Windows 7 için kaç kişi çalışıyor?

Windows 7 için çalışmalar tam gaz devam ediyor. Peki ama yeni Windows için kaç kişi çalışıyor?

Windows 7 için kaç kişi çalışıyor?

Windows 7 mühendisliği blog sayfalarının (E7) açılmasının hemen ardından birçok kişi, Windows 7 ekibinin yer aldığı resmi kanallar ile kullanıcıların arasında böyle bir köprünün kurulmasından mutlu olmuştu.

E7 ile ilgili herkese teşekkür eden ve şükranlarını sunan Windows 7 ekibinin başındaki isim Steven Sinofsky, henüz geliştirilme aşamasında olan Windows 7'ye her gün kullanıcılar tarafından yeni öneriler geldiğini ifade ederken, bir noktayı da hatırlatmadan geçemiyor: "Biz Windows 7 ile ilgili bilgi verecek resmi kaynak değiliz."

Blog sayfalarının açılmasının arkasındaki mantık ise şöyleydi: Windows 7 üzerinde çalışan yazılım geliştiricilerinin bu yeni Windows ile ilgili genel düşüncelerini kullanıcılarla paylaşması ve blog sayfalarının da bu konuda her iki tarafa da aracı olması.

Jon DeVaan ile ekibin başında yer alan Sinofsky, Windows 7 üzerindeki çalışmalarını 23'ü diğer sayfada sıralanmış olan 25 farklı gruba ayrılarak gerçekleştirdiklerinin de altını çizmeyi ihmal etmedi.

İşte o gruplar

- Applets and Gadgets
- Assistance and Support Technologies
- Core User Experience
- Customer Engineering and Telemetry
- Deployment and Component Platform
- Desktop Graphics
- Devices and Media
- Devices and Storage
- Documents and Printing
- Engineering System and Tools
- File System
- Find and Organize
- Fundamentals
- Internet Explorer (including IE 8 down-level)
- International
- Kernel & VM
- Media Center
- Networking - Core
- Networking - Enterprise
- Networking - Wireless
- Security
- User Interface Platform
- Windows App Platform

Kalite ve performans bakımından tam sorumlu olan her bir takımda 3 temel mühendislik disiplinini de yer alıyor: Yazılım geliştirme mühendisleri (Windows 7'nin kodlarından ve mimarisinden sorumlu), test aşamasındaki yazılım geliştirme mühendisleri ve program yöneticileri.

Her takımda yaklaşık 40 yazılım geliştiricisinin bulunduğunu ve bu rakamla birlikte takımların her birinde yaklaşık 100 kişinin yer aldığını ifade eden Sinofsky, böylelikle Windows 7 ekibinin neredeyse 2500 kişiyi bulduğunun altını çiziyor.

Ürün planlamadan, ürün tasarımına, araştırmadan içerik geliştirmeye kadar birçok alanda çalışmalarını yürüten ekibin önderi Sinofsky, takımlarının fazlasıyla büyük olduğuna dair eleştiriler de aldığını itiraf ediyor. Ancak Sinofsky, bu eleştirilere pek katılmıyor; ona göre ekip içerisinde yer alan çalışanların arasındaki koordinasyon ve iletişimin tam olarak sağlanmasıyla beraber Windows 7 için çok daha fazla yol kat edilebilir.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

nekadar çalışsalar bize yaramaz vistayı ağız tadıyla kullanamadık herşey türkçeyi desteklemiyor windows 7 nin de allah bilir türkçe pakedini yapmazlar

windows 7 nin de allah bilir türkçe pakedini yapmazlar

ne kadar saçma bir cevap bu

windowsun tüm sürümlerinin türkçe desteği bulunuyor

Win. 7 = Modifiye Vista :D

Win. 7 = Modifiye Vista :D

yuh artık be, vistaya modifiye xp dediniz bunada bu ayıp gidin siz yapın, cok zekisiniz ya... hele o "türkçe"yi desteklemiyor lafı ne, dünyanın en popüler dillierini-türkçe dahil- sorunsuz calıştırır bütün windowslar böyle sacma bi yorumda görmedim daha önce...

habire sistem çıkırıyo bunlarda milleti cok zengin sanıyo bill gates

birde vistayı yamaladıkları gibi windows 7 yide yama manyagı yapar

<Bilgisayar alıcıları vista kasıyor diyorlar. tabi kasar rem 1gb verirlerse kasar tabi şuanlık vista kullanılma oranı bu yüzden düşük tabi ilerde bilgisayarların donanımsal olarak gelişirse vistaya geçiş olacak, birde 7 gündemde ya kardeşim miletin bilgisaryları vistayı kaldırmazken birde 7 geliyor acaba winsows 7 ne gibi donanımsal özellikler istiyecek:D:D: heralde türkiyede kullanıcı sayısı çok az olur.>

Durmadan işletim sistemi çıkartmaya ne gerek var; var olanı yeni güncellemelerle geliştirseler daha iyi olmaz mı? DÜnya işletim sistemi çöplüğüne dönecek. Sanki herbiri arasındaki farkı çok iyi anlıyoruz da. İş olsun işte.

koordineli çalışan ve görevleri belirli olan gruplar daha başarılı olurlar zaten yapmaya çalıştıkları birkaç kişiyle başarılacak iş değil koydukları hedeflere göre
birde anlamadığım vistaya bu kadar sataşılması mühendislerden mucize beklemeyin sizin kafanızda tasarladığınız herşeyi windows işletim sistemlerinde bulamamanız gayet normal ve bu bir insan ürünü elbette hatalar barındıracaktır xp modifiyesi kısmı ise tam bir safsata tamam xp düşük profilli sistemlerde daha stabil olabilir ancak yüksek donanımlı pclerde vista her zaman daha iyi sonuçlar verir kanaatimce xp sp3 ve vista ultimate sp 1 kullanmış biri olarak vistanın sistemime daha uygun ve stabil olduğunu performans olarak da üstün olduğunu söyleyebilirim
Umarım microsoft un yeni windows sürümünde çalışan mühendisler ellerinden geldiği kadar iyi bir işletim sistemi çıkarırlar da bu vista mızmızlarını bir nebze de olsun sustururlar
Saygılarla

"Desktop Graphics" dekilerin %70'ini "Core User Experience" ' a yönlendirseler o zaman daha iyi olur

gadget-cacik-hosaflarin yerine stabil OS istiyorum.
dosya sistemi degissin istiyorum,
savaslar bitsin istiyorum,
berkede cansu dan ayrilsin istiyorum:)

yorumları okuduğumda her seferinde olumsuz ve pisimist yaklaşımlarla karşılaşıyorum '' yok kardeşim bu ne böyle şöyle yapsalara böyle yapsalara ne ye gerek var bunu kim ister bunu kim alır olmamamış vs..''

Bu ne böyle ya 1-2 sene geçmeden hemen işletim sistemi çıkarıyorlar hele vistayı bir kullansınlar (+)ları ne (-)leri ne sadece bir kaç kişiyle test yapıp tamam bu iyi diye karar veriyorlar bu gidişle tahminimce çok yakında dünya bilgisayar çöplüğüne dönecek gibi.

Bu sefer iyi bişey yaparlar umarım...

Microsoft'un amacı para kazanmak. Elbette yeni işletim sistemleri çıkaracak, Windows 7'den sonraki sistemin taslağı bile hazır... Bu işten binlerce kişi ekmek iyiyor.

Onlara saygım sonsuz, ancak benim Vista kullanabilmem için şu anki bilgisayarımın en az 3 katı donanım kapasitesine sahip yeni bir bilgisayar almam gerekiyor... Benim böyle bir lüksüm yok.

Vista'nın bu aç gözlü donanım gereksiniminin güvenlik ve performans için olduğunu sanıyorsanız ne yazık ki yanılıyorunuz! Donanım kaynaklarının büyük kısmını görselliği; şaşalı görüntüsü için kullanıyor.

Ben kişisel bilgisayarımda hem XP hem de XUBUNTU kullanıyorum. Bu kombine sistem tüm ihtiyaçlarımı en üst düzeyde karşılıyor. XP'yi yalnızca Linux ile uyumsuz programlar için vs. kullanıyorum.

XUBUNTU ise tamamen güvenlik ve performans için tasarlanmış, eğer birgün Linux'a geçmeyi düşünürseniz sakın ha Bill Gates'e filan sövmeyin.

İşletim sisteminin tek amacı üzerinde bulundurduğu yazılımları organize etmek ve sistemi muntazam bir donanımsal uyumlulukla işletmektir. Eğer sizlerden gereksiz yere üstün donanım kaynakları istemeye başlamışsa işte o zaman sizide İŞLETİYOR demektir :)

Microsoft'un bu kadar sık işletim sistemi çıkarması Wimdows ailesini, özellikle de XP'den sonraki nesli gözden düşürüyor. Şimdi herkeste Windows 7 heyecanı başladı. Dolayısıyla Windows Vista'nın pek bir albenisi kalmadı öyle...

windows vista ile microsoft'a asta la vista...

Bill Gates ölmüş ve Tanrının huzuruna çıkmış..
Tanrı demiş ki:
'Bill senin durumun hakikaten karmaşık.
Seni cennetemi cehenneme mi yollamalı bilemiyorum.
Her eve bilgisayar girmesine yardımcı olarak insanlığa
katkıda bulundun ama bir yandan da Windows gibi bir
rezaleti de yarattın.
Ben de senin özel durumuna göre bir şey yapacağım.
Cenneti de cehennemi de ziyaret et, hangisine gideceğine
karar ver.
'Tamam' demiş Bill Gates, 'Önce cehenneme bir bakayım.'
Ve inmiş cehenneme bir de bakmış berrak sulu bir kumsalda
bir sürü güzel kız top oynuyor eğleniyor, güneş parlıyor
hava süper.
'Allaah' demiş Bill Gates, 'Cehennem böyleyse Cenneti
hakkaten görmek isterim.'
Ve cennete çıkmış. Bir bakmış, bulutların üzerinde bir
yer, etrafta melekler uçuşuyor, güzelce bir yer ama
cehennem kadar değil.
'Tamam' demiş tanrıya Bill Gates, 'Ben cehenneme gitmeye
karar verdim.'
İki hafta sonra tanrı cehennemi ziyaret edip Bill Gatesin
nasıl olduğuna bakmaya karar vermiş
Gitmiş Bill'in yanına, Bill bir duvara zincirlenmiş,
alevler içinde karanlık bir mağarada ve zebaniler işkence
ediyor.
- Nasılsın Bill? -

-Korkunç! Burası iki hafta önce geldiğim cehennem değil!
Kızların oynaştığı o güneşli kumsala ne oldu?
Tanrı cevap vermiş:

O ekran koruyucuydu!!!!
hehehehehhe :))))))

inadına vista inadına microsoft

7 kişi çalışıyordur kesin :))

vistayı kullanmadım. hatta merak edip korsanını bile aramadım. xp hala gönlümdeki tahtını koruyor. vista benim için görsellikten başka bişey olamadı. microsoft penceresini biraz canlandırmaya çalıştı herhalde(arka planını bilmiyorum güvenilirlik felan..) ve make- believe haklı microsoft a yakışmıyo böyle hatalar. belki win7 de biraz toparlar: mac hizmeti, linux görselliği ve nt güvenliği... ne dersiniz hoş olmazmı;)

xp den vazgeçme.........

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir