Windows 7 güvenli; peki ya Windows?

Windows 7 en güvenli Windows olabilir; peki ama Windows ne kadar güvenli?

  • Ali Güngör
Windows 7 güvenli, peki ya Windows?
Windows 7 en güvenli Windows

Windows 7 kullanıcıları Microsoft'un ilginç bir sürpriziyle karşılaştı. Windows 7 çıktıktan sonra gelen ilk güvenlik güncellemeleri içerisinde Windows 7 için bir tane bile yoktu. Toplam 15 güvenlik güncellemesi Windows Vista ve XP içindi ama Windows 7'de yamaya gerek yoktu.

Microsoft Windows 7'yi piyasaya çıkarttığı zaman, şirketin çıkarttığı en güvenli işletim sistemi olduğunu söylemişti. Microsoft bu konu üzerinde 9 yıldır çalışıyor ve işletim sistemlerini daha güvenli hale getirmek istiyordu.

Bununla birlikte içinde bulunduğumuz dönemde online tehlikeler inanılmaz boyutlara tırmanmış durumda. Yıllardır geliştirilen ve SP3 seviyesine gelen Windows XP'de hala güvenlik açıkları var. Conficker solucanı geçen yıl yayılmaya başladı ve 7 milyon Windows PC'ye bulaştığı düşünülüyor. Microsoft gerekli güvenlik önlemlerini aldığında bile hackerlar Flash, QuickTime ve Java üzerinden saldırılarını sürdürüyor.

"Windows 7 kesinlikle en güvenlisi"

Immunity'den Dave Aitel "Windows 7 kesinlikle çıkarttıkları en güvenli işletim sistemi" diyor. Bu güvenlik firması en son yazılım hatalarını ve güvenlik açıklarını bulmak için çalışıyor ve Aitel şunu söylüyor: "Herkes şu anda bunun yeterli olup olmadığını soruyor."

Microsoft'un güvenli bilgisayar kullanımı girişiminin arkasındaki adam, Araştırma ve strateji bölüm şefi Craig Mundie, endüstrinin hala çok işi olduğunu söylüyor. "Windows bilgisayarlarda temel işletim sisteminin güvenliğinde dev aşamalar kaydettik ancak biz bunu yaparken kötü adamlar da saldırılarını geliştirmeye devam etti" diyen Mundie, Windows'un daha güvenli olduğunu ama güvenlik çalışmalarının sonu gelmeyen bir süreç olduğunu belirtti.

Büyük paralar dönüyor

Kazanç o kadar büyük ki hackerlar da büyük masraf yapmaktan çekinmiyor

Hackerlar aynı saldırıyla yüz milyonlarca kullanıcıyı vurabilmek için Windows'u hedef almaya devam ediyor. E-postaları komplike zararlı eklentilerle dolduran hackerlar, bu kanaldan güvenlik yazılımlarını atlatan saldırılar düzenleyebiliyor. Örneğin Adobe Reader'daki açığı kullanıyorlar, PDF dosyalarını zararlılarla dolduruyorlar ki, bu Windows ile alakalı bir durum değil. Bununla birlikte Windows ne kadar güvenli hale gelirse gelsin, işletim sistemiyle ve yazılımsal güvenlikle alakası olmayan saldırılar da artıyor. E-postalar ile yemleme yapılarak kullanıcılar kandırılıyor.

SANS Insitute'ta araştırma direktörü Alan Paller "Hedefli saldırılarda büyük meblağlar söz konusu olduğu için, büyük azimle güvenliği atlatmayı başarıyorlar. Hükümetlerin ve büyük endüstriyel suç gruplarının elinde bu güvenlik önlemlerini aşabilecek bütçeler var. Kazançları, yapacakları masrafı çıkarttığı gibi büyük kazançlar sağlıyor" diyor Paller.

Windows CardSpace ile güvenlik

Priority Health'de bilgi güvenliği yöneticisi Paul Melson gibi Microsoft müşterileri, arttırılmış güvenlik önlemleriyle birlikte Vista'yı es geçen büyük şirketlerin de Windows 7'ye geçeceğine inanıyor. Bununla birlikte güvenlik risklerinin sunucu-alıcı ikilisinde alıcı bilgisayarlarda devam edeceğini, bunun ortaya çıkartacağı güvenlik açıklarının da Microsoft'un sırtına sorumluluk olarak yüklenmemesi gerektiğini kaydediyor.

