenara yayan değişik kullanımlı bir kısayollar penceresi oluşuyordu.bu win 7 de yok.(ben oyunlarımın kısayollarını bir dosyada toplayıp bunuda,bu sayede,ekranın sol kenarı boyunca yaymıştım,win7 de yapamadım)
3-masaüstü bazı kısayol ikonlarını tanımıyor ve kısayol ikonu,o,ortasında üç renkli noktacık olan biçimsiz şekile dönüşüyor
4-yazıcımın (lexmark 2300 series) sürücüsünü kurdum ama arayüzünü desteklemediği için tarayıcıyı kullanamıyorum

Bunlar belki çok ufak ve önemsiz ayrıntılar gibi gelebilir ancak benim işime yarayan yada beni çileden çıkaran eksiklikler :-S

madem 7 bu kadar iyi c2duo 2.13 1gb ram 256 geforce 7300 gt ekran kartlı bilgisayarımda 3-4 uygulama aynı anda açık olduğunda kasılıp kalıyor, aynı performans vistada da var vistası olan 7 almak için boşuna para harcamasın, ki 7 nin iyi olduğunu kabul ettik diyelim o zaman windows vista alan herkesi kazıklamış mantıken size kazık atandan bi da ürün almazsınız değil mi?

Vista'nın grafikleri oldukça etkileyici hayır win7 daha etkileyici.

Merhabalar,Microsoft gibi bir firma neden ürünlerini tanıtırken sanal deneyim kazandırmak için ürünlerini sanal ortamda müştelerine tanıtmıyor?Bir web sayfası içinde örneğin Windows 7 yi sanki kendi bilgisayarımızda kullanıyormuş gibi içeriğine göz atabiliriz,menülerine ve proğramlarına bakabiliriz böylelikle o ürün hakkında deneyimimiz olur.

"Ancak Windows 7, çok daha düşük sistem ihtiyaçlarıyla ve sadece biraz daha az süsle çok daha hızlı çalışacak."

Yani win7 vista'dan daha mı kötü görünüyor?? Ben win7'nin görünüşünü vista'dan 1 adım ilerde diye düşünürken yanılıyor muyum????

Editörün notu:
Bu haberimizi okursanız daha iyi anlarsınız: http://www.chip.com.tr/konu/vista-da-var-windows-7-de-yok_15544.html

windows 7 de yine var bu rahatsız edici uyarılar exe uzantılı dosyaları çalıştırırken ekrana sürekli uyarı geliyo

moviemaker olmalıydı

RC versiyonundan anladığım, ancak ekran kartımın hala azımsanmayacak özellikleri olsada (bir ATI Radeon 9550 250MB) ve artık AMD'nin bu ekran karını W7'de desteklemeyeceğini söylesede, bence Vista'da ki grafiksel görünümden biraz kısılmış bir W7 grafiği var.

ben vistanın çansıkıçı özelikleri yani kasma pc zorlayan özelikleri 1.yıl oluyor dvd den kaldırdım örnek (UAC) xp gibi oldu ve çokk memnunum şu anda dvd den kaldıramayan özelikle (UAC) denetim masasın dan kapayabiliyorlar orjinel vista bussines aldım dvd boyutu 1.99 falan dı vlite ile 674 indirdim performası tamin etiniz den fazla ...

W7 tr bende var gayet hızlı çok memnunum

Windows 7'de Movie Maker isteyenler, Windows Live ile indirebilirler. Fakat beni Live ile gelen sürüm tatmin etmedi,bir şeyler eksik gibi.

Vistadaki movie maker'ı direk Windows 7'de kullanabilirsiniz

Yapmanız gereken de oldukça basit, indirin,bir klasöre çıkartıp çalıştırın, bitti :)

windows 7 de yine var bu rahatsız edici uyarılar exe uzantılı dosyaları çalıştırırken ekrana sürekli uyarı geliyo
---
Sürekli uyarı gelmiyor ve o "rahatsız edici" uyarılar gün gelir bilgisayarını kurtarır. Nedense Windows kullanıcıları güvensiz sistem kullanmalarından şikayetçi olurlar ama güvenlik konusunda bu şekil adımlar atılınca da beğenmezler. Bu sistem Linux ve *MacOS ta yıllardan beri var ve şikayet edeni hiç duymadım. En azında şifre girmemizi istemiyor.

* MacOS ta olduğundan emin değilim.

Vistayı komple hiç özlemeyeceğim..

bence vistaya biras haksizlik yapiliyor vistadaki uac evet kotuydu ama denetim masasindan kolaylikla devre disi birakilabiliyordunuz ki bende ole yaptim aynisi win 7 dede yapilabilir aero v.b. sistemler (guclu olan pclerde emin oldun cok stabil calisiyordu) quad q6600 vistada 38 derece 3 ghz de win 7 de 44 derece ayrica yedekleme ozelligini hic bir windows surumunde kullanmadigim gibi moviemaker in da ekli yada eksiz olmasinin cok buyuk problem olushturmucagini dusunuyorum oleki win 7 de dahili deil ayrica indirilmesi gerekior movie maker in yanilmiyorsam 100 mb felan bi progrmdi yani bu sisircekse bi isletim sistemini yapmasalarmis dedirten cinsten ayrica driver ilk ciktigi zamanlarda kotu durumda idi ama suan inanilmaz driver destegi var win 7 de bazi destekler hala gelistirilmekde sunu ozetlemek gerekirse vista iyi sistemde bence (vista fani felan sanmayın beni((iyi sistemlerde sahsi kanımca cok gusel calisiyor) hic bi islem tutarsizligi olmayan(sp2) ile gercekden oldukca basarili oldu vistayi begenmeyenler inanin bana 512 mb ramle aero ozelligi cok gelismemis ekran kartlari ile vista kullanmaya calistiklari icin begnmediler evet win7 uyumu performansi vistadan cok daha iyi suan bende windows 7 kullaniyorum ama suna emin olunki vista abartilicak kadar kotu bi isletim sistemi deildi.

evet şu sürücü olayı win 7 de gayet iyi ve çok hoş... şöyleki xp nin sürücü desteği çok fazla ama desteklese bile elle kuruyorsunuz. Ben pc me format atıp win 7 yükledikten sonra hiç bir driver yüklemedim gayet başarılı şekilde bütün driverları bulup win7 kendi yükledi hemde uyum sorunu olmadan.. vista da bu varmıdır bilmiyorum çünkü hiç kullanmadım
_______________
demis bi arkadasimizda win7 deil vistadada xp dede guncel driver kullanmassan cok memnn bi sekilde kullanamassin ozellikle ekran kartini saygilar

benim sorum şu.crysis oyunu için sistem gereksinimlerinde xp için 1gb ram ekran kartı şu vista için 1.5 gb ram ekran kartı şu falan filan deniliyor ya,win 7 de bunlar dahamı az olacak?birde kişi ne ile alıştıysa onu destekliyor.xp ciler,vistayı,vistacılarda,win 7 yi beğenmicek gibi geliyor.

win7 dede güvenlik uyarıları var ama istenirse kaldırılabiliyo ama kaldırmamak lazım çokda rahatsız edici değil

şu anda mevcut olan vista'nın mevcut 7'den çok daha iyi olduğunu sizde biliyorsunuz, bu haberleri neden yapıyorsunuz? son kullanıcı olarak ben bunun farkındaysam, sizin farketmemeniz mümkün mü acaba, teşekkürler.

Klasik başlat da yok,bunu da yazın bence.

dreamscene in dahada geliştirilerek 7de sunulmasını beklerdim ama bırak geliştirmeyi kaldırmışlar bile.

bi arkadaş mevcut vista windows 7 de çok daha iyi demiş. sanırım win 7 kullanmamış. aradaki hız farkını anlamamak için kör olmak lazım. hem hızlı hem daha kullanışlı. vistayı kaldırdım. ve 2 sabit diskime de win 7 kurdum. açılışı bile çok hızlı.

"bi arkadaş mevcut vista windows 7 de çok daha iyi demiş. sanırım win 7 kullanmamış. aradaki hız farkını anlamamak için kör olmak lazım. hem hızlı hem daha kullanışlı. vistayı kaldırdım. ve 2 sabit diskime de win 7 kurdum. açılışı bile çok hızlı."

karşılaştırmayı 1 buçuk senedir kurulu olan vista business 32bit ile daha tazecik 2. diske kurulu win 7 ultimate 64 bit rtm arasında yaptım, ben vistayı adam etmek için biraz uğraşmıştım, aynı şeyleri win 7'ye de uyguladım, 1 buçuk senenin çöpüne rağmen vista 7 den hızlıydı, win 7 yi kullanmadan neden yorum yapıyim ki, daha hızlı ve stabil vista ben napıyim, gidin verin 250 dolar o zaman , bill'de bunu bekliyordu.

"şu anda mevcut olan vista'nın mevcut 7'den çok daha iyi olduğunu sizde biliyorsunuz, bu haberleri neden yapıyorsunuz? son kullanıcı olarak ben bunun farkındaysam, sizin farketmemeniz mümkün mü acaba, teşekkürler."
18 Eki 2009 15:16
Bu arkadaşa katılıyorum şuan için bence vista daha stabil çalışıyor aynı şekilde win yi kurdum ve vistadaki verimi alamadım diyebilir. Bence bu win7 sürecinde gelişen herşey bir pazarlama stratejisi.

"şu anda mevcut olan vista'nın mevcut 7'den çok daha iyi olduğunu sizde biliyorsunuz, bu haberleri neden yapıyorsunuz? son kullanıcı olarak ben bunun farkındaysam, sizin farketmemeniz mümkün mü acaba, teşekkürler."
18 Eki 2009 15:16

Vista iyi demekle iş bitmiyor, Windows 7'den iyi olan nesi var? Performansı oldukça düşüren DreamScene mi? ÖSS gibi UAC mi? Tarih öncesi klasik başlatı mı? Başlat çıkıntısı dışında yenilik içermeyen görev çubuğu mu?

Tabii kişisel tercihinizdir bir şey diyemem ama neye göre iyi dediğinizi merak ediyorum doğrusu.

Ben Windows 7'nin Vista'dan olumsuz olan bir yönünü görmedim henüz.

Birgün Vistaya geri dönersem Movie maker yüzünden dönerim heralde. Live movie maker bayağı farklı.

yaşasın xp! xp ile yola devam. muhafazakar pc kullanıcısı

ßen Vistadan cıkmam gercekten win 7 ye gecmem isterse bedava olsun her zaman vistanin arkasindayim pc 3 senelık oldu nerdeyse format gormedı valla cok memnunum kullanmayi bilceksin...

Windows Vista En İyi İşletim Sistemidir.. Pc Den Cok Memnunum.. Guvenlık Son Numara Win 7 İsterse Bedava Olsun Gecmem...

windows 7 vistadan tabiki de daha performanslı. En basitinden bir oyun yüklerken install sürelerine dikkat edin windows 7 vistadan 3 yada 4 kat hızlı install ediyor. Vista sp 1 ile idare eder hale geldi ama windows 7 kesinlikle çok daha iyi

haha vistamı:P:P win7 süper kurun sanal xp nizi keyfineze bakın tabiki işlemcinizin sanallaştırma teknolojisi varsa

kim nederse desin en iyi windows 98 10 yıldır kullanıyorum hiç çökmedi sorunda yaşatmadı hem hızlı hemde istediğim gibi kullanışlı.

Windows 7 de klasik başlat menüsünü yok...keşke olsaydı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play