Windows 7 nasıl şişirilir?

Donanım üreticilerinin Windows 7'yi nasıl yavaşlattığını kendiniz görün. İşte kötü örnekler...

Windows 7'yi yavaşlatmakta yarışan üreticiler
Uyumlu ama bir gereksiz yazılım doldurduk

Apple'ın Microsoft hakkında yaptığı küçük düşürücü reklamlar biraz haksız olsa da PC piyasasındaki bazı yanlışlıklara da dikkat çekiyor. Bu yanlışlıklardan en önemlisi ise Windows kullanılacak ortalama bir bilgisayarın gereksiz yazılımlarla şişirilmesi.

Yurt dışında 8 üretici hakkında yapılan çalışmalar şunu gösteriyor: Pc üreticileri bilgisayarları kullanışsız ve gereksiz bedava yazılımlarla dolduruyor. Bu programlar sayesinde de hem Windows'un açılması çok uzun sürüyor hem de sabit diskler gereksiz yere doluyor.

Bu çalışmaya göre Windows 7 kurulu bilgisayarlara yaklaşık 2-3 GB boyutunda kullanışsız yazılım yükleniyor. Bu programlar da Windows açılırken yaklaşık 200mb, hatta zaman zaman 400mb üzeri bellek tüketimine neden oluyor.

PC'lere yüklenen gereksiz yazılımlar

Yapılan araştırma sonuçlarını tabloda görebilirsiniz

Tabloda da gördüğümüz gibi yükledikleri gereksiz yazılımlar yüzünden Acer, Dell, HP, Sony gibi markaların performansı düşündürücü.

Toshiba, Asus ve Samsung gibi birkaç firma ise gereksiz yazılım sayısını az tutarak performanslarını arttırmışlar. Elbette bu araştırmaların çeşitli reklam antlaşmaları imzalamış yabancı firmalar için geçerli olduğunu unutmamak gerekiyor.


İşte yapılan araştırmayla ilgili bir tablo:

Performans değerlendirme tablosu
1 Açılış hızı dk:sn Test sonuçları Hafıza kullanımı Ekstra sabit disk alanı Birlikte gelen yazılımlar
Windows 7 - - 726 MB - Orta
Acer 2:44/0:43 0.74/0.76 952 MB 2.4 GB Az
Asus 1:24/0:40 0.96/0.98 1 GB 598 MB Orta
Dell 1:29/0:37 0.83/0.85 1.18 GB 3 GB Orta
HP 2:28/0:53 1.00/1.06 1.06 GB 2.18 GB Az
Lenovo 1:49/1:37 0.91/0.95 1.38 GB 819 MB Orta
Samsung 1:30/0:42 0.96/0.96 952 MB 442 MB Az
Sony 3:17/1:23 0.92/0.99 1.11 GB 1.2 GB Az
Toshiba 2:13/0:39 0.74/0.76 953 MB 844 MB Az
Apple OS X 10.6 0:49 N/A 288 MB - Orta

Toplama PC en iyi seçenek

Güçlü PC'ler yüklenen yazılım yığınları altında eziliyor

Araştırmaya baktığımızda bir bilgisayar alıcısının 5 iyi seçeneği olduğunu görüyoruz: Daha az gereksiz yazılım kullanan firmaları tercih etmek, Linux/Mac gibi işletim sistemlerini tercih etmek, ismi daha az duyulmuş bir bayi seçmek, kendi bilgisayarını toplamak ya da zaman ayırıp yeni bilgisayarındaki gereksiz programları temizlemek.

Burada son iki tercih en mantıklısı gibi dursa da ortalama bir bilgisayar kullanıcısını düşünürsek bunlar biraz kafa karıştırıcı çözümler olabilir. Adı duyulmamış bayileri tercih etmek ise garanti ve servis gibi konularda kullanıcıya problem olarak dönebilir.

Ortalama kullanıcılar için, Windows oyunlarını oynayamayacaklarını ve daha az yazılım tercihleri olacağını düşünürsek, Mac çok da isabetli bir seçim olmayabilir.

Yurt dışındaki kullanıcılar marka ürünleri yeğliyor. Toplama PC satın alma oranları düşük. Microsoft Store'lardan yapılacak gereksiz programlardan arındırılmış bir PC şu an için iyi bir çözüm gibi gözükebilir. Ama sadece bir tane Microsoft Store var ve o da Arizona'da. Türkiye'de ise toplama bilgisayar oldukça yaygın ve kullanıcılar kendi başlarının çaresine bakabiliyor.

Sonuç olarak Windows 7 oldukça iyi performans gösteren bir işletim sistemi. Fakat çoğu üretici firma performansı düşürmek için elinden geleni yapıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Bi formatta cıscıbıl windows karşında :)))))

3. sayfadaki öneriler cok sacma
gereksiz programlari silmek, baslangic düzeyinceki kullanicilar icin ilk basta biraz yorucu olabilir fakat baska bir bilgisayar ya da isletim sistemi secmek cok uc, yaniltici, anlamsiz bir öneri.

Mac'in daha az yazılım seçeneği olduğu artık pek doğru sayılmaz.

Windows ortamındaki her programın karşılığı kolaylıkla bulunabildiği gibi, Windows ortamında asla bulamayacağınız çok iyi programlar da mevcut, iPhoto, iWeb, Keynote, iDVD, iMovie, Aperture, Final Cut gibi. Bu yazılımlar kadar kolaylıkla profosyonel sonuçlar alabileceğiniz bir yazılım Windows'ta yok. Windows PC nizde yaptığınız şeylerin bir listesini çıkarırsanız, o listedeki herşeyi Mac üzerinde de yapabilirsiniz, çoğu zaman da daha iyi yaparsınız.
Oyun oynamak hariç.

bu konumda iki firmada suçlu. Apple microsofta çamur atmak istemiş. Ama Macos un donanım konusunda böyle bir sıkıntısı yok. çünki tamamı kendi donanımı kendi yazılımı. Entegre sorunu yok.

Microsoft ise firmalara açık kod vermediği için onlarda windows dışında çalıştırıyorlar mecburen. microsoftta burada suçlu. İkiside donanımcılar demişler ama adamlar napsınlar. Kendi donanımları sorunsuz çalışsın diye ellerinden geleni yapıyorlar. Ekran kartı yazılımı olmadan optimize edilmez bir espriside kalmaz.

haha amerikada toplama pc yaygın değilmi !? :D birde adamları zeki zannederdim parçaları kendileri toplayarak tek bir markaya verdiklerinden daha az para verebilirler... tabi ülkemizde en ucuzu nasıl alınır sourusu çok sorulduğu için vatandaşımız buna alışmış durumda...

İyi de Asus, Toshiba, Acer, HP vb... Hepsi toplama zaten. İşlemci, anakart, sabit disk vb. hepsi farklı firmaların değil mi? Sadece uygun urünler birleştirilip bir marka altında toplanıyorlar.

Bu makaleyi kim yazdıysa bir şeyden anlamadığı belli...

CHIP Online'ın notu:
Bu yorumu kim yazdıysa yazıyı okumadığı belli...

kurmasınlar o zaman gercekten cok gereksiz yazılım kullanıyorlar ben 3 aydır gereksiz kurmadım yok tuneup ccleaner felan HDD gaytte normal :D

marka tercih edenlerin mantıklı düşünmedikleri gerçek masaüstü platformlarında alienware gibi alternatifler hariç.
laptoplar da iş değişiyor mecbur marka olacak ondada iyi tahlil etmek şart.
pcden anlamak da şart pcyi kurcalamak sadece msn facebook gibi en basit işlemler için kullanmamak gerek.
bnuun çok örneğini gördüm kullanamdığı programı yükleyip perfomans kaybı yaşayan kişileri...

Ben en cok HP(ki kendilerine de defalarca ilettim mantıklı açıklama getiremiyorlar) ye kızıyorum. Bir printer için 100-150MB sürücü yüklüyor.
Akıl var mantık var windoz 3.1 bile o kadar yer kaplamıyordu. Sürücü yazılımı işletim sistemi kadar nasıl olur. Kimse bana yan uygulamalar demesin. Driver only kurulum yapmaya izin vermiyor.

Aslinda en mantiklisi cihazlarla birlikte gelen recovery bolumlu onceden kurulmus windosu kullanmak yerine sadece bir windows diski edinip bilgisayarin mevcut orjinal lisans anahtarini kullanip bilgisayari yeniden kurmak. Bu sayede hem daha hizli bir bilgisayara sahip olunur hem de istediginiz yazilimlari tek tek yuklediginiz icin performans kaybi yasanmaz.

Acer zaten diski doldurma konusunda coşmuş bir marka.
Orada Acer için yazan 2.4 GB doğru mu? Çünkü benim bildiğim DVD kullanmadan "recovery" edebilmek için içinde yedekleme dosyalarıyla geliyor. "Recovery DVD'si" oluşturmaya kalkınca da 1 DVD yetmiyor. Bu durumda da 2.4 GB'dan fazla alan işgal ediyor demektir.

04:10 Yazmış (yazmaya çalışmış desek daha çok uyar)

İyi de Asus, Toshiba, Acer, HP vb... Hepsi toplama zaten. İşlemci, anakart, sabit disk vb. hepsi farklı firmaların değil mi? Sadece uygun urünler birleştirilip bir marka altında toplanıyorlar.

Bu makaleyi kim yazdıysa bir şeyden anlamadığı belli...

