Windows 7 ile dokunmatik standart olur mu?

Windows 7 dokunmatik sistemleri destekliyor; peki PC üreticileri Windows 7'yi ne kadar destekliyor?

  • Ali Güngör
Windows 7 dokunmatiği standart hale getirir mi?
Tek ekran içerisinde herşey sığıyor ve ekraf derli toplu kalıyor

Dokunmatik PC'ler her zaman biraz üst seviye olmuştur. Bunun sebebi elbette fiyatı ve destekleyen yazılımların profesyonel amaçlı olmasıdır. Ancak bu Windows 7'yle birlikte değişebilir.

Windows 7 çoklu dokunmatik desteği (Multi-touch gesture) sunarak basit hareketlerle masaüstünde iPhone'u meşhur eden kontrolleri sunuyor. PC satıcıları da bu özelliklerin farkında ve dokunmatikten yararlanmaya imkan tanıyan donanımlardan daha fazla sipariş ediyorlar. HP TouchSmart 600 gibi dokunmatik ve kompakt sistemler, Lenovo'nun ThinkPad T400 gibi dört parmak dokunmatik kontrollü dizüstü bilgisayarı popülerliği artan dokunmatik sistemlere iyi birer örnek. Asus, MSI, Fujitsu ve daha pek çok PC üreticisi de yeni bilgisayarlarına dokunmatik özellikler ekliyor. Çünkü Windows 7'de bu özellik var.

Piyasa analizlerine göre All-in-one yani hepsi bir arada tabir edilen, donanım bileşenlerinin monitör kasasına sığdırıldığı derli toplu sistemler popülerlik kazanacak. DisplaySearcy'ün tahminine göre 2007'de 3.2 milyon satan AIO sistemler, 2009'da 5.9 milyonluk bir satış rakamına ulaşacak.

Haberin devamında: Peki dokunmatik masaüstünde ve dizüstünde başarılı olacak mı? Gerçekten gerekli mi yoksa gelip geçici bir heves mi?

Dokunmatik kalıcı mı? Geçici mi?

Yine de bu meseleyle ilgili basit bir analiz yapabiliriz. Dokunmatik devamlı elde tutulan cep telefonlarında başarılı bir kontrol mekanizması. Ancak masaüstü bilgisayarlarda kullanıcıların ellerini kaldırıp ekrana dokunmaları, uzun süreli kullanımda ellerini uzun süre havada tutmaları gerekiyor. İşte bu yüzden özellikle yaşlılar için uzun süre kullanışlı bir sistem değil.

Yani ekranda dokunmatik, ana kontrol mekanizması olarak değil, bir destek kontrol mekanizması olarak çok faydalı. Klavye ve fare ikilisine geçtiğimiz yıllarda pek çok alternatif kontrol çıktıysa da, ellerin masada olmasının rahatlığı ve bu kontrol ikilisinin hızı, esnekliği, tutarlılığı ve yüksek hassasiyeti başka hiçbir kontrol sistemi tarafından tekrar başarılamadı. Microsoft 5 farklı prototip dokunmatik fare üzerinde çalışıyor, Apple ise yeni Magic Mouse'u tanıttı. Yani devler de araştırmalar sonucunda bu şekilde düşünüyor.

Dokunmatik teknolojilerin ekranda kullanılması yerine, klavye ve farede kullanılması ise uzun vadede masaüstü bilgisayarlar için gerçek çözüm olacak gibi görünüyor. Dizüstü bilgisayarlarda durum biraz daha esnek, oturma ve el, kol pozisyonu dokunmatiğe biraz daha uygun. Ancak dizüstünde de dokunmatiğin en başarılı olduğu ve tahminimizce olmaya devam edeceği yer touchpad.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Tutmayacaktır Şuan Daha Lcdye geçemeyen bir ülkeyiz bir de dokunmatk mı alacağız

Mausun ortadan kalkacağı kesin ama çok uzun bi süre alacak. Windows 7 ile sadece başlangıç olur. win7 den sonra çıkacak işletim sistemleri ile standart hale gelir bence.

ya yemişim dokunmatiği.ben bastım mı fareye çat diye sesi duymam lazım...

dokunmatik özelliği kullanmak için özel monitor mu gerekli? Win 7 yuklu her bilg. monitorunde çalışır mı?

Yaklaşık 8 aydır dokunmatik (multitouch) tablet pc kullanıyorum ve bu rahatlığa alışınca eksikliğini çok hisseder oldum elbetteki ülkemizde yerleşmesi zaman alacaktır ancak kullananlarında vazgeçemeyeceği kesin :)

walla elimi ekrana sürüceme maouse kullanırımı ohoo ekran ı kullanabilmek için ya sürekli silicez yada eller sürekli hijyen halinde ohoo

Tabiki Dokumatik özelliği kullanabilmek için özel monitorler gerekir.
Ama dokunmatik olmayan monitorlere de bu özelliği kazandırmak için ekrana monte edilebilen dokunmatik paneller mevcut.

hersey guzel all in one sadece klavyeyi laser olarak monitorun altindan yansitsalar ve mouse laser gibi eklense ortadan cok donanim kalkip gercek all in one meydana cikar

Tabiki Dokumatik özelliği kullanabilmek için özel monitorler gerekir.
Ama dokunmatik olmayan monitorlere de bu özelliği kazandırmak için ekrana monte edilebilen dokunmatik paneller mevcut.

teşekkür ederim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play