Windows 7 gerçekleri: Güvenli mi değil mi?

Windows 7 ve XP Mode hakkında çok şey söylendi ama gerçek ne? Windows 7 güvenli mi, değil mi?

XP Mode Windows 7 güvenliğini nasıl etkiliyor?
Windows 7, XP kadar popüler olacak gibi duruyor

Windows 7'nin sanal XP modunun ayrı bir firewall ve anti-virüs gerektirmesi, bazı çevrelerde bunun dev bir güvenlik riski oluşturacağı eleştirilerine hedef olmuştu.

Şimdi bir başka araştırma Windows 7'nin XP Mode özelliğiyle ilgili daha önce ele alınmayan gerçekleri ortaya koyuyor. Bu araştırmaya göre XP Mode güvenlik riski yaratmak bir yana, güvenliği arttırıyor. Saldırganların zararlı kod çalıştırma yeteneklerini büyük ölçüde kısıtlıyor.

XP Mode bunu nasıl yapıyor? Aslında oldukça basit, yazılımsal sanallaştırma yazılımlarında bulunan bazı güvenlik açıkları, Windows 7'nin XP Mode'u donanımsal olduğu için burada işe yaramıyor. Bu yüzden hackerların elinde bulunan pek çok araç işe yaramaz hale geliyor. Bu sayede çıktığı günlerde Windows 7, kendisinden önce gelen Windows sürümlerine göre çok daha güvenli olacak.

Elbette hiçbir bilgisayar sistemi asla ve asla tam olarak güvenli değildir. Yeni Windows sürümünde de pek çok güvenlik açığı ortaya çıkacak ve zamanla kapatılacaktır. Güvenlik açıkları, yazılımların yaşam döngüsünün bir parçası. Mevcut açıklar kapatılırken, saldırganlar yeni hack metotları geliştirecekler, daha önce denenmemiş yollardan sistemlere saldıracaklar.

Şeytan detaylarda gizli, XP Mode ile ilgili özellikler devam ediyor...

Windwos Server Message Block açığı

Windows 7'nin çıktığı zaman kendinden önceki Windows'lardan daha güvenli olacak olmasının sebepleri arasında, Microsoft'un yakın zamanda keşfedip kapattığı güvenlik açıkları gösteriliyor. Sorunlar gün ışığına çıkar çıkmaz incelenmeye başlanıyor. Windows 7'nin Release Candidate sürümü de bu tür incelemeler için çok yararlı oldu.

Daha kimse kötü amaçlarla kullanamadan, Windows SMB (Server Message Block) 2 açığı gibi tehlikelere karşı ya güncellemeler yapıldı ya da sorunla karşılaşmayı önleyici tedbirler alındı. Windows 7 RTM'de, RC'de yer alan pek çok sorun yok, yani RC ile RTM ve nihayet piyasaya çıkacak sürüm arasında bir servis paketi kadar önemli güvenlik farkları var. Bunlar o kadar hızlı oldu ki, çoğu kullanıcının arka planda halledilen sorunlardan haberi bile yok.

PureWire'dan Paul Royal'in SC Magazine'de yer alan bir raporuna göre, profesyonellere yönelik yayınlarda Windows 7'nin bugüne kadar çıkmış en güvenli Windows sürümü olacağı belirtiliyor. Özellikle can sıkıcı saldırıların büyük çoğunluğundan sorumlu olan düşük ve orta seviyeli saldırganların, ellerindeki hazır araçların kullanışsız hale gelmesiyle birlikte savuşturulacağı belirtiliyor. Bu tür saldırganlar, sistem açıklarından ziyade sosyal dolandırıcılık metotlarına başvuracaklar. Bu tür metotlara daha önceki bir makalemizde yer vermiştik.

Tetikte olun, internette tuzağa düşmeyin isimli makalemizde bu sosyal dolandırıcılık metotlarını görebilirsiniz.

Saldırganların hangi aracı ellerinden gidiyor? Haberin devamında...

DEP, ASLR ve daha fazlası

VMX root modu artık işe yaramıyor

Daha önceki Windows işletim sistemlerinde, örneğin Vista'da Data Execution Preventation ve ASLR gibi önlemler ek güvenlik sunuyordu. Ancak bunları kolayca aşmanın yolları da mevcuttu. Windows 7'de bu yollar kapanmış durumda. Ayrıca Internet Explorer 8, Firefox 3 ve bunların Flash, Acrobat Reader ve QuickTime gibi eklentileri güvenlik açıkları giderilmiş durumda.

Yazının başlarında belirttiğimiz gibi, XP Mode'un donanımsal olarak çalışması saldırganların başını ağrıtıyor. Rootkit hackler, özel bir ayrıcalık seviyesi olan VMX root modundan faydalanıyordu. Ancak artık yolu kullanmaya çalışmak ya işletim sistemini çökertiyor ya da kullanıcıyı uyarıyor.

İşletim sisteminin çökmesi, saldırganların elinde oyuncak olmasına yeğlenecek bir durum. Bu da bir saldırı şekli olsa da banka hesaplarının ele geçmesi gibi tehlikelere karşı çok daha yüksek güvenlik demek.

Sözün özü XP Mode'un donanımsal çalışması ve RC sürümlerinin kapsamlı test edilmiş olması sayesinde araştırmalar gösteriyor ki Windows 7, kendisinden önceki Windows sürümlerinden çok daha güvenli olacak.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

zaten sanal xp modu ek 1GB ram gerektiyor

MICROSOFT yaptımı en iyisini yapar, en profesyonelini yapar...!!!

teşekkürler MICROSOFT

ya ben deniyorum win 7 yi. bence xp mod kullanmak yerine throboulshot gibi bi özellik var o sayede yazılım hangi isletim sistemiyle uyumluysa ona göre ayarı win 7 kendi veriyor zaten. onu kullanmak daha rahat sanki.

xp modesini de denedim oda daha cok firin ekmek yemesi lazim cok hantal

1-2 aydır windows 7 kullanıyorum virüs programı yüklemedim şimdiye kadar sorunsuz gidiyor.

Xp Mod Kullanmıyıcamm..Gereksiz.!

bnce de xp mode a gerek yok xp mode kullanacaksak nie win 7 ye geçecez tek farkı win 7 nin xp yi daha güvenli çalıştırması

xp mode gereksiz. bu sefer microsoft işi becermiş vistadan sonra hatalarını iyi anlamışlar 7 gün 24 saat windows 7 :)

xp mode gerek varsa ben de vista mode istiyorum :D

yahu bill gates amca koymuş özelliiiini ister kullan ister kullanma sana kalmış sana zorla kullandırtmıyor ya :D

Bence XP Pro yeterli.Microsoft zorla bize para harcatmak istiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir