Windows 7 ile ilgili detaylar

Microsoft'un bir sonraki büyük adımı olacak olan Windows 7 hakkında şu anda bilinen her şey!

  • Halil Mollaoğlu
Windows 7 ile ilgili detaylar

Vista bir yaşında ve kullanıcılar için çoktan "eski" kategorisine girdi. İnternette yoğun bir şekilde halef Windows 7 hakkında tartışılıyor, hatta ilk öncül sürüm bile ortalıkta dolaşmaya başladı. Eğer firma-içi dedikodulara bakarsak, Microsoft'un planları çok büyük. CHIP Online olan biteni dinledi ve sizlere yeni işletim sisteminin özelliklerini tanıtacak.

Windows 1992'den beri üstünde bulunan yükten kurtulabilir: Windows 3.1'den bu yana süregelen, görev çubuğu ve Windows Explorer'dan oluşan kullanıcı arabirimi. Düşünülen yeni kullanım yöntemi ise Microsoft Surface: Kullanıcı dosyaları ve klasörleri sanki masanın üstünde duruyormuş gibi yönetecek. Dokunmatik ekran sayesinde sanal bir yığın içinden Word dokümanlarınızı veya kameradan fotoğraflarınızı ekrana yükleyebileceksiniz. Senelerden beri aşina olduğumuz fare-klavye ile kontrol tamamen ortadan kalkabilir. Daha aralık ayında Microsoft teknisyeni Hilton Locke weblogunda şöyle yazmıştı: "Eğer iPhone'un dokunmatik özelliklerinden etkilendiyseniz, Windows 7'ye bayılacaksınız."

Windows 7 ile ilgili detaylarTemel değişiklikler
Microsoft bilgisayarla çalışmayı daha da basitleştirmek için, alet çantasının en derinlerine el atmak istiyor. Bir örnek: Yeni WLAN özellikleri. Şimdiye kadar ağ adaptörü sadece bir bağlantı gerçekleştirebiliyordu. Laptopu ile hem internet erişim noktasına hem de arkadaşının laptopuna bağlanmak isteyenler için durum kötü gözüküyordu. Microsoft bir sonraki işletim sistemi nesli ile sanal ağ adaptörleri oluşturmak istiyor. Windows her bağlantı için bir sanal WLAN kartı oluşturuyor, her ne kadar fiziksel açıdan bir tane bulunsa da. Böylece kullanıcı birçok cihaza ve erişim noktasına aynı anda bağlanabilecek, hatta laptoplar internet bağlantısını farklı yerlere de iletebilecek. Bunun sonucu olarak eğer erişim noktasının dışında olan bir yerde bulunuyorsanız ekstra bir bağlantı şansınız daha olacak.

Windows 7, 25 MB'a iniyor

Windows 7, 25 MB'a iniyor
Fakat Microsoft yöneticileri daha da derine dalmak istiyor ve Windows'un temeli olan çekirdeği yeniden inşa etmek istiyor. Vista'da da kullanılan NT çekirdeği artık 15 senelik oldu - bu süre zarfında bayağı bir şişti. Bu durumu Microsoft geliştiricisi Eric Traut bile Windows 7'den canlı resimler gösterirken itiraf etti. MinWin diye adlandırılan yeni çekirdek 25 MB sabit disk ve 40 MB RAM'a ihtiyaç duyacak. Püf nokta: Modülleştirme. MinWin sadece temel fonksiyonları sunuyor ve kullanım amacına göre yeni modülleri ekliyor. Sonuç olarak MinWin aynı prensiplere göre masaüstü bilgisayarları, PDA'lar ve akıllı telefonlarda kullanılacak. Bu ay çıkacak olan Windows Server 2008'de buna benzer bir temel üzerine geliştirildi: Minimum çekirdek kurulumu mevcut. Yönetici isterse bunun üzerine mail, yazıcı ve web sunucusu ekleyebiliyor.

Sanallaştırma ve geri uyumluluk

Sanallaştırma sayesinde geri uyumluluk
Windows'ta yapılacak bu denli sert bir değişiklik, sorunlar olmadan gerçekleşemiyor. Sürücüler ve uygulamalar yeninden geliştirilip, her şeyden önce kullanıcı tarafından yeniden satın alınmalıydı. Microsoft bu şoku "Sanallaştırma" ile ortadan kaldırabilir. Eski işletim sistemlerinin bileşenleri, Windows 7'de sanal olarak temsil edilebilir ve böylece eski programlar buna başvurup problemsizce çalışabilir. Kullanıcı bu sürecin farkına bile varmayacak, zira sanallaştırma sıkı bir şekilde kullanıcı arayüzü ile bağlanmış olacak. Bu sayede Windows XP ve Vista programları kullanılmaya devam edilebilecek.

Sanallaştırma ve geri uyumlulukGeleceğin müziği
Bu yeni özelliklerin yanında Microsoft'un zaman azlığı sebebiyle Vista'ya ekleyemediği bazı eski özellikleri genişletilecek. Mesela yeni dosya sistemi WinFS girişini yapacak. Verileri arama ve verilerin yönetimi çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecek. Bunun dışında BitLocker ve Güvenlik Duvarının kullanımı kolaylaştırılacak. Diğer yenilikler arasında Internet Explorer 9, Media Player 12 ve Linux/Mac OS da standart olan sanal masaüstleri var.

