Windows 7 en fazla kaç inç ekran için uygun?

MS, Windows 7 için çok ilginç bir kararın altına imzasını attı: Intel çok sevinecek, VIA yıkılacak..

  • Ümit Öncel
Windows 7 sadece küçük netbook'lar için!
Windows 7 sadece küçük netbook'lar için

Microsoft ilginç bir karar vererek, Windows 7'nin en fazla 10 inçlik ekrana sahip netbook'lar ile birlikte satılabileceğini duyurdu. Bu karara göre 10,2 inçten daha büyük ekrana sahip netbook üreticileri Microsoft'tan söz konusu netbook'larda kullanmak üzere Windows 7 lisansı satın alamayacak.

Bu ilginç kararı değerlendirirken piyasada 10,2 inçe kadar olan netbook'larda Intel'in Atom işlemcisinin son derece yaygın olduğunu dikkate almak gerekiyor. Diğer yandan Via'nın Nano adlı işlemcisi özellikle 11,6 inçlik netbook'larda tercih ediliyor. Yani Microsoft'un getirdiği bu sınırlama ile Intel'in Atom işlemcisinin satışlarının önü açılmış oluyor. Via ise ancak Windows 7 yüklemeyi düşünmeyen üreticilere Nano işlemcisini satabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Böyle bi sınırlama gereksiz bence...

sanmıyorum böyle birşey olacağını

sırf intel ve microsofta inat vıa yı desteklemek lazım

saçma. intel kendini tekelci yapıyor. amd bence daha iyi. durmak yok amd ye devam!

haksızlık!!!!! avrupa microsoft ve intel in diğer oyunlarına dur dediği gibi bu konuyada kesin el atacaktır.

Bu 15 dolarlik oem surumleri icin sadece

Saçma olmuş. Hem netbook piyasasına hakim olmak istiyorlar hemde böyle bir karar alıyorlar. Linux'a bu piyasada gün doğdu...

bir tekelcilik daha işte ben via da olsam olsam dava açarım.

Intel, microsoft, bunların hepsi aynı zaten, çıkar ve para bunların imanı. Elbet bir gün onlar da sönecek, gidişatları da zaten aynı.

Tamamen kasıtlı olduğunu düşünüyorum microsoft intele rant sağlıyor.

resmen tekele destek

Gereksiz bir uygulama, Artık Performans, hız ve ucuz bir bilgisayar görmek istiyoruz. Maliyetler düştü, transistör sayısı arttı ve hala intel kar etsin diye Atom N270 hızı 1.6 GHZ veya Atom N280 hızı 1.66 GHZ. Nedir bunlar? Sadece interneti dolaşırsınız ve ufak ofis proğramları çalışır. Kardeşim yapın 4 çekirdekli veya daha fazla çekirdekli Atom işlemcileri, hem piyasa canlanır hem de kullanıcı sevinir. En önemlisi Çevreye zararı azalır, çünki bir N280 işlemci 9.5 saat max. seviyede kullanılabiliyor. 4 yıl önce çıkarılan İntell Pentium 4 hızı 3.2 hala bu atomlardan iyi. Birazda hata tüketicide, araştırmadan alınıyor sonra en az 2 yıl kullanılıyor, İntelde satışlarım arttı diye seviniyor karşılığında performans çıtasını kaplumbağa hızında artırıyor. Elindeki olanaklar değil kaplumbağa roket kızı. Çıkmıyor ki bir alternatifi, Amd de olmasa vay halimize.

Via kesinlikle dava açmalı gizli bir anlaşmanın yapıldığı aşikar.

harbi doğru söyledin ilk defa mikrozorta kızdım böle adilik olmaz ya
"resmen tekele destek"

intel,microsoft,nokia bunların hepsinin sahipleri aynı millettendir birbirlerine her alanda destek olurlar.

Hadi hayırlı olsun Windows 7 rc ye türkçe ninde içinde olduğu 31 dil desteği geldi:)) Updatelerinizi kontrol edin.

sana muhtaç olmadığıma binlerce şükürler olsun. Linux dünyası sen çok yaşa.:) Şu saçmalağa bak

ne alaka anlamadım onlarda linux kurar satarlar çokta tın millet sanki orjinal windows kullanmaya meraklı sanki sonradan beleş windows 7 sini kuramayacak :D

Haberde küçük bir eksik bilgilendirme mi var, bana mı öyle geliyor. Windows 7 lisansı verilmeyecek değil Windows 7 Netbook Edition lisansı verilmeyecek olmalıydı. Home Starter gibi bir sürümü kullanabilirler ama sonuçta yine de Via Nano kullanan netbooklar için önemli bir performans dezavantajı.

MS iyice şımarmış. herşey tekelinde sanıyor. haddini bildirmek gerek. artık linux'a dönmenin zamanı. ağzımdan kötü bir laf çıkmadan...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir