Windows 7 ne kadar hızlı?

Heyecanla bekledik ve sonunda geldi: Peki ama Windows 7 gerçekten söylendiği kadar hızlı mı?

  • Ali Güngör
Windows 7'nin gerçek gücü
Windows 7 sadece şık ve hafif değil, çok güçlü

Windows 7'nin sadece daha basit ve temiz bir Vista olmadığını, kaputun altında güçlün bir işletim sistemi olduğunu daha önce de belirtmiştik. Windows 7'nin en az bahsedilen ama en önemli özelliklerinden birisi çok çekirdekli işlemcilere sunduğu gelişmiş destek.

Bunun temelinde Kernel çekirdeğindeki geliştirmeler yatıyor. İşletim sistemi çok çekirdek için yazılmamış yazılımları parçalara bölemese de, uygun yazılmış yazılımları enerji ve performans açısından çok daha iyi yönetiyor.

Aynı donanım kullanılarak yapılan yabancı kaynaklı testlerde Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 kıyaslandığında Windows 7 oldukça başarılı oluyor ve Windows XP'ye göre büyük avantaja sahip. Ancak Windows Vista da güçlü donanım üzerinde yapılan testlerde ona yakın bir performans sağlıyor.

Bürokratik engellerin aşılması

Çok çekirdekli işlemcilerde şeritlerin korkulu rüyası: Kernel dispatcher lock

Araştırmacılar aradaki performans farkının Windows 7'nin işlem şeritlerini (Thread) kullanma metodundan kaynaklandığını belirtiyor.

Bu farkın arkasında Windows 7 kernel'inin aynı veriye iki işlemin birden erişimi engellemekte kullandığı metod var. Bir işlem şeridi, bir veriye erişmek istediğinde bu verinin erişime karşı kilitlenmesi gerekiyor. Eğer aynı anda iki işlem aynı veriye erişirse, veri üzerinde yapılacak değişiklikler işlemi bozar.

Windows 7'den önce bu işlem "Kernel dispatcher lock" tarafından yürütülüyordu. Bütün istekleri değerlendiren bu merkezi makam, aynı zamanda performans artışının önündeki en büyük bürokratik engel oluyordu. Binlerce işlem birden istek yağdırdığında darboğaz oluşuyor. Windows Server da bu yüzden 64'ten fazla işlemciyi kaldıramıyordu.

Çekirdek sayısı arttırıldığında ne oluyor?

Az çekirdekte artış az ama çekirdek arttıkça Windows 7 parlıyor

Windows 7 ile birlikte bu darboğaz ortadan kalkıyor ve performansın önü açılıyor. Ancak sunuculardan kullanılan Xeon işlemcilerle yapılan testlerde bu yeniliğin getirdiği performans artışının çok çekirdekli işlemcilerde, çekirdek sayısı arttıkça ortaya çıktığı görüldü.

Bununla birlikte az çekirdekli sunuculardaki performans artışı çok değil, çünkü eski mekanizma da burada gelen işlem isteklerini tıkanmadan işleyebiliyordu.

Kısacası yabancı kaynaklarda yer alan testlere göre Windows 7'nin çok çekirdekte sunduğu performans artışını çekirdek ve işlem sayısı arttıkça yaşayacağız. Yenilikler kendini Photoshop gibi sistem kaynaklarını bolca kullanan uygulamalarda gösteriyor.

Kendisini hemen gösteren önemli bir özellik ise güç tüketimi oluyor. Windows 7 kullanılmayan işlem şeritlerini kapatarak işlemcinin gereksiz yere elektrik tüketmesine engel oluyor. Bunun sonucunda da daha serin, daha sessiz ama güçten ödün vermeyen sistemler kullanıcılarla buluşuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

aslında güzel iki üç gündür kullanıyorum dün gece ilk donup kapanmasını yaşadı w7 cik:D geçende arkadaşta mavi ekrana düşmüştü :D e düşe kalka örenicek:D

neredeye 3 aydır kullanıyorum betasından finaine kadar kullandım gayet başarlılı hiç bi sorun almadım sadece eski doanımlar çin sürücü sıkıntısı oluyor ki benim bi sorun yok yine

Harikasın Win7. Süpersin yaaa, öyle böyle değilsin. Ne hız ne hız... Uçuyor mübarek o derece iyi... Şu XP'yi öldürelim artık, Win7'den kâr yapalım di miii.

tek kelimeyle muhteşem ve hiçbir problemi yok çok şükür...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

aynen boyle devam basarı oranı yuksek x4 940 da daha baska bı guzel ;)

aynı bilgisayarda vista home premium(lisanslı)ve w7 kurdum.(ayrı ayrıda kurdum aynı andada kurdum)w7 bariz önde her konuda.(w7 7100)
w7 nin kurulumu herşeye değer.10 dakikada format tamam.ve bütün sürücüleri kendi bulup yüklüyor.tabii sistemde biraz elle tutulur olmak koşuluile.meraklı

:D bende oldu mavi ekran kapanmalar :D

bende 2 haftadır kullanıyorum win7 işlemciyi xp den daha fazla kullanıyo xp de çalıştırdığım bi uygulamada işlemci %50-60 larda çalışırken win7 de %100 çalışıyo tabi bununla birlikte fan gürültüsüde artıyo :)

kaliteli toplama istiyor veya kaliteli marka istiyor...windows 7 cpu suz çalışabilseydi alırdım...

betasi ve RC versiyonu hizli....

vistaya göre iyi

windows 7 gerçektende güsel cnkü vista ck hntal calısıodu win7 en azından vistadan kıyasla ck hızlı çalışıyor.

nasıl indircez bişey anlamadım yha lütfen biri bana sölesin

Ne Xp kadar hızlı,Nede Vista kadar kasıyor.Yani tam anlamıyla ikisinin ortası ve sentezi,Ha Xp gibi şişmiyor,Pencere geçişleri yağ gibi,Sanki biraz daha soğuk çalışıyor gibi.Oyunlarda bilhassa 64 bit sürümünde Xp den iyi diyebilrim.Ama grafik görüntüsü Xp deki gibi kusursuz değil.Service Pack 1 ile Xp yi tarihe gömer ama o kesin...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play