Windows 7: Final sürümde keşfedilen hata!

Çiçeği burnunda işletim sistemi Windows 7'nin ilk hatası daha piyasaya sürülmeden ortaya çıktı.

  • Halil Mollaoğlu
Windows 7: Final sürümde keşfedilen hata!
Windows 7'deki olası hata: Araç RAM miktarının neredeyse tamamını kullanıyor.

Daha tamamlanır tamamlanmaz testçiler Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7'de (RTM) bulunan olası bir hatadan bahsetmeye başladı. 27 yaşındaki ABD'li Ryan Price web günlüğünde CheckDisk uygulamasının anormal bellek tüketimini gösteriyor.

Windows ile beraber gelen disk denetleme aracı CheckDisk, (chkdsk.exe) Microsoft'a has dosya sistemlerindeki tutarsızlıkları denetleyen ve mevcut hataları gideren bir program. Price, programla yaptığı bazı test denemelerinde sistemin aşırı derecede yavaşladığını ve hatta çökmeye kadar gittiğini gözlemledi.

Windows Görev Yöneticisi ile yaptığımız kontrolde chkdsk.exe'nin test sistemizdeki 1 GB'lık RAM'in 522 MB'ını sadece kendine tahsis ettiğini gördük. Gerçi testimizde sistem çökmedi; fakat geriye kalan RAM miktarıyla üretken bir biçimde çalışmak imkansızdı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 49 Yorum

ne kadar ayıp yani çıkar çıkmaz hata aaaaaa

Boşuna test etmiyorlar ağlamaya gerek yok hemen

Ben build 7100 kullanıyorum. Öyle bir sorun yok.

aman tanrıııııııııııııımmmmmmmmmmmmm :))))

Windows 7 tam bir fiyasko demekten kendimi alamıyorum neden mi? Çünkü hantal vistanın hafif hızlandırmış hali. Benim kızdığım nokta Windows 7 haberlerini öyle bir yağlayıp ballayıp veriyorsunuzki hiç işletim sistemi kullanmayan bir kişi vay be çok iyi bir işletim sistemine benziyor :D Ama öyle değil bana göre Windows 7 özellikleri yeni donanımları desteklemesi ve daha fazla ram desteklemesi onun haricinde + bir özelliği yok bana göre. Windows XP ile Windows 7 Karşılaştırdığınızda Neden daha çok para verip performanstan yoksun kalayım gibi bir izlenim çıkıyor.Windows 6.0 çekirdeği daha iyi geliştirilmeliydi. İnsanlar Windows XP aynı anda çöpe atmalıydı bana göre.Xp den her yönüyle iyi bir işletim sistemi çıkmış olsaydı düşünmeden çoğu kesimin Windows 7 geçeğinden tahmin ediyorum.

Windows Vista + Windows 7 =Fiyasko

Sorun İnş. düzeltilebilir.

Aynı problem bendede vardı ama betaydı düzeltirler diye düşünmüştüm galiba bunun için yama yapılacak.

bende denedim 2gb ramim vardı en fazla 400 mb kullandı ya ben yanlışım yada siz.

kaderi vistaya olcak..

Bu hatadan çok tasarımla ilgili.

Bu hatadan çok tasarımla ilgili.

koskoca dev gibi bi şirket bi linux kadar olamıyor.

olacağı buydu

XP gibi işletim sistemi yok. :P

Birçok oyun zaten 600-800MB ram tüketiyor, bu programın 500MB tüketmesi anormal birşey değil ki.

saçma yorumlar yazılmış ama çoğunuz bir güncellemeyle düzelebileceğini akıl edemiyorsunuz.

Şimdi ortaya çıkması daha iyi. En azından piyasaya düzeltilip de çıkar.

olur böyle hatalar maykrasoft yakalar:-D
Şaka bir yana tabiki hatalar çıkacak,daha yeni çıkmış bir işletim sistemi piyasaya sürmeden düzeltirler.şu ana kadar önemli bi hatayla karşılaşmadım.

Olabilir böyle şeyler nasılsa düzeltilecek. Hem ram dediğin kaç paraki 1gb rame windows 7 ne lazım, madem rame 5 kuruş vermem diyorsun xp kur.

o kadar da abartılacak bişi degil 500 mb ram yese bile geriye 500 kalır buda hayli hayli yeter zaten vista için bile en az 2gb ram deniliyordu win 7 içinde 1,5 gb olsun ne olucak

olsun düzelir

Microsoft windows 7 çıkana kadar bir çözüm bulur.

Hatasız kul olmaz...

win7'ye has bi hata değil ki bu, aynısını ben birden çok win ya da başka şirketin programına "istemden" yaptırmıştım, 10-15 dk sonra normal kullanıma düşüyor en kötü ihtimalle sonraki oturumda düzelmiş oluyor : ) win7rtm süper ama chrome çıksın microsoft olucak pikosoft :D (1 milyon kat küçülecek)

hiç korkmayın düzelir bu sorun

Yıllardır çoğu kullanıcının chkdsk kullanmadığını göz önüne alırsak, çok da önemli bir sorun değil.

hiç böyle bişi yok hadi kullansa nolcuk disk i tararken oyun oynamıcaz herhalde:D

windows yenisini çıkarana kadar en iyisi bu bunla idare edicez şimdilik.
linux önce adam akıllı donanımları tanısın:):)

XP den daha iyi bir işletim sistemi oldğu açık. Zaten hala test sürecinde ve bu süreçte herkes lisans kodu ile bilgisayarına kurabiliyor win 7 yi. Amaç bu kişi kim olursa olsun yeterki eksiklerini bulsun şu sistemin bizde en kararlı sürümü piyasaya sürelim. Zaten microfost size bir kaç hafta sonra bir mail yolluyor nasıl buldunuz win 7 yi diye. İşi sıkı tutuyorlar. Bugün bazı insanların toz kondurmadığı XP bile kim bilir 1 haftada kaç defa yamalanıyor. Onu geçtim birçok yardımcı programın bile şu dönemde kaç tane yama haberini okuduk.

Zaten CHKDSK çalışırken üretken olmamanız gerekir, disk kullanımı tamdır ve düzeltmeye çalışır hataları.

Düzelir ama RC ve RTM kusurlu. Yalnız chkdsk mi, daha açılışta 850 MB'a vuruyor, pagefile.sys'den 350 MB kullanıyor. Arkaplanda kendi kendine gidip gelen programlar bırakın belleği, mikroişlemciyi tavana vurduruyor. Harika, çok güzel, XP ile Vista ile nasıl karşılaştırırsınız. Ucuz bile, daha pahalı olmalı. Satın alın o zaman.

arkadaşlar bu kadar abartmayın olacak tabi hatalar birde win7 ye fiyasko diyeni de ilk defa duyuyorum ...

birde o çok güzel linuxunuza bir program kurmak için kaç tuşa basılıyor biliyormusunuz ben mousem ile 2 tık ile program kuramıyorsam ben ona işletim sistemi demem...

ya arkadaş vistayı 4gb. ramle kullanıyorum.... banamısın demedi 20 tane performans izteyen program çalışırken.....iyi birde işlemci....hala tarihi pc lere kurulan herhangi bir yeni işletim sistemine laf söyleyene cahil derim....yeni işletim sistemiyle pc nide yeniliycen olay budur....cahillikten kurtulun.....5 sene öncenin P4 üne win 7 kurmayı dileyen hayalperestlere sadece gilerim:):):):):):):)

Dün 02:02 P4 Win7 çalışıyor, Linux'ta ise uçuyor ama siz Linux bilmediğinizden dolayı yeni sistem Win7'ye devam. O kadar yeni ki içinden hala Win95 programları çıkıyor. Microsoft hatayı düzeltmeye çalışacakmış. Bir disk bakım programı işletim sisteminin en önemli programlarından biridir. Reklamlardan etkilenmişsimiz diye düşünüyorum.

ya arkadaş vistayı 4gb. ramle kullanıyorum.... banamısın demedi 20 tane performans izteyen program çalışırken.....iyi birde işlemci....hala tarihi pc lere kurulan herhangi bir yeni işletim sistemine laf söyleyene cahil derim....yeni işletim sistemiyle pc nide yeniliycen olay budur....cahillikten kurtulun.....5 sene öncenin P4 üne win 7 kurmayı dileyen hayalperestlere sadece gilerim:):):):):):):)
----------------------------------
Dediklerinize bir ölçüde katılıyorum.Tarihi esere kurup mızmızlanmak olmaz. Fakat son cümlenize katılmıyorum.Sistemim p4 3.0 + 2,5 gb ddr2.Sorunsuzca win7 RTM kullanıyorum.Tüm özellikleriyle aero vs. sorunsuz ve inanın en hızlısı win7.Sistemimde linux distrosu Mint 7'de var.Fakat Wİn7 varken pek mint'i açmak içimden gelmiyor.Performansı çok iyi.

