Windows 7 için servis paketi beklemeyin...

Yeni Windows sürümüne geçmek için ilk servis paketini bekleyenlerden misiniz? Bu haber tam size göre

Windows 7 Service Pack öncesinde sağlam mı?
Windows 7 kendisinden önceki bütün sürümlerden daha iddialı

Microsoft, profesyonel kullanıcıları 8 yıllık Windows XP'den Windows 7'ye geçirmek için çalışmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan pek çok araştırma, bu profesyonel kullanıcıları bilgilendirmeye yönelik oldu. Biz de daha önceki bir haberimizde Windows 7'deki XP Mode'un güvenlik risklerini: Güvenlik devinden ağır Win 7 suçlaması, bir diğer haberde ise XP Mode'un güvenliğe kattıklarını: Windows 7 gerçekleri: Güvenli mi değil mi? sizlerle paylaşmıştık.

Microsoft, özellikle bağlantısını verdiğimiz ikinci haberde geçen önemli noktaları işaret ediyor ve Service pack öncesi Windows 7'nin güvenli olduğunu vurguluyor. Sadece güvenlik de değil; Windows Vista'ya geçmeyen kullanıcılara, Windows 7'nin performans açısından Windows Vista gibi değil de Windows XP gibi başarılı olduğunun altını çiziyor. Gerçekten de yapılan testler ve deneyen kullanıcıların tecrübesi Microsoft'un argümanlarını destekler nitelikte.

Servis paketi neden bu kadar önemli bir konu?

Microsoft'tan Gavriella Schuster geçtiğimiz günlerde "Beklemeye gerek yok! Windows 7'ye şimdi geçmeye başlayın!" dedi. Elbette iş yerleri bu tür değişimleri dikkatle değerlendiriyor ve büyük kararlar alırken ağır davranıyor.

İş yerlerindeki IT departmanlarının pek çoğunun geçişten önce bekleyeceğini ve işlerin nasıl gittiğini gözlemleyeceğini Microsoft da biliyor. Bununla birlikte bekle ve gör anlayışına karşı çıkıyor. Microsoft gerçekten kendine güveniyor ve XP'den geçiş vaktinin geldiğinin ısrarla üzerinde duruyor. Pek çok rakip işletim sistemi arasında Microsoft'un yeni ürünü Windows 7'nin başını ağrıtan sadece Windows XP oluyor. Microsoft kendi ürünüyle rekabet ediyor.

Peki Service Pack'i beklemeyi düşünenler, neden böyle düşünüyor? Haberimizin devamında...

Windows'un SP öncesi hali...

Yılların eskitemediği Windows XP, popülaritesini Servis paketlerine borçlu

Önceki Windows sürümlerinde ilk servis paketi çıkmadan önce yaşanan güvenlik açıkları yüzünden kullanıcılar, özellikle de şirketlerin teknik bölümleri beklemekten yana. Gerçekten de pek çok firma Windows 7'ye geçme kararını vermiş durumda ve Windows 7'nin çıkmasını, üstüne ilk servis paketinin gelmesini bekliyor. Microsoft da bekleneceği üzere buna gerek olmadığını, Windows 7'nin daha önceki sürümlerin aksine ilk servis paketine ihtiyaç duymadan kullanılabilecek, piyasaya çıkar çıkmaz güvenli olacak bir işletim sistemi olduğunu belirtiyor, bunu araştırma sonuçlarıyla destekliyor.

Peki bu neden bu kadar önemli? Kullanıcılar eninde sonunda Windows 7'ye geçmeyecek mi? Mesele şu ki firmalar mevcut kontratları dolmadan geçiş yaparlarsa Microsoft rahat bir soluk alıyor. Anlaşmalar bittiğinde ise yeni anlaşmalar hem hukuki bir koşuşturma başlatıyor, hem de firmalar o arada rakip işletim sistemlerini değerlendirecek fırsat buluyorlar. Elbette profesyoneller için, büyük kurumlar için Microsoft ve Windows kolay kolay vazgeçilmez bir standart, ama rakiplerin varlığı da firmalar için Microsoft'la pazarlıkta bir koz halini alıyor. Özellikle de Linux'un varlığı...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

bir oyun almıştım ve o oyunun kurulum dvd si üzerinde şunlar yazıyordu....Do Not Make Illegal Copies of this Disc...Aslında işletim sistemi kurulu makinalarınızın üzerinde buna benzer yazı göremiyorsunuz. Bu bilgisayar makinasın da yasadışı kopyalanmış diskler çalıştırmayın..Do Not Play Insert or plug Illegal Copies On This Computer.....Bunların anlamını gerçekten anlamışsanız bu bilgiler sizi ailenizi makinanızı uzun süre bir takım şeylerden koruyacaktır. Hatta seyahatleriniz bile tehlikeye girmemiş olacaktır.Bir de sizi tanıyanlarınız ı korumuş olacaksınız....."bahadir-pc" yazdı.

her test öyle ki zaten. Vista çıkacağında da performans açısından iyi olacağını söylemiştiniz. bu testlerin tarafsız olduklarını sanmıyorum. teşekkürler

Editörün notu:
Vista'nın sorunu en az 2GB belleğe ihtiyaç duymasıydı. Yazılarımızda Vista'nın hem artılarına, hem eksilerine bolca yer verdik.

malesef vista kötü denemz ama şu donanım denen karın ağrısı yüzünden vista kullanmak eziyet ama win7 gerçekten mükemmel p3 1000 pcde bile çok stabil 512 ram ile antivirüs kurulmassa çalışıyor antivirüs kurunca 1gb ramden aşağısı kurtarmıyor. bu arada amd ati eski p3 sistem kullanıcılarınıda unutmuş değil hd 3000 serisi dx10 agp 8x vgalarda piyasada mevcut. çok rahat 1 adet vga ve 1 gb ram bileşeni ekleyerek diskide 80 gb ve üzeri ise sorunsuzca kullanabilmektedir.

Linux'un varlığı mı. Hah. :D

Ben daha hiçbir işletim sisteminin çıkışında sp1 gelmeden geçmeyin gibi bir uyarı görmedim. Windows 7 nin ne farkı var ki onda gerek yok diyorlar. Madem gerek yok sp1 çıkarmasınlar herşeyi güzel yaptık sp hiç gerekmeyecek güzel güzel kullanın desinler. :)

windows 7 nin zaten sp e ihtiyacı yok çok stabil şu an.

win 7 yi denedim ve evet beni MICROSOFT ürünleri bir fanatik haline getirdi ve tek kelimeyle muhteşem yazılımlar üretiyorlar.

makinamda 2 gb ram var ve giriş seviyesi bir dizüstü, gayet iyi çalışıyor ve vista starter yüklü - ağır grafik programlarında bile sorun çıkartmıyor çok şükür - ağır dediğim şey ise bir otobüs montajı ve ekranda 30.000 vektörel parça duruyor ve işlem yaparken bayılma falan yok baazen ufak kasmalar oluyor - nede olsa tümleşik ekran kartı bu yapar - ama vista ve makinam çoooook güzel çalışıyor.

yazlım ve donanımlara suç bulurken mantıklı şeyler yazmak lazım sayın ziyaretçiler...!!! yazılımları ve donanımı ne kadar tanıdığınız çoook önemli

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

teşekkürler Microsoft

Sp paketini bekleyenler işin aslı pek doğru karar vermiş değil. şuan windows 7 içine dahil olan xp SP3 paketinin tecrübesi ve Vista Sp2 paketinin tecrübesi dahil. SP paketleri güncelleştirmelerin toplu halde sunulması ve yeniden düzenlemedir. Windows 7 daha önceki işletim sistemlerinden tecrübe edinilerek imal edildiğinden SP1 paketini beklemek şuan Vista SP3 paketini beklemekle aynı olacaktır:)

arkadaşlar bence vistada ii çünkü millet kötü dedi bende bakim nasıl bir işletim sistemi be begendim tabi windows 7 ede kötü demiyrum ama vista güzel

2.4 ghz core 2 duo işlemci(yeni) 4 gb ram aero destekleyen ekran kartımla birlikte vista ilk başlarda çok iyi çalışıyodu fakat zamanla program yükledikçe çekilecek gibi değil gerçekten yavaşlıyor vista umarım aynı sorunlar 7de olmaz

Biz arkadaşlarla WİNDOWS 8 i beklemeye karar verdik. Yeni notebooklarımız vistayı rahat çalıştıyor o yüzden win 7 ye para vereceğimize güzel bir bilgisayar koltuğu alacağız. Bazı arkadaşlar vista ile linuxu dual boot kullanıyorlar çok memnunlar, hatta çoğu zaman işlerini linuxla daha rahat hallettiklerini söylüyorlar. Ben de hepsiburadaya koltuk siparişimi vereyim ve bayram tatilinde linux kurma faaliyetlerine girişeyim bari.

win7 güncelemeleri 640mb vurdurdu zaten x86 ve x64 toplamı 1.2gb, buşa bekliyorsunuz sp1 i daha sonra sp2 beklersiniz ozamana win8 çıkar sız hala beklemede.

7600rtm gayet iyi bence :D

7 zaten vistanın modifiyesi, sp beklemenin ne mantığı olur¿

olmaz olmaz merak etme ben windows 7 'yi kullandım fırtına gibi hızlı bence windows 7 XP yi geçer..!!! Vista ise küs kalır xD

bence xp daha iyi 7 bahana ben 12 sini bekliyicem

Eski donanım ve yazılımlarımı kullanamadığım sürece, XP'ye devam.

"Bununla birlikte bekle ve gör anlayışına karşı çıkıyor.", bu anlayışa kesinlikle karşı çıkmıyorum. MS'in bütün sistemleri maalesef bu anlayışı zorunlu kılıyor.

Arkadaşlar, Windows 7 gerçekten iyi tavsiye ederim.XP kullanan Donanımlar rahatlıkla geçsin.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir