Windows 7 MacOS'tan esinlendi mi?

MS çalışanından garip açıklama: Windows 7'yi geliştirirken gerçekten Mac OS'tan "esinlendiler" mi?

  • Ali Güngör
Tasarımda ilham perisi MacOS mu?
Windows görsellikte Mac'i örnek alıyor

Microsoft, Windows'un ilk günlerinden bu yana Apple'ın işletim sistemlerinin görünüş ve işlevinden "esinlenmekle" itham ediliyor.

Buna verilen örnekler çok; mesela Windows 95'e geri dönüşüm kutusunun eklenmesi. Bu özellik Windows'a, Apple'ın işletim sistemlerinden 10 yıl sonra gelmişti ve Mac hayranlarının uzun süre eleştirilerinde önemli bir malzemeydi.

Mac işletim sistemleri grafik arayüzde yaratıcı yeniliklere imza attıktan sonra, çıkan yeni Windows sürümünde bu özelliklerin benzerlerini gören kullanıcılar bu alanda Mac'in önde olduğunu belirtiyor.

Microsoft aradan geçen uzun yıllardan sonra ve Apple'ın "Im a PC" reklamlarının etkisi geçtikten sonra bu konuda bir açıklama yaptı...

Microsoft çalışanı "Evet esinlendik"

Vista ile başlayan süreçte Windows görsel arayüzde büyük gelişme kaydetti

Microrosft'tan Simon Aldous PCR'ye verdiği demeçte şunları söyledi:

"İnsanlar Apple Mac işletim sisteminin fantastik olduğunu sıkça söylüyor. Özellikle söyledikleri grafik açıdan zengin ve kullanımı kolay olması. Windows 7 ile biz de bunu yapmak istedik. Hem geleneksel formatta, hem de dokunmatik formatta Mac görünümü ve grafik olarak tarzını yakalamak istedik. Grafik kullanıcı arayüzünü muazzam bir şekilde geliştirdik. Güçlü ve istikrarlı temel Vista teknolojisi üzerine kurulu olan Windows 7, mevcut Mac platformundan çok daha istikrarlı."

Aldous, Windows 7'yi Windows Vista'nın bir sonraki sürümü olarak da tanımladı. Vista, Mac OS X'in Widget'larını Gadget olarak; fotoğraf depolama ve düzenleme yazılımında da Apple'ın iPhoto yazılımını kopyalamakla itham edilmişti.

Bu konuda "Win 7 vs. Mac OS X 10.6" makalesine göz atabilirsiniz. Ayrıca galerimizde Apple'ın ve Microsoft'un birbirinden esinlendiği özellikleri görebilirsiniz...

Microsoft bu açıklamaya ne dedi?

Vista ile başlayan süreçte Windows görsel arayüzde büyük gelişme kaydetti

Microsoft yaptığı açıklamayla Aldous'un sözlerini yalanladı:

"Internette gezen ve bir Microsoft çalışanından alıntılanan sözler tutarsızdır.

Windows 7'nin tasarım kökenleriyle ilgili olarak yapılan bu açıklamada görüntünün ve işlevlerin Mac OS X'ten "ödünç alındığını" iddia eden bu açıklama, Windows 7'nin tasarımında hiçbir katılımı olmayan, geliştirmeyle ilgisiz bir Microsoft çalışanından gelmiştir.

Kendi çalışanımız hakkında bunu söylemekten memnun olmasak da yaptığı yorumlar tutarsızdır."

Kısacası Aldous'un açıklamasının resmi bir açıklama değil, talihsiz bir kişisel açıklama olduğu ortaya çıktı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

:D apple sen kimsin windowsa kafa tutuyon :D bir mac pro 16,000 Tl :D suna para verenlere acıyorum aynı işlemi 64 bit windowstada yaparsın koy 4 cekirdekli Quad i7 Ney ise 8 Gb Ram ekle 512 Mb Ekran kartı 500 GB HDD Bu sistemi 2000 lira kral gibi toplarsın :D

Ancak ve ancak gülünür, windows esinlenerek değil arz talep doğrultusunda şekillendirilmiştir !!! Yineliyorum; windows 7 de dokunabilirlik daha bir önem kazandığı için ikonların büyüklüğü ve arayüz parmak uçlarının büyüklüğü düşünülerek yapılmıştır yani biz kullanıcılar daha rahat dokunsun diye taskbar, başlat menüsü ve diğer pencere ve özellikleri daha rahat dokunulması için tasarlanmıştır. parmağınızı windows 7 nin görevçubuğu üzerinde bir ikona koyup bunu test edin sonra elinizde mevcut önceki sürüm windows var ise ondada deneyin dediklerimi anlayacaksınız. Ayrıca bu yazdıklarım hakkında bilir kişi olarak bir chip editörünün yorumu beni mutlu eder.

CHIP Online'ın notu:
Yorumdaki bilgiler doğrudur, hatta bu konuda bir haber de yapmıştık. Windows 7 tasarımındaki değişiklikler özellikle dokunmatik ekranlar düşünülerek yapıldı.

Hayır, esinlense ne olacak yani. ayrıca esinlenmelide. Apple da esinlenmeli ki, en iyi kullanıcı deneyimini geliştirsinler. Tabi pratik ve işe yarar özellikler diğerleri tarafındanda kullanılacaktır. Gidip patentini alır o başka. :D

mac ten esinlendik diyerek kendi reklamlarını yapmaya çalışıyorlar.

Mac ten esinlenince daha iyi olduğunu düşünür, bilgili olan kişiler çünkü..
Ama istedikleri kadar esinlensinler, asla Mac OS X gibi birşey çıkaramazlar ortaya... Çünkü Windows'un temeli bozuk, istediği kadar üzerini Mac ten kopyalasın farketmez...

CHIP Online editörünün yorumu beni gerçekten çok mutlu etti, teşekkürler. Bu konudaki haberi kaçırmış veya unutmuş olabilirim, Apple fanatikleri "windows 7 nin taskbarı Mac OS un Dock'undan esinlenmiştir" diyor ve bu yazdıklarımız esinlenilmediği konusunda ispatlayıcıdır diye düşünüyorum.

Windows 7nin arayüzü, 2003 yılında çıkan Mac OS X Tiger'a benziyor.
Mevcut Snow Leopard'ın yanında ise aşırı derecede dandik ve ilkel kalıyor...

Apple'ın Microsoft ile aşık attığı yok haber Microsoft tarafından ortaya çıkmış ki Apple Windows'a değil Microsoft'a kafa tutar. Windows, Microsoft'un yan ürünüdür bunu bilmeyenler varmış bunu.

Her işletim sistemi bir diğerinden esinlenir ve kendi orijinal fikirlerini yansıtmaya çalışır ben bunda yanlış bir şey görmüyorum eğer herkes sadece kendi bulduğunu kullanacak olsaydı teknoloji asla gelişmezdi çünkü her firma kendi bulduğunu tescil ettirir izinsiz başkasınada kullandırmazdı. Yanlış gördüğüm olayın fanatizme dönmesidir. İsteyen istediğini diyebilir fakat Windows yıllardır Mac OS gibi görselliğe ve kullanışlılığa ulaşmaya çalışıyor bu yalan değil. Windows'un hoşluğu yaygınlığı, desteği, kişiselleştirilebilmesi ve uyum sorunu olmaması. Mac'ın hoşluğu ise hoş görünüm, stabilite, hız ve güvenlik sorununun olmaması (isteyen istediğini desin 91'den beri Mac kullanıyorum bir kez virüs girmedi). İki işletim sisteminin açıklarıda var tabi mesela XP'den beri görsellik için çok uğraşıyorlar ve başka şeyleri eksik yapıyorlar bundan ötürü. Tabii ki Mac OS'unda bir çok açıkları var zaten olmaması imkansız çünkü milyonlarca koddan oluşan programlar bunlar. Algılayamayanlar "bu pistir, iğrençtir" diyenler kendileri yazsınlar daha mükkemmelini.

Ayrıca bu fiyat karşılaştırması nedir ben anlayamadım yıllardır. En pahalı iMac Türkiye'de 5500 Lira civarıdır Amerika'da ise 2000-2500$ civarında yani vergilerden dolayı baya bir artan fiyat var ortada. İçindeki sistem yıllarca yetebilecek bir sistemdir zaten bunun dışında 27 inch bir monitör (zaten ayrı bir kasası yok sadece monitör), klavye - mouse seti, iSight webcam vardır. Ve işletim sistemi bunlara tamamen uyumlu yazılmıştır ondan herhangi bir Microsoft ürününde asla göremeyeceğiniz kadar stabildir. Ayrıca çok sessiz ve ısınma problemleride yoktur. Şıklık ve performans açısından bakarsak eğer muadili ancak Alienware yada XPC olabilir onların fiyatlarına bakarsanız eğer ucuzluğu ortaya çıkar.

Son olarak bir teşbihte bulunayım; Sıradan bir Windows PC normal bir sevgili gibidir. Biraz masum, biraz sorunlu ve çekilemez ama mutlu eder.
Pahalı bir Windows PC herkesin isteyeceği bir sevgilidir. Güzel, alımlı, zeki fakat yine sorunlu.
iMac ise hayranı olduğunuz yıldızın sizi delicesine sevmesi gibidir. Pahalı, şık, alışması zor, farklı olduğunuzu hissettiren, aşırı gösterişli, zeki, güvenilir...

bir ziyaretci mac pro nun 16.000 ytl oldugunu yazmis. piyasaya baktim yok oyle bir sey. bilgi kirliligi yapmayin. €1000-2000 arasi. avrupa ve amerikada pc ile neredeyse ayni fiyatlarda seyrediyor..

bir ziyaretci mac pro nun 16.000 ytl oldugunu yazmis. piyasaya baktim yok oyle bir sey. bilgi kirliligi yapmayin. €1000-2000 arasi. avrupa ve amerikada pc ile neredeyse ayni fiyatlarda seyrediyor..

mac kulanıyorum ve 16000 tl ye macpro var

Desteksiz sallamayalım. Bir kere MacPro ev kullanıcıları için değil zaten içinde fiziksel çift işlemci oluyor (çift Quad-Core işlemci) ve sistem özellikleri uçmuş derecede. Piyasada çift işlemcili anakart var mıdır bilemicem o kadar hakim değilim. Ayrıca tekrar ediyorum Türkiye'de pahalı inanmayan Amerika sitesine başvurabilir fiyatı 3400$ ve fazlasıyla uygun...
---------------------------------------
CHIP Online editörünün yorumu beni gerçekten çok mutlu etti, teşekkürler. Bu konudaki haberi kaçırmış veya unutmuş olabilirim, Apple fanatikleri "windows 7 nin taskbarı Mac OS un Dock'undan esinlenmiştir" diyor ve bu yazdıklarımız esinlenilmediği konusunda ispatlayıcıdır diye düşünüyorum.
---------------------------------------
Ben dokunmatik monitörle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Hiç bir ev kullanıcısı dokunmatik monitör almaz alan ise 21-24 inch boyutlarında bir monitör alacaktır. Böylesine bir monitörde zaten XP'deki simgeler dahi büyük görünür çözünürlüğü arttırabildiğiniz kadar arttırsanızda. MS sadece kendini koruma amaçlı böyle dediğine inanıyorum yoksa Dock'a benzetilmeye çalıştığı açık. Ayrıca "tema" denilen bir şey var (İngilizce'side "theme"). Direk bunu koymak yerine dokunmatik ekran kullanacaklar için ayrı bir tema olarak konulabilirdi. Çok zor yada fazla yer kaplayacak bir şey değil. En azından Vista temasını direk kopyalayabilirlerdi böylece spekülasyonlarında önüne geçerlerdi.

bu arada apple apple dır ms ms dir. niye karşılaştırılr ki. yok canoncu nikoncu.aynı işi yapıyorlar tamam, ama farklı yoldan.doğru bir tane olmak zorunda değil.o ondan fikir alır öbürü esinlenir.evet mac kullanıyorum işime gelince pc.bıktım fanatik yorumlardan yazarlardan.yanliş mıyım.sakın rekabet demeyin onlar kazanıyor biz konuşuyoruz. kendi klavyesini ''F klavyeyi'' bile kullanmıyan bir toplum msn de cirit atıyor,oyun oynuyor, sonra her şeyi cözmüş mac win çarpıştırıyor.

bu arada apple apple dır ms ms dir. niye karşılaştırılr ki. yok canoncu nikoncu.aynı işi yapıyorlar tamam, ama farklı yoldan.doğru bir tane olmak zorunda değil.o ondan fikir alır öbürü esinlenir.evet mac kullanıyorum işime gelince pc.bıktım fanatik yorumlardan yazarlardan.yanliş mıyım.sakın rekabet demeyin onlar kazanıyor biz konuşuyoruz. kendi klavyesini ''F klavyeyi'' bile kullanmıyan bir toplum msn de cirit atıyor,oyun oynuyor, sonra her şeyi cözmüş mac win çarpıştırıyor.
---------------------------------------------------------------------------------

tebrik ediyorum sizi, özeliikle de kendi f klavyesini kullanmayan bölümü çok doğru, amerikan özentisi mac mi pc mi kavgaları gerçekten yurdum insanıyla uzaktan yakından ilgili olmayan bir durumdur. dediğim gibi özenti.

Turkiye'de bulununan maclerin satis fiyatiyla amerika pazarindakileri kesinlikle karsilastirmayin. Fiyat karsilastiracaksaniz istediginz PC markalarinin amerikan fiyat listesine bakin. Apple Turkiye'de hp vb. markalar gibi kendi bulunmuyor. Turkiye'ye Bilkom adli resmi bir ithalatci tarafindan Avrupa fiyatlari uzerinden getirilip satiliyor. Dogal olarak makinalara ithalatci payi ve yurtdisinda gelmesinden vs. dogan zorluklardan dolayi vergiler biniyor. Bu yuzden TR'de apple'lar pahali. Apple demekki ulkemizi cekici bir pazar olarak bulmadigi icin simdilik kendi gelmiyor. iphonelari bile turkcell, vodafone kendileri ithal ediyorlar. Apple'in bunla bir ilgisi yok. Kanit icin apple turkiye sitesinde herhangi bir iphone baglantisi olmamasindan anayabilirsiniz.

Bu arada F klavye konusuna ben de katiliyorum. Keske F klavye bilinci standart kullaniciya alistirilsaydi da kendimize en uygun klavye duzeniyle bilgisayarlari kullansaydik. Zaten Q klavye programlama dili icin kullanisli bir klavye o da ingilizce Q oldugu zaman. Turkce Q o kadar sacma ki koseli parantez, tirnak gibi programlama icin kullanilan karakterler shift+ diye yazilabiliyor. Yani o begenmediginiz apple Turkiyede F klavye aliskanliginin devam etmesini saglamistir ama maalesef Windows Pcler bizlere standart olarak Q ile sunulduklarindan F klavye kullanamaz olduk.

Arkadaşlarla sanal çift işlemcili pc topladık Max 16 gb ram Quad işlemci, Tabi Xeon degildi, sadece çift işlemci destekli anakart 2300 dolardı iki tane extreme işlemci 3200 dolar daha powersuply vs vs, böyle bir anakart kasa da pro serisi olmalı neyse sonucta 13000 lira cıktı, yani macpro nun abd fitaı 3900 dolardı ozaman yani macpro cok daha uygun fiyatlı bir makina araştırın göreceksiniz. pc de pro serisi ürünler her zaman cok pahalı olmuştur.

Ben dokunmatik monitörle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Hiç bir ev kullanıcısı dokunmatik monitör almaz alan ise 21-24 inch boyutlarında bir monitör alacaktır. Böylesine bir monitörde zaten XP'deki simgeler dahi büyük görünür çözünürlüğü arttırabildiğiniz kadar arttırsanızda. MS sadece kendini koruma amaçlı böyle dediğine inanıyorum yoksa Dock'a benzetilmeye çalıştığı açık. Ayrıca "tema" denilen bir şey var (İngilizce'side "theme"). Direk bunu koymak yerine dokunmatik ekran kullanacaklar için ayrı bir tema olarak konulabilirdi. Çok zor yada fazla yer kaplayacak bir şey değil. En azından Vista temasını direk kopyalayabilirlerdi böylece spekülasyonlarında önüne geçerlerdi.
_________________________________________________________
Dostum sen dokunmatik ekranla alakalı olduğunu düşünmüyorsan yanılıyorsun. Mönitörün ebadına göre çözünürlük seçilir ve bu çözünürlük her şekilde uyumludur. Gelecekte ev kullanıcıları bile dokunmatik ekran sahibi olabilecekler ayrıca şuan bile tablet pcler çok çok pahalı değil. Tema hizmeti güncel taskbarın verdiği hizmeti veremez sadece görsel olarak değişiklik lutfeder (sen hiç parmağınla vista veya xpde hızlı başlatı kullandın mı? kullanan ne kadar zor olduğunu bilir)

Sen de yorum yaz