Windows 7: Keyfe göre oturum açma ekranı...

Windows 7'nin son derlemesinde bulunan ilginç bir özellik daha ortaya çıktı: Keyfe göre oturum açma.

 • Halil Mollaoğlu
Windows 7: Kişisel oturum açma ekranı
Build 7057'deki standart başlangıç ekranı.

Kısa bir süre önce internete düşmüş olan Windows 7 Build 7057'nin birçok ufak tefek değişikliğin yanında yeni bir oturum açma/kapama ekranı da sunduğu biliniyordu. Fakat öyle görünüyor ki, bundan daha fazlası var.

WithinWindows blog'unun sahibi Rafael Rivera Build 7057'de oturum açma ekranını kişiselleştirme imkânının sunulduğunu ve istenirse birkaç ufak ayar ile bunu gerçekleştirmenin mümkün olduğunu kanıtladı. Microsoft'un bu imkânı sistemlerini daha da kişiselleştirmek isteyen komple-PC üreticileri için düşündüğüne inanılıyor. Hatta Rivera bu özelliğin sadece tüketici odaklı Windows 7 sürümlerinde değil, yeni işletim sisteminin sunucu ayağını temsil eden Windows Server 2008 R2'de de kullanılabileceğini söylüyor.

Oturum açma ekranı nasıl değiştirilir?

Kişiselleştirilmiş bir oturum açma ekranı.

Rivera'nın bilgilerine göre öncelikle kayıt defterinde HKLM\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Authentication\ LogonUI\Background girdisinde OEMBackground DWORD değerinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmeli. Eğer varsa bunun değerinin 0 mı yoksa 1 mi olduğuna bakılmalı. Eğer 1 ise özellik etkin demektir. Sonrasında ise kullanılacak arka plan resminin kenar oranının hesaplanması gerekiyor. Bunu hesaplamak için monitörün yatay çözünürlüğü, dikey çözünürlüğüne oranlanmalı. (Örn. 1440:900 = 1,6:1)

Bu OEM özelliğine has resimler %windir%\System32\oobe\info\backgrounds klasöründe bulunuyor. Eğer böyle bir klasör bulunmuyorsa, kullanıcı tarafından oluşturulmalı. Maksimum 256 KB büyüklüğünde olabilecek şu dosya isimleri destekleniyor (yatay çözünürlük /dikey çözünürlük oranına göre sıralanıyor).

 • backgroundDefault.jpg
 • background768×1280.jpg (0.6)
 • background900×1440.jpg (0.625)
 • background960×1280.jpg (0.75)
 • background1024×1280.jpg (0.8)
 • background1280×1024.jpg (1.25)
 • background1024×768.jpg (1.33-)
 • background1280×960.jpg (1.33-)
 • background1600×1200.jpg (1.33-)
 • background1440×900.jpg (1.6)
 • background1920×1200.jpg (1.6)
 • background1280×768.jpg (1.66-)
 • background1360×768.jpg (1.770833-)


Eğer resim backgroundDefault.jpg olarak isimlendirilirse kenar oranına bakılmaksızın yükleniyor ve uzatılmış olarak gösteriliyor. Eğer herhangi bir sebepten dolayı arka plan yüklenemezse imagesres.dll dosyasından Windows-sürümüne has bir resim yükleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Tam istediğim şeydi. Hatta bahsetmiştim :)
Hemen deniyorum. Teşekkürler bilgi için.

minik fotoğraftaki oturum açma ekranı sanki live messenger'ın oturum açma penceresine benziyor :) messenger mı açıyoz yaauuww :)

umarım windows 7 de vista gibi ellerinde kalmaz..Sadece görünüme değilde birazda performansa önem verseler.

Vay vay vay bu nasıl bir özelliktir yaw, walla altındaki teknolojiyi hayal bile edemiyorum aşmış bu adamlar. Bu ne yaw dalgamı geçiyosunuz bizimle hangi yıldayız noldu biri beni geçmişemi ışınladı...

bilgisayarın daha da yavaş açılmasını sağlamak için birebir...

1 aydır win 7 build 7000 kullanıyorum ve tek kelime ile mükemmel.
Görünüm vistadan daha şık hız xp den daha iyi
Knfigürasyonum:
Core2duo 1.6 ghz
2gb ram
120 gb hdd
HP 530 notebook PC

benim anlamadığın bu windows 7 de çıkacak olan yenilikler (!) insanları neden bu kadar sevindiriyor halbuki linuxta varlar zaten heleki ubuntu dağıtımında istenirse kendine ait bir işletim sistemi bile yapılabilir. windowstaki bir çok programı mı wine üzerinden kullanabiliyorum muhasebe programım dahil

Keyfe göre oturum açma diye bi başlıkla konunun alakasını biri anlatsın bana. Yanıltmayın insanları.

bende 1 aydır windows 7 build 7000 kullanıyorum tek kelimeyle şahane driver cd si takılır takılmaz kendi driverları tanıyıp yüklüyor siz ise arkanıza yaslanın yeter.

keznews dot com a bir bakarmısnız

Bu da yenilik mi şimdi? Linux'ta oturum açmak için kullanılan kdm veya gdm programlarının binlerce farklı teması, zaten uzun yıllardır kullanılıyor.

M$ açılış temalarını daha yeni mi keşfetmiş? O zaman Günaydın diyelim...

Linux kullanmayanlar için bu haberler yenilik olsa gerek. :D ben okumadım bile.

Win 7 kullananlar harika bir iş çıkarıyor. MS ye yardım edin çünkü yıllardır onlar size yardım ediyor du. Bu arada tek pc im var ve sadece MS Windows XP Pro ve XP Home kullanıyorum. İkisininde standart özelliklerini kullanıyorum yani kurulum sonrası hiç bir şeyini değiştirmeden yaşıyorum.Tüm MS çalışanlarına başarılar diliyorum.Veee onların en yakın destekçileri olan Chip tekilere.

nerden indiriliyo acaba

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play