Windows 7 Mac ve Linux'u toplayıp katlıyor

Windows 7'nin hızına yetişmek çok zor: Rakiplerini topluyor, çok yakında katlayabilir!

  • Ali Güngör
Windows 7 ikisinin toplamı kadar

Apple'ın yeni işletim sistemi olan Snow Leopard, Windows 7'den daha önce çıkmıştı. Teknik altyapı olarak oldukça güçlü özellikler sunan Snow Leopard'ın, Windows 7'ye olumsuz etki edip etmeyeceği tartışılıyordu. Hatta bir çok kaynak, Snow Leopard'ı Windows 7 katili olarak lanse etmişti.

Aynı şekilde Linux dağıtımı olan Ubuntu'nun en son sürümü de kullanıcılarla buluştu. Bu da Windows 7'den sonra çıktı ve güçlü özellikler sundu. Yapılan tüm incelemelerde, yeni Ubuntu'nun bugüne dek yayınlanan en güçlü Linux sürümü olduğu fikrinde birleşiyordu. Kısacası her iki işletim sistemi de, Windows 7'nin hızını kesmeye aday olarak gösteriliyordu. Peki ama sonrasında neler oldu?

Peki ama Windows 7 Linux ve MacOS'u nasıl ezdi?

Şu sıralar iki işletim sistemi de Windows 7 karşısında ağır bir yenilgi yaşıyor. Windows 7'nin çıkışında gerçekleşen satışlar Vista'yı yüzde 234 ile katlarken Windows 7'nin pazar payı yüzde 2 oldu. Snow Leopard yüzde 1'in biraz üzerinde, Linux ise yüzde 1'in biraz altında kaldı. Sonuçta Windows 7 çıkar çıkmaz ikisinin toplamından fazla paya sahip olmayı başardı. Vista yüzde 19, Windows XP ise yüzde 70 pazar payına sahip. Bu rakamlar Kasım sonunda güncellenecek.

Windows 7 hızla tırmanmasına karşın, çıkışa kadar geçen sürece Vista satışlarının bu beklenti sonucu düşmesiyle birlikte, Mac ve Linux biraz pazar payı kazanmayı başardılar. Binde 25'lik kazanç oldukça küçük ve Windows 7 trendi sürerse kalıcı olmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

kazanan kim mi oldu derseniz bi fotograf var bi terazi üstünde bir tarafta linux pengueni bir tarafta window windows daha agır basıyor neden mi altında dolar agırlıgı var ondan diye bu haberin açıklamasıda bu olsa gerek kazanan para :D

Microsoft elindeki kozları gerçekten iyi kullandı. Tebrik etmek lazım.
tabii hiç de boş sayılmaz, güçlü bir de işletim sistemi yapmışlar.
Bence hak ettiğini aldı.

SNOW LEOPARD IN NİYE LİNUX VERSİYONU ÇIKARTILMIYOR Kİ...

EAYY (edipciftci Artık Yorum Yazmasın) platformu kurulmasını öneriyorum. Daral geldi artık.

Windows kullanıcı alışkanlıklarını, oyun platformu olmasını göz önüne alırsak zaten hep pazar payını yüksek tutuyor diğer işletim sistemlerine göre...

10:21 aynen katiliyorum. Pc kullanicisiyim. Bir sonraki bilgisayarimda onun bir birinin ayni yorumlarina kil oldugum icin amd ve ati alicam. bide anakart markasi versede onuda listeden cikarsam.

Ben Linux/ubuntu 9.10 kullanıcısıyım. hiçbir zaman için ubuntu'nun pazar payının %50-60 lara çıkmasını zaten istemem. birşey ne kadar yaygınlaşırsa, tabiri caizse o kadar ayağa düşüyor. bırakın yalnızca profesyonel insanlar linux kullansın, devlet değiliz ki istatistiklere göre strateji belirleyelim. Ben ubuntu ile tüm amaçlarımı gerçekleştirebiliyorsam, başkası vista kullanmış, windows 7 kullanmış beni hiç ilgilendirmez. Nerede çokluk, orada karışıklık :)

yaw benim yorum yazmama gerek mi kalmış...???

yukarıdaki haber gayet açıklayıcı ve kibar olmuş...

bazı arkadaşlara cevap :
ben INTEL' i seviyorum çünki ölçümlerini sentetik programlarla değil "GERÇEK İŞ YÜKÜ" altında görme imkanım oldu ve hep şunları gördüm:

1 - 5 - 6 milyon vektörel çizgi ve en az 2000 adet fotoğraf içeren dosyaları bizi uğraştırmadan tek seferde ve hatasız "PDF FORMATI" na dönüştürebilen adam gibi tek işlemci

2 - dev montajların olduğu (en az 25 - 30.000 3d parça ve bu parçalar ayrı dosyalar içerisinde ve birbirine de karmaşık başka linklerle bağlı) büyük araç montajlarında seri ve kitlenmeden CATIA çalıştırabilen tek işlemci

3 - en az 700 - 800.000 vektörel içeren COREL dosyalarını rahalıkla açıp işleyebilen ve 100 lerce işlemden sonra kaydederken hata vermeyen tek işlemci

" amd işlemcilerin hiç birinde bu işlemlei tek seferde sonuna kadar bitiremedik...!!! "

daha da yazarım ama buraları bu örneklerle doldursam bile inatçı olanlar anlamamakta inat edecekler

NVIDIA için ise şunu söyleyeceğim : profesyonel büyük kurumlar MÜHENDİSLİK alanında kullanıdıkları tüm makinalarda QUADRO serisi özel kartlar kullanırlar, artık bunun üzerine kızıp ta serzenişli yorum yazanlara derimki : savunduğunuz bir şey hakkında en azından elle tutulur deneyim ve bilgiye sahip olduktan sonra y0rum yazarsanız CEPHANENİZ HİÇBİR ZAMAN BİTMEZ...!!!

kullandığım 3d programları daha hızlı çalştırabilecek iyi bir işletim sistemi çıkarsa ihtiyaçlarım dahilinde hemen geçebilirim AMA OZAMANA KADAR = INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

ben WINDOWS 7 nin diğerlerini ezdiğinin farkına varamadım, o sırada yolcu koltuğunda oturmuş keyfime bakıyordum...

tekerleğin altında ezilen bir sinek tanesinin kim farkında olabilr ki?

saygılarrrrr...!!!

Windows 7 hak ediyor.

saçma windows bugune kadar ne zaman linuxsu ezmiş her zaman linux lider olacaktır

Hiç kimse bir şeyleri kullanmadan yorum yapmasın, açık kaynak keşke iyi olsada bizde kullansak. Ama değil aşırı yavaş sistem katili

En kötü vista bile en iyi Linux dağıtımdan kat ve kat daha hızlıdır...
Kimse yok şöyle yok böyle demesin, göz var nizam var hepsini denemiş birisi olarak yazıyorum bu yorumu sizlere..

Sevsekde sevmesekte en hızlı ve sistem dostu Windows sürümleridir..

Linux felsefesi çok güzel, ama felsefeyle olmuyor bu işler, icraat lazım.
Bir Xp hızını yakalayan sistem yapsınlar tamam diyelim olmuş..

Pardus, Ubuntu, Kubuntu, v.s v.s hepsi aynı hepsi yavaş hepsi insanı çileden çıkarıyor..

Ubuntu ve diger Linux sürümleri önce ethernet ve wifi driverslerini tanimayi ögrensin sonrasinda gelisimlerini konusuruz senelerdir ayni muhabbet.
Mac os da güvenlik yamasi yerine yada servis paket yerine bilmem ne adi altinda devam etsin dunde mac os icin 157 Mo düzenleme paketi cikardilar gene.
Yok proymus yok bilmem neymis Linux yada mac kullaniyorum diye profesyonel falan olamazsin iyi bir seyler yaptiklarinda rakiplerine karsi zaten insanlar gecmeye baslar.
Onlar 1000 tane paket cikartip 3 ila 6 ay arasinda emulator yazmaya devam etsinler hala 15 senedir ayni mantik.

win7 nin satislarindaki patlamanin tek sebebi vista dir. zavalli windowscular, yillarca paranizla rezil oldunuz, win7 cikinca saldirirsiniz tabiiki.... ben win7 nin hizina linux da 2-3 yil oncedan zaten sahiptim.

edipciftci yi ajdara benzetiyorum ajdar kendini sanatçı zannediyordu Edif beyde çok bilmiş:))) puhahaha
bu arda windows herzeman en kıral linux cunun hayatında bile olacaktır ama hız konusunda abi bosa yorum yazmayın linux hızlı ve daha guvenlı bundan emin olun

çopu kullanıcının linux kullanmaması benim için daha iyi

15:08 aynen katılıyorum sana

profesyonel insanlar linux kullansın :) şu laftan daha komiği ne olabilir?! ne demek bu?! her linux kullanan profesyoneldir?! sahi öyle mi.. çatır çatır dot.net platformunda kod yazıp uzman bir yazılımcı ve windows sitemlerde uzman olup linuxe bakmayan insanlar profesyonel değil midir?!

gerçekçi olmak ile fanlık arasında ince bir çizgi var..3 yılda bir ara işletim sistemi çıkartıp 5-6 yılda bir major işletim sistemi çıkartan bir firmanın servis packlar ve yamalar çıkarmasından daha normal ne olabilir?! ha yilda iki sürüm yada yıllık yeni bir sürüm çıkaran firma olsa anlarız..

ben WINDOWS 7 nin diğerlerini ezdiğinin farkına varamadım, o sırada yolcu koltuğunda oturmuş keyfime bakıyordum...

tekerleğin altında ezilen bir sinek tanesinin kim farkında olabilr ki?

saygılarrrrr...!!

--------------------
yahu edip beni güldürdün ya... yoruma bak diyeceğimde... ama gerçek birader.. yüzde bir nere yüzde 90 lar nere..

Linux ve Mac diyenlere sadece gülüyorum.Şundan eminimki linux ve mac bunların tüm zamanlarını alıyordur.Ben Profesyonel değilim o yüzden defalarca denememe ragmen bu linux'u bir türlü stabil çalışacak şekilde yapılandıramadım.Microsofta ve profesyonellere selam olsun.Saçmalıklarla uğraşacak zamanım yok.Zaten herkes profesyonel olamaz..bunun da belgesi %98'e %2...amaaaaan bana ne ya..

win7 profesyonellik dışı faklı kolay ve harika daha ne denebilir ki
darısı lınux ve mac e BAŞARI=WİNDOWS 7

siz neyin kavgasını yapıyonuz allahınızı severseniz.babanızınmı bu yazılımlar. biri bedava biri paralı şimdi para verenmi akıllı yoksa insanlık adına bedava olanı kullananmı.yok paralı olunca daha tatlı oli.eh ben ni dim da.daha pardus kendine ülkesinde gerçek sahip çıkıcak bir millet bile bulamazken..sulçu ihsan eyledimse afola.Bağışlayın da

Dünyada bazı ülkeler topluca Linux'a geçiyor. Siz burada farkında olmadan Microsoft'un asgari ücretli avukatları gibi oluyorsunuz.

Windows 7 kullanımında Brezilya birinci, Türkiye ikinci, Doğu Avrupa ülkeleri üçüncü, ondan sonra Amerika, ondan sonra Avrupa geliyor.

Biraz da dünyadaki gidişe bakın yoksa gerçekten çağın gerisinde kalacaksınız.

Windows iyidir, güzeldir tabii ki ama artık ona yetişip geçen Linux var. Mac OS zaten her zaman Windows'tan öndeydi.

Sabit fikirli olmayın, D diskinize kurup her gün yarım saat deneyin, kaybınız değil kazancınız olur.

Satışlarda katladı derken? Ubuntu parayla mı satılıyor? "Satılmamasına rağmen ne kadar da geride değil m?"i diyerek kıs kıs güldüğünüzü duyuyor gibiyim.

---------------------------
Ben Linux/ubuntu 9.10 kullanıcısıyım. hiçbir zaman için ubuntu'nun pazar payının %50-60 lara çıkmasını zaten istemem. birşey ne kadar yaygınlaşırsa, tabiri caizse o kadar ayağa düşüyor. bırakın yalnızca profesyonel insanlar linux kullansın, devlet değiliz ki istatistiklere göre strateji belirleyelim. Ben ubuntu ile tüm amaçlarımı gerçekleştirebiliyorsam, başkası vista kullanmış, windows 7 kullanmış beni hiç ilgilendirmez. Nerede çokluk, orada karışıklık :)
------------------
Çok doğru bir yorum, aynen katılıyorum. Windows 7 şu kadar satmış, bu kadar satmış farketmez

Bazı kaynaklar sadece ubuntuyu baz alıyorlar. Distrowatch ta ki top 100 distroya göre değil bence. Linux kullanımı oldukça hızlı yaygınlaşıyor.
Bu arada Windows 7 kullanımında dünyada 2. olmamız çok normal.
Sorarım size kaç kişi orjinal para veripte kurmuş windows 7 sini.
Peki para veripte vista alan ve 1 sene sonra iptal olan işletim sistemleriyle başbaşa kalanlar, onlarda buraya birşeyler yazsın. Benim kullandığım en kötü işletim sistemi vistadır. Bence MS ücretsiz 7 ye yükseltme vermeliydi.

Bu arada 3 işletim sisteminide kullanıyorum. En çok mac i beğeniyorum ama ubuntu da ki çoğu özelliği arıyorum.

@ 11 Kas 2009 15:08 tovbeki sen linux kullanmassin bos bos yaziyorsunuz burada, linuxta milyar dolarlar donmuyor, simdilik bukadar aslinda su son cumlem hatali oldu, linux kendini asti nerelere geldi, oyun sempatizanlari oyun oynanamiyor diye linuxu kotuleyen insanlar gordum ben yazik uzuluyorum halinize

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play