Windows 7 istatistikleri kafa karıştırıyor...

İki farklı araştırma, Windows 7'nin geleceği için farklı şeyler söylüyor... Yoksa söylemiyorlar mı?

  • Ümit Öncel
Windows 7 istatistikleri kafa karıştırıyor...
Windows 7 oran olarak değil ama adet olarak iyi bir başlangıç yapacak.

CHIP Online'ı yakından takip edenler Windows 7'nin geleceği konusunda piyasa analistleri arasında birbirleri ile çelişen ön görüler bulunduğunu fark etmişlerdir. Bir haberimizde Windows 7'nin hızla yayılacağını ve piyasaya sadece birkaç yıl içerisinde ele geçireceğini aktarmıştık. Diğer bir haberimizde ise özellikle kurumsal müşterilerin Windows 7'ye temkinli yaklaştığını ve geçiş için acele etmeyeceklerini bildirmiştik.

Bu iki haberden hangisi doğru? Windows 7 için acele etmeyecek şirketlerin satışları azaltması mı yoksa Windows 7'nin hızla dünyayı ele geçireceği mi? Aslında bakarsanız yakından inceleyince bu iki raporun bir birileri ile pek de çelişmediğini görmek mümkün. Evet, özellikle kurumsal müşteriler yeni sisteme temkinli yaklaşacaklar ve çok acele etmeyecekler. Böylece 2010'un ilk yarısında sadece %34 civarı oranında Windows 7 kullanıcısı bulunacak. Fakat piyasada toplam 500 milyon Windows XP kullanıcısını olduğunu düşününce ve bu rakamın sadece %34'ünün Windows 7'ye geçeceğini hesaba katınca kısa sürede 170 milyon kişi yeni işletim sistemini kullanıyor olacak demek oluyor.

Bu rakamlardan çıkan sonuç; Windows o kadar yaygın ki temkinli bir yükseltme süreci bile 170 milyon kişinin Windows 7 kullanmaya başlayacağı anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Çoğunluğu bireysel satış olarak düşünüyor isek %34 çok yüksek açıklanmış bir oran bence. Ertelenmiş kurumsal satışlar da, 5-250 arası bilgisayar olsa herhalde bir %34 de o tutsa, eder %68. Windows 7 alıp da Office 2010'u almamanın ne anlamı olur, çünkü o da bir yenilik. %25 inatçı XP'ciler, bir o kadar da Vista memnunları olsa eder %118...Mac severler %10, etti %128. Özellikle Avrupa'da ve Pasifik ülkelerinde hızla artan Linux kullanımının %5'lerden %15'lere sıçrayacağını düşünürsek etti %143...%5 de diğer sistemlere ayırsak edecek %148... Şimdi bu %48 fazlalığı %68 Windows 7'den geriye düşelim..Eder %20. .Kurumsal müşteriler bu yıl beklemede kalacaktı, Windows 7 bu yıl %20'min yarısı olan %10 satacak gibi gözüküyor. Ama uzun süreli beta kullandırılıp beğenilmesi de en güzel reklam oldu. Yeniliğe merakın da %10 fazladan etkisi olabilir, eder %20...Özellkle 12 ay taksitle satılması da satışları arttırabilir. %5 daha eder %30...%5 de bilgisayar satışlarından gelse eder %35...Tabii ki bu oranı yakalayabilmek için kriz ortamında Microsoft'un tüketici lehinde çok çaba harcaması gerekiyor. XP'ciler memnun, Vista'cılar daha yeni almış ve küskün....Malım iyi, ilgi de var hem de diye düşünürse %35 yerine %10-15'lerde de kalabilir. Yoksa 2 yıl içinde %75 Windows 7 kullanacak diye düşünüyorsa bence tahminini değil de dileklerini iletiyor olabilir. Saygılar....

inşallah hayırlısı olur ne diyelim

oda dogru ,digeride dogru

Herkesin bir şey söylediği doğru. Hele bir çıksın da belli olur zaten. Ama şimdiden pek karanlık olmayacağı belli.

xp,win7 yada vista sonuçta başka alternatif yok pazar ms nin elinde önemli olanda bu

Anlamlı... :)

süper yazı tamamen katılıyorum, herşeyi özetlemiş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir