Windows 7'de XP Mode: Neden?

Windows 7'nin göze çarpan özelliklerinden XP Mode'u kim, ne amaçla kullanacak? İşte önemli sorular

  • Ali Güngör
Windows 7 XP Mode'un getirdikleri
XP yaşlandı ama ölmedi

Windows 7'nin çıkışına çok az kala heyecan yükseliyor. Üretime Ağustos ayında verilen işletim sistemi Ekim ayının 22'sinde tüketicilerle buluşacak.

Bu kadar sabrı olmayanlar ise Windows 7 parti paketlerinden çıkan, iş yerlerinden ve okullardan sızan paketleri satın alıyor. eBay'de 200 dolar üstü fiyatlarla alıcı bulabiliyor.

Windows 7 kurulumda Windows Vista'dan daha az sabit disk alanı kaplıyor, daha az sistem kaynağı tüketiyor ve bu sayede daha zayıf bilgisayarlarda bile sorunsuzca çalışıyor. Hafif ve hızlı, Windows 7'yi tanımlıyor. Performans geliştirmeleri dikkat çekiyor. Kullanıcı arayüzünün altındaki değişiklikler çok önemli. Ancak kullanıcıların aklında kalan, göze çarpan özelliklerin başında XP Mode yer alıyor.

Business ve Ultimate sürümlerinde yer alan XP Mode, kullanıcılara tam sürüm Windows XP çalıştırma imkanı sunuyor. Sanal bir işletim sistemi olarak çalıştırılan Windows XP, Windows 7 uyumlu olmayan yazılımları çalıştırma imkanı sunuyor. Yazılıma büyük ücretler ödeyen şirket kullanıcıları için büyük tasarruf demek.

Buraya kadar her şey güzel. Peki Windows XP sıradan kullanıcılar için önemli mi?

XP Mode sizin için önemli mi?

Windows XP 2001 yılında çıkmıştı, 2009'a geldiğimizde ve 2010'a yaklaştığımız bugünlerde bu 8 yaşındaki işletim sistemi inanılmaz bir yaygınlığa sahip. Bir işletim sistemi olarak gerçekten çok yaşlı. Ancak geriye dönük bu uyumluluğun, yazılım geliştirmeyi yavaşlatıp yavaşlatmayacağı da merak ediliyor.

Böyle bir imkan olunca yazılım üreticileri eski yazılımları için Windows 7'ye destek sunmakta daha yavaş davranabilirler mi? Daha doğrusu yazılım geliştiriciler bu kadar yavaş mı? İşte bu önemli bir soru ve cevabını Windows 7 çıktıktan sonra göreceğiz. Elbette bahsettiğimiz yazılımlar özellikle profesyonel kullanıma yönelik, yüksek lisans ücretinse sahip özel yazılımlar. En önemli örnekler arasında muhasebe yazılımları gösterilebilir.

Daha da önemlisi tüketicilere sorulması gereken bir soru. Windows 7'ye geçecekseniz ve XP Mode kullanacaksanız amacınız tam olarak nedir; nasıl bir yarar sağlamayı düşünüyorsunuz? Mesela yeni yazılımları test için bir sanal ortam olarak mı görüyorsunuz, uyumsuz yazılımlar için çözüm olarak mı? Elinizde Windows 7 uyumsuz, XP gerektiren yazılımlar neler? Bunları bizimle forumda paylaşın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Güzel olmuş

Normal kullanıcının işine yaramaz.Zaten işlemcilerin yarısından fazlası desteklemiyor (yeni çıkanlar değil,elimizde bulunanları kastediyorum)

Özellikle donanımlarda xp modunun tam olarak yararını görüyorum.Elimde mustek bearpaw 1200cu tarayıcı ile epson sytluıs photo rx600 gibi makinalar 7 üzerinde çalışmıyor.Bunların xp dışında sürücüleri yok.Mutlaka xp içinde çalıştırılmalı.Bu gibi diğer bir çok donanım içinde sorun aynı.Yani nereden bakarsanız bir yerde xp işletim sisteminden biraz daha uzunca bir süre vazgeçemeyeceğiz.

fazlasıyla gereksiz bir özellik.win 7 kullanıyorum ama tüm xp ve vista uygulamalarını tanıyor.

saygılarımla.

ya anlamadığım bişey var bunun adı neden xp mod bildiğin xp yi sanal bellekde kurmak değilmi bu ben bunu vistadada yaparım önemli olan windows 7 deyken xp proğramlarını çalıştırabilmek değilmi

elimde şu an creative iyi bir ses kartı var ancak sadece driver var win 7 diğer kapsamlı kullanabileceğim hiç bir yazılım şu an yok, sırf bu sebepden dolayı win 7 geçişimi geçiktireceğim sanıyorum

