Windows 7 Mac Mini'de çalışır mı?

Win 7 PC kullanıcılarını memnun etti. Peki ama yeni Windows, Mac Mini'de çalışırsa neler olabilir?

  • Ümit Öncel

Microsoft, merakla beklenen yeni işletim sisteminin beta sürümünün önündeki engelleri kaldırdıktan sonra pek çok kullanıcı Windows 7'yi deneme imkanına sahip oldu. Yeni işletim sisteminin beklenmedik kişilerin bile beğenisi toplaması ilgiyi daha da arttırdı. Biraz daha maceraperest kullanıcılar ise, bir adım daha ileri giderek Windows 7'yi bir Mac'te kullanmayı bile düşündüler. İşte Cnet editörlerinden Ina Fried bu maceraperestlerden biri. Üstelik Windows 7'yi en gelişmiş bir Mac'te değil, kullanmadığı eski bir Mac Mini'ye kurmayı denedi.

Mac OS'un Boot Camp özelliğinden yararlanarak Windows 7'yi hiçbir sorun ile karşılaşmadan kurulduğu söyleyen Fried'ın en büyük sorunu ses konusu oldu. Uzun uğraşlar sonucunda ses kartını da Windows 7'ye tanıtmayı başaran Fried'in kurulum ardından ilk kontrol ettiği yer tahmin edebileceğiniz gibi Windows Experince Index oldu. İşlemci ve bellek kategorilerinden 7,9 üzerinden 4 ve 4,5 puan alan Mini Mac, yavaş sabit diski yüzünden ortalama olarak 2 puanı geçemedi.

Her ne kadar Apple, Boot Camp özelliğinin sadece Windows XP ve Vista ile uyumlu olduğunu açıklasa da, Fried'in bu ilginç denemesi henüz beta aşamasında olan Windows 7'nin de bir Mac üzerinde (Mini Mac bile olsa) çok az sorunla çalışabileceğini gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bende Macbook Pro var ve vistadan 5.7 puan aliyor. 5.7 puani hicbir windows pc de gormedim :) Vistayi toplsan 2 kere filan acmisimdir o ayri. Mac OS X varken cok ilkel kaliyor windows.

Çok kişi bu yeni sürüm işletim sistemleriyle ek-mac yiyecek sanırsam:D

iyi de mac kullananların en beğendiği şey mac os'nin stabil ,güvenli ve konforlu olması ,tabi bi de havalı :D

donanım olarak pc kat ve kat üstün ,saçma bir deneme olmuş ,microsoft'un gururunu okşamışlar .

ben iMace zaten win 7 kurdum ,macintoshda olup da vistada olmayan özellikleri cilalayıp eklemişler.. Ama en iyi windows olacağı kesin..

mac güvenli değil söyleyin bakalım kaç tane hacker saldırıyo mac a

1- Banane az hacker var diye guvenliyse, sonucta guvenli mi guvenli

2- azicik teknik bilginiz olsa Mac in yapisal olarak asla windows kadar guvensiz olamayacagini bilirdiniz. Mac OS X daha kapali bir sistemdir, tamamen UNIX tabanlidir dunyanin en hizli stabil en iyi calisan en iyi arayuze sahip en yenilikci ve en guvenli isletim sistemidir

Allah yapısı değil ne yaparsan yap hacklenir iş bu açıkları kapatmakta.

Sen de yorum yaz