Ayrıca: Önümüzdeki üç sene içinde de Microsoft tamamen 32-Bit mimarisinden vazgeçemeyecek. Çünkü spekülasyonlar Windows 7'nin hem 32 hem de 64-Bit sürüm olarak piyasaya sürüleceğine işaret ediyor.

Sonuç

Windows 7 ile Microsoft büyük bir adıma cüret etmek istiyor. Bunu yeni bir çekirdeğin ve kullanıcı arabiriminin geliştirilmesinden anlayabiliriz. Bu devrimsel işletim sistemi için ne kadar sevinilse de şu unutulmamalı: Zaman uçup gidiyor. Ocak ayının ortasında ilk öncül sürüm (Milestone 1) küçük çapta bir topluluk için yayımlandı. Bazı kaynaklara göre Windows 7, 2009'un ikinci yarısında çıkabilir. Fakat geliştiriciler Windows 2000, Windows Server 2003 ve Windows Vista'da fazla iyimser davranmışlardı ve yayımlanma tarihini sürekli ötelemişlerdi. Microsoft bu tarz bir olaya kesinlikle bir kez daha mahal vermemeli. En azından firma-müşterileri yayımlanma tarihine güvenebilmeli. Geriye sadece şu kalıyor: Umarız Microsoft çok fazla şey vaat etmemiştir ve 2010 sözünü tutmak için kısa vadede Windows 7'den birçok önemli özelliği çıkartmaya çalışmaz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

büyük bir heyecanla bekliyorum.

Microsoft bu yeni işletim sistemini daha ilk duyurdugunda belirtmişti zaten, bügüne kadarki windows yapısı değişecek diye. Bu sürümede artık vista'ya attıkları gibi hakedilmeyen kotulemeler atılmaz. Gerci bunun icin cok farklı sistemler gerekir ama yenilikler cok büyük olacagından deger bence...

Güzel bir haber yazmışsın tebrik ederim...

desenize artık windows a artık wlinux diyeceğiz. taklitinde bu kadarına pes doğrusu resmen ie 7 ile başladılar şimdi kernel yapısı ile devam ediyorlar

Haber güzelmiş...Eğer çekirdekte genel bir değişiklik yapılacaksa o zaman bir çok şeyi de beraberinde getirecek.Bekleyip göreceğiz

Vista gibi olmasında sonu! Bu denli temel değişiklikler bir takım sorunlarıda beraberinde getiricektir. Son kullanıcı içinse en büyük sorun satınalma olacak gibi.

inşallah pahalı olmaz adam zaten dünyanın en zengin adamı(Bill Gates) daha doymamış mı?

İşletim sistemi 25 mb olacakmış. O süper işte..

Eğer ki bı-u denli kökten bi değişiklik yapacaklarsa iş büyük ama bunu şu an kullandığımız işletim sistemine eklememiz güzel...

bu arada, işletim sistemi 25mb olacak olayı yanlış anlaşılıyor sanıyorum. Tüm sistem, kurulumdan sonra komple haliyle 25mb yer kaplamayacak, hayaller kurmayın :) Çekirdeğin kendisinin diskte 25mb yer kaplayacağı söylenmiş sadece.

Açıkçası Windows Vista - Compiz Fusion'lu Linux - Mac arasındaki son durumuda baz alarak konuşuyorum, Windows'a pek güvenim kalmadı. Her seferinde "devrim yaratıcaz!" diye ortaya fırlayıp rezil olmak böyle olur.

Yine de, dokunmatik sistem fikri fena değil, ve eminim eğer populerlik kazanırsa hemen diğer OS'lar da bunu kullanacak, ve yepyeni bir fenomene dönüşecektir.

windows ,Linux masa üstü KDE 'ye özenmiş gördüğüm kadarıyla.

novell ile ortak bir operasyon geliştiriliyordu demek ki yapılan çalışma windows 7 kernel geliştirilmesi ortaya çıkıyor yani microsoft kernellini geliştirmek için unix ve linux geliştiricilerinden yardım alarak yapıyor yani microsoft unix ve linux tan alıntılar yapıyor hatta kernelini unix üzerinden tekrar yazıyor... (microsoftun gelişimi unix ve linux elinde )

Arkadaşlar microsofta işin farkında...Gereksiz modüller, kullanıcının kullanmadığı (ev ve oofis) bir çok fonksiyonla gelen işletim sistemi mevcut standart 512 Mb tın (Xp için) günümüzde güncellemelerle ortalama harcadığı rem miktarı 240 küsürde.Nedeni Explorer 7 ve bununla gelen kötü yazılım temizleme aracı gibi vs. vs.

Ama genelde microsoft çıkardığı ürünlerin %65 inin yeni sürümü veya güncelleme işini 2 sene içinde yapıyor.Nedeni basit, her işlem için ayrı program veya eklenti, bir çok saçma sapan güncelleme detayları vs. vs... Toplam windows klasörü 2Gb aşıyor...Yoğunluklu tutulan arka plan hizmetleri en azından 2-3 mb ta çalışıyor.Her kez bilgin değilki bunları bilsinde teker teker hizmetleri elden geçirsin, regedit ayarları yapsın falan filan....

İnşallah 25 diyipte poş pencere çıkarmazlar karşımıza...

Abartılı sistem kullanımı yüzünden program kullanmak için oyun kullanmak içi,n ekstra rem ve ekran kartı almaları kaçınılmaz oluyor...

Saçmalık...

Düşük sistem gereksinimi Microsoft'a çok önemli bir avantaj sağlayacaktır. 40 MB RAM kullanımı eğer gerçek olursa, en azından 100-150 MB'a kadar indirilirse, eski Windows sürümlerini kullanan kullanıcılar bile Windows 7'ye geçmeyi düşünebilir. Ayrıca da, bol kaynak isteyen programların performansını artıracaktır.
Bir de fiyatı daha normal seviyelere düşürülürse, Windows 7'yi kullanmayan çok az insan kalacaktır. Korsanları çok yayılmayacaktır ve Linux ile mücadelede önemli bir adım atılacaktır.

vista ilk duyrulduğunda yani longhorn adı ile duyurulduğunda gerçekten biçok şeyden bahsettiler hatta 3 boyutlu masa üstü bile olcak dediler, ancak ilk çıkan beta (şuan elimde hala var) xp üzerinde değişiklik yapılıp güncelleştirilmiş bir işletim sistemio olduğunu gösterdi ve buda hayal kırıklığı yarattı, ardından bikaç sene sonra longhorn rafa kaldırıldı dendi ve vistaya başlandı dendi, bu noktada söylenen şeylerin bir çoğu örneğin yeni dosya sistemi winfs gibi özelliklerden vazgeçmek durumnda kaldılar çünkü yetştirmek imkansızdı ama yeni bir işletim sistemide şarttı, mecburen bazı yerlerde fedakarlık edip yeni bir işletim sistemi çıkardılar tabi çıkarçıkmaz sorunlarıda arkasında getirdi, fazla bi süre geçmeden microsoftun yetkilileri adının önceleri Blackcomb daha sonra Vienna olduğunu söledikleri bir işletim sistemi üzerinde çalştıklarını söledi yani windows 7 geliodu, birsüre sonra vistada çıkan sorunların nedeninin bu işletim sistemi üzerinde çalışldığı için ortaya çıktığını söledi ve vista hakkındaki bilgisayar dünyasından gelen karşılık şu oldu, tıpkı millenium edition ( me ) gibi bi ara işletim sistemi ile başımız belada ama hepimiz hatrlarsak 98se den sonra çıkan me ile çok uğraşmıştık ama sonrasında hepimizin bildiği bir efsane doğdu yani xp, şimdi benimde düşüncem olan ve birçok sitede okuduğum kadarı ile windows 7 aynı xp gbi işletim sistemi dünyasında çığır açıcak ve efsane olucak ve bence gerçekten yukardaki özelliklerde dahil şimdiye kadar duyduğum bütün özelliklerde bence win7de olucak, ayrıca şunuda belirtmekte fayda var, Blackcomb veya Vienna yani win7 ilk olarak 2000 yılında duyruldu ve ozamanki duyruda vistanın zaten ara bir işletim sistemi olacağı sölenmişti ve vistanın xpden pek arklı olmuyacağı ancak win7yede kullanıcıları hazırlamak için değişik bir işletim sistemi olacağı sölenmişti ama dediğim gibi hazırlama aşamasındaki sorunlar bütün planları suya düşürmüştü dahada ileri gidersek daha vista ilk çıktığı zamanlar yapılan açıklamalarda vista için fiji adlı bir servis paketi çıkarılcak ve bununla win7ye bir adım daha yaklaşılcak denmişti...

Vista kadar pahalı olmasın.

güzelll bir siteeeeeeeee

Hem daha iyi bir arayüz, hem daha az kaynak tüketen bir OS kesinlikle hayal. Bir defa daha az kaynak tüketen yazılımlar, donanım üreticilerinin işini baltalar ki; bu en son olacak şeydir.

Windows 7, belki XP gibi bir etki yaratacak ama kimse şimdiden daha az kaynak tüketecek şeklinde hayallere kapılmasın...

arkadaşlar windows 7 işletim sistemi vista nın benzeri eski pclere olacak şekilde ayarlanıyor sanırım büyük yük getiren aero özelliği
koyulmayacak gibi

vista kadar berbat bi işletim sistemi olduğunu sanmıyorum arkadaşar ben pardüs kullanıyorum ben görsellik diyorum kesinlikle inş. windows 7 vista kadar berbat olmaz.

Bende 2 gündür windows 7 kullanıyorum Vista ile aynı kurdum açılışta seçebiliyorum 7 sistem olarak daha hızlı daha ii şimdilik

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play