Microsoft ise bu soruna karşı internet üzerinde kullanıcıların birbirini doğru bir şekilde tanımlayabilmesini sağlayan ve bir güven ağı oluşturan bir sistem üzerinde çalışıyor. Microsoft, Windows CardSpace kimlik yönetim yazılımının promosyonu birkaç yıldır sürüyor. Endüstride bunun yaygınlık kazanıp kazanmayacağı ise bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

flash java bunları yüklemeyince de sitelerde problem oluyo:D ne yapıcağımızı şaşırdık yav kaldıralım hadi herşeyi:D

kendinize bir iyilik yapın, linux öğrenin.

kesinlikle en güvenlisi...!!!

saygılarrr...!!!

Hadi iyilik yaptik ögrendik linux. sonra pazar payi %80 linux eline gecti diyelim. netbook larda notebooklarda , home ve server duzeyinde her yerde linux kullanir olduk. windows bitmek uzere. simdi bu tablodan devam edelim mevcut hacker lar , reklam yapmak icin ugrasan insanlar , virus yazanlar vs vs. bunlarin sayisida gun gectikce artiyor ve bunlarida bi kenarda tutalim. simdi microsoftu kuculttuk piyasayi bilimum linux cesitlerine ayirdik. simdi bireysel anlamda kendimizi su bahsettigim guvenlik sorununu yaratan insanlarin yerine koyalim. bi tarafta %80 lik linux var bi tarafta % 5 lik windows ve apple var gibi birtabloda, Bu insanlar ne yapacaklar.? sorumuz bu

sorumuza benim sahsi cevabim. nasil ki bu adamlar su anda windows la yatip windows la kalkiyorsa hangi dosya ne ise yariyor onu arastiriyorsa , sistem hangi durumlar da kasiyor bunun emülasyonunu yapiyorlarsa. bu sefer ne olacak linux kerneli yatirilacak masaya nerde ne delik var onlar arastirilacak resim gonderiyorum diye cakma rpm dosyalari yada varyasyonlari yollanir olacak vs vs. kimse burda cikipda bana linux da delik bulamazlar demesin. insanlarin cep telefonlarini , sebekeleri hackledigi donemde ben boyle biseyi kabul edemem sonra ne olacak linux cu programci arkadaslar acik kaynak kodlu anti virus programi yazar bulacaklar kendilerini. sonrada diyecekler ki keske herkez kullanmasaydida biz bu duruma dusmeseydik linux un da karizmasi cizilmeseydi diyeceklerdi. ve microsofta ve apple ile de kimse tenezzül etmediginden , ugrasmadigindan bu ikisi zannedilecekti ki cok guvenli sistemler hic bisey olmuyor bunlara gibi bir sani cikacakti ortaya ki buda yalandan ibaret bi dedikodu olacakti. bunu da biz zaten su anda canli canli yasiyoruz.

tesekkürler
Enigma.

güvenlik açıkları flash yüzünden java yüzünden falan oluyormuş ne demek yaaa o zaman hiç bişey yüklemeyeliiiiiiiim hiç bişey olmaaaaaz mantığa bakkkk

sayın Enigma hakikaten bu konuda aynen fikir birliğinde hissettim şahsım adına, ve çok güel bir yorum yazmışsınız, tebrikler...

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Windows ve mükemmel güvenlik hayal. Enigma ve Edip Çiftçi'ye şu yönden katılmıyorum. Windows kapalı kaynak yazılım kodları kullandığı için kutunun içinde ne var, ne yapıyor bilemezsiniz ve çözemezsiniz.

Linux türevleri ise açık kaynak yazılım kodlaması kullanıyorlar. Dolayısıyla kötü niyetli her şey kabak gibi ortada kalacağından hemen yakalanırlar, hemen düzeltilirler.

Windows yaygın olmasa da bu böyle olmaya mahkumdur, Linux daha yaygın olsa da böyle olmaya mahkumdur.

Kapalı kaynak kodlu yazılım kullanan Linux türevleri de Windows ile aynı kadere mahkumdur. Linux olması onu kurtarmaz.

Herkese saygılar.

Sen de yorum yaz