Windows 7 ne anlama geliyor?

Bizim için yeni bir Windows, PC devleri için yeni bir umut... Peki Microsoft için?

  • Ali Güngör
Windows 7 ne anlama geliyor?
Microsoft'un ve Ballmer'ın geleceği

Microsoft'un Vista'daki başarısızlığı bir yana Apple'ın iPhone-App Store ikilisiyle yakaladığı başarı, RIM ve Palm'in dokunmatik cihazlarla dirilmesi, Google'ın online projelerinin geldiği aşama ve daha pek çok etken, hissedarların gözünde Steve Ballmer'ın pozisyonunu sarstı.

Ballmer yönetimindeki Microsoft, daha önce hiç yapmadığı işleri yaptı. Xbox oyun konsolu ve yazılım ile oyun piyasasında başarılı oldu. Windows için cep telefonlarında bir yer kazandı. Ama bununla birlikte başta söylediğimiz gibi Google ve Apple gibi rakiplerin oluşturduğu yeni trendlerin gerisinde kaldı.

Bing'e yatırılan milyarlarca doların kendi cebinde olmasını isteyen yatırımcılar, Microsoft'u dikkatle takip ediyorlar. Microsoft'un yatırım yaptığı ama karşılığını almadığı her şey onlar için ceplerine gireceğine sokağa atılmış para oluyor. Wall Street boş durmuyor ve Ballmer'ı tartışıyor.

Yatırımcıların gözünden...

Ballmer, Bill Gates'le boy ölçüşecek bir başarıya imza atabilecek mi?

Rowe Price Group'tan portfolyo yöneticisi Ken Allen "Windows 7, Microsoft'un Vista sonrasında pazardaki imajı için çok önemli. Bu yıl gerçekten Ballmer'ın bir CEO olarak durumunu belirleyecek" diyor.

ISI analizcisi Heather Bellini, uzun süredir Microsoft yatırım analizleri yapıyor ve Ballmer'ın Bill Gates'in gölgesinden kurtulmak için Windows 7 ile başarılı olmanın ötesine geçerek, kendi izini bırakması gerektiğini belirtiyor. Bellini'ye göre "Başka birisinin yaptığını alıp sürdürdüm" demek, kötü bir miras değil; ancak yeterince büyük de değil. Şirkete Ballmer'ın kendi eseri olan bir şeyler miras kalmalı.

Ballmer'ın CEO'luğunu hayal kırıklığı olarak görenler de var. Hardesty Capital Management fon yöneticisi Dave Stepherson, hissedarların hayal kırıklığına uğradığını ve Ballmer'ın emekliye ayrılması gerektiğini düşünüyor.

Ballmer'ın kozu

Windows 7, Microsoft ve Ballmer için hayati önem taşıyor

Ancak Ballmer'ın en büyük kartı Windows 7'nin başarısı. Bu başarı Apple için işleri karıştıracak. Windows 7'nin başarısının sinerji etkisi ile Google'a karşı da küçük bir etki sağlanacak. Bu da Microsoft'a nefes alıp başarısını yeni projelere çevirebilecek bir alan kazandıracak.

Şimdi Bing'e yapılan yatırımların ötesinde, diğer departmanlardan alınan kadrolar ile hızlı bir mobil cihazlar planı ortaya konuluyor. Xbox'ta işler Natal ile ileriye yönelik olarak da parlak duruyor.

Vista'da yaşananlar Microsoft'un yapısını değiştiren bir tecrübe olmuş. Öyle ki Windows 7 hakkında Apple'ın tanınmış savunucuları bile nispeten olumlu yorumlar yapıyor. Bunlar arasında Walt Mossberg de yer alıyor, Mac OS'u daha kolay, ucuz, kompakt ve güvenli bulmakla birlikte Windows 7'yi kafa kafaya bir rakip olarak görüyor. Bu yorum da yazarın normal değerlendirmelerinin yanında oldukça olumlu kalıyor.

Windows 8, 9, 128 bit

Microsoft'un ve Ballmer'ın geleceği

Vista faciası sırasında işi rahat olan Apple'ın da çok çalışması gerekecek. Windows 7'nin ardından gelecek olan Windows 8 ve Windows 9 planları, 128 bit projesi ve daha pek çok Microsoft projesi rakiplerinin çok önünde.

Yeni nesil işletim sistemi, ofis yazılımı, bulut bilgi işlem projeleri derken Windows 7 ile birlikte ve hemen ardından Microsoft'un dev adımlarla ilerlemesi mümkün. Elbette Ballmer'ı çekiştiren yatırımcılar için önemli olan geliştirilen teknolojiler değil, hisselerinin değerinin yükselmesi.

İşte bu yüzden Ballmer'ın, şirketin geleceğine yaptığı yatırım ile şirketi ayakta tutan, cebindeki parayla destekleyen yatırımcıları memnun etmek için hisselere akıtması gereken paranın ideal bir dengesini bulması gerekiyor. Windows 7 ve diğer projelerden gelen para akışı ile rahatlar ve hissedarları memnun edebilirse, Ballmer yola devam edebilir, geleceğe yönelik projelere de daha çok para ayırabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Konuyla alakasız ama bu 128 bit olayı nerden çıktı, 64 bit bilgisayarlar nerdeyse 4 yıldır piyasada ama büyük çoğunluk 32 bit kullanıyor. 64 bit'e geçen insan ise genelde yüksek mitardaki rami tam olarak kullanabilmek için geçiyor. 64 bitlerin 192 gb ram destekleyebildiğini duydum. Peki o zaman 128 bitin ram sınırı ne olacak 192 tb mi? Sunucular için deniyor, 192 tb civarında ram kullanan kaç sunucu olabilir ki? Teknoloji akıl almaz hızda ilerliyor, 3 sene içinde tek parça ramde 100 gb hafıza olursa hiç şaşırmam.

her şirketin kndine göre bi işlevi var. microsoft arama motorundan ne anlar :S google işletim sisteminden? ... saçmalıyorlar bazen..

Vista'da yaşananlar Microsoft'un yapısını değiştiren bir tecrübe olmuş. Öyle ki Windows 7 hakkında Apple'ın tanınmış savunucuları bile nispeten olumlu yorumlar yapıyor. Bunlar arasında Walt Mossberg de yer alıyor, Mac OS'u daha kolay, ucuz, kompakt ve güvenli bulmakla birlikte Windows 7'yi kafa kafaya bir rakip olarak görüyor. Bu yorum da yazarın normal değerlendirmelerinin yanında oldukça olumlu kalıyor. (haberden alıntı)
----------------------------------------------------------------------------
Bu yorum ile sanırım win 7 ' nin ne kadar iyi olduğunu anlatmak istemiş Walt Mossberg ... (kerhen de olsa kabul edebilmiş.)

Yalnız ; mac osx ile win 7 'nin kafa kafaya olduğu belirtilirken ; kendini ziyadesiyle beğenen bazı fanatik mac'cilerin durumunun ne olacağı tartışılır. Acaba güvendikleri dağlara karlar mı yağmaktadır yoksa (tabir-i caiz ise) at gözlüklerini takıp hala kendilerinin en iyisi olduğu tezini mi savunacaklardır ?

Ayrıca pc - mac kavgası bu noktada gerçek platformuna oturmuş ve mac osx - win7 mücadelesine dönmüştür... (neden derseniz donanımların üreticileri zaten belli mac ile pc'yi oluşturan parçalar nerede ise aynı aslında esas fark sadece kullandıkları os'lar idi değil mi ?)

silenceandsilence 64 bit in tek kullanılma sebebi ramin tamamını görmesi değil. Ağır uygulamalarda örneğin 3d render işlemlerinde çok büyük performans artışı sağlıyor 64 bit. Bunu küçükken oynadığınız atarilere benzebilirsiniz. 8 bit atariler vardı sonra 16 bit sega 32 bit sega çıktı. ps sanırım daha yüksekti hatırlamıyorum..

win 7 ile ben de 64 bite geçiyorum, artık geçmeli..

Linux'a saygı duyuyorum, açık kaynak iyi, güzel de adamlar bu işi biliyor yahu. Microsoft sonuçta dünyadaki bilgisayarların %90'nına girmiş. Bilgisayar kullanmayı bilmek çoğu kişi için Windows'tan ibaret. Bu saygı duyulması gereken bir başarı ve yıllardır devam eden bir süreç. Bir de Windows 7 çıkınca Microsoft artık iyice coşar. Tek kötü yanları çok muhafazakar olmaları. Standartlara uymak yerine standart yaratmak prensibi dolayısıyladır bu tabi ki ama biraz daha esnek ve hoşgörülü olmalılar açık kaynak konusunda.

bence 7 kat daha berbat anlamına geliyor:xD

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play