CHIP Online'ın notu:
Bu yorumu kim yazdıysa yazıyı okumadığı belli...
_________________________________________________________

Sayın 04:10 size cevabım lütfen dikkatli okuyun;

Ne kadar ayıp ne kadar saygısız bir yorum. Mevzu toplama bilgisayarlar değil mevzu yeni aldığınız bilgisayarla kurulu olarak gelen ekstra yazılımların sisteme etkisi. Konuyla alakalı yorum yapmadığın senin konuyu okumadığını okuduysan bile bu kadar basit bir mevzuyu anlamaya zekanın yetmediğini ispatlıyor, durum böyle iken birde çıkmış çamur atıyorsun, Kusura bakma ama senin içsel çarkın chip ziyaretçi ve üyelerinin çarkına tamamen küçük gelir. Umarım aynı tavırları sergilemezsiniz. Yeterli protein ve vitamin almanızı temenni ediyorum.

Bence Chip artık SADECE üyelerin yorum yapmasına izin vermeli.

hp tablet pc ye sahibim, cihazla birlikte gelen vista home premium ve hpnin yüklediği ve 3. parti yazılımlarla birlikte makina öyle bir şişmiş ki ben kurulumdan sonra bile windows 98 kullanıyor gibi oldum. Windows 7 RC ye geçtiğimde hız o kadar farketti ki yanına bir de ubuntu kurdum.

Ayrıca HP toplama bilgisayar yapmıyor, eskiden öyleydi fakat FOXCONN ile birlikte artık üretiyor.

Her şey iyi hoşta bu durum windows 7 nin başına gelen bir olay değil ki... Vista için de öyleydi..

cok sorunlu işe yaramaz bence test ettim

Üstüne üstlük bir de yüklü gelen programlar arasinda kaldirilmasi zahmetli antivirus programlarida var. Bunlar 3 aylik deneme sürümü adi altinda geliyor ve tamamen gereksiz. Bence yeni alinan bilgisayarlarda ilk acildiginda ön yükleme ekrani karsimiza gelir, bu ekranda yüklenecek programlar icin sizin tercihleriniz sorulmali ve eger istenmiyorsa temiz bir windows ile baslamalidir.

hele o norton antivirus...allah bin çeşit belasını versin.

Bence Chip artık SADECE üyelerin yorum yapmasına izin vermeli.
-----------------------------------
Kesinlikle hayır. Chip i bu yaptığı sistem için defalarca tebrik ettim. İnsanlar üye olmadan da kolaylıkla istediklerini yazabiliyorlar. Ne kadar güzel bir uygulama. İnşallah hep böyle devam eder.

Windows 7 Git Sen Nortonu kur Bakalım Windows 7 Nasıl ::D:D

ben müşterilerime laptop satarken sıfırdan windows kurulumu yapıp veriyorum.hazır kurulu gelen sistem çok ağır ve kurulu gelen programlar eski sürüm oluyor.mesela vista sp2 çıktığıktan 3 4 ay sonra bile sp1 kurulu laptoplar satılıyodu.

Windows 7 Git Sen Nortonu kur Bakalım Windows 7 Nasıl ::D:D
******************************************************
hele o norton antivirus...allah bin çeşit belasını versin.

------------------------------------------------------------------------------

Yapmayın arkadaşlar Allah aşkına... Bende de Norton Internet Security 2010 kurulu... Açılış ve kapanışta biraz gecikme var sadece hepsi o onun dışında gayet hızlı win 7... Nis 2010 gayet hafif olmuş. Derdiniz nedir ki anlamam....

4 gb ramda ben kurdum na 10 bilgisayarı bu antivirüs yüzünden format attım tekrar bilgisayar acılamıyor nod32 bussines kurdum tıkır tıkır su nortonu bu kadar yüceltenlerini anlamıyorum.

Norton İnternet Security 2010 4 GB ram li sistemimi açana kadar bi çay içebiliyorum ama güvenlik benim için önemli diyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Virüsleri bulmada oldukca başarılı ama ne yazıkki sistem katili :)

valla win7 nasıl sisirilir bilmiyorum ama kullanıcıları sisirmeyi çok iyi yapıyorlar

Bu sorun özellikle laptoplarda var.İllede kendi programları sistemin içine dahil edecekler.Sen Cd sini ver kullanıcı ister yükler ister yüklemez

Norton Internet Security 2010 kullanıyorum sistemde gayet iyi eset e göre biraz fark olustu ama 2 GB ram ile ne kasılma ne acılma kapanma sorunu var hatta tarama altında win 7 %100 islemci kulanmasına göre yinede kasma olmuyor istedigm herseyide rahatlıkla yapabiliyorum problem olmuyor. ya sorun sizde yada bende :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play