Sayın CHIP EDİTÖRLERİ bu haber ve bilgilendirmeniz çok güzel ama en pahalı muhasebe programını 2 - 3000 bilemedin 5000 liraya alırken IBM' in CATIA yazılımını satın alamıyorsunuz çünki sadece kullanım kirası ödeyebiliyorsnuz 2008 yılında senelik 70.000$ civarı idi. Otobüs , Araba , Raylı Araçlar gibi çok büyük işlerde kullanılıyor. Bence büyük iş maknaları ve araç üreten sanayi firma ve fabrikaları için bu değişim çok daha önemli ve riskli.

Örnek: Ben fabrikadayken yeni üretilen bir otobüsün çarpışma similasyonu basitleştirilmiş haliyle 1-2 hafta sürüyordu AMA şimdi WIN 7 nin çok çekirdek desteği ve daha hızlı ekran kartları ile bu süre 2 güne kadar inebilir ve bu olay çözümlerin daha hızlı uygulanmasını sağlayarak Türkiye' mizin bu ve benzer diğer sektörlerde çok daha iyileşmesi, ileriye gitmesi demek.

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Haberi yorumu yazdıktan sonra okuyacağım. Başlık olarak görünce aklıma ilk gelen cavabı yazmak istiyorum. Xp mode 7'de Micrososoft FOREVER XP'cileri memnun etmek için çıkardı. Bu arkadaşlar genelde her işletim sistemi haberinin altına xp mac vista 7 ubuntu pardus vb. farketmez yorum niyetine sadece FOREVER XP yazarlar. Bu arkadaşlara 7 yetmez, onlara xp lazım bu sebepten Microsoft 8. windowsu XP II olarak çıkarsa bile bu arkadaşlar memnun olmaz. Merak ediyorum acaba yorumların içinde yine FOREVER XP var mı?

Evet ben kullanıyorum,kullanmak zorunda kaldım,ansys programını windows 7 ye kurduğumda lisans hizmetini çalıştıramadım birtürlü,hata verdi ne yaptıysam ansys'te çalışmadı dolayısıyla,ama xpmode'u kurup yükledim sorunsuz çalıştı.

Yakında windows 8'e de vista mode eklerler...

benim için önemli iki ayrı işletim sistemini ayrı ayrı disklerde kullanacağıma tek diskte kullanırım...

intwen quad olan islemcim uyumsuz oldugu icin bunu kullanamiyoruz sagolsun intel.
Ama neyseki 32 bitler icin virtualpc calisiyor ama 64 bitde gene intelin virtual eksikligi yüzüne kullanilamiyor.

Win 7 daha hazır 64 bit olması çift çekirdekten randıman almamı sağlıyor ama çok sorun beta sürmünde ufacık hata kılıtlenıyor saçma sapan hatalar olusuyor oturumu kapatıyorum sonra açmak ısıtıyorum açılmıyor drıver sorun ses kartımın drıverı var konturol paneli yok wapcam drıver yok ve korsan kullanım türkiye yaygın malum crackler ayrı bir dert oyunlar için diyorum ve bazı programlar yuklenmıyor bile hata yeni oyunu kurmaya başaramdım bile sorun oluyor.
Sade şu yonden tavsiye ederim aura arayüzünden masa üstü kullanımı rahat ve hızlı; ve dx 11 destek vermesi ilk defa dx10 oyunu oynadım efeklerde baya fark yaratıyor

XP mode neden mi önemli? Bizim şirkette XP den sonra Windows 7 ye alışabilecek çok az sayıda insan var, bildikleri şekilde devam etmesi için XP modu tercih ederiz.

Oncellikle bu bilgilendirme icin gercekten tesekkurler. Sayenizde bunu ogrenmis oldum. XP mode bir nevi vmware in mac le butunlestigi gibi virtual pc ninde windows 7 ile butunlesmesi gibi olmus ki gercekten cok kullanisli.windows 7 ile uyumsuzlugu olan programlari kullanmak icin bire bir. Ayrica sahsen ben cok program kurup kaldirdigim icinde benim icin bir nevi program deneme tahtasi gibi oldu. hizi ve sisteme entegre olusuda gercekten iyi olmus.

22 ekimde çıkan sürümde xp modu var mı yoksa biz yine internetten idirip mi kuracağız acil vp bekliyorum.

arkdaşlar windows 7 home basic kullanıyorum pes 10 oyununu yükledim fakat uyumluluk hatası veriyo ne yapmak gerekir yardım ederseniz sevinirim

Sen de yorum yaz