Windows 7 için Service Pack 1 beklemeli mi?

Windows 7 için ilk servis paketi beklenir mi; beklenmez mi? Gelin bu soruya birlikte cevap arayalım.

  • Ali Güngör
Service Pack bekleyen neden bekliyor?
Windows 7'ye geçişte temkinli davrananlar

Windows 7'nin piyasaya çıkışıyla birlikte Windows XP ve Windows Vista'dan büyük bir geçiş yaşanıyor.

Kullanıcıların büyük çoğunluğu Windows 7'nin yeterince test edildiğini düşünüyor ve beklemeden geçişe hazırlanıyor. Ancak daha önce sütten ağzı yanan, Windows Vista'ya çıkar çıkmaz geçip de memnun kalmayan kullanıcılar bu sefer işi sağlama almak istiyor. Daha önce sürücü desteğinin yetersizliği yüzünden erken geçişte sorun yaşayan bu kullanıcılar, Windows 7'ye geçişte Service Pack 1'i beklemekte kararlı.

Bu formül daha önce bütün Windows sürümlerinde işe yarayan bir formül olmuştu. "İşletim sistemi piyasaya çıktıktan sonra oldukça kritik güvenlik açıkları ortaya çıkar, Microsoft bunları yamar ama arada sorun yaşayan kullanıcılar da uğraşır" düşüncesi de bu kitlede kalıcı bir düşünce oldu. Windows XP SP3 ve Windows Vista SP2 kullananlar, işletim sistemlerinin ilk günkü halleriyle Service Pack sonrasındaki durum arasındaki farkı bilirler.

Eski Service Pack'ler yok

Ancak Windows 7'de ilk servis paketi tam bir yıl sonra, 2010 Ekim ayında çıkacak. Çünkü Windows 7 çıkmadan önce diğer Windows sürümlerinden çok daha yoğun bir test ve geliştirme sürecinden geçti.

Üstelik Vista'nın kötü gidişatı, kullanıcıların XP kullanmaya devam etmesiyle sonuçlandı ve yeni bir işletim sistemine geçiş çok gecikti. İşte bu yüzden Windows 7'ye geçişte Service Pack beklemeyi düşünen kullanıcı sayısı daha önceki sürümlere göre oldukça az.

Ayrıca eskiye göre çok önemli bir fark var, Service Pack'ler artık eskisi gibi değil. Eskiden güncellemeler için en önemli araç olan toplu yamalar paketi Service Pack'lerin yerini, küçük ama sürekli ve düzenli çıkan güncellemeler aldı. Yani Microsoft'un uyguladığı güncelleme takvimine bakarsak, Service Pack beklemek hiç de yararlı değil. Ne geçiş için ne de güncellemeler için SP beklemek yerine, geçişe karar verildiyse geçişi yapmak ve devamlı güncellemelerden yararlanmak gerekli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bence beklenmeli hem fiyat da düşebilir

MS guncelleme isini SIKI tuttugu icin surekli guncellemeler olacagini dusunuyorum. Cok buyuk sorunlara da cabuk cozum uretilecegini dusunurseniz SP beklemek zaman yitirmekten baska birsey olmaz. Cok eski donaniminiz yoksa Vista suruculerinin win7 ile sorunsuz calisacagini dusunuyorum.

Sp1 Gelmeden Gecmem..

SP iyidir ,beklemek lazım .

şu "SP1 gelmeden geçmem" diyen arkadaşlar acaba bilgisayarlarını hangi amaç için kullanıyorlar cidden merak ediyorum. Sanırısınızki Nasa için uzay mekiği tasarlıyolar da Win7 yükleyince bütün proje çöpe gidecek..
Win7 yi betasının ilk çıktığı günden beri kullanan biri olarak şunu söyleye bilirimki, standart bir ev kullanıcısının sp1 i beklemek lazım demesi kadar abes bir durum olamaz.

Kimse kusura bakmasın teknoloji geriden takip edilmez.

Fiyat miyat düşmez.8 yıllık XP'nin fiyatı düşmemiş,bununki mi düşecek?

Windows 7 geliştirmesinde önceki windows'lardan daha farklı bir durum izlendi.Beta ve RC halka açıldı,böylece gelen geribildirimler sayesinde sistemin açıkları en aza indirildi.

Bu yüzden W7 SP1 beklemek gereksiz.

Gerek yok.Gayet stabil.Süper çalışıyor

fiyat konusunda herkes haklı çünkü gold bilgisayar 145 dolar + kdv eksen 130 dolar + kdv ve vatan ise vatan kart olanlara sadece windows 7 microsoftun yayınladığı fiyattan satılıyor. bu durumda haklı herkes fiyat konusunda ve oem fiyatlarıda aynı ali satıyor 130 dolar + kdv ben satıyorum kdv dahil 99 dolara öbürü başka fiyata bu soruna microsoftun ve chip yönetiminin sitede işe el atarak ana sayfaya sabitlenmiş bir konu ile bilgilendirmesinde fayda var.

ben 99 dolar kdv dahil oem sürüm 123 dolar kdv dahilde box kutu fiyatı verebilirken diğerlerinin çok uçuk rakamlara satması hiçte haklı bir rekabet ortamı doğurmuyor tam tersine herkesi itip win7 satışlarını baltalıyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play