shafck :''5 sene öncenin P4 üne win 7 kurmayı dileyen hayalperestlere sadece gilerim:):):):):):):)''

dostum ben p4 3,0 makinaya öyle bir kururumki windows 7 yi aklın şaşar.
1,5 GB DDR Ram,HD3650 agp ekran kartıyla win7 gayet güzel çalışır.
Herneyse soruna gelince sorun bir an önce çözülmeli.
Windows hatayı kabul edip,hatayı gidermelidir.

linux şu kurulum işini halletse süper olacak next next gibi :) yoksa öle yerinde sayar

hayret bende 477 gözüküyordu...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış
shafck :''5 sene öncenin P4 üne win 7 kurmayı dileyen hayalperestlere sadece gilerim:):):):):):):)''

dostum ben p4 3,0 makinaya öyle bir kururumki windows 7 yi aklın şaşar.
1,5 GB DDR Ram,HD3650 agp ekran kartıyla win7 gayet güzel çalışır.
Herneyse soruna gelince sorun bir an önce çözülmeli.
Windows hatayı kabul edip,hatayı gidermelidir.
---------------------------------------------------
Saırım bir yanlış anlaşılma oldu. Benim yorumumun üst kısmıda alıntıdır. Yani ben kurulamayacağını savunan değilim.Bilhassa kendi makinemin p4 olduğunu belirtmiştim.

Vista yavaş bir sistem bunu tüm otoriteler dpğruluyor microsoftta dahil Win7 ninde asıl odak noktası sistem kararlılığı hızlılığı ve basitlik kısacası Gelişmiş bir XP. Vista yı sırf egonuzu tatmin etmek adına savunmayın.

Söylemiştim defalarca Windows 7 de hizmet paketleriyle ancak adam olur diye. Dediğime geldiniz değil mi?

ben şahsen windows 7 yi çok beğendim.Ancak sizin bafhsetiğiniz,hata+bazen pc açılırken çözünürlük ayarlarının bozulması ve yine pc açılırken arada bir internet explorer ın açılması ms yi zor durunda bırakacak.

linux hızlı değil çünkü oda windows gibi program yüklenebilse linux un vay haline.

keşke Windows 7 Final sürümü bir an önce çıksa...

masa üstüne tav olanlar sabırsızlıkla bekliyor...ne o eski işletim sisteminizi beğenmemeye mi başladınız... p2pblocker diye bir şey var bir inceleyin deneyin pc nizdeki ve server ınızdaki tcp üzerinden çıkışları sızıntıları keşfederken o tespit ettiğini çıkmak sokak iplerini taratın bakalım nereyi gösteriyorlar....ıvır zıvırları yükleyenleri çoooook acı sonlar bekliyor......uzaktan sizin içini okuyorlar hem de en güvenli olduğu anda......

ya ben bu linuxçuleri anlamıyorum aslında ben de kullanıyorum hem de 2 farklı dağıtımı, ama linux denemelik desem yeri ne program var doğru düzgün daha dün aldığım bir donanımı tanımadı, vista ise yazılıma bile ihtiyaç duymadı.eğer içi boş olursa elbette pek fazla virüs saldırısı ve yavaş açılma problemleri olmaz.linuxu ben alımlı güzel mi güzel ama kafası boş bi bayana benzetiyorum.doğru düzgün birşeyi tanımadıktan sonra ne anlamı kaldı işletim sisteminin...

linuxta program yokmuş... programlar kurulunca vay halineymiş. bir kullanan olarak yemeyin beni :). tek sorun kullanıcıların tembellik yapması ve suçu linuxa atmasıdır. gerçekleri konuşalımda en azından denemek isteyenlerin önününü kesmeyelim.

"linux önce adam akıllı donanımları tanısın"

hayda sanki hiçbir donanımı tanımıyor. bende masaüstü ve dizüstüne kurulu tanımadığı tek donanım webcam. onuda ben yükledim. sizde neleri tanımadı acaba? merak ettim doğrusu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir