Windows 7 eski bir Pentium II'de çalışır mı?

Windows 98 döneminden kalan eski bir Pentium II sisteme Windows 7 yüklenir mi? Şaşırtan cevap burada

Windows 7 eski bir Pentium II'de çalışır mı?
266MHz Pentium II ve 96MB RAM

Windows 7'nin netbook'lar üzerinde çok iyi çalıştığını ve oldukça mütevazi sistem kaynağı gereksinimlerine sahip olduğunu öğrendik. Ancak netbook'lardan çok daha zayıf donanımlarda çalışan Windows 7 bütün kullanıcıları şaşırttı. Ne tür bir donanımda mı? 266MHz Pentium II ve 96MB RAM ile!

Windows 98 çalıştıracak güçte bir bilgisayar Windows 7'yi çalıştırabiliyor. İnternet forumları deney yapan ve bunların sonuçlarını paylaşan kullanıcılarla dolup taşıyor. İçlerinde 900MHz Celeron kullananlar da var ve oldukça iyi çalıştığını bile söylüyorlar. Bu konuda bir heyecan dalgası var. Donanım meraklıları bu tür testlerle oldukça eğleniyorlar.

Elbette ki Windows 7'nin bu kadar zayıf donanımlarda çalışması, bu sistemlerde günlük pratik kullanıma uygun bir performans verdiği anlamına gelmiyor. Çok zayıf sistemlere kurulabilse de kullanımda pratik bir fayda sağlayamaz. Bununla birlikle birkaç senelik bilgisayarlarda sistem gereksinimleri yüksek olmayan güncel yazılımları çalıştırabilmek için Windows 7 iyi bir seçenek olacak gibi görünüyor.

Siz de denemelerinizi CHIP Online forumlarında paylaşın...266MHz Pentium II ve 96MB RAM

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

kullanılan foto da pek bi anlamlı olmuş :)

Bence fake hemde ultimate edition kurmuşlar hadi desem starter kurdular çalıştı ama o da değil :)

commodore64 e denedim ama boot ettiremedim bir türlü :P
Bu adamlar yakında bunuda yapacaklar, ben korktum :o

birşeyi atlamışlar normal windows7 dvdleri ile böyle bir makinaya kurulamıyor veri tabanında yapılan oynamalar sonrasında ama çalışıyor. denememiş olduğum birşey değil pII yada intel Pentium mmx 333 olması fark etmiyor.

ama şu bir gerçek 900 mhz işlemci ne olduğu önemsiz via cyrex işlemcilerde dahil 512 ram ve 64 mb harici ekran kartı nvidia ati olursa 4X4 lük sorunsuz çalışıyor.

bendede pIII 950 var makina yerinde durmuyor resmen hiç takılma olmadan çalışıyor xp bile bu tip makinalarda sp3 ile kağnı gibi iken win7 nin çalışması çok şaşırtıcı. 512 ram ile antivirüs kurunca akıcılıktan eser kalmıyor ama 1gb ram takıldımı antivirüste pek bişey yapamıyor çalışma hızına win7 'nin

dip not: win7 eğer eski pclerde kurulu ise asla ama asla kaspersky ve bitdefender kullanmayınız işlemci gücünü tamamen kullanılmaz hale getiriyor.

Bu gidişle Windows 7'yi Eniac'ta çalıştıracaklar

Ozaman p4 2.80 GHzx2=5.60 GHz, 512 DDR2 RAM'LİK PC'de Win7'yi kaldırır mı arkadaşlar?Bu sistem kaldırıyorsa eğer?

bu gusel haber evde fazladan 1 tane celeron 1000 birde p4 2.4 var deneylim bakalim download pc lerimi ise yarayacaklarmi :D

Windows 7, Vista'ya göre çok daha performanslı fakat 7'yi kadar yere göre sığdıramamak XP'ye haksızlık olur.

ilginç bir durum 96 mb ram ile ne yapabilirsinki bırak pc kendini açsın yeterrr:)

resimde arkadaki şey direksiyon mu yoksa bana mı öyle geliyor..

bu arada windows 7 yi pentium II açıyorsa benim N73 de rahat açar heralde..ama şarja takılı olması lazım.. :d

Linuxun Bazı türevlerini 64 MB ram de bile çalıştırabilirsiniz.

O linux'un bazı türevleri windows 98'e eşdeğer.

nerdeyse win 7 i ilah ilan edecekler...neymiş böle bu arkadAS?? tamamen cıktıktan sonra bide fos oluyormuş amma gülerim ama...atasözü var ; hızlı koşan atın dışkısı seyrek düşer diye...

RTM kullanıyorum ve Windows Xp fanatiğiyim bilin bakalım Win7 kurunca ilk işim ne oldu bir hafta sonra Windows Xp partition'a format atıp eski dostuma elveda dedim.

Microsoft bu sefer başarmış arkadaşlar !

Max_Real Qnx

bence vista yeni nelis işltime sitemine geçiş süreciydi. :d microsoft akıllılık yapıp daha inşa aşamısnda olan sistemi millete yeni sitem diye kakaladı ve parayı götürdü. tabi millet sistein dandikliğini ve ekiklerinin olduğunu sistemi kullanmaya başlayınca anladı. ve şimdi o işletim sistemini tammladılar ve arada harcadıkları giderleri kapatan birde hamle yaptılar. Microsoft işini biliyor.

Bilgisayarın adı da güzelmiş :) '' Dinazor ''

Bence en kral işletim sistemi windows 3.1 di. Sonra da windows 95.
Gerisi hikaye. Sürekli donanım satmak için böyle bir döngünün içindeyiz. Dünya ve güzelim vatanımız endüstriyel çöplüğe döndü. İkinci el bilgisayarcıları bir dolaşın: eski (eski de değil aslında) bilgisayardan adım atacak yer yok. Peki bu işin sonu nereye varacak????

kardeş öyle olmaz. Sen windows 95le 98 arasında nasıl bir fark olduğunu biliyor musun ki en iyi şudur budur diyorsun? Veya Xp ile 98 arasındaki büyük farktan haberin var mı? Bellek yönetim sistemlerinin farkını biliyor musun. Döngü içinde olabiliriz de olmayadabiliriz de bunu en sonda farkederiz. Ama şu an hiçbirşey bitmedi ve gelişim gayet güzel ilerliyor.

Windows 7 çalışmasına çalışıyorda o kadar eski bilgisayarlardaki donanımların driverlerı yok bulunmuyor o nedenle sistemden yeterli verim alınamıyor..Windows 7 bu kadar anlatıldığı gibi iyi olabilir ancak eski sistemlerdeki donanımları tanımadığı için uyumlu driver yüklemek gerekiyor ancak o driverlerin çoğu artık tedavülden kalkmış yada uyumsuz.. Ben büyük heveslerle sistemi formatlayıp win7 ultimate yükledim ancak ses kartım (soundmax) çalışmadı aramadığım yer kalmadı win7 ile uyumlu driveri bulamadım o nedenle sevgili XP ye mecburen geri dönüş yaptım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir