Windows 7 güvenli değil mi?

Vista'da çok tartışılan Kullanıcı Hesap Denetimi (UAC) Win 7'de sınıfta kaldı. Peki bunun anlamı ne?

  • Ali Güngör
Windows 7'deki UAC farklı
UAC Vista'da güçlü ama rahatsız ediciydi

Windows Vista'nın hiç sevilmeyen ama çok önemli özelliklerinden birisi olan UAC, elden geçirilmiş bir şekilde Windows 7'de yer alıyor. Fakat güvenliği güçlendirilmiş olarak değil.

Windows 7'de yer alan UAC, Vista'dakine göre zayıflatılmış durumda. Sophos'un araştırmasına göre UAC Windows 7'yi tehlikelerden korumakta yetersiz. Anti-virüs yazılımı kullanmak şart.

Peki Microsoft UAC'yi neden güçlendirmedi? Sorunun cevabı çok basit, UAC Vista'da her türlü işlemde ortaya çıkarak kullanıcılara soru soruyordu. Vista kullanıcıları da bu kadar sık rahatsız edilmekten hoşlanmadılar ve Microsoft'a bu konuda şikayet yağdı. Aslında UAC tehlikelere karşı oldukça sağlam bir koruma sağlıyordu ama durum böyle olunca Microsoft, Windows 7'de daha kullanıcı dostu bir UAC kullanmaya karar verdi.

Peki UAC ne kadar güvenli? Ne kadar güvensiz? İşte Windows 7 için cevaplar...

Sophos'un test sonucu

UAC Vista'da güçlü ama rahatsız ediciydi

Sophos yaptığı testlerde Windows 7 altında yer alan User Account Control (Kullanıcı hesap denetimi), yani UAC özelliğinin 10 zararlı yazılımdan 7'sini engellemekte başarısız olduğunu koydu. UAC artık kullanıcıyı daha az rahatsız ediyor olabilir ama Vista'daki kadar güçlü olmadığı da ortada.

UAC konusunda sıradan kullanıcıların aksini düşünenler de vardı. Bilgisayarın içini dışını iyi bilen, ayarları çok iyi yapan kullanıcılar UAC'nin gücünden oldukça memnundu. Windows 7'nin test sürümünde bu kullanıcılar ve güvenlik uzmanları Microsoft'tan UAC'nin bazı özelliklerinin geri getirilmesini istediler. Özellikle de kullanıcının izni olmadan UAC kapatılmaya çalışılırsa, UAC'nin uyarı vermesi önemli bir özellikti ve yeniden açıldı.

Windows 7'nin piyasadaki sürümü bazı değişiklikler sayesinde test sürümlerinden çok daha güvenli. Sophos'tan kıdemli güvenlik danışmanı Chester Wisniewski yaptığı araştırmalar yine de UAC'nin eskisine göre hala zayıf olduğunu gösteriyor.

Peki ama Windows 7 güvenli değil mi?

Microsoft da bunu inkar etmiyor, yaptığı açıklamada geniş bir yelpazede esnek koruma araçlarıyla bu durumu dengelediğini belirtiyor. UAC'nin önemi azaldı ama Windows 7 ile birlikte gelen hafıza koruma özellikleri ve çeşitli önlemler mevcut.

Microsoft'un sıraladığı önlemler arasında Security Development Lifecycle (SDL), User Account Control (UAC), Kernel Patch Protection, Windows Service Hardening, Address Space Layout Randomization (ASLR) ve Data Execution Prevention (DEP) yer alıyor. Dahası Microsoft'un ücretsiz anti-virüs yazılımı Security Essentials var.

İşte Microsoft bu koruma ağı sayesinde UAC oldukça zayıflatılmış olmasına karşın Windows 7'yi güvenli tutmayı başarıyor. Anti-virüs yazılımına ihtiyaç olduğunu da inkar etmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Bilinçli bir kullanıcının UAC'ye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Bu özellik daha çok amatör kullanıcılar için faydalı.

Hadi Apple'cılar nerdesiniz... Tam sizlik konu... İstediğiniz gibi saldırabilirsiniz şimdi Win 7 'ye değil mi ?

acaba UAC ayarları çubuğunu en üste dayadığımıza VISTA UAC ayarlarına kavuşabiliyorsak problem yok demektir. Acaba Sophos bu testi normal ayarlarlamı denemiş yoksa UAC çubuğunu en üste çekerek mi?

eğer en üste çekerek denediyse ortada bir sorun var diyebiliriz, çünki VISTA UAC ço güzeldi ve bilgsayarımda olup biten herşeyden haberim oluyordu.

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Güvenliğin ne olduğunu bilmeyenler, her zaman için rahatlığı güvenlik mekanizmalarına tercih edeceklerdir.Sorun buradan kaynaklanıyor.

Minicik bir casus yazılımın hayatlarını mahvedebileceğinin farkında bile değiller.

Etrafımdaki insanların hepsi böyle.

her güzelin bir kusuru vardır :)

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Ya bi git ya.Fanlığın ve tekelciliğin allahını yapıyon.

ne vista da bede win 7 kulandım formatan sonra ilk işim UAC kapama olur..

Bilinçli bir kullanıcının UAC'ye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Bu özellik daha çok amatör kullanıcılar için faydalı.

her nekadar bilinçlide olsan yetersiz arkadaşım bunların en basit örneği blaster ve sasser wormdur.

gelen kullanıcıların bazıları şunu söylüyor ben sadece mynet msn kullanırım yada okey oyunu ama yinede bulaşıyor. sebebi nedir acaba kullanıcının bilinçli olması ile alakalı bir durum değil bu eğer art niyetli kişi birşeyi yapmayı kafaya koymuşsa önüne 7 tane güvenlik duvarı ve 3 farklı güvenlik katmanıda koysan hiç zorlanmadan aşabiliyorlar. örneği fbi yada çok daha basit acizane bir korumaya sahip bankalar 4 güvenlik duvarı gate defender isa server gibi çok sağlam yapılar olmasına rağmen fink atıyorlar içeride hackerlar istediği zaman.

E milleti yan gelip yatmaya alıştırdı. İşin güvenlik tarafından ve sistem yapılandırmadan çok darbe yedi. şimdi az da olsa düzeltiyor fakat o kullanıcı kitlesine kararları kendisinin almasını sunarsan doğal olarak afallarlar. Buna alışmışlardır. Herşeyi bilgisayarın insafına , yazılımın kodlayıcısına bırakırlar. ms yine bir yol ayrımında . Unix/Linux sistemlere yaklaşmaya devam mı edecek yoksa eski tas eski hamama mı..?

UAC insanların sinirlerini hoplatmaktan başka hiçbir işe yaramayan bir uygulama. Microsoft bunda neden diretiyor anlamıyorum. Olacaksada standart olarak kapalı konumda gelmesi gerekir. Zaten bilgisiz kullanıcılar karşılarına çıkan "Evet/Hayır" seçeneklerine rastgele cevaplar verdiğine çok şahit oldum. Şuana kadarda UAC ye hiçbir zaman ihtiyacım olmadı.

kullanıcı ne yaptığını biliyorsa UAC'ye gerek bile yok zaten, her güzelin bir kusuru vardır...

Microsoft da haklı aşağı türkürsen sakal yukarı tükürsen bıyık hesabı. Müşterilere birşey beğendirmekte zor.

emin olduğum birşey varsada vista olsun win7 olsun xp den güvenlik konusunda fersah fersah ötede. Xp benim gözümde resmen yamalı bohça virusler istediği gibi at koşturuyor, bozuk programlar işletim sisteminin işleyişini değiştiriyor.

Sisteminiz güçlü ise kesinlikle win7

1995'te bilgisayar kullanmaya 1999 sonlarinda da yazilim gelistiriciligi yapmaya basladim. Cogunlukla Windowsun butun isletim sistemleri olmak uzere Mac os ve Linux'un farkli surumlerini kullandim. Kisisel gorusum Vista'daki UACnin Win7 den cok daha iyi oldugu yonunde. Diger isletim sistemlerini kullansaniz program yuklemenin yetkilendirmelerin ne kadar kati oldugunu anlarsiniz. Windowstaki aciklarin bir cogu bu yetkilerin yetersiz olmasindan kaynaklaniyor. Umarim Windows 7 XP gibi olmaz. Arada Vista gumburtuye gitti ama bence Win7 den daha iyi bir isletim sistemiydi.

Amatörler için belki kötü ama profesyoneller için UAC hiçbirşey ifade etmiyor, rahatsızlıktan başka birşey değil. Antivirüslerin bile çoğu zaman yetersiz kaldığı durumlarda UAC ne kadar etkili olabilir ki...

arkadaslar bende şuanda win7 kullanıyorum ve virüs program yüklü degil ilerde ne göstercek bakalım UAC win7 de izin istemesi iyi oluor ama wistada ise herşeye izin istiyor buda beni sinir ediyor acaba win7 ye virüs programı gereklimi?sizce

Sen de yorum yaz