Windows 7'de süper hızlı açılış ve kapanış

Windows 7'nin açılış süresini, Windows XP ve Windows Vista'ya göre, bakın nasıl yüzde 50 düşürdüler?

  • Ali Güngör

Windows 7'nin çıkışına hazırlanan firmalar arasında Lenovo da yer alıyor. Bu firma inanılmaz hızlı Windows 7 açılış ve kapanışı vaat ediyor. Özellikle iş kullanımı için hazırlanan Thinkpad dizüstü bilgisayarlar ve ThinkCentre masaüstü bilgisayarlar, XP ya da Vista'ya göre yüzde 56 daha hızlı açılacakmış.

Bu bilgisayarlar "Windows 7 Lenovo Enhanced Experience" ibaresi taşıyacak. Aynı donanım özelliklerine sahip ancak bu etiketi taşımayan bilgisayarlara göre, Lenovo kendi PC'lerinin yüzde 33 daha hızlı yükleneceğini ve yüzde 50 daha hızlı kapanacağını belirtiyor.

Bu yeniliğin ardındaki Howard Locker "Bir dakikalık boot süresinden 30 saniyeye kadar inmeyi başardık. Kapanışı da 20 saniyeden 10 saniyeye indirdik" diyor. Usta mucit namını da taşıyan Locker, bu başarıyı Lenovo'nun Velocity takımına mal ediyor. Ekip üç yıl boyunca Microsoft ile birlikte çalışarak tek tek bütün sürücüyü ve uygulamayı elden geçirmişler.

Haberin devamında: Peki Lenovo Windows 7'yi donanım aynı olmasına karşın nasıl daha hızlı hale getirdi?

Bütün mesele sürücülerde mi?

Kullanılan BIOS ayarlamaları kullanıcılara direkt açık ayarlar değil

İşte Lenovo takımının çalışmasından detaylar:

Büyük gecikmelere yol açan donanım sürücüleri onarıldı. Örneğin yaygın bir kablosuz cihaz sürücüsünün çok kötü kodlandığı keşfedildi. Sistemden devamlı olarak 4KB'lık parçalar halinde toplamda 4MB hafıza götüren bu sürücü tam anlamıyla faciaydı. Bu sürücüyü hazırlayanlarla temasa geçip düzeltilmesi sağlandı ve sürücünün yükü 200 milisaniyeye indirildi. Böylece sadece bu düzeltme bile bilgisayarın uyku moduna girmesini 5 saniye kısalttı.

BIOS ayarlarıyla oynanarak açılışta bazı cihazların Windows 7'den saklanması sağlandı. Bu sayede işletim sistemi bu sürücüleri açılıştan sonra yükler hale getirildi.

Windows 7'nin hemen yüklenmesi şart olmayan hizmet ve uygulamalarının yüklenmesi de açılıştan sonrasına alındı. Bunların arasında Adobe ve Microsoft'un otomatik güncellemeleri de yer aldı. Lenovo takımı bu işi kendisi yapmak isteyen kullanıcıların kolay kolay aynı optimizasyon seviyesini yakalayamayacağını belirtti.

Güç yönetimi daha kolay kullanım için yeniden yazıldı. Dizüstü bilgisayarlara kalan pil ömrünü Windows 7'den daha hassas bir şekilde ölçen ve bu süreyi mümkün mertebe uzatmaya yardımcı olan ekstra bir çip yerleştirildi.

Haberin devamında: Peki sadece Lenovo mu akıl etti?

Sadece Lenovo mu yaptı?

Bu gelişmeleri takdir eden bağımsız analizci Jack Gold "Her şeyi berbat eden Vista oldu. Açılış süreleri Windows XP'nin iki katına çıktı. Çok çirkin bir durumdu" diyor ve Lenovo'nun Windows 7 için yaptığı çalışmayı takdir ediyor. Bununla birlikte "HP, Toshiba ve Dell de bunu yapıyor" diyor. Elbette kim daha iyi başarıyor veya daha iyi pazarlıyor, o ayrı bir tartışma konusu.

Peki Windows 7 çıktıktan ve yazılım sürücüleri güncellendikten sonra neler olacak? Windows güncellemelerini de unutmamak lazım. Lenovo bu yüzden Velocity takımını tutacak ve bu takım Windows 7'de çıkacak olan yeni sürücüleri test edecek. Elbette kendi markalarında kullanılan donanım parçaları için çalışacaklar.

Lenovo, "Enhanced Experience" etiketinin başka garantiler de sunduğunu belirtiyor. Örneğin bu etiketi taşıyan IdeaPad ve IdeaCentre PC'ler, takılma olmaksızın 1080p HD video gösterme ve en son oyunlar için Microsoft DirectX 10 APU desteği sunuyor. Elbette bu desteğin ve garantinin ileride DirectX 11'e uzanması oldukça önemli.

Tabii ki Windows 7 yükleme zamanının kısalması yanında bunlar gölgede kalan özellikler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

iyide benim pc zaten 20sn açılıyor win7 le.

Kısaca Lenovo şunu yapmış, başlangıçta temel sürücüleri kullanıp windows 7 açılınca hepsinin yüklenmesini tercih etmiş. Benim anlamadığım windows 7 masaüstü açıldığında bilgisayar bu sürücüleri yüklerken yavaşlama olmayacak mı?

vistanın stari gibi

Açılıştan sonraya işlem geçirme en güzeli. Pekçok programı açılışta başlamayacak şekilde ayarlıyorum. Zaten şuan ki bilgisayarlar programları gayet hızlı açıyor. Açılışta hepsinin birden açmaya çalışmaya gerek yok. Görev çubuğuna sabitlediğim msn tıklar tıklamaz açılıyor zaten. Açılışı uzun süren bir program yok. Yani açılıştan sonra bilgisayar yavaşlar diğerlerini açarken diye endişe duymaya gerek yok. Aynı anda birkaç işlem yapacak bir sürü çekirdek var. Hele bir açılsın da gerisi kolay. :)

Vista kullanıyorum ve kapanış sürem 11 saniye.

3 yıl boyunca microsoftla işbirliği bunun için mi yani zaten düzgün birşey olsa microsoft kendi sistemine böyle bir özellik katardı komedi ya açılış kapanış süresi beni hiç ilgilendirmiyor yarım dakikada açılsın benimki ne yapalım çok büyük özellik sanki anlamsız boş uğraş bence gereksiz bu yüzden kimse lenovo almaz ben lenovo alcaksam ismi için alırım o ismi getirende kalite ve müşteri memnuniyetidir zaten.

windows 7 normalde de çok hızlı açılıyor. artık bu haliyle düşünemiyorum

ilginç olan windowsun birçok işlemi açıldıktan sonra yapacak olması, windows 7 de haz aldığım "açılır açılmaz kullanabilmek" yani masaüstünü görürgörmez ie8 i açıp bir web sayfasını rahatça açabilmek yada bir program çalıştırabilmek hayal olabilecek. vista gibi açıldıktan sonra bir 30-60 sn daha bekleyip başlangıçta çalışan program ve hizmetlerin çalışmasını ve işlemlerini yapıp beklemeye geçmelerini bekleyeceğiz demektir.

mesela ben ethernet kartı, BT ve PCI yuvasını hiç kullanmıyorum biostan kapattım. bazı hizmetleri ise ya geç başlamasını yada hiç çalışmamasını ayarladım.
faydası oluyor mu? o kadar umurumda değil açıkçası. uyku modu ve hazırda beklet varken bunlarla uğraşmak gereksiz geldi bana:)

Tamamda Gereksiz Degilmi Xp Gibi 2 Ayda Bir Format Atmıyalımda Win7'Den Memnunuz Saten Hem Yiyosa Normalde Olması Gerekenden
%50 Daha Hızlı İşlem Yaptırsınlar:D

vista home basic yüklü lenovo laptopuma win7 64bit ultimate kurdum.
ne çileler çekiyormuşum vista da haberim yokmuş.
vista home basic ile 1 dk da açılıyordu sistem tam anlamıyla işlem yapacak hale gelmesi için 30 sn daha beklemek gerekiyordu.
şimdi bilgisayar da win7 ultimate var ve açılış süresi 33 saniye.. üstelik açıldıktan 5 sn sonra hemen kullanıma hazır ouyor.
gerçekten harika...

Stabil calisma, calisma sirasindaki performans v.b. kriterleri basamadilar galiba 3 yil acilis kapanis suresiyle ugrasmislar. Gunde kac defa bilgisayari acip kapatiyoruz ki bizi ilgiliendirsin.

Çoğu ibare açılıştan sonraya bırakıldı diye yani işletim sisteminin tam olarak hazırlanması yine aynı süre olarak kabul edilebilir.Bence pazarlama hilesinden başka birşey değil.

ya bir tane ssd kart takı verselerdi :) windows hızlı açılış için çıkartılamayacak :) ohh paşa paşa hızlanırdı o windows uğraştıkları şeye bak ya :)

2-3 saniyenin lafını yapan arkadaşlar. önceden ne yapıyodunuz allah aşkına. win7 yi yerlere göklere sığdıramıyonuz.

Sen de yorum yaz